Dodaj do ulubionych

Pytanie ogrodnicze

08.05.20, 22:37
Jade jutro po sadzonki. Chciałabym kupić kwiatki wieloletnie, takie bez wykopywania i przechowywania. Jednocześnie takie dla początkujących. Napiszcie proszę jakie. Jeśli możecie to w miarę szybko. Będę tam o 11
Obserwuj wątek
    • magia Re: Pytanie ogrodnicze 08.05.20, 22:45
      Jeśli kwiatki masz na myśli byliny, to troche za wcześnie na nie i niewielki wybor w ogrodniczych.
      Na pewno już kupisz lawendę i kocimiętki, piwonie.
      A przydałoby ci się się jeżówki, szałwie, bodziszki.
    • andaba Re: Pytanie ogrodnicze 08.05.20, 23:52
      Piwonie, liliowce, irysy, floksy, słoneczniczek szorstki.

Jeżówki i ostróżki bardzo polecam, ale radzę sobie samej wysiać, bo kupione przyjmują się kiepsko.

Hortensje, jakiekolwiek, wszystkie niekłopotliwe (chyba, że mieszkasz w zimnych rejonach, to ogrodowe odpadają).

A, wiesiołki sobie spraw, są niezrównane smile
      Jeszcze niekłopotliwa jest tojeść kropkowana.
      Firletki chalcedońskie.
      Margaretki, chabry, wieczornik.

Polecam też dwuletnie miesięcznice i naparstnice, sieją się same i nie wymagają niczego, poza omijaniem podczas koszenia.

Tyle, że teraz jest kiepski czas na byliny, za późno i za wcześnie, poczekaj do jesieni.
      Kupione takie wyrośnięte w tym roku będą kwitnąć, ale czy przeżyją, to nie obiecuję, wyjatkiem jedynie będą irysy i liliowce.
      • solejrolia Re: Pytanie ogrodnicze 09.05.20, 00:35
        E tam kiepski czas,
        jeszcze chwilka temu był problem z pełną ofertą (jednak byliny muszą "ruszyć", żeby pojawiły się w sprzedaży),
        ale wszystko sukcesywnie pojawia się w szkółkach. Jest wybór, można kupować i sadzić.

Z Twojego zestawu jedynie odradziłabym ostróżki.
        O ile są piękne, tak są nietrwałe byliny, wymagające starannej opieki, w dodatku z wiecznym mączniakiem, zjadają je ślimaki, że dla początkującego to nie bardzo. (u mnie się totalnie nie udają)
        • lellapolella Re: Pytanie ogrodnicze 09.05.20, 09:43
          Też miałam odradzić ostróżki. U mnie co prawda nic i nikt ich nie żre, ale za to wiatry załatwiają je na amen. Co do host, zawsze warto zainwestować w babkolistną- jakie ona ma cudnie pachnące i efektowne kwiaty! Poza tym, tak jak dziewczyny piszą: floksy, bodziszki, irysy, liliowce; dodałabym jeszcze języczki, jest ich sporo, także o barwnych liściach.
          • andaba Re: Pytanie ogrodnicze 09.05.20, 11:47
            No to ja mam chyba jakieś tytanowe, niektóre są po 15 lat i mają sie świetnie, ale jak pisałam - sama je wysiewam, te kupowane gotowce szlag trafiał po jednym sezonie.
            Jedynie z czym sie zgadzam, to z tym, że sie łamią, niestety, trzeba je często przywiazywać, co nieco zaburza ich estetykę.
            Ślimaki jedza tylko na samym początku, jak juz podrosną nie ruszają (w przeciwieństwie do margaretek, które potrafia wszamać nawet jak te maja metr wysokości).

• heca7 Re: Pytanie ogrodnicze 09.05.20, 00:01
      Może hosty- jest ich ze sto rodzajów. Duże i małe. Ja mam np Empress Wu- olbrzymią i mysie uszka- malutką oraz białą i cztery inne. Znoszą cień, półcień, średnią ziemię choć lubią mieć wilgotno. No i kwitną.
      • magia Re: Pytanie ogrodnicze 09.05.20, 08:26
        Tylko że hosty mało atrakcyjne z kwiatow sa, no może poza myszowatymi, ale ja też ogólnie polecam. Uwielbiam te mnogość odmian i teraz jest idealny czas na ich kupowanie.
        • heca7 Re: Pytanie ogrodnicze 09.05.20, 10:00
          Do tego łatwo się przyjmują. Kupiłam trzy sadzonki. Przyszły w malutkim pudełku, w torebkach strunowych. Bez ziemi, same korzenie. Ledwo mogłam ustalić gdzie toto ma górę 😉 Już obawiałam się wtopy. A one jak wyczuły ziemię dostały takiego przyspieszenia, że po dwóch tygodniach mają już 4 liście.
    • solejrolia Re: Pytanie ogrodnicze 09.05.20, 00:27
      Jak słyszę hasło "kwiatki" to proponuję jeżówkę purpurową, floks wiechowaty, liliowce i astry .
      Do tego jakaś wiosenna gęsiówka, czy inny żagwin- i masz "kwiatki" na cały rok, zawsze coś będzie kwitło.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka