Dodaj do ulubionych

Cmentarz luterański na Kępie Zawadowskiej

30.03.05, 03:39
Akurat tam dzisiaj przechodziłem (do niedawna nie wiedziałem, że w Warszawie
istnieje jakaś inna nekropolia ewangelicko-augsburska niż ta na Młynarskiej) -
interesuje mnie czy są dostępne jakieś źródła na temat owego cmentarzyka,
tzn. kiedy został założony, z czyjej inicjatywy, kiedy nastąpiło jego
zniszczenie - bo w jaki sposób się dokonało, można się niestety domyśleć.
Interesowałyby mnie też losy lokalnej wspólnoty niemieckiej (kiedy się
pojawiła, jak była liczna, skąd przybyła) - na cmentarzu brakuje w ogóle
napisów w języku polskim, które przeważają z kolei na Młynarskiej. Czy ludzie
ci musieli opuścić tereny podwarszawskie w 1945 roku? A może do tego czasu
wymarli albo ulegli polonizacji (w co wątpię)? Z tego co zauważyłem ostatni
nagrobek datowany jest na 1943 rok (być może jest to jednak rok 1913, trudno
dokładnie odczytać), prócz tego występuje jeszcze parę pomników z 1928 roku.

Byłbym wdzięczny za ewentualne komentarze do tego postu (być może ktoś z
mieszkańców Wilanowa bliżej orientuje się co do historii Kępy), względnie też
podanie jakiegoś źródła do tej interesującej tematyki.
Obserwuj wątek
    • tom_aszek Re: Cmentarz luterański na Kępie Zawadowskiej 30.03.05, 14:16
      freemason napisał:

      > (do niedawna nie wiedziałem, że w Warszawie
      > istnieje jakaś inna nekropolia ewangelicko-augsburska niż ta na Młynarskiej)

      A ruiny / pozostałości cmentarza w Białołęce Dworskiej? Było o tym i o innych
      zrujnowanych w GW jakiś czas temu, chyba mi się to jeszcze gdzieś poniewiera po
      dysku.
      Ale nie wiem, czy tam był cmentarz luterański czy kalwiński.
      • freemason Ad. Białołęki 30.03.05, 18:09
        tom_aszek napisał:
        > A ruiny / pozostałości cmentarza w Białołęce Dworskiej? Było o tym i o innych
        > zrujnowanych w GW jakiś czas temu, chyba mi się to jeszcze gdzieś poniewiera
        po
        > dysku.
        > Ale nie wiem, czy tam był cmentarz luterański czy kalwiński.

        dzięki za zwrócenie uwagi. Odszukałem sobie niezły link do tego tematu:
        www.echo.3w.pl/cgi-bin/echo/wawa/spacer/swiadkowie
        Pozdrawiam,
    • akcja1 Re: Cmentarz luterański na Kępie Zawadowskiej 30.03.05, 23:00
      Na Kępie Zawadowskiej mieszkali koloniści holenderscy.
      Jednak nie była to jedyna mniejszość na tych terenach.
      Kiedyś poznałem mieszkankę Zawad wywodzącą się z Turków przywiezionych tutaj
      przez Sobieskiego.
      • freemason Re: Cmentarz luterański na Kępie Zawadowskiej 07.04.05, 23:27
        akcja1 napisał:

        > Na Kępie Zawadowskiej mieszkali koloniści holenderscy.
        > Jednak nie była to jedyna mniejszość na tych terenach.
        > Kiedyś poznałem mieszkankę Zawad wywodzącą się z Turków przywiezionych tutaj
        > przez Sobieskiego.

        Poważnie? Nazwiska wyglądają raczej na czysto niemieckie, ale może to
        byli "zgermanizowani Holendrzy"? :)
        W każdym razie będę wdzięczny za podanie jakichś bliższych informacji, bo sam
        ich zdobyć nie byłem w stanie. Prawdopodobnie nie wydano nawet jakiejkolwiek
        broszurki na ten temat, być może jednak pisały o cmentarzu jakies gazety...
        A z tą Turką to ciekawe... :)

        Pozdrawiam,
        • jack9 Re: Cmentarz luterański na Kępie Zawadowskiej 24.04.05, 23:10
          Natknąłem się na ten cmentarz kilka lat temu i wstrząsneło mna jak strasznie
          jest zaniedbany dlatgeo że nie katolicki.
          Groby rozsypujące się łarzące po cmentarzu kury i grzebiace koło grobów obok
          chłopi mieszkjący obok mówili że to cmentarz niemiecki ale miejsce traktowali
          zupełnie nie jak cmentarz
          • kimowiec Re: Cmentarz luterański na Kępie Zawadowskiej 27.04.05, 01:16
            Byłem na tym cmentarzu jakieś 2 tygodnie temu i aż takiego zaniedbania nie stwierdziłem. Jest w miarę uporządkowany. Szkoda, że nagrobki się zapadają i że jest ich coraz mniej. Porobiłem trochę zdjęć i, odziwo, wszystkie wyszły także jak będę miał czas to je zeskanuje i podam tu linka dla zainteresowanych.

            Pozdrawiam,
            Jarek Ossowski
    • woodman Re: Cmentarz luterański na Kępie Zawadowskiej 07.05.05, 17:50
      Dolaczcie sie do projektu stworzenia strony www o zapomnianych cmentarzach.
      Zbierajcie na ten temat wszelkie materialy.

      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=437&w=22500462

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka