tambylec 04.05.05, 07:31 Oto jak korespondent wojenny Ferenc Molnár przedstawia Tarnów roku 1915 po tym jak Rosjanie uciekli z miasta, co bylo wynikiem ofensywy Tarnowsko- Gorlickiej wojsk CK Austro-Wegier. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
u-boot_88 Szczególnie interesujące.. 04.05.05, 08:59 .. jest zdjęcie "działa kalibru 42 MM, zwanego Gruba Bertą" :)))))) Odpowiedz Link Zgłoś
tambylec Re: Szczególnie interesujące.. 05.05.05, 07:47 Ja widze 420 mm - wiec moze cos sie nie zaladowalo poprzednio? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Leliwita Re: Szczególnie interesujące.. IP: *.zetosa.com.pl 10.05.05, 22:27 Moze sie nie znam, ale czy "Gruba Berta" nie nazywano dziala ktore ostrzeliwalo z duzej odleglosci Paryz? A jesli tak, to co to dzialo robilo w Galicji? Odpowiedz Link Zgłoś
dzicz.germanska Re: Szczególnie interesujące.. 10.05.05, 22:54 Gość portalu: Leliwita napisał(a): > Moze sie nie znam, ale czy "Gruba Berta" nie nazywano dziala ktore > ostrzeliwalo > z duzej odleglosci Paryz? Nie. Dicke Bertha to mozdziez (albo haubica) M42 kalibru 420 mm, sluzacy do niszczenia fortyfikacji i majacy maksymalny zasieg rzedu 12,5 (wersja polowa) lub 15 km (wersja kolejowa). W caigu wojny wyprodukowano lacznie 10 egzemplazy plus 8 luf zapasowych. Zreszta sam tekst jest dosc nieprecyzyjny " Jeździ ona pociągiem, składającym się z dwunastu wagonów. Ogólny ciężar tego składu wynosi 235 ton. Wersja polowa wazyla 46, a kolejowa 140 ton " Sam dalekosiężny pocisk, gdy osiągnie szczyt lotu, leci w chmurach wyżej od wszystkich dotychczas znanych pocisków artyleryjskich. Ważące kilka tysięcy kilogramów pociski Granaty pancerne wazyly 810..1160 kg, a granaty lekkie ok 400 kg. " wystrzeliwano bardzo ostrożnie, chcąc oszczędzić Tarnów. Jeden pocisk jest w sianie zniszczyć pól ulicy. Celowanie jak to mogłem później stwierdzić, odbywało się niesłychanie dokładnie." Celowanie odbywalo sie dokladnie, bo koszt jednego wystrzalu (amunicja plus amortyzacja ceny lufy) wynosil ok. 1500 marek w zlocie. > A jesli tak, to co to dzialo robilo w Galicji? Oto jest pytanie. AFIK M42 w pierwszej wojnie byly uzyte tylko na froncie zachodnim. Odpowiedz Link Zgłoś
dzicz.germanska A zamieszczone zdjecie 10.05.05, 22:56 ... to pospolite zdjecie M42, ktore z opisywanymi wydarzeniami nie ma nic wspolnego (poza przedstawianym uzadzeniem). Odpowiedz Link Zgłoś
dreaded88 Re: Szczególnie interesujące.. 10.05.05, 23:33 Gość portalu: Leliwita napisał(a): > Moze sie nie znam, ale czy "Gruba Berta" nie nazywano dziala ktore ostrzeliwalo > > z duzej odleglosci Paryz? Paryż ostrzeliwała armata przeciwparyska, kal. 210 mm. > A jesli tak, to co to dzialo robilo w Galicji? Takie oto wielkie działo było w Galicji (patrz sam dół): www.twierdza.art.pl/bron.htm Co ciekawe, c. i k. ciężkie moździerze wystapiły w Belgii: www.moesslang.net/WW1%20Fortification%20History.htm Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Leliwita Re: Szczególnie interesujące.. IP: *.zetosa.com.pl 11.05.05, 21:01 Dzieki za odpowiedz i za fajne linki. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
tambylec Re: Wielka Wojna - Rok 1915 13.05.05, 07:44 Ha! Wystawa wypalila i cieszy sie duzym zainteresowaniem. Ciekawe czy jest to efekt rocznicy zakonczenia II wojny swiatowej, a co za tym idzie wszedobylskiego w mediach zainteresowania historia Polski, czy faktycznie ludzi interesuja to co sie dzialo lata temu? Odpowiedz Link Zgłoś
u-boot_88 Re: Wielka Wojna - Rok 1915 13.05.05, 09:51 No, Janusz, gratuluję ! :)) Odpowiedz Link Zgłoś
windows3.1 Wieliczka 13.05.05, 13:13 gdzieś czytałem, że mniej więcej w rejonie najdalszego zasięgu rosyjskich postępów, czyli gdzieś między Wieliczką a Krakowem, Austriacy wybudowali w roku 1915 mały pomniczek. Podobno stał jeszcze wiele lat po tym, jak Rosjane w końcu zdobyli jednak Kraków. Ktoś wie czy jeszcze stoi? A jeśli tak, to gdzie i jak można do niego dojść? Odpowiedz Link Zgłoś