Dodaj do ulubionych

Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Francuzac

14.05.20, 14:24
Zawsze ciekawe jest posluchac co znani ludzie mysla o mentalonosci rozncyh narodow.

Tym razem moj ulubiony Gawędziarz I erudyta internetowy Stanislaw Michalkiewicz rozwaza o cechach narodowych Rosjan, Nemcow I Francuzow.

Rosjanie maja wizerunek narodu o otwartej i uczuciowej duszy ale to jest nieprawda. Wrecz przeciwnie, po Tatarach odziedziczyli sklonnosc do skrytosci a nawet dzikosci, czego mozna bylo doswiadczyc podczas rewolucji I wojny bolszewickiej.

Lud rosyjski jest straszny. Lew Tolstoj mowil: nasz chlop jest zdolny do kazdej skrajnosci. ALbo pojsc na pieszo do grobu CHrystusa albo podpalic cala wies. POwiedzialem kiedys do znajomej Rosjanki Tatiany, sluchal Tatiana, My POlacy jestesmy bez winy jezeli chodzi o komunizm bo wyscie przywlekli komunizm do POlski ale wy to nie macie niczego na swoje wytlumaczenie. Tatiana, nooo tak? A Lenin to kto? Rosjanin czy Zyd? A Stalin to kto, Rosjanin czy Gruzin? A Dzierzynksi to kto, Rosjani czy POlak? Narod rosyjski najdluzej opieral sie z bronia w reku bolszewikom. 😊

Rosjanie dopoki nie sluza swojemu pasntwu, to bywaja w towarzystwie czarujacymi ludzmi. Jak sluza swojemu pastnwu to lepiej sie trzymac od nich z daleka.

W rozmowie z pewnym rosyjskim generalem. General “Ilu zolnierzy ma armia polska? No okolo 100 000.

General: “A w Czeczenii Rosyjscy zolnierze zabili 200 000 czeczenskich bandytow , I cooo?”

O niemcach to taka opinia jest ze sa bardzo zdyscyplinowanym narodem. Jezeli dostana rozkaz, zeby nosic Zydow albo Arabow na rekach, to nie dadza sie nikomu wyprzedzic. Ale jezeli juz nastepnego dnia dostaliby rozkaz aby wszystkich Zydow unicestwic, to tez sie nie dadza w tym nikomu wyprzedzic.

NIemcy sa przewidywalni pod tym wzgledem. Mozna to uznac za zalete albo wade w zaleznosci od punktu widzenia.

NIemcy roznia sie w bardzo istotny sposob od Francuzow. Nie potrafia sie naturalnie I wesolo cieszyc zyciem. Natomiast Francuzi to naturalni biesiadnicy I rozrywkowcy.

Jednak podobnie jak Niemcy I Rosjanie maja demoniczna strone. Ukazala sie ona podczas rewolucji, gdzie zolnierze rewolucyjni mordowali zwolennikow monarchii, nawet chlopow w okrutny sposob.

Michalkiewicz podaje to jako fakt, ze oficerowie sil rewolucyjnych obciagali zabitych monarchistow ze skory od pasa w dol. I po wysuszeniu robili z tych skor dla siebie te obcisle spodnie modne w owych czasach.

--
"En dag ska vi dö. Men alla andra ska vi leva." P.O.Enqvist. Nadejdzie taki dzien kiedy umrzemy. No ale te wszyskie pozostale dni bedziemy życ.

„Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał.” 1 MOJŻ. 2,15 (BT)
Obserwuj wątek
      • zeitgeist2010 US-Amerykanin w Brazylii 15.05.20, 11:45
        boavista4 napisał(a):

> Ja bardzo lubie wszystkich, amerykanow tez z wyjatkiem nowojorczykow. Ci ostat> ni nie potrafia sie zachowac kulturalnie, sa zaklamani, gangsterscy, maja stra> szny angielski i okropny gust. Kiedy staja sie cywilizowani, wyprowadzaja sie > z NY na suburbia i dalej w Ameryke!

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
        Musze cie poprawic. Nie mow Amerykanin gdy masz na mysli obywatela USA. Czylijczycy i Meksykanie to tez Amerykanie.
        Poznalem kiedys czarnoskorego US-owca w malym hoteliku w Salvador da Bahia. Spedzilismy godziny na rozmowach. Pochodzil z Washingtonu. Nienawidzil Obamy za jego zdrade interesow “brothers”I w ogole USA.

Mówil biegle po portugalsku. Nie kryl sie z zamiarem osiedlenia sie na stale wlasnie w afro-brazylijskim Salwadorze. Nigdy mu takiego pytania nie zadalem ale podejrzewalem, ze czul sie w brazylyjskim otoczeniu wyjatkowo, dzieki wlasnie swojemu US-pochodzeniu, ktore bylo skrytnie podziwianie przez lokalnych.

--
        "En dag ska vi dö. Men alla andra ska vi leva." P.O.Enqvist. Nadejdzie taki dzien kiedy umrzemy. No ale te wszyskie pozostale dni bedziemy życ.

„Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał.” 1 MOJŻ. 2,15 (BT)
    • malkontent6 Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 14.05.20, 18:37
      zeitgeist2010 napisał:

> Tatiana, nooo tak? A Lenin to kto? Rosjanin czy Zyd? A Stalin to kto, Rosjanin czy Gruzin? A Dzierzynksi
      > to kto, Rosjani czy POlak? Narod rosyjski najdluzej opieral sie z bronia w reku bolszewikom. 😊

Swego czasu bardzo aktywni na tym forum byli tzw. komsomolcy, ktorzy generalnie mieli na ten temat podobne zdanie do Tatiany. Jeden z też nich tłumaczył mi, że komunizm w Rosji wprowadzili silą Żydzi, Gruzini i Polacy.

--
      "Life doesn't imitate art, it imitates bad television" - Woody Allen
    • de_oakville Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 14.05.20, 19:02
      zeitgeist2010 napisał:

> O niemcach to taka opinia jest ze sa bardzo zdyscyplinowanym narodem. Jezeli do
      > stana rozkaz, zeby nosic Zydow albo Arabow na rekach, to nie dadza sie nikomu w
      > yprzedzic. Ale jezeli juz nastepnego dnia dostaliby rozkaz aby wszystkich Zydow
      > unicestwic, to tez sie nie dadza w tym nikomu wyprzedzic.
      >
      > NIemcy sa przewidywalni pod tym wzgledem. Mozna to uznac za zalete albo wade w
      > zaleznosci od punktu widzenia.

Zastanawia tylko skad sie u nich wzielo takie "skakanie po ekstremach", jak to ktos znajacy temat okreslil w pewnej ksiazce (nie pamietam tytulu). "...moze byl w szkole zbyt pilnym uczniem…" jak spiewal kiedys Grzeskowiak. Wyglada to na rodzaj jakiegos niezrownowazenia emocjonalnego.
      Obecnie "nosza tych Zydow na rekach i nie daja sie w tym wyprzedzic". Ale w przyrodzie, ktorej czlowiek stanowi rowniez czesc sa zarowno przyplywy jak i odplywy. Cos takiego jak "wieczny odplyw" wydaje sie rzecza malo prawdopodobna w przyrodzie i dlatego wielu pyta czy moze byc kiedys znowu jakis "przyplyw". I tu ludzie wola juz przewidywalny "przyplyw" niz jakis nieprzewidywalny. Dlatego niektorzy buduja swoje domy z dala od morza, gdzie jakis nagly, nieprzewidywalny "przyplyw" ich nie dosiegnie. Oczywiscie to co bylo w latach 1933-1945 sie z cala pewnoscia nie powtorzy. Ten "fluid" jest juz dzis calkowicie przegrany i skompromitowany. Ale moze pojawic sie jakis inny nie calkiem zdrowy.
      • zeitgeist2010 Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 11:51
        de_oakville napisał:

> Zastanawia tylko skad sie u nich wzielo takie "skakanie po ekstremach", jak to > ktos znajacy temat okreslil w pewnej ksiazce (nie pamietam tytulu). "...moze> byl w szkole zbyt pilnym uczniem…" jak spiewal kiedys Grzeskowiak. Wyglada> to na rodzaj jakiegos niezrownowazenia emocjonalnego.> Obecnie "nosza tych Zydow na rekach i nie daja sie w tym wyprzedzic". Ale w prz> yrodzie, ktorej czlowiek stanowi rowniez czesc sa zarowno przyplywy jak i odply> wy. Cos takiego jak "wieczny odplyw" wydaje sie rzecza malo prawdopodobna w prz
        > yrodzie i dlatego wielu pyta czy moze byc kiedys znowu jakis "przyplyw". I tu > ludzie wola juz przewidywalny "przyplyw" niz jakis nieprzewidywalny. Dlatego ni> ektorzy buduja swoje domy z dala od morza, gdzie jakis nagly, nieprzewidywalny > "przyplyw" ich nie dosiegnie. Oczywiscie to co bylo w latach 1933-1945 sie z c> ala pewnoscia nie powtorzy. Ten "fluid" jest juz dzis calkowicie przegrany i sk> ompromitowany. Ale moze pojawic sie jakis inny nie calkiem zdrowy.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Nie wiem, czy zauwazyles pewne podobienstwo miedzy soba a redaktorem odnosnie Niemcow? Moja teoria jest taka, ze propaganda PRLowska dosiegla was obydwu w podobny sposob.

Ta niemiecka sklonnosc do ekstremalnosci da sie wytlumaczyc ich inna sklonnoscia a mianowicie perfekcjonizmu. Jezeli cos robia, to dobrze albo wcale. To taki uczen prymus, ktory zawsze siedzi w pierwszej lawca I zawsze jest przygotowany. Wszyscy chyba doswiadczylismy takich uczniow, ktorzy trzymali reke w gorze bez przerwy. Osczedzali czas na opuszczaniu ramienia I podnoszenia go znowu w gore.

Jest to konsekwencja ich doznac historycznych. Musieli wielokrotnie zaczynac od nowa. I robili to dobrze, bo maja mentalnosc mocarstwowa. Przyzwyczajeni sa do szybkiego uczenia sie, zalatwiania spraw , kierowania I wyznaczania drogi.

--

• de_oakville Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 13:54
          zeitgeist2010 napisał:

> Nie wiem, czy zauwazyles pewne podobienstwo miedzy soba a redaktorem odnosnie N
          > iemcow? Moja teoria jest taka, ze propaganda PRLowska dosiegla was obydwu w pod
          > obny sposob.

Nie zastanawialem sie nigdy i nie zastanawiam do tej pory nad swoim podobienstwem do kogokolwiek.
          Urodzilem sie w Polsce Ludowej, wiec Polska Ludowa "made me". Jestem zatem "produktem" Polski Ludowej.
          Uwazam, ze Kanada "wyplukala" ze mnie pewne niekorzystne "zlogi" z tamtego okresu, ale zostawila w wiekszosci, to co cenne. I dodala pewne nowe wartosci.
          Kiedy otrzymalem moja obecna prace, a bylo to juz prawie 28 lat temu, moj nowo-poznany kolega z tej pracy, wspolwlasciciel firmy i jeden z jej glownych "filarow" powiedzial do mnie: "Wygladasz mi na takiego, co lubi wszystko robic dobrze". To prawda. Staralem sie zawsze jak moge, co nie oznacza, ze uwazam, ze tego co juz zrobilem nie moznaby zrobic jeszcze lepiej. Wszystko jest w stanie ciaglych poprawek i udoskonalania. A propos prymusow. Mialem jednego w klasie, ktory jechal na samych piatkach. Ale byl jeden nie-prymus, ktory byl najlepszy w klasie (i w szkole) z fizyki. Z innych przedmiotow jechal na trojach, ale z fizyki mial najmocniejsza piatke ze wszystkich. Kochal po prostu ten przedmiot i nie odczuwal uplywu czasu, kiedy zaczytywal sie w podrecznikach z przedmiotu. Prymus nie mial tak mocnej piatki z fizyki, bo kierowala nim tylko ambicja, a tamtym milosc do przedmiotu. Najlepiej jest jednak, jesli ktos polaczy w sobie i jedno i drugie, co
          nieczesto sie zdarza.
          • zeitgeist2010 Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 16.05.20, 16:18
            de_oakville napisał:

> Nie zastanawialem sie nigdy i nie zastanawiam do tej pory nad swoim podobienstw> em do kogokolwiek.
            > Urodzilem sie w Polsce Ludowej, wiec Polska Ludowa "made me". Jestem zatem "pro> duktem" Polski Ludowej.
            > Uwazam, ze Kanada "wyplukala" ze mnie pewne niekorzystne "zlogi" z tamtego okr> esu, ale zostawila w wiekszosci, to co cenne. I dodala pewne nowe wartosci. >

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Kolejny przyklad jak roznie mozna sie rozwinac wyrastajac w tych samych warunkach socjologicznych. Ja na pewno nie bylem “made in PRL.” Zanim jeszcze nauczylem sie sam angielskiego sluchajac BBC World service na falach krotkich, co otwarlo mi kanal do prawdziewego zrodkla informacji, czytalem w jez polskim Karola Maya, Juliusa Verne´a, Alfreda Szklarskiego i wielu innych co juz w dziecidnstwie otwarlo mi nowy swiat. Daleki od dziennika TV i defilad na placu zwyciestwa. Wczesnie tez opanowalem niemiecki na takim poziomie, ze moglem czytac Spiegla i FAZ.

Juz jako mlody czlowiek bylem bardziej uniwersalnym Europejczykiem niz produktem PRL-u.

WIec, nawet jezeli wchodzimy do tej samej rzeki, to wybieramy rozne kamienie po ktorych stąpamy, kierunki wedrowki i glebokosc wody.
            wartosci dodane jakie zawdzieczam Niemcom i Szwecji to:
            tolerancja,
            otwarty umysl,
            progresywnosc obyczajowa,
            swiatowosc,
            gotowosc do rozwijania i modyfikacji wlasnych dogmatow i doswiadczen
            luz, taking it easy and enjoying yourself

--

• malkontent6 Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 00:38
        swiblowo napisała:

> O Rosjanach moge dodac:
        > "Szczesliwy ten narod, ktorego historia jest nudna". - do nich mi to najbardziej pasuje. Ale i do Niemcow i Francuzow chyba tez...
        >

Coś takiego powiedział chyba Immanuel Kant ale miał na myśli Szwajcarię. Historia Rosji nie jest nudna: wojny, napady na sąsiednie kraje, molestowanie i mordowanie swoich obywateli itp.

--
        "Life doesn't imitate art, it imitates bad television" - Woody Allen
        • boomerang Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 01:45
          Szwajcarię dał za przykład Orson Welles, przeciwstawiając Włochom. We Włoszech przez wieki lała się krew i piszczała bieda, żniwo zbierały bunty, rewolucje i inne wojny, a tymczasem Włochy dały światu sztukę i prąd kulturowy taki jak renesans, który zmienił myślenie ludzi. Tymczasem w Szwajcarii był spokój i dobrobyt i co Szwajcaria dała Światu? Zegar z kukułką.

--
          jestem zabanowany, a fachowcy z Czerskiej twierdzą że nie jestem
          "Logowanie chwilowo niedostępne. Blokada antyspamowa"
          • zeitgeist2010 Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 11:57
            boomerang napisał:

> Szwajcarię dał za przykład Orson Welles, przeciwstawiając Włochom. We Włoszech > przez wieki lała się krew i piszczała bieda, żniwo zbierały bunty, rewolucje i > inne wojny, a tymczasem Włochy dały światu sztukę i prąd kulturowy taki jak ren> esans, który zmienił myślenie ludzi. Tymczasem w Szwajcarii był spokój i dobrob
            > yt i co Szwajcaria dała Światu? Zegar z kukułką.>

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

No prosze. Zdarza sie, ze myslimy podobnie.

--

• zeitgeist2010 Rozrywka tez jest potrzebna 15.05.20, 11:55
        swiblowo napisała:

> No co, fajnie sobie poczytac. Dla rozrywki. > O Rosjanach moge dodac:
        > "Szczesliwy ten narod, ktorego historia jest nudna". - do nich mi to najbardzi ej pasuje. Ale i do Niemcow i Francuzow chyba tez...
        >
        <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Rozumiem ironie. ALe rzeczywiscie sa narody poblogoslawione nudna historia. Szwecja, Wlk. Brytania, Szwajcaria, Japonia.

--

• yurek_1111 Re: Rozrywka tez jest potrzebna 15.05.20, 16:19
          zeit :
          ALe rzeczywiscie sa narody poblogoslawione nudna historia. Szwecja, Wlk. Brytania, Szwajcaria, Japonia.
          ×××××
          Bzdura , nie ma Narodu z nudną historią ...

Oglądałem kiedyś chiński film o życiu w Szanghaju w latach 20tych ubiegłego wieku , walki gangów chińskich były porównywalne to walk Al Capone w Chicago ....
          Podaję to jako przykład, że jak zacznie się poznawać historię Narodu , to znajdzie się interesujące szczegoly z ich życia ,nie mające z nudną historią nic wspólnego...

--
          Pieniądz i władza stały się współczesnymi bóstwami upadającego świata...
    • boomerang Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 14.05.20, 23:33
      "Gawędziarz i erudyta internetowy" jest skompromitowany od owej publicznej żebraniny pieniędzy, jakiej się dopuścił, na dom dla siebie. Jak widać z tych pogawędek na youtube nie bardzo da się wyżyć. Podobny problem miał Karol Marx, który nie potrafił wyżywić swojej rodziny ze swojej pisaniny bo te jego bestsellery źle się sprzedawały. Poniekąd marzenie Marxa się spełniło i dziś już nie ma narodów, są unie i związki, choć jeden się rozpadł. Cechy narodowe muszą się dziś realizować w oderwaniu od narodów.

--
      • zeitgeist2010 Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 12:05
        boomerang napisał:

> "Gawędziarz i erudyta internetowy" jest skompromitowany od owej publicznej żebr> aniny pieniędzy, jakiej się dopuścił, na dom dla siebie. Jak widać z tych pogaw> ędek na youtube nie bardzo da się wyżyć. Podobny problem miał Karol Marx, który> nie potrafił wyżywić swojej rodziny ze swojej pisaniny bo te jego bestsellery
        > źle się sprzedawały. Poniekąd marzenie Marxa się spełniło i dziś już nie ma nar> odów, są unie i związki, choć jeden się rozpadł. Cechy narodowe muszą się dziś > realizować w oderwaniu od narodów.
        >
        <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Widze, ze jestes dobrze zorientowany w przejsciach reaktora. Ja nie jestem jakims fanem Michalkiewicza. Razi mnie jego pogarda dla mlodych kobiet, lgbt I sklonnosc do spiskowych teorii dziejow.

ALe podziwiam go I zazdroszcze mu wiedzy historycznej, pamieci do szczegolow, dowcipu no I oczywiscie darowi opowiadania. Dorownuja mu inni prawicowi publicysci: Gadowski I ZIemkiewicz.

Na lewicy nie ma niestety kogos, kto moglby z nim konkurowac.

Czy znasz kanal youtubowy Moniki Jaruzelskiej?

--

• yurek_1111 Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 21:39
            swiblowo napisała:

> zeitgeist2010 :
            > Czy znasz kanal youtubowy Moniki Jaruzelskiej?
            >
            > Ja troche znam. "Towarzyszka Panienka" sie nazywa. Ostatni z ogladanych mna byl
            > z Korwinem.
            >

××××××××
            Mówicie o tej co wygląda jak wyploch w programie...
            Tytuł powinien być wystraszona stara panna z przestraszonym wzrokiem...
            Panienka, tfu....

--
                    • swiblowo Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 23:37
                      To prawda.
                      Mi chodzilo raczej o to, ze ona sie tanio nie promuje.
                      No i ogladajac jej pare wywiadow mam wrazenie, ze swoim...warsztatem dziennikarskim - jesli mozna to tak nazwac, powoduje, ze jej goscie sie odkrywaja, nie wyglaja sztucznie, rozgaduja sie. Jesli jej "kukielkowosc" w tym pomaga, to nie wada a zaleta wywiadu - gwiazda ma byc przeciez gosc, a nie dziennikarz.

Ale oczywiscie szanuje kazde zdanie. Dziekuje :)

--
                      Walesajacym sie psom, syjonistom, liberalom i demokratom wstep wzbroniony!
                      • boomerang Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 16.05.20, 00:10
                        Jest grzeczna i układna przez co nie zmusza swoich rozmówców do wznoszenia się na wyżyny ich przemyśleń, gdyż dyskusja się nie wywiązuje. Oglądałem (a raczej słuchałem, bo patrzeć w ekran nie mogłem z powodu obrzydzenia) tylko jeden jej program, ten do którego zaprosiła Krzysztofa Karonia. Karoń nie powiedział niczego nowego, bo nie był do tego zmuszony. Dowiedziałem się że towarzyszka panienka skończyła polonistykę, ale studiowała też psychologią. Jednak na temat Freuda miała wiedzę jedynie encyklopedyczną, bez żadnych własnych przemyśleń, zupełnie odwrotnie do Karonia.

--
                      • zeitgeist2010 Re: refleksja o Monice J. 16.05.20, 16:34
                        swiblowo napisała:

> To prawda.
                        > Mi chodzilo raczej o to, ze ona sie tanio nie promuje. > No i ogladajac jej pare wywiadow mam wrazenie, ze swoim...warsztatem dziennikar> skim - jesli mozna to tak nazwac, powoduje, ze jej goscie sie odkrywaja, nie wy
                        > glaja sztucznie, rozgaduja sie. Jesli jej "kukielkowosc" w tym pomaga, to nie w > ada a zaleta wywiadu - gwiazda ma byc przeciez gosc, a nie dziennikarz.
                        >
                        > <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Jej kanal youtobowy Towarzyszka Panienka juz nie istnieje. Nowy nazywa sie MOnika. Nasz kolega forumowy Yurek ogårek nie jest wtajemniczony.

MOnika jest samodzielna i fascynujaca osobowoscia majaca pecha bycia corka generala. Dzieki internetowi oczyscila sie z tego odium. Jest atrakcyjna kobieta i inteligenta osoba.

W mlodosci byla seksowa, ktora opalala sie nago nad warminskim jeziorem. NIgdy nie zajmowala sie polityka w czasach PRLu.

NIe bede moralnie ocenial jej kariery ale jako psycholog doskonale rozumiem jej strategie aby sie wybielic stwarzajac nowy, w Polsce unikalny profil mediospoleczniowy:
                        inteligencja,
                        kultura osobista,
                        autoironia,
                        skromnosc,
                        otwartosc,
                        szacunek dla rozmowcy i celu wywiadu.

Genialne zalozenie w kraju, gdzie wedlug Rafala Ziemkiewicza “konkurencja polityczna przypomina walenie sie po mordzie”.

--

• swiblowo Re: refleksja o Monice J. 16.05.20, 23:04
                          zeitgeist2010 napisal:
                          > Genialne zalozenie w kraju, gdzie wedlug Rafala Ziemkiewicza “konkurencja polityczna przypomina walenie sie po mordzie”. <
                          i jeszcze duzo czego interesujacego...

Dzieki! Obejrzalam.
                          Taki ciezki byl ten rozmowca, ze dziwie sie, ze ona nie dziobnela nosem w stol :)

Niedawno poproszono mnie o pare slow o tym, jak sie mieszka w Rosji. Z GW. Szkoda, ze to nie Ona byla....
                          Pozdrawiam serdecznie !

--
                          Rabinowicz sie zgodzil, zostalo tylko namowic krolowa.
        • boomerang Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 22:16
          Mnie nie razi jego pogarda dla LGBT, bo LGBT to ideologia, a ideologie zasługują na pogardę.
          Na Monikę Jaruzelską nie mogę patrzeć, bo czuję obrzydzenie odnajdując w niej rysy tatusia. Poza tym nie ma ona własnych przemyśleń, tylko wyuczoną papkę szkolną.

--
          • yurek_1111 Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 23:01
            boomerang napisał:

> Mnie nie razi jego pogarda dla LGBT, bo LGBT to ideologia, a ideologie zasługuj
            > ą na pogardę.
            > Na Monikę Jaruzelską nie mogę patrzeć, bo czuję obrzydzenie odnajdując w niej r
            > ysy tatusia. Poza tym nie ma ona własnych przemyśleń, tylko wyuczoną papkę szko
            > lną.
            >
            ××××××××××
            W programach ma rozbiegany wzrok komuszej intrygantki spogladajacej na rozmówcę z przestrachem, czy czasem nie wypomni niecnych postępków tatusia i ta ulga na koniec programu, że znowu się udało dzięki użytecznym idiotom wizerunek tatusia ocieplić...
            Obejrzałem kilka odcinków choć mnie w trakcie mdlilo....

--
            • zeitgeist2010 Do jurka ogórka i bumeranga balanga 16.05.20, 16:39
              yurek_1111 napisał:

> boomerang napisał:
              >
              > > Mnie nie razi jego pogarda dla LGBT, bo LGBT to ideologia, a ideologie za > sługuj> > ą na pogardę.
              > > Na Monikę Jaruzelską nie mogę patrzeć, bo czuję obrzydzenie odnajdując w > niej r> > ysy tatusia. Poza tym nie ma ona własnych przemyśleń, tylko wyuczoną papk> ę szko> > lną.> >
              > ××××××××××
              > W programach ma rozbiegany wzrok komuszej intrygantki spogladajacej na rozmówcę > z przestrachem, czy czasem nie wypomni niecnych postępków tatusia i ta ulga na> koniec programu, że znowu się udało dzięki użytecznym idiotom wizerunek tatusi> a ocieplić...> Obejrzałem kilka odcinków choć mnie w trakcie mdlilo....
              >
              >
              <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Obydwaj jestescie wapniakami PRL-u ktorzy sa mile widziani sa na tym forum - waszym zyciu. ale nie wypowiadajcie sie na tematy, o ktorych nie macie zielonego pojecia.

Zakladam, ze demencja starcza was oszczedzila , zamieszczam wiec ponizej rozmowe MOniki z Grzegorzem Braunem. Wnioski?

--

• boomerang Re: Monika Jaruzelska w rozmowie z G. Braunem 17.05.20, 00:41
                  Obawiam się że nie będę w stanie wygospodarować godziny na oglądanie tej rozmowy. Grzegorz Braun ma z wiekiem coraz mniej ciekawego do powiedzenia, zwłaszcza od kiedy zapuścił brodę. Monika nigdy nie miała niczego ciekawego do powiedzenia. Z góry wiem że będzie w tej rozmowie wiało nudą. Jeśli tu ktoś jest wapniakiem PRLu to przede wszystkim ta Monika. Zastanawiam się komu tatuś Moniki ukradł te srebrne artefakty, które Monika prezentuje na stoliku.

--
              • yurek_1111 Re: Do jurka ogórka i bumeranga balanga 17.05.20, 15:19
                zeit :
                Obydwaj jestescie wapniakami PRL-u ktorzy sa mile widziani sa na tym forum - waszym zyciu. ale nie wypowiadajcie sie na tematy, o ktorych nie macie zielonego pojecia.

Zakladam, ze demencja starcza was oszczedzila , zamieszczam wiec ponizej rozmowe MOniki z Grzegorzem Braunem. Wnioski

×××××××
                Przekonanie o tym że się wszystkie rozumy pozjadalo jest bardzo brzydką cechą, która zwykle prowadzi do błędnego mniemania o własnej nieomylności...
                Właśnie to zaprezentowałes...
                Tracisz czas i energię na to by przekonać mnie do MJ , mam swoje o niej zdanie a ty miej sobie swoje, jej spotkanie z Braunem oglądałem i nie bardzo rozumiem co ty tam widzisz ciekawego, no chyba że jesteś zwolennikiem lizania d....,tfu, cukierka przez papierek....

--
      • boomerang Re: Michalkiewicz nie jest red. On jest brown 15.05.20, 01:29
        O tak on jest Bad, nie mylić z Bed, bo do łóżka ze swoim kolegą współpracownikiem Biedroniem raczej się nie kładzie, a Biedroń to jest jeszcze większy Red od Zandberga.

--
    • de_oakville Francuzi 15.05.20, 12:34
      W oczach Amerykanow Francuzi, w przeciwienstwie np. do Anglikow, uchodza za ludzi nieco grubianskich (uncouth). W ksiazce do "szlifowania" jezyka francuskiego pt. "Read and Think French. Discover French-speaking Culture and Master the Language" (McGraw Hill) jest ciekawa czytanka pt: "La légendaire impolitesse" (legendarna niegrzecznosc), ktora na angielski przetlumaczono niedoslownie ("Stereotypes of French People"). Tresc jest mniej wiecej nastepujaca:

"W oczach cudzoziemcow Francuzi maja ciagle jeszcze wizerunek ludzi nieco grubianskich - stereotyp datujacy sie od czasow II-giej Wojny Swiatowej. Zeby oczyscic Francje z powyzszego stereotypu nalezy wziac pod uwage wiele faktow. Francuzi przywiazuja ogromna wage do historii i kultury swojego kraju, ktore sa bardzo bogate. To jest kraj bardzo wiekowy o historii pelnej podbojow, odkryc, rzadzony w przeszlosci przez krolow bardzo wplywowych. Wraz z francuska kuchnia, jest to jeden z powodow wielkiej francuskiej dumy.

Niektorzy cudzoziemcy przyjezdzaja do Francji jak do kraju "podbitego" i moga miec lekcewazace nastawienie wobec kraju, ktorego zupelnie nie rozumieja, poniewaz posiada on inna kulture. To, co odbieraja jako niegrzecznosc, moze byc zwyczajna reakcja, wynikajaca z poczucia dumy wobec tego, co nie jest rozumiane przez innych z historii, ktora moga oni uwazac za niewazna. Francja nie ogranicza sie tylko do Paryza i jego restauracji badz do Lazurowego Wybrzeza. Francuz jest czlowiekiem bardzo przywiazanym do swojego kraju, a cudzoziemcy nie zawsze te koncepcje potrafia pojac, co moze powodowac nieporozumienia. Tak jak w kazdym innym obcym kraju, wszystko zalezy wiec od sposobu, w jaki turysta podchodzi do wizyty na jego terytorium.
      Jesli odwiedza sie jakis kraj bez proby zrozumienia lokalnych zwyczajow, narazonym sie jest na rezerwe ze strony gospodarzy. Francja nie stanowi tutaj wyjatku. Ze strony osob pochodzacych z krajow anglosaskich, Francuzi byli czesto narazani na kpiny z powodu ich akcentu, kiedy mowia po angielsku. Nie jest zatem zaskakujace, ze Francuzi sa wstrzemiezliwi w uzywaniu tego jezyka, kiedy mowienie nim moze stac sie powodem do kpin. Jednak, jesli podejdzie sie na ulicy do jakies osoby i zagadnie w sposob uprzejmy po francusku, to moze sie zdarzyc, ze otrzyma sie odpowiedz po angielsku i sa szanse, ze osoba ta pomoze najlepiej jak potrafi.
      Natomiast jesli zapyta sie w sposob bezceremonialny, zakladajac z gory, ze dana osoba mowi po angielsku, nie mozna sie dziwic, ze zachowa sie ona w sposob adekwatny do pytajacego. Francuzi uwazani sa ponadto za zrzedliwych i wymagajacych. Tak jak wsrod wszystkich narodow nie mozna generalizowac zachowan jakiejs mniejszosci. Wsrod Francuzow, podobnie jak wsrod przedstawicieli innych nacji sa ludzie bardzo rozni, osoby czarujace, idioci, gaduly, ludzie uprzejmi i ludzie podli. To wlasnie czyni roznorodnosc i zainteresowanie dana nacja. Czyz nie mowimy "Potrzebni sa wszyscy, zeby uczynic swiat takim jakim jest."
      • boomerang Re: Francuzi 15.05.20, 22:34
        Ach, nie litujcie się nad Klarą,
        którą francuski uwiódł baron,
        bo choć jej z oczu spadły łuski,
        lecz jakże zyskał jej francuski!

--
      • zeitgeist2010 Re: Francuzi, kochliwi i bewstydni 17.05.20, 14:35
        de_oakville napisał:

> W oczach Amerykanow Francuzi, w przeciwienstwie np. do Anglikow, uchodza za lud > zi nieco grubianskich (uncouth). W ksiazce do "szlifowania" jezyka francuskiego > pt. "Read and Think French. Discover French-speaking Culture and Master the La> nguage" (McGraw Hill) jest ciekawa czytanka pt: "[b]La légendaire impolitesse[/> b]" (legendarna niegrzecznosc), ktora na angielski przetlumaczono niedoslownie > ("Stereotypes of French People"). Tresc jest mniej wiecej nastepujaca:
        >
        <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Swietna ilustracji z legendarnego Fawlty TOwers o brytyjskich uprzedzeniach wobec Francuzow.

--

• boomerang Re: Francuzi, kochliwi i bewstydni 18.05.20, 00:58
          Szopen z jego mazurkami i polonezami to klasyczna muzyka francuska, taki symbol Francji. Debussy się jakoś nie przedarł do świadomości angielskiej, ani nawet Eric Satie.

--
    • borrka Moje doświadczenia są jednak inne 15.05.20, 14:24
      I zawrę je w jednym, krótkim określeniu: naród imperialny.

A sens taki, że profesor Łomonosowa i hotelowa k...a mają zaskakująco zbieżne poglądy polityczne.
      Propaństwowe dla obcych, krytyczne dla swoich (co nie jest wcale tożsame ze zbiorem "Rosjanie" wg algebry Boole'a).
      --
      Jarek, myśmy ran twych całować niegodni !
      • denirus Re: Moje doświadczenia są jednak inne 15.05.20, 14:32
        Mowie ci, narod juz jest zmeczony tym "imperializmem".
        Narod sni o spokojnym, dostatnim zyciu i juz odechcialo mu sie "мыть сапоги в Индийском океане".

--
        Amicus Plato, sed magis amica veritas
        Arystoteles
        "Do tego ja sadze ze Putin to taki co zadnych przyjaciol nie ma. ZERO. Sa tacy ludzie, ja na przyklad jestem taki."
        (c) jorl
        • denirus Re: Moje doświadczenia są jednak inne 15.05.20, 14:36
          "Если выпало в Империи родиться,
          лучше жить в глухой провинции у моря.
          И от Цезаря далеко, и от вьюги."

Иосиф Бродский
          Письма римскому другу (1972)

P.S.
          A jest jakies trafne tlumaczenie na polski?

--
          Amicus Plato, sed magis amica veritas
          Arystoteles
          "Do tego ja sadze ze Putin to taki co zadnych przyjaciol nie ma. ZERO. Sa tacy ludzie, ja na przyklad jestem taki."
          (c) jorl
          • borrka Herbert tłumaczył, ale nie wiem, czy jest online. 15.05.20, 14:46
            denirus napisał:

> "Если выпало в Империи родиться,
            > лучше жить в глухой провинции у моря.
            > И от Цезаря далеко, и от вьюги."

>
            > Иосиф Бродский
            > Письма римскому другу (1972)
            >
            > P.S.
            > A jest jakies trafne tlumaczenie na polski?
            >

--
            Jarek, myśmy ran twych całować niegodni !
      • zeitgeist2010 Re: Moje doświadczenia są jednak inne 16.05.20, 16:52
        borrka napisał:

> I zawrę je w jednym, krótkim określeniu: naród imperialny. >
        > A sens taki, że profesor Łomonosowa i hotelowa k...a mają zaskakująco zbieżne > poglądy polityczne.
        > Propaństwowe dla obcych, krytyczne dla swoich (co nie jest wcale tożsame ze zb> iorem "Rosjanie" wg algebry Boole'a).

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Czyli mowisz to samo co MIchalkiewicz: “Rosjanie sa sympatyczni w towarzystwie ale odmieniaja sie zupelnie jezeli chodzi o interesy ich panstwa”.

--

• czizus Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 15.05.20, 21:09
      Michalkiewicz to marnej jakości publicysta, prześmiewca, raczej kabareciarz. Więc jego jakiekolwiek opinie, wypowiedzi, analizy, . . . . to tylko duża szopka, w żadnym wypadku jakakolwiek diagnoza czegokolwiek, wygłupy i zwracanie uwagi na siebie - żeby mieć czytelników. Więc im większy absurd tym większy aplauz. I tyle!!!! Dla mnie Michalkiewicz nie istnieje jako publicysta. To czarownik, ale wiem że jakaś grupa Polaków lubi jego czary. Taka uroda nas Polaków.
      • zeitgeist2010 Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 16.05.20, 16:54
        czizus napisał:

> Michalkiewicz to marnej jakości publicysta, prześmiewca, raczej kabareciarz. W > ięc jego jakiekolwiek opinie, wypowiedzi, analizy, . . . . to tylko duża szopk> a, w żadnym wypadku jakakolwiek diagnoza czegokolwiek, wygłupy i zwracanie uwag> i na siebie - żeby mieć czytelników. Więc im większy absurd tym większy aplauz.
        > I tyle!!!! Dla mnie Michalkiewicz nie istnieje jako publicysta. To czarownik, > ale wiem że jakaś grupa Polaków lubi jego czary. Taka uroda nas Polaków.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Super byc urodziwym! Jakich publicystow ty osobiscie cenisz i sluchasz/czytasz?

--

• de_oakville Kazdy narod ma swoje "zady i walety" :)) 16.05.20, 11:52
      Celowo przekrecam wyrazy, podobnie jak niejaki Jarząbek w polskiej komedii Ryś, ktory
      powiedzial raz o prezesie Ochódzkim: "Jemu to tylko głowy w d*pie".

Odnajduje w sobie bez przerwy spory potencjal do kochania innych narodow, chcac widziec w nich same zalety i przymykac oczy na ewentualne wady. Europy srodkowej i Niemiec nie wylaczajac. Nie wylaczajac nawet Rosji, w ktorej chetniej widze przygode podrozy koleja transsyberyjska, uroki pieknej architektury Sankt Petersburga, imponujaca rozleglosc Moskwy, niepowtarzalny klimat powiesci Dostojewskiego i muzyki Czajkowskiego niz jakies rabunki, gwalty i rozboje w roznych okresach historycznych. Jednak na forum jest troche jak w "domu publicznym", gdzie trudno jest zachowac do konca "cnote". Bez przerwy ktos chce wykazac "lepszosc i wyzszosc" jednych narodow nad drugimi, "wyzszosc" Europy nad Ameryka i tym podobne rzeczy. Czyz nie lepiej
      stac sobie troche z boku i czerpac z tego, co dobre i tu i tam. Jesli ktos probuje ciagle wykazac swoja wyzszosc nade mna, albo nad moim kontynentem czy krajem, na ktorym mieszkam i ktory szanuje, to przeciez nie bede stal z "zalozonymi rekami" tylko "rzucal kamieniami" w druga strone. Zdaje sobie doskonale sprawe, ze wiele moich wpisow jest "zjełczałych" i nie jestem wcale z nich dumny. Jednak jesli ktos postawi swieze masło obok obok zjełczalego masła, to drugie nie stanie sie swieze, tylko to pierwsze rowniez zjełczeje.

"Jedes Volk hat seine Vorzüge und seine Tadel."
      • zeitgeist2010 NIemcy maja ten gen bycia prymusem 16.05.20, 16:04
        de_oakville napisał:

> "Jedes Volk hat seine Vorzüge und seine Tadel."

Bundesliga juz gra. Ogladam mecz Borussi DOrtmun vs Schalke 04. Wszystko swietnie przygotowane. Jutro Bayern i RObert Lewandowski. Pierwsza liga na arenie. Kto zajmie drugie miejsce?
        Wszyscy inni leza in ziemi w Hiszpanii, Wloszech, Anglii, Francji.

--

• zeitgeist2010 No i mamy pierwszego gola 16.05.20, 16:06
          zeitgeist2010 napisał:
          >
          > Bundesliga juz gra. Ogladam mecz Borussi DOrtmun vs Schalke 04. Wszystko swietn
          > ie przygotowane. Jutro Bayern i RObert Lewandowski. Pierwsza liga na arenie. Kt
          > o zajmie drugie miejsce?
          > Wszyscy inni leza in ziemi w Hiszpanii, Wloszech, Anglii, Francji.

19 letni Erling Håland. Norweg w barwach Borussi.

--

• zeitgeist2010 Re: Kazdy narod ma swoje "zady i walety" :)) 17.05.20, 14:29
        de_oakville napisał:

> Celowo przekrecam wyrazy, podobnie jak niejaki Jarząbek w polskiej komedii Ryś, > ktory
        > powiedzial raz o prezesie Ochódzkim: "Jemu to tylko głowy w d*pie".> . Jednak na forum jest troche jak w "domu publicznym", gdzi> e trudno jest zachowac do konca "cnote". Bez przerwy ktos chce wykazac "lepszos> c i wyzszosc" jednych narodow nad drugimi, "wyzszosc" Europy nad Ameryka i tym > podobne rzeczy. Czyz nie lepiej> stac sobie troche z boku i czerpac z tego, co dobre i tu i tam. Jesli ktos prob > uje ciagle wykazac swoja wyzszosc nade mna, albo nad moim kontynentem czy kraje> m, na ktorym mieszkam i ktory szanuje, to przeciez nie bede stal z "zalozonymi > rekami" tylko "rzucal kamieniami" w druga strone. Zdaje sobie doskonale sprawe,> ze wiele moich wpisow jest "zjełczałych" i nie jestem wcale z nich dumny. Jedn ak jesli ktos postawi swieze masło obok obok zjełczalego masła, to drugie nie s > tanie sie swieze, tylko to pierwsze rowniez zjełczeje. > "Jedes Volk hat seine Vorzüge und seine Tadel."

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Zgadzam sie z tymi opiniami. W tym watku przytaczam zdanie niezwykle popularnego w jezyku polskim publicysty i youtubera, ktory dzieli sie swoimi refleksjami o innych narodach. Ja sam, jako forumowicz, tez raz krytykuje, innym razem chwale rozne narody. Zalezy o czym sie mowi.

Natomiast definitywnie nie naleze do tej kategorii forumowiczow, ktorzy doznali jakiegos “natchnienia” w stosunku do jakiegos panstwa albo nacji. Czesto, ale nie musi tak byc, panstwa w ktorym osiedlili sie jako imigrant.

To wydaje mi sie troche traci bolszewizmem. Rosjanie niowolniczo beda modlic sie do swojego aktualnego cara. Zwolennicy Trumpa, staja sie US-bolszewikami. Modla sie do Trumpa jak do jakiegos nadprzyrodzenia.

Ja zyje dosyc dlugo, dosuc duzo widzialem, z niejednego pieca chleb jadlem ale nigdy bym nie wyznaczyl jakiegos jednego panstwa na tą jakosc nadprzyrodzona. W kazdym panstwie i narodzie znajdzei sie cos co sie da lubic i cos innego, co komus nie pasuje.

Ale na tym forum mamy wlasnie tych bolszewikow, ktorym wszystko w jakims panstwie pasuje a w innych wszystko jest zle. Np. W Iranie, w Unii Europejskiej, NIemczech – you name it.

--

• jk2007 Re: Kazdy narod ma swoje "zady i walety" :)) 17.05.20, 14:45
          zeitgeist2010 napisał:
          > To wydaje mi sie troche traci bolszewizmem.

Nie wam o losach Rosji wydawać sąd!

Niepojęte dla was jej przeznaczenia!

Jej – Wschód! Stamtąd miliony rąk

Wciąż wyciągają ku niej pokolenia […]

Miliony czekają carskiego słowa teraz,

Aby wreszcie Twój czas, Boże, się pełnił!

Zagrała trąba, wzbił się orzeł dwugłowy,

Idziemy na Carogród, zwycięży Rzym nowy!

Fiodor Dostojewski
      • swiblowo Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 17.05.20, 00:51
        To taki "dodatek" o francuskim kolonializmie?

- шутка :)
        Ale ten cytat to mi sie podoba:

Вначале ты чувствуешь романтическое возбуждение. Потом у тебя кончается пресная вода, потом алкоголь,... Потом находятся вода и алкоголь, и снова появляется романтическое возбуждение. Лучшее, что можно делать в критических ситуациях — это думать, что ее (этой ситуации) пока нет.

/Na poczatku czujesz romantyczne podniecenie. Potem konczy ci sie woda pitna i alkohol....Potem znajduje sie wode i alkohol i znowu pojawia sie romantyczne podniecenie. Najlepsze, co mozna zrobic w krytycznych momentach - to myslec, ze ich /momentow/ na razie nie ma./

--
        Rabinowicz sie zgodzil, zostalo tylko namowic krolowa.
    • peace2u Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 17.05.20, 17:48
      widze, ze jest na tym forum sporo znawcow Rosji wiec zapytam was o wasze opinie.
      W XVII po smierci cara Aleksego wydawalo sie, ze dla Rosjan Polska stanie sie pomostem do tzw Zachodu. Od czasow Piotra I Rosja zdecydowala sie postawic na Niemcy. W 1762 na tron weszla rodowita Niemka Katarzyna II i wraz z nia nadeszlo obsadzanie urzedow Niemcami. Rosjanie mentalnie stawali sie rowniez Niemcami. Mnie osobiscie zawsze zastanawialo slepe posluszenstwo Rosjan wobec wladzy, calkiem jak u Niemcow. Im demokracja nie jest do niczego potrzebna. I tu moje pytanie - czy Rosja wciaz jest pod wladza Niemcow? Nie zapominajmy, ze Putin zaczynal swoja kariere w Niemczech i dostal sie do wladzy szybko i jako prawie niewiele znaczacy agent KGB.
      • boomerang Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 18.05.20, 01:11
        W XVII po smierci cara Aleksego wydawalo sie, ze dla Rosjan Polska stanie sie pomostem do tzw Zachodu

Zapieprzył Zygmunt III Waza, Szwed, który zamiast zgodzić się na osadzenie swojego syna jako cara Rosji, porwał cara Szujskiego z synami do Warszawy i zorganizował tam łechtający jego próżność hołd ruski, największe poniżenie Rosji w historii. Co do Piotra I, czy to prawda że kiedy wyruszał na dwuletnią wycieczkę po Europie to miał 195 cm wzrostu, a kiedy wrócił to miał juz 202 cm wzrostu i świetnie mówił po niemiecku. W drodze powrotnej do Moskwy zabawił się w Polsce, chlał i szprechał z Augustem II Mocnym, królem elektem Polski.

--
        • peace2u Re: Red MIchalkiewicz o NIemcach, Rosjanach, Fran 18.05.20, 01:29
          Slyszalem ze i car Iwan IV ponad 100 lat wczesniej dokonal niesamowitej metamorfozy po nawiazaniu kontaktow z Anglikami. Zaszyl sie gdzies na kilka miesiecy a potem doslownie poddani nie poznawali swego wladcy.
          Zygmunt Waza to byl czlowiek Jezuitow, Ojciec pierwszego Romanowa Michala spedzil wiele lat w wiezieniu w Polsce pod opieka Jezuitow. Jezuita byl rowniez syn Zygmunta III Jan Kazimierz. Symeon Polocki wychowawca synow cara Aleksego i pierwszy poeta Rosji (bardzo lubiany przez cara Aleksego) byl ksztalcony w uczelni Jezuitow.
          Ciekawe jak wygladala prawdziwa historia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka