Dodaj do ulubionych

Podejrzenie skoliozy

07.02.20, 12:24
U syna pielęgniarka w szkole stwierdziła "podejrzenie skoliozy". Okiem laika oglądałam (wypustki, test Adamsa itd)., ale nic nie widziałam. Jak dalej postępować? Umówić się do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w wadach postawy dzieci po dokładną diagnozę? Czy od razu do ortopedy? (tu długie terminy oczekiwania). Do pediatry za bardzo nie chcę iść bo teraz sezon chorobowy i mega kolejki
Obserwuj wątek
      • eliszka25 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:00
        i dużo już czasu upłynęło odkąd dałaś sobie spokój? bo ja też przerabiałam, na własnej skórze, albo raczej kręgosłupie. lekarz rodzinny stwierdził podejrzenie skoliozy i skierował mnie do ortopedy. ten miał podejście właśnie w stylu "dajcie sobie spokój". niemalże wyśmiał moją mamę i na koniec stwierdził "pani, z takim kręgosłupem, to ona może być modelką". miałam wtedy 6 lat i na tej jednej wizycie się skończyło. niestety modelką nie zostałam, za to około 19. urodzin zaczęły mi się problemy wynikające z nieleczonej skoliozy. pewnego dnia zaczęła mnie boleć noga od kolana po biodro, obydwa stawy. bolało tak mocno, że nie mogłam chodzić. po zrobieniu różnych badań okazało się, że winna jest właśnie skolioza, z którą ortopeda wtedy kazał dać sobie spokój. efekt jest taki, że mam jedną nogę krótszą, jedno biodro wyżej, drugie niżej i jedno kolano zużyte bardziej niż mój 80-letni ojciec. najprawdopodobniej za kilka lat będzie potrzebna operacja. od ortopedy, do którego trafiłam kilka lat temu dowiedziałam się, że tego wszystkiego można było uniknąć, gdybym jako 6-latka została skierowana na odpowiednie ćwiczenia.

dlatego "daj sobie spokój", to raczej nie jest dobra rada.
        • bib24 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:11
          tak lub nie. jednych ćwiczeniami da sie wyleczyć a wielu innym osobą postępuje nawet jak ćwiczą sumiennie 2 godziny dziennie. to słaba choroba i nie masz co grzebać w przeszłości.
          • eliszka25 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:20
            mam niewielką skoliozę i nawet gdyby całkowicie nie dała się zniwelować ćwiczeniami, to raczej lepiej jest tego nie lekceważyć. skoro fizjoterapia pomogła mi w momencie, kiedy było już tak źle, że nie mogłam chodzić, to podejrzewam, że odpowiednie ćwiczenia wdrożone w dzieciństwie mogły mi przynajmniej zaoszczędzić wiele bólu.
            • bib24 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:24
              mogły albo i nie. ćwiczę z córką już chyba 5 lat codziennie i wiele lat nie dawało to nic. masz pojęcie jak dziecko ma już dość? czasem to się spodziewam, że mi powie, ze jej tym zniszczyłam dzieciństwo. niewielka skolioza to nie jest problem. nie ćwiczyłaś w dzieciństwie to pochodź po rehabilitantach i poćwicz teraz.
              • eliszka25 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:44
                gdyby niewielka skolioza nie była problemem, to nie zniszczyłabym sobie kolana i nie żyła niemal w ciągłym bólu od ponad 20 lat, więc chyba nie wiesz, co piszesz. rehabilitację mam co jakiś czas, ćwiczę też w domu i od czasu do czasu chodzę do chiropractora. od 15 lat regularnie.

natomiast twojej córce ćwiczenia prawie napewno zaoszczędzą takiego bólu, jakiego doświadczyłam ja.
                  • eliszka25 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:52
                    ale to nie ja pisałam o 3 stopniach. ja też mam niewielką w porównaniu z twoją córką. w wieku 19 lat ortopeda powiedział, że mam 9 stopni. mimo to skutki były poważne, więc pisanie, że niewielka skolioza to nic, też miłe nie jest. nikomu nie życzę, żeby z bólu bał się nabrać powietrze, jak ja.
                    • fraudes Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 14:00
                      Ale do 3 stopni to jest ponoć fizjologia i nikt tego - ok. nikt z kim rozmawiałam z fachowców - nie leczy. I nie dostaniesz skierowania na nic, bo skoliozy de facto nie ma.
                      Mam dobry i częsty kontakt z fizjoterapeutami i ortopedą, bo od 6 lat rehabilituję skutki trudnego złamania u mojego dziecka. Mówią to samo.
            • fraudes Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:38
              Było tak - podejrzenie w szkolnym gabinecie, w konsekwencji ortopeda i fizjoterapeuta - dla pewności, nb znajomy. Wyszło 2 do3 stopni i noga krótsza o 0.5 cm. Ale jedną kończynę minimalnie krótsza ma ponoć 90%. problem zaczyna się, jak róznica w kończynach .1,5 cm bodjaże Ortopeda zalecił basen właśnie, żeby wzmocnić gorset mięśniowy w najbardziej fizjologiczny sposób. I ogólnorozwojowe sporty.I tak chodzimy na basen, więc OK. I kontrola co rok, półtora. Fizjoterapeuta też potwierdził, że na tym etapie to pływanie i wzmocnienie gorsetu. Na bardzo wczesnym etapie nie wdraża się ćwiczeń stricte korygujących, bo - wg słów ortopedy - można więcej szkody narobić. Basen i ew. obserwacja. U nas zdało egzamin.
                • fraudes Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:48
                  Ale wątkodajka pisze o podejrzeniu - i my tak mieliśmy. I dałabym sobie spokój właśnie w przypadku wątpliwym. Przy większym pewnie są jakies inne środki zaradcze - i specjalistyczne ćwiczenia, które - jednak moim zdaniem - nalezy robić pod okiem fachowca. Wiem, bo rehabilitujemy się po mega skomplikowanym złamaniu już 6 lat - ćwiczenia z moim udziałem, a z rehabilitantem to róznica. NB, dopiero po 6 latach (!) widze światełko w tunelu i szansę na to, że skutki złamania i złego złożenia będa zniwelowane.
                  • bib24 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:50
                    cały kłopot, ze w zasadzie nie ma skutecznych ćwiczeń na skoliozę. często postępuje i tak. a ortopedzi nie maja pojęcia na co kierować, mogą jedynie gorset wypisać.
              • eliszka25 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:49
                tylko, żeby to wszystko wiedzieć, to najpierw trzeba udać się przynajmniej do poradni wad postawy. pisanie "dać sobie spokój", jest co najmniej nie na miejscu, bo nie wiesz, czy dziecko autorki wątku ma malutką skoliozę, czy jednak niekoniecznie.
                • fraudes Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:57
                  Założyłam, może błędnie, że skoro jest "podejrzenie skoliozy" i wątkodajka dość robiąc m.in. test Adamsa nic nie widzi, to jest to etap wątpliwy. Ja bym poszła na basen, na pewno nie zaszkodzi. I patrzyła dalej lub ew. na spokojnie zapisała dziecko do ortopedy.
                  • eliszka25 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 14:17
                    bo laik niekoniecznie zauważy skoliozę, jeśli nie jest ona naprawdę duża. u mnie nikt z rodziny też tego nie widzi, a ja po założeniu spodni widzę, że jedna nogawka jest krótsza, bo biodra mam krzywo. natomiast jak rozebrałam się do bielizny u chiropraktora, to jego pierwszym pytaniem było "a czy pani wie, że ma nierówno biodra"?
        • ajr27 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:43
          Tego nie wiesz.
          Ja mam za sobą 10 lat katorżniczych rehabilitacji, w tym w Konstancinie i Czd, testowano wręcz na mnie nowe metody i koniec końców jestem tak samo połamana jak Ty.
          Mam skoliozę II st odcinka piersiowego z garbem żebrowym.
      • liberica1 Re: Podejrzenie skoliozy 08.02.20, 16:48
        Chyba żartujesz z tym basenem. Przy skoliozie zakazany bo mając skoliozę cwiczy się ASYMETRYCZNIE. Jedna cześć się obkurcza na rozrkurczenie drugiej. Żaden szanujący się lekarz skolizowy, a jest ich jedynie 6 w Polsce takich z górnej półki nie poleci basenu. Owszem jest on dobry dla rozluźnienia kręgosłupa, ale nie dla chorego kręgosłupa. Ortopeda zaleci CODZIENNĄ fizjoterapię w postaci ćwiczeń dobranych INDYWIDUALNIE ozrez fizjo pracującego ze skoliozami i regularna ocenę sytuacji czy nie progresje.
    • joanna_poz Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 12:36
      u syna tez zauwazyla pielegniarka na bilansie.
      w ramach robienia bilansu wylądowalismy u lekarki rodzinnej i ta nam dała skierowanie do poradni wad podstawy na NFZ - do której ku mojemu zdumieniu dostalismy się już po 1 (!) tygodniu.
    • ivanova Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 12:50
      My do ortopedy czekalismy chyba 2 tyg. Na rehabilitacje chyba 2 mce. Reabilitacja glowmie po to by pokazac cwiczenia do domu. Poza tym zalecenie jak najwiekszej ilości ruchu. U corki wada wynikala z nierownych nóg, po chyba roku cofnela sie znacznie, nogi tez sie wyrownaly (tak rosła wink ).
    • eliszka25 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:02
      iść do ortopedy i nie dać się zbyć. skoliozę u dziecka można stosunkowo łatwo skorygować odpowiednimi ćwiczeniami. jeśli się to zaniedba, efekty mogą być niezbyt przyjemne. doświadczyłam tego niestety na własnej skórze.
        • eliszka25 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:24
          jasne, więc lepiej nic nie robić? jesteś znanym ortopedą? bo mnie co nieco o mojej wadzie powiedział ortopeda, który uratował mnie przed operacją kolana i przywrócił normalne funkcjonowanie w momencie, kiedy ból był taki, że nie byłam w stanie chodzić, a momentami bolało nawet oddychanie.
          • bib24 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:26
            są dzieci, którym ćwiczenia pomagają, ale żeby się wyleczyć do zera to jest mały procent. skolioza jest chorobą bardzo trudną do leczenia. i ten mit co wypisałaś jest tym gorszy, bo idziesz na badania, skolioza się pogłębia i są wyrzuty całej rodziny "za mało robicie". a ty codziennie ćwiczysz i wydajesz kupę pieniędzy na wizyty itp.
            • eliszka25 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:39
              ale ja nie napisałam ani słowa o wyleczeniu. pisałam, że można skorygować. ćwiczenia dają bardzo dużo, bo u dzieci skolioza pogłębia się głównie w czasie intensywnego wzrostu, kiedy mięśnie i ścięgna się szybko "rozciągają" i nie dają rady odpowiednio podtrzymać rosnącego kręgosłupa. nie oznacza to, że ćwiczenia zawsze spowodują zniknięcie skoliozy czy zapobiegną jej rozwojowi. dzięki ćwiczeniom wzmacnia się odpowiednie partie mięśni, co pomaga zapobiegać późniejszym dolegliwościom, będącym skutkiem skoliozy. skoro odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogły mnie nawet w momencie, kiedy nie mogłam już chodzić z bólu, to podejrzewam, że do takiego stanu pewnie w ogóle by nie doszło, gdybym była np. pod opieką poradni wad postawy od dziecka.

w sumie, to faktycznie niefortunnie to napisałam, ale chodzi mi po prostu o to, żeby nie lekceważyć skoliozy, bo skutki mogą być opłakane i to dosłownie, bo ja wręcz wyłam z bólu.
    • babsee Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:05
      Faktycznie jest tak, ze do ortopedy czeka sie kilka miesięcy ale właściwe w kazdym mieście działaja Poradnie wad Postawy i tam czekasz 3-4 tygodnie.Jest to o tyle fajne, ze od razu kieruja na właściwą gimastyke.Syn dostal tez skierowanie na basen w ramach NFZ.Byla zaskoczona, ze poszlo tak szybko i gładko.

--
      "Mniej nerwów mnie kosztuje izolacja od ludzi niż akceptowalne
      społecznie funkcjonowanie z nimi"( by Triss)
    • bib24 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 13:15
      ile ma lat? jaki wzrost?
      skolioza która się pojawi we wczesnym wieku jest dużo gorsza, niż skolioza, która np pierwszy raz się pojawi w wieku lat 12. skolioza niestety postępuje wraz ze wzrostem.

jeżeli skolioza jest to jak znajdziesz bardzo dobrego rehabilitanta to wam da dobre ćwiczenia. ale to naprawdę ze świecą szukać. wiele ćwiczeń nie daje kompletnie nic.
        • bib24 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 15:09
          to koniecznie trzeba ustalić stopień i rotację. małej skoliozy laik nie zauważy a na pewno nie oceni stopnia. fajnym rozwiązaniem jest pójść na badanie komputerowe metodą dirs, ja chodzę regularnie na nfz. komputer robi model kręgosłupa i podaje parametry. jest jakiś błąd w stosunku do rentgena ale wbrew pozorom wyniki są dość wiarygodne i przynajmniej pokazują zmianę przy regularnym robieniu. w ten sposób można ocenić progresję bez robienia częstego rentgena i bez opierania się na sprawdzeniu tylko na oko.

• nikita1906 Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 14:56
      Przy skoliozie ważne jest aby wzmacniać mięśnie brzucha i grzbietu. Początkowo wystarczy lekarz rodzinny, aLe nie przejmowałabyś się zbytnio. Pielęgniarki szkolne generalnie często „widza” wady postawy u dzieci, których lekarze nie poteierdzają😂
      • agnstep Re: Podejrzenie skoliozy 08.02.20, 16:09
        Ostatecznie byliśmy u fizjoterapeuty od skolioz. Poświęcił na dokładne zbadanie syna 1,5 godziny. Wątpię, żeby któryś ortopeda spędził z nim na materacu tyle czasu. Oczywiście żadnej skoliozy, nawet początków nie ma. Ma trochę osłabione mięśnie głębokie przez co garbi lekko plecy, ale podejrzenie skoliozy fizjo skwitował słowami "bez komentarza". Kurcze, ja rozumiem że pielęgniarka chciała żeby syna ktoś obejrzał ale mogła sobie darować rzucanie poważną chorobą skoro się nie zna - wystarczyłoby podejrzenie wady postawy.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Podejrzenie skoliozy 07.02.20, 16:00
      Byłam w wieku 27 lat, bo mnie tak kręgosłup i noga bolała, że spać nie mogłam. Mam skoliozę i jeszcze "dziuby" na kręgosłupie byłam prześwietlana. Przez 3 miesiące brałam jakieś tabletki z awokado za milion monet.
      I mam chodzić na basen i ćwiczyć, bo inaczej wózek inwalidzki w okolicach 70 lat. No więc kocham jogę i basen i rower. Od 15 lat mnie nic nie boli.
      • liberica1 Re: Podejrzenie skoliozy 08.02.20, 16:51
        Joga i pilates oraz wszelkie fitnessh zabronione przy skoliozie gdyż ćwiczy cały organizm i każdy mięsień. Przy skolzioe jednołukowej lub dwułukowej MUSISZ rozciągać jedną stronę, druga obkurczac. Cwiczenia nie są symetryczne. I nie mogą być.
    • asfiksja Re: Podejrzenie skoliozy 08.02.20, 16:16
      Terminy oczekiwania do ortopedy dziecięcego nie są długie (w porównaniu do np. poradni genetycznej). Spokojnie weź skierowanie od rodzinnego (poproś telefonicznie o skierowanie albo idź sama z kartką od pielęgniarki, żeby dziecka nie narażać, może się uda), umów wizytę i za te 2-3 miesiące idź z dzieckiem, skolioza to nie zapalenie wyrostka. Fizjoterapeuta nie diagnozuje, nie ma sensu iść do niego po diagnozę. Za to ortopeda nie prowadzi fizjoterapii.
      • agnstep Re: Podejrzenie skoliozy 08.02.20, 16:54
        Ale jest w stanie powiedzieć czy jest sens udania się do ortopedy (np. po skierowanie na RTG) czy nie. Uważam że lepiej że byliśmy u fizjo. Dokładnie ocenił sylwetkę a przy okazji zwrócił uwagę na rzeczy, którymi ortopeda by się nie zajął - u ortopedów w moim mieście wizyta trwa 15-20 minut. U fizjo siedzieliśmy 1,5 godziny i sprawdził wszystko - długość nóg, ustawienie miednicy, przykurcze, obniżone napięcie niektórych partii mięśni, to że syn lekko skręca miednicę i czego to jest wynikiem itp. itd. Ja jestem bardzo zadowolona z tej wizyty.
    • liberica1 Re: Podejrzenie skoliozy 08.02.20, 17:00
      Żeby stwierdzić skoliozę poproś o skierowanie sylwetkowe rtg kregoslupa ma stojąco C-T4 L - 5 z miednicą. Potem do ortopedy najlepiek znającego się na skoliozie (namiary podadzą Ci na grupie Fb skolioza polska - w zależności gdzie mieszkasz). Lekarz obliczy stopnie i będziesz wiedziała jaka to skolioza jest w sensie stopni. Powyżej 20 stopni zaleca się gorsetowanie (tzn niektórzy lekarze), powyżej 45-50 operację. Do tego codziennie ćwiczenia dobrane indywidualnie przez fizjo.
    • liberica1 Re: Podejrzenie skoliozy 08.02.20, 17:04
      Aaa i mega pilnuj dzieciaka. Co pół roku, no już najpóźniej raz do roku rtg z miednicą łącznie żeby sprawdzac czy nie progresje choroba. Skolioza to menda. Nie jest znana etiologia więc nie wiadomo co ja powoduje i co powoduje postęp choroby. W okresie dojrzewania i wzrostu najczęściej drastycznie postępuje. Serio polecam Ci grupę na Fb skolioza polska. Nam bardzo pomogli.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka