Dodaj do ulubionych

Wielka Wojna - Rok 1915

04.05.05, 07:31
Oto jak korespondent wojenny Ferenc Molnár przedstawia Tarnów roku 1915 po tym jak Rosjanie uciekli z miasta, co bylo wynikiem ofensywy Tarnowsko-
Gorlickiej wojsk CK Austro-Wegier.
Obserwuj wątek
    • u-boot_88 Szczególnie interesujące.. 04.05.05, 08:59
      .. jest zdjęcie "działa kalibru 42 MM, zwanego Gruba Bertą" :))))))
      • tambylec Re: Szczególnie interesujące.. 05.05.05, 07:47
        Ja widze 420 mm - wiec moze cos sie nie zaladowalo poprzednio?
      • Gość: Leliwita Re: Szczególnie interesujące.. IP: *.zetosa.com.pl 10.05.05, 22:27
        Moze sie nie znam, ale czy "Gruba Berta" nie nazywano dziala ktore ostrzeliwalo
        z duzej odleglosci Paryz?
        A jesli tak, to co to dzialo robilo w Galicji?
        • dzicz.germanska Re: Szczególnie interesujące.. 10.05.05, 22:54
          Gość portalu: Leliwita napisał(a):

          > Moze sie nie znam, ale czy "Gruba Berta" nie nazywano dziala ktore
          > ostrzeliwalo
          > z duzej odleglosci Paryz?

          Nie. Dicke Bertha to mozdziez (albo haubica) M42 kalibru 420 mm, sluzacy do
          niszczenia fortyfikacji i majacy maksymalny zasieg rzedu 12,5 (wersja polowa)
          lub 15 km (wersja kolejowa).
          W caigu wojny wyprodukowano lacznie 10 egzemplazy plus 8 luf zapasowych.

          Zreszta sam tekst jest dosc nieprecyzyjny
          "
          Jeździ ona pociągiem, składającym się z dwunastu wagonów. Ogólny ciężar tego
          składu wynosi 235 ton.

          Wersja polowa wazyla 46, a kolejowa 140 ton

          "
          Sam dalekosiężny pocisk, gdy osiągnie szczyt lotu, leci w chmurach wyżej od
          wszystkich dotychczas znanych pocisków artyleryjskich. Ważące kilka tysięcy
          kilogramów pociski

          Granaty pancerne wazyly 810..1160 kg, a granaty lekkie ok 400 kg.

          "
          wystrzeliwano bardzo ostrożnie, chcąc oszczędzić Tarnów. Jeden pocisk jest w
          sianie zniszczyć pól ulicy. Celowanie jak to mogłem później stwierdzić, odbywało
          się niesłychanie dokładnie."

          Celowanie odbywalo sie dokladnie, bo koszt jednego wystrzalu (amunicja plus
          amortyzacja ceny lufy) wynosil ok. 1500 marek w zlocie.

          > A jesli tak, to co to dzialo robilo w Galicji?

          Oto jest pytanie. AFIK M42 w pierwszej wojnie byly uzyte tylko na froncie zachodnim.
        • dzicz.germanska A zamieszczone zdjecie 10.05.05, 22:56
          ... to pospolite zdjecie M42, ktore z opisywanymi wydarzeniami nie ma nic
          wspolnego (poza przedstawianym uzadzeniem).
        • dreaded88 Re: Szczególnie interesujące.. 10.05.05, 23:33
          Gość portalu: Leliwita napisał(a):

          > Moze sie nie znam, ale czy "Gruba Berta" nie nazywano dziala ktore
          ostrzeliwalo
          >
          > z duzej odleglosci Paryz?

          Paryż ostrzeliwała armata przeciwparyska, kal. 210 mm.

          > A jesli tak, to co to dzialo robilo w Galicji?

          Takie oto wielkie działo było w Galicji (patrz sam dół):

          www.twierdza.art.pl/bron.htm
          Co ciekawe, c. i k. ciężkie moździerze wystapiły w Belgii:

          www.moesslang.net/WW1%20Fortification%20History.htm
          • Gość: Leliwita Re: Szczególnie interesujące.. IP: *.zetosa.com.pl 11.05.05, 21:01
            Dzieki za odpowiedz i za fajne linki.
            Pozdrawiam
    • tambylec Re: Wielka Wojna - Rok 1915 13.05.05, 07:44
      Ha! Wystawa wypalila i cieszy sie duzym zainteresowaniem.
      Ciekawe czy jest to efekt rocznicy zakonczenia II wojny swiatowej, a co za tym
      idzie wszedobylskiego w mediach zainteresowania historia Polski, czy faktycznie
      ludzi interesuja to co sie dzialo lata temu?

      • u-boot_88 Re: Wielka Wojna - Rok 1915 13.05.05, 09:51
        No, Janusz, gratuluję ! :))
    • windows3.1 Wieliczka 13.05.05, 13:13
      gdzieś czytałem, że mniej więcej w rejonie najdalszego zasięgu rosyjskich
      postępów, czyli gdzieś między Wieliczką a Krakowem, Austriacy wybudowali w roku
      1915 mały pomniczek. Podobno stał jeszcze wiele lat po tym, jak Rosjane w końcu
      zdobyli jednak Kraków.

      Ktoś wie czy jeszcze stoi? A jeśli tak, to gdzie i jak można do niego dojść?
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka