16.04.21, 22:50
Coraz bardziej prawdopodobna staje się inwazja Rosji na Ukrainę. Tu widać jak perspektywiczna była decyzja o wyborze takiej a nie innej broni wysłanej z USA na Ukrainę. Wobec miażdżącej przewagi Rosji - i w związku z tym pewnej wygranej w wojnie symetrycznej - nawet najnowsze Abramsy i inny ciężki sprzęt zostałby szybko unieszkodliwiony z powietrza, zanim zdążyłby się zewrzeć z rosyjskimi czołgami. A Javeliny to broń skuteczna zarówno w walce symetrycznej (nawet przy dużej dysproporcji sił), jak i asymetrycznej (a można przyjąć że po klęsce w fazie symetrycznej ta wojna przejdzie w fazę asymetryczną).
Obserwuj wątek
  • czizus Re: Ukraina 17.04.21, 18:56
   Rosjanie powinni już wycinać las bo będzie potrzeba dużo drewna na trumny. Ciekawe, co Putin powie matkom tych zabitych? Znowu będzie kłamał?
  • kstmrv Re: Ukraina 18.04.21, 14:11
   kstmrv napisał:

   > Coraz bardziej prawdopodobna staje się inwazja Rosji na Ukrainę. Tu widać jak p
   > erspektywiczna była decyzja o wyborze takiej a nie innej broni wysłanej z USA n
   > a Ukrainę. Wobec miażdżącej przewagi Rosji - i w związku z tym pewnej wygranej
   > w wojnie symetrycznej - nawet najnowsze Abramsy i inny ciężki sprzęt zostałby s
   > zybko unieszkodliwiony z powietrza, zanim zdążyłby się zewrzeć z rosyjskimi czo
   > łgami. A Javeliny to broń skuteczna zarówno w walce symetrycznej (nawet przy du
   > żej dysproporcji sił), jak i asymetrycznej (a można przyjąć że po klęsce w fazi
   > e symetrycznej ta wojna przejdzie w fazę asymetryczną).


   Według wysokich rangą źródeł w Royal Navy, na które powołuje się "The Sunday Times", jeden niszczyciel typu 45 wyposażony w pociski przeciwlotnicze i jedna fregata typu 23 przeznaczona do zwalczania łodzi podwodnych odłączą się od grupy zadaniowej lotniskowca HMS Queen Elizabeth na Morzu Śródziemnym i przez cieśninę Bosfor skierują się na Morze Czarne.
   Dodatkowo w gotowości na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth mają być odrzutowce RAF F-35B Lightning i śmigłowce Merlin do zwalczania okrętów podwodnych, aby mogły wesprzeć okręty na Morzu Czarnym w przypadku zagrożenia ze strony rosyjskich okrętów lub samolotów. Sam HMS Queen Elizabeth musi pozostać na Morzu Śródziemnym, ponieważ międzynarodowy traktat zabrania lotniskowcom wpływania na Morze Czarne.

   www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/konflikt-rosji-i-ukrainy-wielka-brytania-wysle-okrety-na-morze-czarne/8rw6ccz,79cfc278


   Okręty nawodne to akurat najgorsza forma pomocy. Jak przyjdzie do walki to zostaną szybko zatopione przez sześć rosyjskich okrętów podwodnych (oraz rosyjskie rakiety ziemia-woda i powietrze-woda), w tym przypadku brak AIP nie jest dużym problemem. F-35B są już skuteczną bronią, ale ich macierzysty lotniskowiec też w razie czego zostanie szybko unieszkodliwiony (przy zmasowanym ataku rakietowo-torpedowym nawet amerykańska LGU ma małe szanse, bo co z tego że zestrzeli, zakłóci lub wymanewruje dużą większośc pocisków, skoro pozostałe ją trafią).
   W tej sytuacji nie dziwi decyzja Amerykanów o wycofaniu swoich okrętów z Morza Czarnego. Co z tego że dokonają kontrataku, skoro ich okręty nawodne będą już na dnie, wraz z kilkusetosobowymi załogami.
    • kstmrv Re: Ukraina 18.04.21, 20:29
     menel13 napisała:

     > A rosyjska flota na Morzu Śródziemnym zdążyła już zwiać?

     W przypadku ataku Rosji na nawodne okręty NATO kontratak będzie w pierwszej kolejności skierowany na rosyjską flotę w okolicy, dzięki czemu przestanie ona istnieć jeszcze tego samego dnia (przynajmniej komponent nawodny, bo za podwodnymi Kilo pewnie się kilka dni będą uganiać). Ale nie chodzi o maksymalizację strat rosyjskich, ale minimalizację strat NATO. Rosja jest agresorem, co daje jej możliwość wykonania pierwszego ataku znienacka. W przypadku walki powietrznej lub lądowej nie miałoby to znaczenia, NATO bez problemu odparłoby atak i przeszło do kontrataku. Ale wojna na morzu rządzi się innymi prawami, tu Rosja atakując pierwsza (zmasowanym, saturacyjnym uderzeniem torped i pokrów) zada duże straty zachodnim flotom nawodnym.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka