Dodaj do ulubionych

Brama Triumfalna JPII

17.10.05, 11:02
Ręce mi opadły, gdy zobaczyłem w dzisiejszej "Stołecznej" zwycięski projekt
upamiętnienia JPII. Zaraz napisałem do Darka Bartoszewicza, a tu - będąc
ciekawy Państwa zdania - przytaczam najważniejsze tezy mojego listu,
konfrontując je ze stwierdzeniami z "Gazety".

1. Projektantom z firmy "Kaliszewscy & Napieralski" wydaje się, że projektują
w szczerym polu, a kolumnada Pałacu Saskiego nigdy nie zostanie odbudowana. W
artykule w ogóle się o niej nie wspomina!
2. "Wyrastanie z tradycji klasycznej" (fraza z artykułu) przemienia się tu w
przeciwieństwo i karykaturę takiego założenia. Tradycja klasyczna w sztuce to
bowiem harmonia, utożsamiana przez Starożytnych z pięknem, jasnością, dobrem -
pozytywnymi siłami Kosmosu. W wykonaniu naszych "klasycystów" mamy:
dysharmonię, czyli chaos, ciemność i zło. Niezły sposób na uczczenie
Papieża...
3. Nierówne odstępy w kolumnadzie mają odpowiadać rytmowi napisu w
belkowaniu: "Niech zstąpi Duch Twój..." itd. Ma to być w opinii
jury "zrozumiałe dla wszystkich". Proszę jednak pamiętać, że znajdujemy się
na Osi Saskiej i najważniejszy jest nie widok z wnętrza placu, a perspektywa
wzdłuż zachowanego fragmentu osi, ze wschodu na zachód, czyli od strony
Krakowskiego Przedmieścia. No i mamy pasztet - napis znajduje się od strony
placu, a my widzimy tylko ("zrozumiały dla wszystkich"?!!!) "skopany",
chaotyczny rząd kolumn, ku radości wszelkiej maści satanistów układający się
w rytm przesłania papieskiego, czytanego na wspak!!!
Teraz wyobraźmy sobie, że kolumnada pałacu Saskiego została jednak
zrekonstruowana. Widzimy ją w tle pierwszej kolumnady, poszarpaną, niejako
porozrywaną nierównymi odstępami kolumn w kolumnadzie pierwszej. W widoku ze
środka placu stojące naprzeciw siebie kolumnady będą sprawiać wrażenie, że
papieska, kulawa i szpetna (w tym zestawieniu oczywiście),
będzie "przedrzeźniać" kolumnadę saską, harmonijną i piękną.
Wróćmy jednak do widoku od wschodu. Projektanci proponują przeniesienie
pomnika Marszałka "bliżej Grobu Nieznanego Żołnierza" (czytaj: między obie
kolumnady!), w rezultacie czego dotychczasowego "dziadka parkingowego"
zobaczymy w klatce kolumnad (więźniem to, czy "klawiszem" będzie?).
Na tym nie koniec, bo w dalekim tle majaczyć będzie jeszcze trzecia
kolumnada - pałacu Lubomirskich. No, chyba tu kogoś pogięło, ktoś nam chce
przerobić resztki Osi Saskiej na drzwi do lasu (kolumn), albo bieżnię dla
płotkarzy.
4. Wielką zaletą projektu,wg władz miasta, ma być ławość i szybkość
realizacji. No pewnie, na pl. Piłsudskiego jest to oczywiście najważniejsze!!!

Z góry zastrzegam, że nie chodzi mi o obrażanie czyichkolwiek tzw. "uczuć
religijnych", jakie by one nie były. Projekt, moim zdaniem, jest bardzo zły,
budzący paradoksalne skojarzenia, pyszny i arogancki, sprzeczny z
dotychczasowymi ustaleniami, które "po długich i ciężkich cierpieniach"
wreszcie całkiem niedawno dla Pl. Piłsudskiego przyjęto. Nie pozwólmy, aby
radiomaryjny, parareligijny amok (czyli nacisk "szerokich mas" na decydentów,
aby pomnik w proponowanym kształcie zbudować jak najszybciej) okazał się
silniejszy od dobrego smaku i kultury kreowania przestrzeni, te bowiem
właśnie "wyrastają z tradycji klasycznej", a sztuka chrześcijańska tak
przecież wspaniale potrafiła z tej skarbnicy korzystać. My zaś chcemy sobie
zafundować - w rozumieniu klasycznym - "Bramę Triumfalną Demonów". A propos -
drugi nagrodzony projekt też ma coś z tych klimatów, przyjmując postać
podziemnego Chadesu, ale przynajmniej nie szkodzi placowi i ma w sobie
duchowe "to coś". Jest jednak zbyt "mądry" dla tzw. "szerokiego elektoratu" i
dlatego nie ma chyba szans na realizację, jak projekt Budzyńskiego na
Świątynię Opatrzności.
Pozdrawiam wszystkich i liczę na WYŁĄCZNIE MERYTORYCZNĄ dyskusję.
Obserwuj wątek
    • masstah Re: Brama Triumfalna JPII 17.10.05, 11:59
      Pełna zgoda, pomysł z kolumnadą nie byłby nawet taki tragiczny ale wyłącznie
      pod warunkiem że byłaby to zwykła klasyczna harmonijna kolumnada plus napis a
      nie takie chaotyczne nie wiadomo co.
    • zwierz.alpuhary Re: Brama Triumfalna JPII 17.10.05, 12:05
      warszawski.blox.pl/html/1310721,262146,13.html?564296
    • miszka44 Re: Brama Triumfalna JPII 17.10.05, 12:34
      Nie wiem, czy przy okazji tego projektu możliwa jest merytoryczna dyskusja.
      Dobrze, że siedziałem, kiedy oglądałem rano wizualizacje tego ohydztwa.
      Niestety kwestie estetyczne ustępują przed politycznymi. Nie uwierzę, że
      ostatni tydzień kampanii prezydenckiej nie ma wpływu także i na rozstrzygnięcie
      konkursu na "pomnik Papieża" na pl.Pilsudskiego. Obecne władze Mista niestety
      tylko w sferze symboli poruszają się sprawnie. Codzienne problemy mieszkańców
      to już tak nudna i nieciekawa robota...
      Pogratulować p.Borowskiemu (ponoć architekt, i w Szwecji pracował) gustu i
      tupetu.

      Pzdr
      M44

      Warszawa subiektywnie
    • chinique Luzik 17.10.05, 12:47
      Nie ma się co stresować proszę Państwa, do drugiej tury wyborów zostało jeszcze
      tylko 6 dni, potem okoliczności ulegną zmianie.
    • varsaviana Re: Brama Triumfalna JPII 17.10.05, 12:51
      Nieszczęsna Warszawa. Płakać sie chce. :(
      • a.morro Re: Brama Triumfalna JPII 17.10.05, 13:10
        Ta brama estetycznie poraża swoją szpetotą. Zupełnie nie pasuje do przestrzeni
        w której ma stanąć. Przecież przecięłaby Oś Saską i zupełnie nie pasowałaby do
        kolumnady odbudowanego Pałacu Saskiego. Jak Borowski może się o tym czymś
        wypowiadać pozytywnie? Ręce opadają. Kolejny raz.
    • de125 Re: Brama Triumfalna JPII 17.10.05, 13:06
      nic dodać, nic ująć, popieram w 100%!! Po odbudowie pałaców saskiego i Bruhla,
      ten plac miał szanse wreszcie jakoś wyglądać, teraz bedzie wyglądać
      tragicznie...
      • a.morro Re: Brama Triumfalna JPII 17.10.05, 13:55
        Tu jest główny wątek na ten temat:

        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=51&w=30526159&v=2&s=0
    • allgau Re: Brama Triumfalna JPII 17.10.05, 15:45
      a ja myślałem że będzie to pomnik figuralny typu klęczący Kaczyński przed
      papieżem (albo i odwrotnie) a tu taki klops! A przeciez papiez miał byc czczony
      tzw. dziełąmi, czyli ochronki, hospicja itp. tak apelowali światli ksieża
      naszego kościoła, a tymczasem co? hucpa w wykonaniu takich beztalenci jak
      Kaliszewski... Zgroza!
    • kosaciec Re: Brama Triumfalna JPII 17.10.05, 16:07
      Ten projekt jest fatalny-po pierwsze niszczy układ urbanistyczny Osi Saskiej i
      nie pasuje w żaden sposób do Pałacu.Po drugie-stoi w sprzeczności z KAŻDĄ
      zasadą projektowania architektonicznego.Po trzecie-aby upamiętnić wybitnego
      humanistę i człowieka wielkiej pokory,jakim był Jan Paweł II,nie godzi się
      stawiać bezsensownych molochów,Panowie..Więcej zadumy nad spuścizną naszego
      papieża,mniej kłótni o pomniki..
      • sluzewiaczek Projekt kontrowersyjny 17.10.05, 18:09
        Ja rowniez uwazam ten projekt za kontrowersyjny. Nie mam pojecia, kto ocenial
        te projekty, ale napewno nie osoby, ktore potrafia znalezc odpowiedni kompromis
        miedzy uczczeniem pamieci Naszego Ojca, a zachowaniem Osi Saskiej. Warto
        zapoznac sie z pozostalymi projektami w Metropolitan. Mysle ze opiekunowie
        zabytkow mogli by wlaczyc sie w dyskusje na temat pomnika Ojca Swietego.
        Pozdrawiam.
        • kosaciec Re: Projekt kontrowersyjny 17.10.05, 18:56
          W 1994 roku w PKZ-Zamek opracowano "Studium programowe dla dla placu
          J.Piłsudskiego i regionu przyległego".Wytyczne konserwatorskie(opracowane przez
          I.Oborską i P.Wozniakowskiego)wskazywały na konieczność restytucji Placu w
          formie ukształtowanej w poł.XIX wieku,wraz z rekonstrukcją następujących
          obiektów:Pałacu Saskiego,"pawilonów saskich",pałacu Bruhla oraz zabudowy
          ul.Królewskiej na zamknięciu Pl.Małachowskiego.Ten pomysł na zagospodarowanie
          okolicy Pl.Saskiego uważam za najrozsądniejszy (i jedyny dopuszczalny do
          realizacji) a niestety zapomniany.Rozumiem,że wielu architektów marzy o
          realizacji ich projektów w tak prestiżowym miejscu,ale powinni oni stawiać w
          tym przypadku dobro naszego miasta ponad chęcią "zabłyśnięcia" wyjątkowo
          miernym pomysłem.
          • fidelw Re: Projekt kontrowersyjny 18.10.05, 15:37
            Nie znam tego studium, ale z Twojego opisu wnioskuję, że jest to, co chciałbym
            widzieć na Placu - oba pałace, wg stanu _sprzed_ przebudowy Idźkowskiego, z
            wkomponowanym Grobem N.Ż. Wtedy odpada problem kolumnady. Natomiast zwycięski
            projekt nie pasuje do ŻADNEJ z wersji odbudowy Placu!
        • fima Projekt zły - a kompromis tu niepotrzebny 18.10.05, 00:06
          bo nie ma sprzeczności między zachowaniem Osi Saskiej a uczczeniem pamięci
          Naszego Ojca, służewiaczku.
          Naprzeciw odbudowanego Pałacu Saskiego mogła stanąć w swoim miejscu wyłącznie
          kamienna replika Ołtarza (z zachowanym przecież do dziś oryginalnym krzyżem) -
          a wszystkie współczesne dodatki o charakterze ekspozycji umieścić przy Świątyni
          Opatrzności, najbardziej godnym tego miejscu.
          Zaważyły jednak ambicyjki architektów, chcących i siebie uwiecznić.

          sluzewiaczek napisał:
          > ... projekt .. kontrowersyjny. ... odpowiedni kompromis
          > miedzy uczczeniem pamieci Naszego Ojca, a zachowaniem Osi Saskiej.
    • kocoor Re: Brama Triumfalna JPII 17.10.05, 20:30
      aby nie bic piany - wsrod forumowiczow jest wiele osob z glowa na karku. moze
      ktos mi wyjasni, jaka forma prawna pozwolilaby wstrzymac, skutecznie
      oprotestowac czy mowiac wprost - uwalac kretynskie pomysly kolejnych cudakow na
      najwazniejszych stolkach w tym miescie?? - stowarzyszenie? zwiazek? nie mam
      bladego pojecia. cos z czym spadochroniarze musieliby sie liczyc... jeszcze
      chwila i miasto na trwale zaleje groteska i tandeta w stylu renesa sprzed sw.
      floriana...



      • wikder Opera House 17.10.05, 22:06
        Kolumnada ideą trochę z Alberta Speera, a trochę z majowego pochodu - poraża
        naiwną dosłownością i prymitywnym patosem. Państwo architekci już pokazali co
        potrafią - utrzymaną w stylu noworuskim kamienicą "Opera House" zeszpecili
        najbliższe sąsiedztwo Ogrodu Saskiego - teraz chcą psuć dalej.
    • fima Projekt obraża tak niedawne nauki Jana Pawła II 17.10.05, 23:51
      Tylko MERYTORYCZNA dyskusja może coś pomóc i uratować Plac przed dewastacją
      głupią architekturą (architekturą?).

      Jednak poza kwestiami ściśle estetycznymi, sądzę, że projekt obraża tak
      niedawne nauki Jana Pawła II o dziedzictwie, pamięci i tożsamości.

      Czy pamiętna prośba "abyście sami nie podcinali korzeni z których wyrastacie"
      nie dotyczy właśnie sytuacji, z którą teraz mamy do czynienia? Przecież Plac
      Saski był od czasów Królestwa Kongresowego panteonem pamięci narodowej,
      miejscem najważniejszych wydarzeń decydujących o tożsamości miasta i narodu.
      Tak bardzo wielu z nas marzyło o przywróceniu mu pierwotnego piękna,
      zniszczonego przez wojnę i peerelowskich planistów masowej wyobraźni. Jest
      złośliwością historii, tworzonej przez nas samych, że pomnik ku czci wielkiego
      rodaka ma unicestwić te zamierzenia.

      Czy człowiek, który patrząc na swe ukochane miasto mówił że "każdy kamień i
      każda cegła są [Mu] w nim drogie" byłby sam zadowolony, że pomnikiem ku Jego
      czci zaciera się ślady historii narodu? Przecież właśnie takim działaniem
      będzie uniemożliwienie ponoć już postanowionej odbudowy Placu w jego dawnej
      postaci.

      Może jeszcze uda się Plac obronić, ale wymaga to wielkiej delikatności i
      rozwagi. Pan Zieliński mądrze prosi o wyłącznie merytoryczne argumenty.

      Wypowiedzi Allgau, pełne drwin i szyderstw pod adresem prezydenta Wwy i Papieża
      mogą tylko zaszkodzić środowisku obrońców zabytków Warszawy, narażając je na
      etykietę czerwonych złośliwych oszołomów. Byłoby miło, gdyby kolega zechciał
      demonstrować swoje poglądy na światopogląd na właściwszych do tego forach, to
      zostawiając do argumentacji estetycznej i historycznej.




      • eela Re: Projekt obraża tak niedawne nauki Jana Pawła 18.10.05, 11:03
        Mało nie upadłam, jak zobaczyłam kolumnadę i to w dodatku wysokości 18 metrów. Punktem dominującym musi być, nawet jeśli pałac Saski zostanie odbudowany, w dalszym ciągu Grób Nieznanego Żołnierza.

        Zaraz po śmierci papieża była dyskusja o sposobie uczczenia jego osoby. Padł wtedy między innymi projekt wykorzystania opakowań po zniczach z ulicy. Ludzie proponowali jakis sześcian czy coś w tym rodzaju, coś ulotnego i nie rzucającego się w oczy. Moim zdaniem wystarczyłoby zaznaczenie miejsca, gdzie stał ołtarz innym kamieniem i zrobienie tam okolicznościowego napisu, nic w górę.
        • lmalczewski Re: Projekt obraża tak niedawne nauki Jana Pawła 18.10.05, 11:39
          Projektowana kolumnada nie będzie pasować do odbudowanych w przyszłości Pałaców
          Saskiego (też z kolumnadą!) i pałacu Bruhla. Jedna kolumnada i zaraz potem
          następna?
    • obly Re: Brama Triumfalna JPII 18.10.05, 11:59
      Mam bardzo podobne odczucia
      również szybko postaralem sie wysłać swoją opinię na ten temat do dziennikarzy
      GW:
      fragmenty poniżej
      o ile jestem architektem, a autor tego wątku jeśli sięnei mylę historykiem
      sztuki zauważyliśmy niezależnie te same I BARDZO KONKRETNE WADY które nie
      powinny przejśc przez sito jury konkursowego

      "Projekt "bramy brandenburskiej" (uwaga: jestesmy w trakcie kampanii
      prezydenckiej gdzie jeden z kandydatów promuje IV Rzeczypospolitą), który
      wygrał ten konkurs, razi przede wszystkim brakiem jakiegokolwiek ukłonu w
      stronę Grobu Nieznanego Żołnierza, ba nawet go swoją "prostacką forma" jakby
      przedrzeźnia i przygniata, a poza tym w kąt odsuwa również pomnik Piłsudskiego,
      którego imię nosi ten plac. Do tego traktowanie tego Placu w kontekście
      historii jedynie 27-letniej jest przykrym świadectwem wszechogarniającej
      ignorancji historycznej. Plac winien być traktowany jako świadectwo dążeń
      niepodległościowych Polski lat przeszłych i być może (oby nie)? przyszłych, na
      przestrzeni kilkuset lat.

      Ponadto:
      - detal architektoniczny jest żaden, słupy proste na belce prostej, nie w pełni
      jest wykorzystany materiał, z którego jest wykonywany. Jeśli tak to proszę
      bardzo: proporcje kolumn są w każdym podręczniku do architektury do
      wykorzystania. Patent: Grecy i ich tysiącletnia kultura budowy z kamienia.
      Wszelkie uproszczenia są? no nie na miejscu akurat tutaj.
      - rozstaw słupów w zależności od przerw pomiędzy słowami jest czytelny tylko z
      jednej strony, najście od strony Krakowskiego Przedmieścia będzie czytane jako
      tymczasowe rusztowanie i kompletnie niezrozumiały dla turystów obcojęzycznych.
      Będzie to być może kolejnym przykładem dla dowcipów o nowym systemie metrycznym
      pijanych Polaków zanim ktokolwiek zdoła coś wyjaśnić.
      - żaden z wygranych projektów nie rozwiązuje GŁÓWNYCH problemów urbanistycznych
      Placu Piłsudskiego, czyli: braku czytelnych pierzei placu w
      proporcjach "przyjaznych" dla człowieka. Nadal jest to wygon gdzie hula wiatr
      tylko teraz z grabiami pośrodku.
      - brak jest również czytelnego i odpowiedniego do rangi Placu, połączenia Osi
      Saskiej z Traktem Królewskim, które zachęcało by zwiedzających naszą stolicę
      na spacer w kierunku Placu Piłsudskiego. Dziś rolę zamknięcia Osi Saskiej pełni
      parkinkg.
      (...)
      Widziałbym Plac Piłsudskiego jako miejsce gdzie nie tylko dominantą jest
      upamiętnienie mszy św sprzed 27 lat, ale jest miejsce dla wielu Polaków z
      przeszłej jak i przyszłej historii Polski w szerszym kontekście, którzy są lub
      staną się ikonami dążenia Polski do niepodległości tak jak każdy żołnierz,
      który na każdym z frontów umierał za wolną Polskę. A można uznać że tę siłę
      właśnie czerpali z obecności Ducha Św. którego wzywał JP2 na mszy na Placu
      Piłsudskiego."

      Zastanawiam sie po prostu jaki musiał byc poziom wszystkich prac skoro wybrano
      ww wymienione (to można sprawdzic idąc na wystawę) ale jeszcze ciekawsze wydaja
      sie ukryte kryteria jury które spowodowały taki a nie inny wybór.
      Klasyka juz jest że II nagroda to jest nagroda jakby "ideowa" a
      I "realizacyjna". Klasykiem jest że wszekiego typu akcje "kulturalne" są ściśle
      związane z polityką. Nie atakował bym również tutaj autorów tychże prac, prac
      było kilkadziesiat ale to dlaczego i co spowodowało taki a nie inny wybór.
      Najgorsze iż nie jest to dyskusja pozytywna (który jest lepszy) ale dyskusja co
      będzie gorsze...
      Nie wierzę po prostu że wybrane prace są najlepsze (I i II nagroda) gdyz nie
      spełniaja wymogów logicznych (słupy świetlne w sali kontemplacyjnej są
      niemozliwe do osiągnięcia ze względów bezpieczeństwa, należy poczytać prawo
      budowlane i sie okaże że jest tam między innymi minimalne oświetlenie w
      miejscach publicznych udostępnionych, czy oznakowanie dróg pożarowych etcetera
      etcetera) czy ideowych (ignorowanie Grobu Nieznanego Żołnierza)

      Nie wierze w żaden konkurs który odbywa sie w Warszawie.
      Największe porażki najsławniejszych konkursów w Warszawie:
      - Konkurs na zagospodarowanie Centrum (relizowana prawdopodobnie będzie
      (projekt jest wyłożony) koncepcja propagowana przez Naczelnego Arch. Miasta p.
      Borowskiego która powstała w niejasnych dla mnie okolicznościach) wygrany
      projekt nie doczekał sie realizacji i był blokowany przez kilkanaście lat
      - Konkurs na św. Opatrzności Bożej (realizowana bedzie propozycja "kuluarowa")

      i dziwić sie że ludzie uciekają na Zachód
      • gebhard Re: Brama Triumfalna JPII 18.10.05, 12:43
        po co na tym placu kolejna kolumnada?
        kto skojarzy kolumnade z glowa kosciola katolickiego-Papiezem?

        ja osobiscie widzialbym w tym miejscu po prostu krzyz albo jakas forme w
        poziomie posadzki placu
        • jota.40 Re: Brama Triumfalna JPII 18.10.05, 13:53
          Ja też ucieszyłam się, że siedzę, oglądając wczoraj zwycięski projekt. Wszystko
          już właściwie zostało powiedziane, pozostaje mi wyrazić nadzieję, że istotnie,
          jest to element kampanii wyborczej. W końcu poważniejsze inwestycje pozostały na
          razie w sferze rojeń (chociażby pałac Saski i Bruhla). Nie traćmy ducha...

          A co myślicie o odwrotności, czyli drugiej nagrodzie? Ta sala podziemna,
          przecinana słupami światła?... Niespecjalnie to sensowne, ale przyznam,że ma
          jedną wielką zaletę - nie ingeruje w przestrzeń placu!
          • adampaulus Brama Triumfalna? Czy galeria powybijanych zębów? 18.10.05, 14:13
            Chciałbym zauważyć, że przedstawiony "obrazek" nie pokazuje żadnej
            kolumnady, tylko serię betonowych słupów połączonych jakąś ramą - do
            kolumn im straszliwie daleko (brak podstawy, stylobatu, itd)

            Nie rozumiem też zupełnie co ma to przedstawiać (tzn. jaka jest tego
            treść artystyczna) i w jaki sposób "odnosi się" do realiów historycznych
            miejsca. Jeśli zaś chodzi o oblepianie betonowych słupów pamiątkami
            religijnymi... no przepraszam, nie nazwę po imieniu.
            (nie mam zamiaru uderzać w niczyje uczucia religijne, ale Papieża należy
            uczcić, a nie dla kampanii wyborczej odwalić cokolwiek żeby "pismaki nie
            narzekały")

            A sąd konkursowy? Nie rozumiem zupełnie werdyktu od strony merytorycznej, chyba
            że chodzi o
            -pieniądze
            -efekt propagandowy

            Jeśli to jest zapowiedź IV RP, to gratuluję. Przez tyle lat miasto
            było dręczone i niszczone przez wszystkich sąsiadów, a teraz okazuje się,
            że dzięki suwerennym i demokratycznym władzom miasta ma zniszczyć
            najwartościowszą przestrzeń kulturalną. Żenujące, naprawdę.

            NIe ma żadnych inwestycji miejskich o miastotwórczym charakterze, wszystko
            odkłada się w czasie, a teraz okazuje się, że jest super pomysł pod hasłem
            "jak się nie zmęczyć, ale coś załatwić po drodze dla siebie".
            To jest dla Jana Pawła Drugiego? Sterta betonu i żelaza bez większej wartości,
            a wręcz o wartości wstecznej?

            Dlaczego nie mamy żadnego wpływu na administracyjne postępowania!!
            Dlaczego "werdykty sądów konkursowych" zapadają na górze bez żadnej społecznej
            konsultacji?
            Ratusz na Placu Bankowym nie powinien służyć politykom, tylko Ojcom MIasta.
            A takich jak na razie nie mamy.



            • palker Re: Brama Triumfalna? Czy galeria powybijanych z 18.10.05, 14:50
              no cóz
              w mieście w którym za kanon estetyczny i dzieło sztuki uchodzi plastikowa
              palma, można się spodziewać wszystkiego, nawet skrzyżowania Akropolu ze
              Stonehenge w wersji alla Polacca.
              Dla mnie projekt spełnia tylko jedno kryterium: jest świecki i tak własnie
              powinno być. ale to koniec zalet. Karol Wojtyła, późniejszy papież JP II, to
              przede wszystkim człowiek i to człowiek wielkiego formatu. Jego wielkość nie
              wymaga uczczenia czymś monumentalnym, bo i bez pomników pozostanie taką. To co
              napisałem, jest aż banalne i dlatego poszukiwania powinny pójść w stronę
              skromnej ale czytelnej symboliki. Chodzi przecież i o oznaczenie miejsca
              historycznego i o postać. To cos musi mieć „ludzka miarę” i humanistyczne,
              uniwersalne przesłanie.
              Po pierwsze należy oznaczyć na poziomie placu miejsce gdzie stał ołtarz. Kontur
              może zawierać stosowne napisy informujace co tu było kiedyś (litery np. z brązu
              wtopione w płyty z granitu stanowiące powierzchnię placu). Do tego jakiś
              element pionowy o wysokości człowieka lub może ciut wyżej. Nie pomnik w
              dosłownym tego słowa znaczeniu. Do tego potrzeba artysty, który będzie potrafił
              przekazać znak, symbol, przesłanie.
              Ja postawiłbym coś, co imituje kryształ górski. Idealna forma stworzona przez
              przyrodę. Do tego dwie rozchylone dłonie w geście jakim posługują się kapłani
              podczas mszy św. (kciuki i palce wskazujace złączone) otaczajace małą
              wschodzacą roślinkę (ziarno wydało plon).
              Można to tak zaprojektować, żeby uniknąć kiczu
          • obly Re: Brama Triumfalna JPII 18.10.05, 14:28
            Niestety II nagroda traci wszelkie zalety w realizacji, podziemna sala
            kontemplacyjna...
            Jak? Kto by tam siedział? Po co? (kontemplacja?) Jak usytuowane windy? Jak
            parkingi? Jak oświetlić salę by spełniało normy a jednocześnie widoczne były
            świetlne słupy tak jak na wizualizacjach? Wydaje sie to niemożliwe i czytelne
            jedynie gdy nieczynne? Jak by to pracowało? Kontrola wejścia? Szatnia? WC?
            Koniec końców skończło by się to mszą raz na tydzień. Czyli będzie to kolejne
            martwe miejsce które w końcu stało by sie ulubionym miejscem pzycupnięć
            bezdomnych? i do tego niejasna infrastruktura techniczna wokół placu które
            doprowadza do sali kontemplacyjnej?
            I wieczny brud i liscie, który by te świetliki poprzysłaniał co jakiś czas a
            szkło zapiaszczyło i porysowało, stworzyli piękne miejsce ale nie w tym miejscu
            i nie dla tego celu.

            Plac jest Agorą Narodową, czy ktoś tego chce czy nie. Nie jest placem JPII, nie
            jest placem tamtej Mszy Św, nie jest placem Ducha Św, pomnik upamietniajacy
            wizytę JP2 winien być tożsamy w podobnym wyrazie i skali co pomnik Grobu
            Nieznanego Żołnieża czy pomnik Piłsudskiego. DOPIERO WSZYSTKIE te elementy
            razem, przy jednakowym traktowaniu dopiero utworzyły by wyraźna odczuwalność
            tego ducha z wspomnianej mszy św, ducha który zawsze w sercach Polaków zagosci
            gdy ktoś, coś podniesie łapsko na wolność niepodległej Polski. Może i
            patetyczne może i banalne ale najważniejsze rzeczy są proste i banalne.

            niestety..
            Architekt Naczelny Warszawy ma w pupie niestety i Centrum Warszawy i Plac
            Piłsudskiego wraz z jego delikatną materią... i jeszce parę innych rzeczy.
            Dla jednej widokówki wyborczej jest w stanie poświęcić najważniejsze miejsca w
            stolicy. Rządzi bylejakość i tani krzyk z plakatu z jedna fasadą.
            • allgau Kaliszewski 18.10.05, 16:13
              ten facet uparł się na zabytki, m.in. stał za rozwaleniem wnetrza starego BUW-
              u, załatwił kamieniczki w płd pierzei pl. Trzech Krzyzy nadbudową, dlaczego
              tacy ludzie z uporem pakują się w przestrzeń o której nie mają zielonego
              pojęcia!
              • camille_pisdziarro Zmieńmy nazwę Warszawa na Ojca-Świetego ! 18.10.05, 21:00
                Jak już to już !!!
    • anbabo Re: Brama Triumfalna JPII 16.11.05, 10:16
      Zanim zabierzesz głos na temat Kolumnady im. Jana Pawła II zapoznaj się:
      www.architekci.waw.pl/pomnik.html
      • fima Re: "Zanim zabierzesz głos zapoznaj się" 16.11.05, 11:05
        anbabo napisał(a):
        > Zanim zabierzesz głos na temat Kolumnady im. Jana Pawła II zapoznaj się:
        > www.architekci.waw.pl/pomnik.html

        Właśnie jednym z głównych defektów tego projektu jest to, że trzeba "zapoznać
        się" z obszernym tłumaczeniem dlaczego jest tak, a nie inaczej. Projekt musi
        działać na wyobraźnię sam, a nie przez długie objaśnianie co artysta chciał nam
        nim powiedzieć.
        Zaznajomienie się ze szczegółami ujawnia jeszcze dwa zgrzyty:
        1. Inskrypcja na architrawie łączy rzymską majuskułę z "solidarycą" co jest
        jeszcze jednym "przegadaniem"
        2. przestawiony pomnik Piłsudskiego między dwiema kolosalnymi kolumnadami jest
        tak nie w skali, że robi przykre wrażenie: "a co to za karzeł tam stoi?"

        Natomiast wizualizacja jeszcze raz przekonuje, że najpiękniejszym pomnikiem
        Zwycięstwa jest odbudowana architektura placu z kontrapunktem odtworzonego
        ewentualnie ołtarza. A nuż jeszcze kiedyś będzie potrzebny?
      • miszka44 Re: Brama Triumfalna JPII 16.11.05, 13:18
        Wszyscy, którzy zabierali głos zapoznali się z wizerunkiem zwycięskiego
        projektu. Nie sądzę, żeby poniższe cytaty mogły zmienić odbiór tego "unikalnego
        monumentu":

        "Brama Zwycięstwa Narodu to brama nie dla jednego triumfatora, dla jednego
        zwycięskiego władcy, ale dla zwykłych ludzi, którzy nie kroczą w regularnym
        szyku jak wojsko, ale idą grupami większymi i mniejszymi – tak jak chodzą wolni
        ludzie. Stąd wielość przejść i nieregularny rozstaw kolumn, co stanowi zresztą o
        unikalności tego monumentu. (...)
        Zależało na tym, aby ten monumentalny obiekt nie był w odbiorze „suchy” -
        bezosobowy. Zależało na tym, aby przybliżał nam postać Jana Pawła II – pełną
        dobroci i ciepła. Właśnie ta dobroć i ciepło, wyraz miłości do ludzi była,
        mówiąc przekornie, jego najpotężniejszą bronią w walce o ludzkie serca."

        To sie waszmościom przybliżyć takiego Papieża zupełnie nie udało.

        Pzdr
        M44
        Warszawa subiektywnie
    • tom_aszek Kogo/Co właściwie ma upamiętniać pomnik?! 16.11.05, 13:43
      Najpierw ustalmy to, a potem dyskutujmy czy forma odpowiada zamiarom! Bo (
      cytując ze strony www.architekci.waw.pl/pomnik.html ):

      = W jednym miejscu: "... w konkursie urbanistyczno-plastycznym na koncepcję
      upamiętnienia obecności Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie"
      = W następnym: "Nie jest to pomnik Papieża jako osoby, ale upamiętnienie
      wydarzenia, które miało miejsce właśnie tu"
      = w jeszcze innym: " Każda z kolumn stała się jak gdyby słupem milowym tej
      historii: pierwsza – poświęcona wyborowi Karola Wojtyły na Papieża, 9 następnych
      – kolejnym pielgrzymkom (...) ostatnia – z ostatnimi słowami Papieża".
      = dalej: "Zależało [nam] na tym, aby [projekt] przybliżał nam postać Jana Pawła
      II – pełną dobroci i ciepła."
      = dalej "Kolumnada imienia Jana Pawła II ma być pomnikiem naszego zwycięstwa –
      odnowy oblicza tej ziemi".

      Kogo / co ma czcić pomnik? Samego papieża? I pielgrzymkę? Wszystkie jego
      pielgrzymki do ojczyzny? Nas, którzy go słyszeliśmy ale nie słuchaliśmy? (ale to
      już moja prywatna opinia)

      A ponadto nie podoba mi się zamysł, żeby dopiero po podejściu pod samą kolumnadę
      oglądający zrozumiał dlaczego kolumny nie stoją w równych odstępach (bo widziane
      z daleka na pewno będą budzić ciekawość, ale czy architektura powinna wzbudzać
      właśnie taką ciekawość i dyskusje? Już słyszę uszami wyobraźni komentarze
      turystów spoza Warszawy i/lub Polski, widzących kolumnadę "od tyłu" - z
      Krakowskiego Przedmieścia a nie pl. Piłsudskiego "No tak, warsiawiacy to nawet
      kolumnady nie potrafią równo ustawić".

      Ale jak czytam: "Realizacja projektowanej kolumnady i przeniesienie pomnika
      marszałka Piłsudskiego powinny wiązać się z czasem przewidywanej odbudowy Pałacu
      Saskiego" to się uspokajam bo przypominam sobie te... no... jak im tam... kolędy
      greckie czy tak jakoś :)
    • alicjakot Re: Brama Triumfalna JPII 21.11.05, 21:34
      A mnie sie podoba! Ten pomnik nie wymaga komentarza ani tlumaczenia co oznacza.
      To widac na pierwszy rzut oka.
      " Niech zstapi Duch Twoj i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi."
      te kilka slow odmienilo historie Europy. I ten pomnik o tym mowi. Zadnych
      wymyslnych rzezb, tylko te slowa i az te slowa. Wyobrazcie sobie tlumy ludzkie
      na placu, jak chocby ostatniego 11 listopada a nad nimi te slowa. Co wiecej
      trzeba?
      • fima p.Alicjo, ten napis JEST JUŻ na pobliskim kościele 21.11.05, 22:59
        św.Andrzeja (Panien Kanoniczek) na pl. Teatralnym. Mamy go skuwać znad
        tamtejszych kolumn?!

        alicjakot napisała:
        > A mnie sie podoba! ...
        > " Niech zstapi Duch Twoj i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi."
        > te kilka slow odmienilo historie Europy. I ten pomnik o tym mowi. Zadnych
        > wymyslnych rzezb, tylko te slowa i az te slowa.
      • tom_aszek Cytat "Niech zstąpi ..." uwzględniony w projekcie! 25.11.05, 13:29
        Proszę przeczytać projekt na stronie
        www.architekci.waw.pl/pomnik.html
        Fragment: "Na kolumnie drugiej, poświęconej pierwszej pielgrzymce Papieża do
        Ojczyzny, (...)umieszczono końcowy fragment homilii wygłoszonej w dniu 2 czerwca
        1979 roku"

        alicjakot napisała:

        > " Niech zstapi Duch Twoj i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi."
        (...)
        > Co wiecej trzeba?

        Drobiazgu: odpowiedniej formy dla tej treści :)
        I właśnie o tę formę cała dyskusja / kłótnia / awantura (niepotrzebne skreślić,
        potrzebne dopisać)
    • alicjakot Re: Brama Triumfalna JPII 24.11.05, 19:51
      Odpowiadam FIMA:
      Tak, ale historycznym miejscem, gdzie te slowa zostaly wypowiedziane byl
      wlasnie plac Pilsudskiego, owczesny plac Zwyciestwa, a nie plac Teatralny.
      A poza tym to chyba dobrze, ze te slowamoga byc przytaczane w wielu miejscach,
      poniewaz odnosza sie do kazdego miejsca w Polsce. Dodatkowym argumentem
      uzasadniajacym ich wielokrotne uzycie jest to, ze sa to slowa psalmu.
      • s.fug Inne projekty, dyskusja o Placu 25.11.05, 23:16
        Nie wiem czy wiecie, że od wczoraj w CSW wystawiane są dwa projekty,
        niedopuszczone do konkursu: J.Kaliny i R.Szczepańskiego. Nie wiem jak Wam, ale
        mnie obie te prace podobały się bardziej, niż wszystkie wystawiane w
        Metropolitanie.
        Wystawa jest czynna chyba tylko do 30 listopada.
        A w poniedziałek o 18-tej będzie dyskusja o Placu Piłsudskiego, w
        ramach "Warszawskiej panoramy architektury krajobrazu" - informacje na
        www.sztukakrajobrazu.pl
        • bism Re: Inne projekty, dyskusja o Placu 28.11.05, 16:58
          Ja słyszałem i jescze inym niedopuszczony i negatywnie rozpatrzenoym proteście.

          Pozdr, M.

          P.S. Może zupełnie bez zwiąkzu, wątek "kodeks etyki" na forum architektura:
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=156&w=32352731

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka