igor_uk
23.06.11, 17:37
Wszedlem na forum i widze zalozony przez wojtusia watek o tym ,ze Gazprom nie chybnie padnie,a dupoliz amerykanski wrozy Rosjanam pozdychac z glodu z tego powodu,.
wojtus,czlowiek o niezmierzonym intelekcie(jak mozno zmierzyc to,czego nie ma?) ,zalinkowal artykul z "Dziennik.pl" ,z uwaznej lekrury ktorego wynika,ze caly ten gaz glupkowy,jest jednym wielkim picem.
I chociaz cos tam wspominaja o tym,ze koszty wydobycia tego gazu w USA wynosza 30-35$ za tys.m^,ale szybko okazuje sie,ze "Ostateczny koszt produkcji gazu – po uwzględnieniu wszystkich kosztów – sięga w Stanach Zjednoczonych średnio 150 dol."
To juz wrozy "Gazpromu" calkiem nie zla przyszlosc.
Ale czytamy dalej:
"U nas jednak osiągnięcie tego poziomu jest niemożliwe. "
Nu ,a dalej juz pisze sie tak,jak by autor artykula czytal moi posty na forum"Swiat" w tym temacie:
"polskie złoża są mniej zasobne od tych w USA. Aby więc uzyskać taką samą ilość gazu, może być potrzebna większa liczba odwiertów." I ja by tutaj dodalem,ze w US gaz lupkowy wydobywa sie z glebokosci 2000 metrow,w Polsce szukaja na glebokosci 4000 metrow.
Nu i co jeszcze przeszkadza Polsce byc konkurentem "Gazpromu" ,a temu ostatniemu pasc?
"Na niekorzyść naszego kraju przemawia też brak infrastruktury. W USA większość złóż gazu łupkowego jest eksploatowanych w miejscach, gdzie wcześniej wydobywano gaz konwencjonalny. Jest więc już tam gotowa infrastruktura do transportu paliwa. W naszym kraju rurociągi do większości złóż trzeba będzie dopiero wybudować."
Ciekawo,czu ten artykul nie sponsorowal "Gazprom"?
I juz calkowicie merytoryczne pytanie,czy te dwaj,o ktorych wspomnialem na poczatku,maja chiciaz by troche rozumu?