Dodaj do ulubionych

10 nieprawd i 10 prawd

22.03.20, 01:24
1. ❌ Nie jest prawdą, że 92% szkół pracuje zdalnie.

✔ Prawdą jest, że większość szkół i nauczycieli podjęła próby odnalezienia się w nowej sytuacji.

2. ❌ Nie jest prawdą, że MEN przygotował szkoły i nauczycieli do pracy online.

✔ Prawdą jest, że nauczyciele nie mają sprzętu i wystarczająco stabilnych łączy, by bezpiecznie i sprawnie pracować w sieci.

3. ❌ Nie jest prawdą, że w obecnych warunkach zdalna realizacja podstawy programowej jest możliwa do przeprowadzenia z należytą starannością.

✔ Prawdą jest, że nauczyciele starają się znaleźć środki i sposoby, by uczniowie w tej sytuacji stracili jak najmniej.

4. ❌ Nie jest prawdą, że polecane przez MEN rozwiązania, zamieszczone na gov.pl, odpowiadają standardom uczenia online.

✔ Prawdą jest, że zamieszczone na gov.pl rozwiązania są anachroniczne, a nauczyciele w poczuciu odpowiedzialności szukają i znajdują skuteczniejsze sposoby pracy z uczniem.

5. ❌ Nie jest prawdą, że polska szkoła w tydzień stała się cyfrowa i innowacyjna.

✔ Prawdą jest, że polskie szkoły to bardzo często miejsca w których brakuje wszystkiego, w tym inwestycji w nowe technologie i systemowego szkolenia nauczycieli.

6. ❌ Nie jestem prawdą, że biorąc pod uwagę społeczne uwarunkowania, wszyscy uczniowie mogą w swoich domach znaleźć spokojną przestrzeń do nauki.

✔ Prawdą jest, że bardzo wielu uczniów nie ma ani sprzętu, ani lokalowych możliwości, by uczyć się online.

7. ❌ Nie jest prawdą, że dyrektorzy w kilka dni mogą właściwie przygotować skuteczny plan nauki online.

✔ Prawdą jest, że w kilka dni wymaga się od dyrektorów opracowania modelu, który jest skomplikowany i którego skuteczności nie można sprawdzić ani przewidzieć. Wszystkie konsekwencje tego eksperymentu podniosą sami dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.

8. ❌ Nie jest prawdą, że dyrektorzy i nauczyciele w zaproponowanej formie kształcenia mogą w pełni zadbać o bezpieczne i higieniczne warunki pracy - swoje i uczniów - oraz o bezpieczeństwo w sieci.

✔ Prawdą jest, że uczenie online wymaga gruntownego przygotowania na wszystkich poziomach - zaplanowania czasu, form, zabezpieczenia sprzętu, ochrony danych.

9. ❌ Nie jest prawdą, że uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi będą mieli w tym okresie równy dostęp do edukacji.

✔ Prawdą jest, że uczniowie wymagający wsparcia potrzebują nadzwyczajnego zaangażowania, na które w zaproponowanej formie nikt nie może sobie pozwolić.

10. ❌ I wreszcie, nie jestem prawdą, że nauczyciele 'marudzą', gdy wokół są "dużo poważniejsze problemy".

✔ Prawdą jest, że nauczyciele rzeczowo nazywają rzeczywistość, na której się znają i która zastała całe społeczeństwo. Jednak wykazując się odpowiedzialnością i przy pełnej świadomości: realiów, środków i wiedzy, zrobią, jak zwykle, wszystko, by uczniowie nie byli poszkodowani.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka