IP: 62.148.89.* 02.06.05, 10:52
W kilku wypowiedziach na forum jest mowa o opłacie 2% od wartości motocykla.
Ponieważ opinie są czasem całkowicie sprzeczne ze sobą proszę o uściślenie
tego tematu. Kiedy płacimy te 2% i czy jest to VAT czy akcyza? Czy obowiązuje
w przypadku sprowadzanych motocykli z Niemiec czy tylko podczas transakcji na
terenie RP?
Obserwuj wątek
    • dragon600 Re: 2% 02.06.05, 10:56
      @% to podatek od czynności cywilno prawnych - płacony przy zakupie używanego
      motocykla. Przy zakupie nowego ponosi go sprzedawca (co nie oznacza, ze nie
      został on wliczony w cenę motocykla - zwykle został)
    • saracen1608 Re: 2% 02.06.05, 10:57
      Te 2 % to nie jest ani VAT ani akcyza tylko opłata skarbowa. Z tego co pamietam
      to obowiązuje ona dla każdej transakcji kupna - sprzedaży na terenie RP i
      zwykle jest uiszczana przez kupującego. Jeśli kupujesz moto poniżej 1000 PLN to
      opłaty sie nie pobiera. Zawsze warto sie dogadac ze sprzedajacaym zeby do umowy
      wpisac zaniżoną kwote ( oczywiscie w ramach zdrowego rozsądku ;) )
    • matej23 Re: 2% 02.06.05, 10:58
      ● To jest podatek od wzbogacenia (?). Płaci się go w urzędzie skarbowym w
      terminie kilku dni (nie pamiętam dokładnie ilu) od daty zakupu.

● Płaci się go, jeżeli wartość motocykla przekracza 1000 PLN.

● Obowiązuje również w przypadku transakcji na terenie RP.
      • dragon600 Re: 2% 02.06.05, 10:59
        Zaniżenie umowy niewiele pomoże - Urząd Skarbowy i tak obliczy go według swojej
        tabeli. A jak przegniesz to jeszcze bedą się czepiać, że chciałeś ich oszukać.
        • Gość: Framauro Re: 2% IP: 62.148.89.* 02.06.05, 11:08
          "Z tego co pamietam to obowiązuje ona dla każdej transakcji kupna - sprzedaży na
          terenie RP"

"Obowiązuje również w przypadku transakcji na terenie RP"

Dziękuję. Ale nadal nie mam jasności czy podatek ten obowiązuję TYLKO w
          przypadku transakcji na terenie RP czy RÓWNIEŻ (czyli zarówno w przypadku
          sprowadzenia jak i kupna w Polsce) Słyszałem też o warunku przebiegu <6000 km i
          wieku poniżej 6 miesięcy. Czy to ma coś wspólnego z tym podatkiem czy to jest
          inna sprawa?
          • dragon600 Re: 2% 02.06.05, 11:15
            Każdą umowę kupna musisz zarejestrować w US - ale jak sprowadzasz z zagranicy
            to płacisz akcyzę - nie wiem czy obejmuje ona ten podatek czy trzeba go opłacać
            osobno - najlepiej po prostu zapytać w US (polecam zażądać wyjaśnienia na
            piśmie, bo nigdy nie wiadomo czy jakiś urzędnik nie zmieni zdania, a oni teraz
            biorą odpowiedzialność za swoje decyzje). O limicie przebiegu nic nie
            słyszałem. A co do 6 miesięcy to chodzi o to, że jak kupisz coś i później to
            sprzedasz drożej niż kupiłeś przed upływem 6 miesięcy, no to od różnicy (czyli
            zysku) musisz zapłacić podatek dochodowy.
            • Gość: Framauro Re: 2% IP: 62.148.89.* 02.06.05, 12:25
              Poszukałem w innych miejscach i znalazłem coś takiego:

www.motocykl.org/sprowadzanie.php
              "Mowa o sprowadzaniu motocykla używanego (tj. starszego niż 6 miesięcy i o
              przebiegu większym niż 6 000 km). Obecnie na motocykle używane nie ma akcyzy,
              cła oraz VAT. Przy sprowadzaniu motocykla z zagranicy nie wypełnia się
              deklaracji podatkowej PCC-1 (podatek 2% wartości transakcji dokonanej poprzez
              umowę cywilno-prawną). Podatek ten dotyczy tylko umów zawartych na terenie RP"

Z tego chyba wynika, że ten podatek obowiązuje tylko przy kupnie motocykla na
              terenie RP a akcyza na motocykle młodsze niż 6 miesięcy i o przebiegu większym
              niz 6000 km. Tak ja to zrozumiałem.
              • achili Re: 2% 02.06.05, 13:06
                Witam,
                niedawno sprowadziłam motocykl do Polski i opłata w US to 150 PLN o ile
                motocykl ma więcej niż 6 m-cy i 6 tys. km.

Pozdrawiam i udanego zakupu życzę :)
                Achili
                • Gość: Framauro Re: 2% IP: 62.148.89.* 02.06.05, 13:11
                  To chyba jest opłata za wydanie przez US deklaracji, że jesteśmy zwolnieni z VAT.
                  Zastanawiam się tylko ile będę musiał zapłacić jeśli sprowadzę motocykl z 2002
                  roku (więcej niż 6 miesięcy), który ma przjechane 4900 km (MNIEJ niż 6000 km) o
                  ile wierzyć w to co podają. Wtedy chyba wypadnie mi płacić akcyzę jak za nowy?
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka