10.11.04, 17:30
Budujemy Piramide dla Faraona.
Piramida ma kwadratowa baze I jest zbudowana z ciasno ulozonych blokow
szescianowycch o boku 3m
Kazdy nowy poziom ma 1 blok mniej na strone niz poprzedni poziom.
Mamy 35 000 niewolnikow. Kazdego ranka dzielimy nasza armie niewolnikow na 17
osobowe zalogi. Pozostali niewolnicy maja dzien urlopu.Kazda zaloga kladzie 1
blok na dzien.
Ciezka praca I upal zabija codziennie 1 czlonka kazdej zalogi.
Praca nad budowa ustaje gdy wiadomo ze nie mozna zbudowac jednego pelnego
poziomu.
Ile dni trzeba aby zbudowac piramide?. Jaka bedzie wysoka? Ilu niewolnikow
przezyje budowe?
Obserwuj wątek
    • Gość: kazoo Re: Cheops IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.11.04, 18:28
      Z pamiętnika Marnegopopisa...

---dzień 52

godz. 8 rano
      zyje 1597, które tworzy 93 grupy po 17 osób,
      16 odpoczywa

godz 8 wieczorem
      93 zmarło
      1504 odniesiono spać
      dotychczas położono 33496

---dzień 53

potrzeba jeszcze 15 bloków

godz 8 rano
      powołuje 15 grup = 255 niewolników
      1249 odpoczywa

godz 8 wieczorem
      15 umarło
      1489 zyje
      położyliśmy 33511 bloków
      46 warstw
      piramida ma wysokość 138m

może być ?

• Gość: taterki Re: Cheops IP: *.media4.pl 15.11.04, 02:09
      Sto sześć dni trwała ta mordęga. Położyliśmy 34936 bloków. Osiągnęliśmy wysokość czterdziestu ośmiu metrów, ale nastepcy mają nadal wielkie mozliwości. A przeciez Faraon jeszcze pożyje. Niestety zostało tylko 64 żywych niewolników więc nie możemy kontynuować prac.
      • Gość: kazoo Re: Cheops IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.11.04, 10:21
        Gość portalu: taterki napisał(a):

> Sto sześć dni trwała ta mordęga. Położyliśmy 34936 bloków. Osiągnęliśmy
        wysokoś
        > ć czterdziestu ośmiu metrów, ale nastepcy mają nadal wielkie mozliwości. A
        prze
        > ciez Faraon jeszcze pożyje. Niestety zostało tylko 64 żywych niewolników więc
        n
        > ie możemy kontynuować prac.

ale 48 metrów to 16 bloków na wysokość

16 bloków na wysokość to 16 bloków w podstawie

16 poziomowa piarmida ma
        16*16+15*15+....+1*1=1240 bloków
        a nie 34936 jak ci wyszło

Pozdrawiam Kazoo
        • Gość: taterki Re: Cheops IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.11.04, 11:15
          "Praca nad budowa ustaje gdy wiadomo ze nie mozna zbudowac jednego pelnego
          poziomu."
          Z tego wnioskuję, ze niekoniecznie trzeba postawić szczytowy kamień.
          U Ciebie prace ustały z powodu niemożliwości położenia choćby jednego bloku.
          Wydaje mi się, ze moje rozwiązanie bardziej pasuje do warunków zadania.
          A ponieważ obliczenia mamy takie same nie musze Ci chyba mówic jak ułożyłem 34936 bloków.
          Dodam tylko, że jako kryteria przyjąłem położenie jak największej liczby bloków i oczywiście zakończenie kiedy nie uda się położyc następnego pełnego poziomu.
          I może drobna zagadka.
          Ilu niewolników potrzeba (przy tych samych warunkach zadania) do skończenia piramidy?
          • Gość: kazoo Re: Cheops IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.11.04, 12:24
            > Z tego wnioskuję, ze niekoniecznie trzeba postawić szczytowy kamień.

jeśli budujemy estradę to tak
            a my budujemy piramide

> U Ciebie prace ustały z powodu niemożliwości położenia choćby jednego bloku.

nieprawda bo mam jeszcze
            prawie 1500 chłopa i pewnie
            jeszcze mogli skończyć to co twoje chłopki zaczeli

Uważam że cały bajer
            polega chyba na tym
            żeby zmierzyć siły na zamiary

• Gość: taterki Re: Cheops IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.11.04, 14:14
              Bardzo mi przykro, że zakwestionowałem Twoje rozwiązanie:)
              Niestety zagadka nie jest jednoznaczna. Jeśli za kryterium przyjąc by np ilość robotników którzy maja przeżyć to piramida będzie miała 6m wysokości a przeżyje
              34995 niewolników;)

> jeśli budujemy estradę to tak a my budujemy piramide

Nie budujemy estrady ale zaczynamy budowę piramidy. Nie jest napisane, że mamy ją skończyć. Natomiast jest napisane kiedy mamy przerwać budowę.

> nieprawda bo mam jeszcze prawie 1500 chłopa

Co z tego? Nie możesz postawić już na Twojej piramidzie nawet jednego bloku.

>i pewnie jeszcze mogli skończyć to co twoje chłopki zaczeli

Znowu nieprawda. Niestety jest ich za mało, żeby to skończyć przy niezmiennych warunkach zadania :)
              Zagadka ilu (najmniej) trzeba niewolników do dokończenia budowy mojej piramidy pozostaje aktualna.
              Pozdrawiam
        • Gość: rep Re: Cheops IP: *.nc.rr.com 16.11.04, 15:46
          Egipcjanie byli doskonalymi organizatorami i matematykami.
          Planujac budowe piramidy ( a nie estrady jak pisze Kazoo) obliczyli przed
          rozpoczeciem projektu maxymalna wielkosc piramidy.
          Pamietali o:
          1) Ilosci niewolnikow
          2) Warunku zaprzestania pracy
          Pozdr
          R
          • bbaju Re: Cheops 16.11.04, 20:34
            Dobrze Republikanie, że dopisałeś warunek o maksymalnej wielkości piramidy.
            Inaczej wystarczyłoby, by zaplanowali budowę pirasmidy o podstawie 17^2 i
            uwinęliby się z całą w jeden dzień. Natomiast nie rozumiem, skąd te 53 dni. By
            nie zakończyć budowy zaraz pierwszego dnia, podstawa nie może mieć więcej
            bloków na boku niż 45 (jest tego dnia tylko 2058 ekip). A więc i poziomów nie
            może być więcej, czyli dni również.
            A może coś przeoczyłam?

Pozdrawiam wszystkich,
            Baj
            • Gość: taterki Re: Cheops IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.11.04, 10:49
              > Dobrze Republikanie, że dopisałeś warunek o maksymalnej wielkości piramidy.
              Czy to sarkazm?
              Ja takiego warunku nie znalazłem.
              53 dni są kiedy będą takie warunki:
              Piramidę trzeba skończyć jednym blokiem
              Piramida ma mieć najwyższą możliwą wysokość.
              (Nie ma warunku zbudowania całego poziomu na dzień)
              Trochę się czepiam, ale przy literowym odczytywaniu tekstu zagadki zarówmno moja odpowiedź o 106 dniach (położenie maksymalnej ilości bloków w pełnych poziomach) jak i propozycja, ze ustawimy pięć bloków w dwóch poziomach ;) (maksymalna ilość pozostałych niewolników) sa słuszne.
              Argument podany przez rep że:
              "Egipcjanie byli doskonalymi organizatorami i matematykami.
              Planujac budowe piramidy ( a nie estrady jak pisze Kazoo) obliczyli przed
              rozpoczeciem projektu maxymalna wielkosc piramidy.
              Pamietali o:
              1) Ilosci niewolnikow
              2) Warunku zaprzestania pracy "
              Jest słuszny tylko w połowie. Bo w/g obliczen Kazoo(całkiem słusznych)
              stanowczo za dużo niewolników wzięli:)
              Więc dodawanie do treści zagadki założenia o ich wysokiej inteligencji jest bezcelowe :)
              Pozdrawiam
              PS Ciekawe czemu nikt nie policzył ilu niewolników trzeba do dokończenia mojej "estrady" i stworzenia z niej piramidy

• bbaju Re: Cheops 17.11.04, 11:57
                Jak więc jest z tym ustaniem pracy? Każdego dnia ma być poziom ukończony, czy
                cała praca przerwana i piramida ewentualnie niedokończona, gdy braknie ludzi?
                Ale przecież oni wszystko wcześniej sobie policzyli i tak zaplanowali, by móc
                tę drugą ewentualność uniknąć.

Baj
                • Gość: taterki Re: Cheops IP: *.media4.pl 17.11.04, 12:09
                  Właśnie o uściślenie zasad zagadki staram sie u autora ;-)
                  Ale jesli chodzi o zaprzestanie prac - to miały być zaprzestane jesli nie da się ustawić pełnego poziomu, ale niekoniecznie w jednym dniu.

Warunek, ze zaprzestajemy prac, kiedy nie możemy ustawić pełnego poziomu sugeruje, że piramida może pozostać niedokończona.
                  • republican Re: Cheops 17.11.04, 20:34
                    Gość portalu: taterki napisał(a):

> Właśnie o uściślenie zasad zagadki staram sie u autora ;-)
                    > Ale jesli chodzi o zaprzestanie prac - to miały być zaprzestane jesli nie da
                    si
                    > ę ustawić pełnego poziomu, ale niekoniecznie w jednym dniu.
                    >
                    > Warunek, ze zaprzestajemy prac, kiedy nie możemy ustawić pełnego poziomu
                    sugeru
                    > je, że piramida może pozostać niedokończona.

Jak Bbaju potwierdzila i Ty sie zgadzasz, zaprzestajemy prac, kiedy nie możemy
                    ustawić pełnego poziomu.
                    Mozemy oczywiscie polozyc caly poziomn i dolozyc wiecej blokow na dzien
                    nastepny.
                    Jak pisze Bbaju warunek ten ogranicza wielkosc podstawy piramidy.
                    pozdr
                    R
                    • republican Re: Cheops 20.11.04, 00:14
                      republican napisał:

> Gość portalu: taterki napisał(a):
                      >
                      > > Właśnie o uściślenie zasad zagadki staram sie u autora ;-)
                      > > Ale jesli chodzi o zaprzestanie prac - to miały być zaprzestane jesli nie
                      > da
                      > si
                      > > ę ustawić pełnego poziomu, ale niekoniecznie w jednym dniu.
                      > >
                      > > Warunek, ze zaprzestajemy prac, kiedy nie możemy ustawić pełnego poziomu
                      > sugeru
                      > > je, że piramida może pozostać niedokończona.
                      >
                      > Jak Bbaju potwierdzila i Ty sie zgadzasz, zaprzestajemy prac, kiedy nie
                      możemy
                      > ustawić pełnego poziomu.
                      > Mozemy oczywiscie polozyc caly poziomn i dolozyc wiecej blokow na dzien
                      > nastepny.
                      > Jak pisze Bbaju warunek ten ogranicza wielkosc podstawy piramidy.
                      > pozdr
                      > R

Czekam na rozwiazanie.
                      Dzieki
                    • kornel-1 Re: Cheops 16.01.20, 21:46
                      Wracam do zagadki sprzed lat.

Gość portalu: taterki:
                      > > Ale jesli chodzi o zaprzestanie prac - to miały być zaprzestane jesli nie da się ustawić pełnego poziomu, ale niekoniecznie w jednym dniu. Warunek, ze zaprzestajemy prac, kiedy nie możemy ustawić pełnego poziomu
                      > sugeruje, że piramida może pozostać niedokończona.

republican:
                      > Jak Bbaju potwierdzila i Ty sie zgadzasz, zaprzestajemy prac, kiedy nie możemy
                      > ustawić pełnego poziomu. Mozemy oczywiscie polozyc caly poziomn i dolozyc wiecej blokow na dzien
                      > nastepny. Jak pisze Bbaju warunek ten ogranicza wielkosc podstawy piramidy.

Ostatniego zdania Republicana nie rozumiem.

Bbaju porównuje dwie liczby:
                      2058 - początkowa liczba zespołów = liczbie bloków ułożonych w pierwszym dniu

2025 - największa możliwa liczba niewiększa niż 2058, która jest kwadratem liczby bloków na jednym boku (45) w pierwszej warstwie (pierwszym poziomie)piramidy.

Ja rozwiązałem (mam nadzieję, że dobrze) zagadkę przyjmując, że:

1. Piramida ma być zakończona tj. mieć 1 blok na n-tym poziomie (bo inaczej to nie piramida i Faraon ma zły humor)
                      2. Zespoły muszą mieć po 17 osób rano - zgodnie z 1 postem
                      3. Pod wieczór warstwa (poziom) nie musi być skończona (realistyczne, życiowe założenie)

Jeśli tak, to z moich obliczeń wynika, że:
                      1. Pierwsza warstwa ma bok 46 bloków (a nie 45!) tj. do jej wykonania potrzeba 2116 bloków
                      2. Warstw (poziomów) jest 46 co oznacza wysokość 138 m
                      3. użyto w sumie 33511 bloki
                      4. Budowa trwała 53 dni
                      5. W ostatnim dniu żyło 1504 niewolników 88 zespołów przystąpiło do pracy, 8 miało wolne. Na koniec dnia zostało 1416 przodowników pracy
                      6. W ostatnim dniu zakończono układanie 43, 44, 45 i 46 warstwy.
                      7. Ponieważ w 52 dniu pozostało ułożonych 15 z 16 bloków warstwy 42, to wystarczyłoby utworzyć tylko 15 zespołów (255 niewolników), które wykonają 1 blok do warstwy 43, 9 bloków do warstwy 44, 4 bloki do warstwy 45 i 1 blok do warstwy 46. Dzięki temu ludzkiemu rozwiązaniu pozostanie przy życiu 1489 niewolników (4.3%, gorzej niż w gułagu)

Kornel

PS. Widzę, że moje rachunki są takie same jak rozwiązanie Kazoo. Co mnie bardzo cieszy ;-)
                      --
                      Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
                      "Kornel: moje podróże"
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka