thana203 30.07.12, 11:58 Czy w wyznaniach protestanckich istnieje idea modlitwy "o coś" lub "za kogoś"? Np. o czyjeś zdrowie, powodzenie jakiegoś przedsięwzięcia itp. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
matizka Re: Pytanie do protestantek 30.07.12, 12:40 Ja co prawda nieprotestantka, ale znam i teologię i "praktykę" na tyle dobrze, by powiedziec, no oczywiscie, że tak! Zresztą podejrzewam, że większość religii ma w sobie element proszenia o coś, bo człowiek czuje potrzebę proszenia o pomoc kogoś poza sobą... jedyne o co się protestanci nie modlą (przynajmniej znani mi protestanci typu babtyści, zielonoświątkowcy itp - nie ma 100% pewności jak to jest u tych bardziej tradycyjnych) to życie wieczne dla zmarłych Odpowiedz Link Zgłoś
ira_07 Re: Pytanie do protestantek 30.07.12, 17:39 > jedyne o co się protestanci nie modlą (przynajmniej znani mi protestanci typu b > abtyści, zielonoświątkowcy itp - nie ma 100% pewności jak to jest u tych bardzi > ej tradycyjnych) to życie wieczne dla zmarłych Tak, nie ma modlitwy do i za zmarłych. Tradycyjni (luteranie) mogą się modlić za zmarłych, tylko, że to nie ma sensu, bo nie wierzymy w czyściec. Zmarłemu już pomóc nie można, więc takich modlitw się nie praktykuje. Apologia Konfesii Augsburskiej mówi tak: "Jeśli zaś chodzi o to, co przeciwnicy przytaczają z ojców na temat „ofiary za zmarłych”, to wiemy, że dawni autorowie mówią o modlitwie za zmarłych, której nie zakazujemy, lecz nie godzimy się na odprawianie Wieczerzy Pańskiej za umarłych na podstawie samego jej dokonania (ex opere operato)". Odpowiedz Link Zgłoś
nangaparbat3 Re: Pytanie do protestantek 30.07.12, 15:18 Jak najbardziej. poza tym na przyklad w kosciele, do którego nalezalam, nie ma gotowych tekstów modlitw (poza Ojcze nasz), kazdy modli się swoimi słowami, podczas nabozeństwa kolejne osoby (oczywiscie tylko te, ktore chcą) modlą sie na głos, na koniec kazdej modlitwy wszyscy mowią "amen". Ludzie modlą sie tez podczas domowych spotkań modlitwenych - mozna wtedy prosić, by wszyscy modlili sie w jakiejś intencji, wtedy po modlitwie inicjujacej przez jakis czas wszyscy modla sie po cichu. Odpowiedz Link Zgłoś
ira_07 Re: Pytanie do protestantek 30.07.12, 17:34 Oczywiście, że tak, dlaczego by nie ? Nie ma tylko modlitwy do zmarłych, ani za zmarłych. Odpowiedz Link Zgłoś
damajah Re: Pytanie do protestantek 30.07.12, 17:54 Oczywiście że tak. Powiedziałabym nawet że modlitwa taka jest bardzo częsta i popularna. Całe grupy ludzi modlą się o konkretne sprawy, cały zbór modli się kiedy ktoś zgłasza taką potrzebę. U nas w zborze grupy modlitewne spotykają się regularnie i modlą się o zgłoszone sprawy aż do momentu kiedy osoba zgłaszająca nie odwoła prośby Taka modlitwa w moim życiu dała skutki absolutnie niezwykłe Odpowiedz Link Zgłoś
thana203 Re: Pytanie do protestantek 30.07.12, 18:15 Dziękuję pięknie za odpowiedzi. Odpowiedz Link Zgłoś
feel_good_inc Re: Pytanie do protestantek 31.07.12, 10:32 damajah napisała: > Taka modlitwa w moim życiu dała skutki absolutnie niezwykłe Niezwykłe powiadasz? Bardzo bym prosił o jakiś sygnał, kiedy pierwszy paralityk wstanie z wózka albo komuś kończyna odrośnie, skoro te efekty są "niezwykłe". Ewentualnie jakiś pokój na świecie albo koniec głodu w Afryce - naprawdę, zadowolę się czymkolwiek Odpowiedz Link Zgłoś
iza232 Re: Pytanie do protestantek 31.07.12, 12:12 feel_good_inc napisał: > damajah napisała: > > Taka modlitwa w moim życiu dała skutki absolutnie niezwykłe > > Niezwykłe powiadasz? > Bardzo bym prosił o jakiś sygnał, kiedy pierwszy paralityk wstanie z wózka albo > komuś kończyna odrośnie, skoro te efekty są "niezwykłe". Ewentualnie jakiś pok > ój na świecie albo koniec głodu w Afryce - naprawdę, zadowolę się czymkolwiek : Ona napisała wyraźnie "w moim życiu" a nie w cudzym życiu. Może nie prosiła o uzdrowienie paralityka ani o pokój na swiecie. Nie rozumiem dlaczego dla niektórych prześmiewców (zapewne kolejny ateista) cudami są tylko spektakularne, naoczne, zapierające dech fakty. Może dla niej cudem było nawrócenie się bliskiej osoby, zdanie egzaminu, urodzenie zdrowego dziecka albo bezpieczna podróż w jakieś miejsce. Zaskoczę cię ale w moim życiu modlitwa i to na dodatek grupowa też dała niezwykłe skutki. W moim OSOBISTYM życiu a nie w Afryce. Odpowiedz Link Zgłoś
feel_good_inc Re: Pytanie do protestantek 31.07.12, 13:31 iza232 napisała: > Ona napisała wyraźnie "w moim życiu" a nie w cudzym życiu. Może nie prosiła o u > zdrowienie paralityka ani o pokój na swiecie. Nie rozumiem dlaczego dla niektór > ych prześmiewców (zapewne kolejny ateista) cudami są tylko spektakularne, naocz > ne, zapierające dech fakty. Może dla niej cudem było nawrócenie się bliskiej os > oby, zdanie egzaminu, urodzenie zdrowego dziecka albo bezpieczna podróż w jakie > ś miejsce. Zadziwiające są te boskie wyroki. - Boże, spraw by w kraju pierwszego świata dziecko kobiety przebywającej pod opieką lekarza urodziło się zdrowe jak 90-kilka procent innych. - OK mała, nie ma sprawy. - A czy mógłbyś jeszcze sprawić, żeby takie samo dziecko w Sudanie nie umarło dziś z głodu? - Sorry bejbe, widzisz, ja jakoś nie lubię czarnuchów. > Zaskoczę cię ale w moim życiu modlitwa i to na dodatek grupowa też dała niezwyk > łe skutki. W moim OSOBISTYM życiu a nie w Afryce. No nie wątpię, że w to wierzysz. Odpowiedz Link Zgłoś
miniofilka Re: Pytanie do protestantek 30.07.12, 21:47 thana203 napisała: > Czy w wyznaniach protestanckich istnieje idea modlitwy "o coś" lub "za kogoś"? > Np. o czyjeś zdrowie, powodzenie jakiegoś przedsięwzięcia itp. pewnie Odpowiedz Link Zgłoś