Dodaj do ulubionych

Proste recepty

07.09.12, 13:54
Jednym ze znaków szczególnych naszego świata dzisiaj jest brak prostych recept na rozwiązanie różnych problemów, ostrych niekiedy konfliktów. Widzę to po niepowodzeniu różnych pomysłów, począwszy od "wolnego rynku" i hasła "jak najmniej państwa w gospodarce", czy "IV RP", albo "deregulacja". Nie ma prostych recept. Musimy się z tym pogodzić. Łącznie z tym, że nie tylko specjaliści będą decydować, bo jeżeli tak się stanie, będzie to oznaczało powrót do totalitaryzmu.
Pozdr.
Roseau P.

Obserwuj wątek
  • zawle Re: Proste recepty 07.09.12, 19:17
   To chyba jedna z tez. Myślę że to co się dzieje w skali makro, ma odniesienie w skali mikro. U mnie w zakładzie też propaguje się tezę braku prostych recept. Co niestety nie jest prawdą, jest tylko hasłem- spowalniaczem.
   • krol-czy-krolik Re: Proste recepty 08.09.12, 11:36
    Mój praco-dawca ma prostą receptę jeśli chodzi o praco-biorców. Jest regulamin. Ale tak sobie myślę, że jeśli chodzi o utrzymanie firmy, ryzyko-zysk-strata, konkruencja - to nie ma prostych recept.
    • basilisque Re: Proste recepty 09.09.12, 22:40
     Te proste recepty - to właściwie są hasła. Jak "bierzcie sprawy w swoje ręce", "nie palcie komitetów, tylko je twórzcie" itp. Czasami one mogą dać impuls do działania pozytywnego, ale zaraz potem zaczynają się "schody" i wtedy to już nie ma prostych recept.
     • bartos29 Re: Proste recepty 11.09.12, 12:26
      Myślę, że teraz czasy są skomplikowane. Oprócz regulaminów, przepisów, paragrafów, jest też zrodyw rozsądek, logika. Jest też potrzeba ładu, czy sprawiedliwosci w każdym z nas. Ale nie tylko: oprocz tego jest nasze "ego", nasze interesy, układy, zobowiązania. Działamy cały czas negocjując pomiędzy tymi różnymi wektorami. Prosta rzeczywistość jest taka: "pan każe - a sługa musi" i koniec. To dla niektórych byłoby wygodne i to się stosuje w jakichś firmach, czy państwach typu Korea Pn., też w strkturach mafijnych. Ale, nasza rzeczywistość jest inna, dlatego jest skomplikowana.
      • canus_lupus Re: Proste recepty 15.09.12, 15:37
       ?wcale nie jest skomplikowana,jest prosta.opiera sie na wyborach.trzeba umiec wybrać-nawet żle czasami,częstosmileMoże ktoś nie ma wyboru,sytuacje życiowe są różne ale wtedy już nic nie jest skomplikowane-nie ma się wyboru.,,Żyj i pozwól żyć innym''taki frazes.Albo ,,żyj i pozwól umrzec innym''.jak kto woli ")
       • basilisque Re: Proste recepty 17.09.12, 22:19
        Są sfery, w których życie jest proste. Gdzie jest ograniczony wybór, ograniczona wolność i ograniczona odpowiedzialność. W tzw. korporacjach, gdzie pracownik jest śrubką wielkiej machiny.
        Ale w przypadku, gdy człowiek jest zostawiony sam sobie, sam musi dźwigać odpowiedzialność za siebie, a także za innych - to wtedy jest trudniej. A od iluś tam lat - po upadku PRL, większość ludzi jest w takiej sytuacji.
        • jo_ember Re: Proste recepty 27.09.12, 15:13
         Tiaa.... To wszystko takie skompllikowane. Tu układy, dojscia, znajomi za przeproszeniem "Króllika"(Rabbit, to nie do Ciebie smile ), temu dać, temu nie. Trudno to rozgryżć wszystko! A niech - to wszystko już tak zostanie z miłościwie nam panującym Donaldem I Krzywoustym. Po co sobie komplikować. Lepiej się nauczyć taplać w tym bagienku.
         • w.ell Re: Proste recepty 30.09.12, 18:29
          Najgorsze, że człowiek (nie tylko kobieta), to też skomplikowana maszyna. I trudno przewidywalna.
          • krol-czy-krolik Re: Proste recepty 05.10.12, 11:18
           w.ell napisała:

           > Najgorsze, że człowiek (nie tylko kobieta), to też skomplikowana maszyna. I tru
           > dno przewidywalna.
           To zależy, droga Well. Może Ty jesteś skomplikowana. Ja jestem prosty. I przewidywalny (pracuję nad tym). Ale życie - to dopiero komplikacja. Tu trzeba myśleć intensywnie i - tak - kombinować, szczególnie jak musisz związać koniec z końcem. Ktoś tu pogardliwie pisze o "kombinowaniu". A to właśnie prawdziwe myślenie w praktyce. Uruchamiasz móżgownicę, by sobie dać radę z rzeczywistością.
         • basilisque Re: Proste recepty 13.10.12, 23:50
          jo_ember napisał:

          > Tiaa.... To wszystko takie skompllikowane. Tu układy, dojscia, znajomi za przep
          > roszeniem "Króllika"(Rabbit, to nie do Ciebie smile ), temu dać, temu nie. Trudno
          > to rozgryżć wszystko! A niech - to wszystko już tak zostanie z miłościwie nam p
          > anującym Donaldem I Krzywoustym. Po co sobie komplikować. Lepiej się nauczyć ta
          > plać w tym bagienku.
          Oj, już nie rób z naszej RP jakiegoś Uzbekistanu (czy też bez "z" po "U"). Nie ma prostych dróg i prostych wyborów. Zawsze jest "tak, ale..." albo "z drugiej strony - to czy tamto". A my często - jak ten osioł, któremu w żłoby dano...
        • zawle Re: Proste recepty 14.10.12, 15:10
         basilisque napisał:
         > Są sfery, w których życie jest proste. W tzw. korporacjach, gdzie pracownik
         > jest śrubką wielkiej machiny.
         > Ale w przypadku, gdy człowiek jest zostawiony sam sobie, sam musi dźwigać odpow
         > iedzialność za siebie, a także za innych - to wtedy jest trudniej.

         W mojej ocenie jest dokładnie na odwrót. Ja zawsze czuję się odpowiedzialna za swoje czyny..."brak" odpowiedzialności mnie nie rozgrzesza. A bycie śrubką to brak wyboru...czyli utrata wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności.
         • dziwny_ten_swiat Re: Proste recepty 27.10.12, 12:28
          Ale nie ma też odpowiedzialności bez wolności. Tylko kiedy masz wybór i możesz decydować, czyli jesteś wolna - możesz odpowiadać za to co robisz.
          • zawle Re: Proste recepty 27.10.12, 18:47
           dziwny_ten_swiat napisał:

           > Ale nie ma też odpowiedzialności bez wolności.

           Świat powinien zabiegać, żebyś nigdy nie znalazł się w niewolismile))
           • ilnyckyj Re: Proste recepty 28.10.12, 17:04
            zawle napisała:

            > dziwny_ten_swiat napisał:
            >
            > > Ale nie ma też odpowiedzialności bez wolności.
            >
            > Świat powinien zabiegać, żebyś nigdy nie znalazł się w niewolismile))

            Jak bardzo świat i jego konflikty są skomplikowane i niejednoznaczne świadczy niedawna sprawa ACTA. Konflikt bardzo ostry, ale wziąć to obiektywnie - to różne racje są po obu stronach. Wolność tutaj - polega na zdolności obiektywnego namysłu, refleksji i wiedzy. By być wolnym - musisz zdobyć się na spory wysiłek intelektualny, zdobyć jakąś wiedzę. Na niewiedzy żerują ci, którzy chcą ludzi sobie podporządkować, wcisnąć im swoją wersję, narrację, czy propagandę.
            • basilisque Re: Proste recepty 29.10.12, 21:36
             Właściwie powinniśmy przyjąć takie założenie, że w tym świecie nie ma rzeczy prostych. Ani w nas samych. Ani w naszym otoczeniu. Ani społeczeństwie. Proste mogą być tylko niektóre operacje matematyczne- arytmetyka. Takie założenie jest ważne, bo dokoła obserwujemy odwrotną tendencję: żeby wszystko upraszczać, sprowadzać do schematów, prymitywizować. Ja jestem za tym, żeby nie śpieszyć się z ocenami, wyrokami, sądami zanim się czegoś dobrze nie pozna. ACTA - ma wiele stron medalu. Jak mamy podjąć różne ważne decyzje życiowe, to też rozważamy za i przeciw - konsekwencje dla nas, dla innych osób, których to może dotyczyć, a nawet staramy się przewidzieć rozmaite warianty konsekwencji tych decyzji. Nawet jeśli to jest czasami zwykłe umówienie się na randkę czy na kawę. Z innych publicznych spraw, które pokazały jak wiele jest stron tego samego medalu : to sprawa biblijnej prowokacji niejakiego Nergala.
             • zawle Re: Proste recepty 29.10.12, 22:40
              A co skomplikowanego jest w sprawie Darskiego?
              • krol-czy-krolik Re: Proste recepty 30.10.12, 11:21
               Musiał się chłopina sporo namęczyć, żeby taką grubą knigę na strzępy. Samymi ręcami. O to na pewno nie takie proste. Ja bym potrzebował na to przynajmniej z godzinę.

               DB (bardzo skomplikowana) od Rabbita.
               • ilnyckyj Re: Proste recepty 31.10.12, 21:50
                krol-czy-krolik napisał:

                > Musiał się chłopina sporo namęczyć, żeby taką grubą knigę na strzępy. Samymi rę
                > cami. O to na pewno nie takie proste. Ja bym potrzebował na to przynajmniej z g
                > odzinę.
                ____
                Zawle i Królik: przypominacie mi sławną wypowiedź naszego Super-Elektryka: "stłucz pan termometr nie będziesz pan miał gorączki".
                Oczywiście: najwygodniej wszystko upraszczać. Po co wysilać mózgownicę...
                • zawle Re: Proste recepty 01.11.12, 10:56
                 pominę milczeniem tą wypowiedź, która jest jak sądzę jedyna mądrą odpowiedzią na moje pytanie : Co skomplikowanego jest w sprawie Nergala?
                 • ilnyckyj Re: Proste recepty 01.11.12, 20:53
                  W pytaniu niestety jest pewien błąd, pozornie drobny, ale istotny. Pytanie o to "co jest skomplikowanego" sugeruje, że nie ma tam nic skomplikowanego, albo, że jeżeli "coś" nawet jest, to już z góry sugeruje, że obok tego "czegoś" może skomplikowanego jest też inne "coś" - np. proste i nieskomplikowane (np. podarcie publiczne książki, co tak bawi Królika). Przepraszam, ale w tym momencie zadam sobie sam to pytanie, które powinno paść: "Dlaczego (uważasz), że sprawa Nergala jest skomplikowana?".
                  Otóż jest skomplikowana, ponieważ dotyczy wielu aspektów życia, sprzecznych hierarchii wartości, definicji Wolności indywidualnej i społecznej. To tak w skrócie, by uzasadnić to "skomplikowanie", ale wkrótce rozwinę temat!
                  • zawle Re: Proste recepty 01.11.12, 22:45
                   To chyba poczekam grzecznie na to rozwinięcie. Tylko nie komplikuj tego za bardzowink:

                   - Pytanie o to
                   > "co jest skomplikowanego" sugeruje, że nie ma tam nic skomplikowanego, albo, ż
                   > e jeżeli "coś" nawet jest, to już z góry sugeruje, że obok tego "czegoś" może s
                   > komplikowanego jest też inne "coś" - np. proste i nieskomplikowane
                   • ilnyckyj Nergal cz. I 03.11.12, 22:22
                    Nie muszą komplikować, bo i tak jest mocno skomplikowana. Po pierwsze: sam akt. W mniemaniu artysty to taki sobie happening, który ma uderzyć w drogie sercu każdego chrześcijanina tabu. Pokazać, że w tym światku dogmatów i przymusów myślowo-obyczajowych - on jest wolny. Ale czy przy okazji odrzucił całą naukę i wartości judeo-chrześcijańskie, ktorych ta księga jest symbolem - nie wiadomo. Ten aspekt bluźnierczy - na pewno istniał, i tak został odebrany przez katolików. To tak jak historia z karykaturami Mahometa. Rysownicy chcieli sobie zażartować, tak jak sobie żartują ze wszystkiego i wszystkich, a tu natrafili na Sacrum strzeżone przez wyznawców. Uruchomili b. aktywne w Islamie pokłady fanatyzmu.
                    • zawle Re: Nergal cz. I 04.11.12, 12:10
                     Rozumiem że zakładasz że to właśnie chciał osiągnąć Darski. Pokazać że jest wolny. Można też założyć, że chciał wzniecić powstanie katolików od krzyża lub zapoczątkować tysięczną dyskusję o wolności wypowiedzi " artystów", czy też zainteresować swoją osobą szeroką publiczność itd, itd. Efekt osiągnięty bardzo prostym chwytem. Nadal nie widzę komplikacji. W każdym środowisku, czy to religijnym czy społecznym istnieje grupa ludzi która się oburzy. I grupa ludzi którzy nadal będą wierzyć, pracować i mieć w nosie wygłupy artysty. Nadal nic skomplikowanego. Jak świat światem.
                     • ilnyckyj Re: Nergal cz. I 04.11.12, 14:31
                      Masz rację i jej nie masz. smile
                      Gest jest prosty, to prawda. Ale mi nie chodzi o sam gest, ale jego znaczenie, zamysł i konsekwencje. Oczywiste też, że jeśli w naszej refleksji zatrzymamy się na etapie, że "jedni ludzie myślą tak, a i inni siak", to nic w tym świecie nie będzie skomplikowane.
                      W każdym środowisku, czy to religijnym
                      > czy społecznym istnieje grupa ludzi która się oburzy. I grupa ludzi którzy nad
                      > al będą wierzyć, pracować i mieć w nosie wygłupy artysty.

                      Otóż nie. Nie jest tak prosto. A - np. ludzie, których to oburza, czy też sie nie podoba,ale będą jednak bronić prawa artysty (czy w ogóle człowieka) do wyrażania swoich poglądów (por. sprawa Pussy Riots). A grupa oburzonych, którzy chcą ukarać za "obrazę uczuć religijnych"? Pytanie: jak daleko można się posunąć w prowokacji i bluźnierstwie. To, ze sobie na siłę uprościmy sprawę, by mieć spokój, to nie znaczy, ze sprawa stanie się prostsza.
                      Dzisiaj - cz. II
                      • zawle Re: Nergal cz. I 04.11.12, 15:08
                       Upraszczać żeby mieć święty spokój? Tak lubisz komplikować, a kierujesz się takimi uproszczeniami.
                       Granice prowokacji? Ustalił sąd. Nie wiem po co bawić się w Boga i oglądać świat " z wysoka" wnikając w Tych i Tamtych? Tyle naprawdę ważnych i trudnych spraw dzieje się wokół mnie, wśród żywych, rzeczywistych ludzi że ta sprawa jest poza moim zainteresowaniem. Niech się bawią i latają wokół własnych ogonów. Medialni prowokatorzy z katolickimi bojówkarzami. Niech się bawią teoriami, życie jest gdzie indziej.
                       • w.ell Re: Nergal cz. I 04.11.12, 15:32
                        Przepraszam, że się wtrącę, ale - czy nie prościej (przepraszam pana Gospodarza smile ), by było, gdybyś po prostu (jeszcze raz przepraszam) napisała, że cię ta sprawa - Nergala - w ogóle nie interesuje (co zresztą stwierdziłaś wink )

                        DB. W.ell
                        • ilnyckyj Re: Nergal cz. I 04.11.12, 19:15
                         Oj, Zawle! To ja się tutaj męczę, interpretuję, różne za i przeciw - wszystko na Twoją prośbę - by się dowiedzieć, że Cię w ogóle nie interesuje i że są tysiące ważniejszych spraw itp. I jeszcze mnie, ateistę, wyzywasz od boga. Hmmm...
                         Co do ważności: być może masz rację. Ale też nie napisalem, że to dla mnie sprawa najważniejsza, ale podałem jako przykład sprawy skomplikowanej. I podtrzymuję, że jest skomplikowana, ale skoro nieinteresująca - to nie będę kontynuował. Czy ważna? Gdyby traktować jako fakt izolowany - pewnie nie. Ale jako element większej całości pod hasłem: przestrzeń i ograniczenia wolności, to jest to sprawa, która dotyka wszystkich (choć nie wszyscy sobie z tego zdają sprawę).
                         • zawle Re: Nergal cz. I 04.11.12, 21:34
                          Nie interesuje mnie bo jest nadmuchana i idiotyczna. Chociaż przez niektórych uważana jest za interesującą i ich dotyczącąsmile)) No chyba że jest ona powiązana z nowym pomysłem zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Z uwagi na wiek mnie raczej dotyczyć nie będzie, ale obawa że mogą pójść dalej i zabronić hormonalnej terapii zastępczej ( tu mi bliżej) powoduje że czuję niepokójsmile)))))))
                         • krol-czy-krolik Re: Nergal cz. I 05.11.12, 19:11
                          No nie, jakby z powodu tego pajaca, mieli zaostrzać ustawę, albo zakazać używania prezerwatyw.
                          To byłoby straszne!

                          Mimo wszystko DB od rabbita
                         • w.ell Re: Nergal cz. I 07.11.12, 15:55
                          A ja nie wiem, dlaczego mamy nie rozmawiać o Nergalu. Nie chodzi o to czy on sam jest ważny czy nie, ale czy problem istnieje. Czasami nie wiemy, czy mówiąc coś, wyrażając swoje zdanie, nie "urażamy" czyichs uczuć religijnych. Albo nie dyskryminujemy kogoś.
                         • krol-czy-krolik Re: Nergal cz. I 08.11.12, 16:20
                          Ja to tak nie bardzo się znam na celebrytach, ale lubię sobie czasami pobuszować w takich ploteczkach, że taka tam się pokłóciła z takim, albo, że na party przyszedł z niby-siostrzenicą. Tylko nie mam pamięci do nazwisk...

                          DB (specjalnie dla Well) od Rabbita
                   • basilisque Re: Proste recepty 05.11.12, 20:47
                    Dajmy sobie już spokój z tym Nergalem.
                    Ale zgadzam się, że raczej występuje u nas tendencja by upraszczać sprawy, które nie są proste niż komplikować te proste.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka