Dodaj do ulubionych

Polskość i rewolucja

19.12.10, 21:05
Obecna propaganda historyczno-patriotyczna idzie w kierunku bardzo konserwatywnej wizji naszej historii, w której Polska byla Przedmurzem, obroniła świat przed potopem bolszewickim. A tymczasem istniała u nas bardzo silna tendencja rewolucyjna o zacięciu socjalistycznym. Rewolucjonistami byli Waryński, Wroblewski (współpracownik Marksa), Piłsudski i Dzierżyński. I hasło: "Za naszą i waszą wolność" - dało początek idei internacjonalistycznej rozwijanej przez Międzynarodówkę!

To wszystko bardzo jest sprzeczne z obecną wizją bogoojczyźnianą wszechobecną w propagandzie partyjnej i w mediach.
Obserwuj wątek
   • ilnyckyj Re: Polskość i rewolucja 21.12.10, 16:41
    zettrzy napisała:

    > wizja alternatywna dominowala kino lat komuny... wiec nie ma o co plakac

    To prawda. Nie tylko kino, ale szkoły, uniwersytety itp. Ale fakt faktem: wiek XIX walka o Niepodległość wiązała się z dążeniem do obalenia istniejącego wowczas porządku geopolitycznego, stąd radykalne hasła społeczne i wiązanie się z socjalistami (w tym z Marksem), którzy też ten porządek chcieli obalić. Marks nienawidził Rosji jako żandarma Europy i stąd bardzo popierał dążenia wolnościowe Polaków.
    Oczywiście - to wszystko dawne dzieje... Marks raczej nie przewidywał, że powstanie taki potworek jak ZSRR czy mniejsze jego wypustki w postaci m.in. PRL. No, ale to że powstały - to też wynik tego, że ktoś chciał jego idee wprowadzić w życie i to w tak zacofanym kraju jak Rosja.
    • apersona Re: Polskość i rewolucja 22.12.10, 12:57
     ilnyckyj napisał:

     > wiek XIX walka o Niepodległość wiązała się z dążeniem do obalenia istniejącego wowcz
     > as porządku geopolitycznego
     >

     Nie tylko, walka o Niepodległość wiązała się również z religią, stąd niezdrowe skojarzenie Polak=katolik.
      • ilnyckyj Re: Polskość i rewolucja 27.12.10, 19:55
       No i nasi wieszczowie nie byli za bardzo katoliccy. (Nb. to rzekome zdanie Mickiewicza, że "tylko pod tym krzyżem..." nie zaistniało w żadnej jego wypowiedzi, czy utworze, typowo endecki wymysł)
       • apersona Re: Polskość i rewolucja 28.12.10, 11:07
        Pytanie jak rozumiemy słowo katolicki. Jeśli logicznie katolicki=powszechny, a chrześcijaństwo jako religię w której nie ważne są podziały na Greka ani Żyda, mężczyznę i kobietę, wolnego i niewolnika, to zderzenie z polską rzeczywistością jest bolesne.
        • ilnyckyj Re: Polskość i rewolucja 29.12.10, 21:12
         apersona napisała:

         > Pytanie jak rozumiemy słowo katolicki. Jeśli logicznie katolicki=powszechny, a
         > chrześcijaństwo jako religię w której nie ważne są podziały na Greka ani Żyda,
         > mężczyznę i kobietę, wolnego i niewolnika, to zderzenie z polską rzeczywistości
         > ą jest bolesne.
         No - bolesne. Bo to słowo u nas ma inne znaczenie i jeżeli łączy to bardziej na płaszczyźnie plemienno-narodowej niż ogólnoludzkiej.
   • basilisque Re: Polskość i rewolucja 09.10.11, 15:12
    zettrzy napisała:

    > wizja alternatywna dominowala kino lat komuny... wiec nie ma o co plakac

    Wtedy była propaganda i teraz jest propaganda (mimo, że jest wolność słowa i demokracja). Płakać jest o co - o prawdę, bo ona cierpi na wszelkiej propagandzie. A propaganda PRL, owszem rozpływała się nad Dzierżyńskim i Marchlewskim, ale już Piłsudski - to był wróg.
  • ilnyckyj Re: Polskość i rewolucja 27.11.12, 21:47
   Rewolucja dzisiaj - ma zdecydowanie negatywne konotacje. Chyba, że "aksamitna", czyli całkiem pokojowa, albo takaż "pomarańczowa". Poza tym, dzięki obecnej konserwatywnej narracji - wiąże się przede wszystkim z komunizmem, egalitaryzmem, tym wszystkim, od czego chcemy się odciąć. Już zapominamy, że ona kiedyś u nas się naprawdę dokonała.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka