Dodaj do ulubionych

Kula w stozku (kulka lodow w stozkowym waflu nr.2)

24.10.02, 03:50
Pamietam zadanie Czarodziejki "Kulka lodow w stozkowym waflu", ktore bardzo
przypadlo mi do gustu i choc nigdy sam nie przedstawiam łamigłowek
geometryczno-trygonometrycznych, to tym razem zrobie wyjatek, bo wpadło mi w
ręce zadanie bardzo przyjemne i dosc podobne zarazem. Oto one:

Stozkowate naczynie o wysokosci 8 cm i srednicy podstawy 12 cm wypelniono
calkowicie woda. Nastepnie wrzucono doń metalowa kulke, ktora tak idealnie
miesci sie w stozku, ze jej najwyzszy punkt ledwo przykrywa molekularna
warstwa wody. Czy mozesz powiedziec ile procentowo wycieklo wody ze stozka po
wrzuceniu kulki?

Powodzenia wszystkim! :)
CdM
Obserwuj wątek
    • Gość: pafcio Re: Kula w stozku (kulka lodow w stozkowym waflu IP: *.acn.pl / *.acn.waw.pl 24.10.02, 10:55
      8,1%?
    • Gość: johndoe Re: Kula w stozku (kulka lodow w stozkowym waflu IP: *.tlsa.pl 24.10.02, 11:40
      zamieniajac figury przestrzenne na plaskie mamy trojkat ABC, gdzie AB = BC
      H niech bedzie wysokoscia poprowadzona z punktu B. wpisujemy w trojkat okrag o prominiu R i mamy:
      R /(H-R)= 0,5 AC / AB
      R=3
      objestosci nalezy sobie policzyc z odpowiednich wzorow

      i mam nadzieje, ze tym razem sie nie pomylilem :)

      pzdr
      • Gość: pafcio Re: Kula w stozku (kulka lodow w stozkowym waflu IP: *.acn.pl / *.acn.waw.pl 24.10.02, 13:23
        niestety się zgadza, znowu się pomyliłem...
      • cardemon Re: Kula w stozku (kulka lodow w stozkowym waflu 28.10.02, 04:29
        Gość portalu: johndoe napisał(a):

        > zamieniajac figury przestrzenne na plaskie mamy trojkat ABC, gdzie AB = BC
        (...)


        No dobrze JohnDoe, Ty juz jestes poza konkursem... :)

        pzdr. CdM

    • czarodziejka cardemon 25.10.02, 12:13
      cardemon napisał:
      > Pamietam zadanie Czarodziejki "Kulka lodow w stozkowym waflu", ktore bardzo
      > przypadlo mi do gustu

      znam autora tamtego zadania, przekażę, że Ci się podobało ;o)

      pozdrawiam
      czarodziejka (przez malutkie "c")
      • mesquaki hmm 25.10.02, 23:54
        czarodziejka napisała:

        > znam autora tamtego zadania, przekażę, że Ci się podobało ;o)

        Pamiętam to zadanie jeszcze ze szkoły średniej...

        m
        • cardemon Re: hmm 26.10.02, 04:06
          mesquaki napisała:

          > czarodziejka napisała:
          >
          > > znam autora tamtego zadania, przekażę, że Ci się podobało ;o)
          >
          > Pamiętam to zadanie jeszcze ze szkoły średniej...
          >

          No dobrze, ale jakie jest rozwiazanie niniejszej zagadki? Podpowiadam: jest to
          gdzies miedzy 10 a 50%...

          CdM
          • Gość: matt Re: hmm IP: W3CACHE.verizone.com.pl:* / 10.1.17.* 26.10.02, 10:28
            19,2 % ?
            • cardemon Re: hmm 28.10.02, 04:30
              Gość portalu: matt napisał(a):

              > 19,2 % ?

              Hmmm..., niestety nie. :(
          • marchewa4 Re: hmm 28.10.02, 08:06
            cardemon napisał:

            > No dobrze, ale jakie jest rozwiazanie niniejszej zagadki? Podpowiadam: jest
            > to gdzies miedzy 10 a 50%...

            Czyzby posrodku? ;-)))

            Pozdrawiam
            M.
            • cardemon Re: hmm 29.10.02, 02:46
              marchewa4 napisał:

              > cardemon napisał:
              >
              > > No dobrze, ale jakie jest rozwiazanie niniejszej zagadki? Podpowiadam:jest
              > > to gdzies miedzy 10 a 50%...
              >
              > Czyzby posrodku? ;-)))

              Cieplo, cieplo...
              A tak konkretnie, czyli zeby bylo goraco, czyli jakas liczba z jednym miejscem
              po przecinku (moze byc ulamek razy 100%), to ile?
              • marchewa4 Re: hmm 29.10.02, 07:52
                cardemon napisał:

                > A tak konkretnie, czyli zeby bylo goraco, czyli jakas liczba z jednym
                > miejscem po przecinku (moze byc ulamek razy 100%), to ile?

                No to ulamek razy 100% z jednym miejscem po przecinku: 37,5%.

                M.

                PS. Przedtem sie pomylilem i wzialem tworzaca stozka zamiast jego wysokosci :-(
        • czarodziejka Re: hmm 27.10.02, 01:37
          czarodziejka napisała:
          > znam autora tamtego zadania

          mesquaki napisała:
          > Pamiętam to zadanie jeszcze ze szkoły średniej...


          mesquaki,
          nie widzę sprzeczności ;oP
          rzeczywiście to stare zadanie ;o)


          pozdrawiam ;o)

          • mesquaki Re: hmm 27.10.02, 18:35
            Nie o sprzecznościach tu mowa, a o popularności. :)
            m
    • cardemon Odpowiedz - Re: Kula w stozku 30.10.02, 03:26
      marchewa4 napisał:

      >> No to ulamek razy 100% z jednym miejscem po przecinku: 37,5%.

      Brawo! To jest poprawna liczba, czyli 3/8 *100%. Latwo zauwazyc, ze skracajac
      wzajemnie oba wzory na objetosc kuli i objetosc stozka, dochodzimy do wyrazenia
      (4x^3)/(R^2*h), gdzie x=nieznany promien kuli, R=promien podstawy stozka=6,
      h=wysokosc stozka=8. Po krotkich obliczeniach dochodzimy wiec do wyrazenia
      x^3/72. Teraz wystarczy tylko znalezc promien kuli, czyli okregu wpisanego w
      trojkat rownoboczny o znanej podstawie i wysokosci. Twierdzenie Pitagorasa,
      podobienstwo trojkatow i odrobina wiedzy o sinusie czy tangensie pozwalaja na
      wyliczenie, ze x=3, czyli szukana liczba to 3/8 *100%.

      Przy okazji jeszcze raz slowa uznania dla JohnaDoe.

      pzdr. CdM
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka