Dodaj do ulubionych

profil mat-geo /LO

12.06.20, 19:40
Drogie emamy,
czy licealny profil mat-geo nie zaprzepaszcza kontynuacji edukacji na politechnice? Fizyki dziecię "nie czuje" (choć całkiem dobrze pojmuje), z geografii za to jest b.dobre.
Wiem wiem, że samo powinno zadecydować (i zadecyduje), ale podyskutować rodzinnie można, a ja potrzebuję argumentów.
Dziękuję 🙂
Obserwuj wątek
    • kub-ma Re: profil mat-geo /LO 12.06.20, 19:50
      Mój też wybrał mat-geo. Bladego pojęcia nie mam co będzie studiował, bo sam jeszcze nie wie smile I to jest normalne, ja też tak miałam. A studiowałam zupełnie inny kierunek niż wybrany profil w liceum
    • iwoniaw Re: profil mat-geo /LO 12.06.20, 19:58
      Profil jest po to, by się przygotować do konkretnych rozszerzeń na maturze. Jak to wygląda w tej konkretnej szkole? Są możliwości wyboru jakichś rozszerzeń międzyklasowo prowadzonych? Zresztą teraz w 4-letnim liceum to znów nowa podstawa programowa, uczelnie nie mają jeszcze oferty ani wymagań dla takich klas, matma rozszerzona na politechnikę będzie potrzebna na pewno, a reszta to pewnie od kierunku zależy. Tak czy owak żaden profil niczego nie zaprzepaszcza, bo zarówno profil można zmienić, jak i samodzielnie się przygotować do matury z innych niż profilowe przedmiotów, choć to na pewno jest pewne wyzwanie.
    • mava Re: profil mat-geo /LO 12.06.20, 19:58
      ale dlaczego chcesz go pchac na politechnike po mat-geo?
      moj syn studiowal na politechnice ale po mat-fiz i w tym czuje sie bardzo dobrze. Studia nie sprawiały mu problemow, przeciwnie (syn z predyspozycjami po meżu).
      Za to drugi syn (predyspoyzcje po mnie) uczył sie na biol-chem i zdawał na medycyne. Niestety, tam fizyka JEST niezbedna (nie wiem dlaczego? wlaściwie...) i wlaśnie przez nia nie dostał sie (choc niewiele zabraklo...(dzis, wobec braku lekarzy, pewnie byłby "na wagę złota").
      Jesli twój syn "nie czuje " fizyki to niech odpusci sobie jakiekolwiek studia, w ktorych fizyka jest potrzebna.
      Zreszta...to już dorosly facet...niech sam decyduje
        • mava Re: profil mat-geo /LO 12.06.20, 20:56
          >14-15 latek dorosły facet?

dlaczego 14 latek?
          jesli mu nie podpasuje to zawsze moze zmienic profil lub, uwaga, zacząc nauke (korki, kursy) w kierunku interesującej go dalszej edukacji. Raczej nie robi tego uczeń 1 klasy LO...(15 latek obecnie) bo sam jeszcze nie wie, ze "źle wybrał" (o ile źle wybrał...). Jesli zajarzy to bardziej w 3 klasie czyli ma 18 lat - dorosly facet. Przynajmniej w świetle prawa.
          jak na razie to nie wiemy, ile lat ma 'dziecko'. Rownie dobrze możemy zakładać, iz ma lat 18 (bo wtedy wybiera się kierunek studiow, na ogół...)
    • asfiksja Re: profil mat-geo /LO 12.06.20, 20:02
      Wszystkie znane mi osoby, które poszły na mat-geo wybierają się na ekonomię. Jeśli nie czuje fizyki to bardziej "politechniczny" jest profil mat-infor. Ale ogólnie jeśli chodzi o fizykę to cuda czyni dobry nauczyciel, zdarza się, że wtedy objawiają się talenty fizyczne i miłość do tego przedmiotu. Zły nauczyciel potrafi obrzydzić. W klasach mat-fiz są najlepsi fizycy.
    • mamamisi2005 Re: profil mat-geo /LO 12.06.20, 20:20
      Mat - geo oznacza rozszerzenie z matematyki, czyli ok. Rozszerzona fizyka nie jest powszechnie wymagana na politechnicznych kierunkach. Może być np. historia sztuki smile (w alternatywie do informatyki)- architektura na PG.
    • myfaith Re: profil mat-geo /LO 12.06.20, 20:35
      Kolega syna po hist-wos-mat studiuje na politechnice architekturę. No ale to wymagało od niego dużo pracy poza szkołą.
      Wszystko jest możliwe o ile dziecko będzie miało silną wolę realizacji swoich marzeń
    • segregatorwpaski Re: profil mat-geo /LO 12.06.20, 20:35
      Co politechnika to inne wymagania, jak nie piszesz o którą chodzi to ciężko się odnieść.
      Wejdź na strony interesujących Was politechnik i sprawdź w zakładkach: rekrutacja: wskaźniki/zasady przyjęć/itp. tam sprawdzisz jakie przedmioty maturalne liczą się przy rekrutacji.
      Przykład: Politechnika Warszawska, Automatyka i robotyka - wskaźnik rekrutacyjny: WI = M + F + 0,1JO + 0,1JP, gdzie procent wyniku = liczba punktów

jeśli M = 0 i F = 0, to JO i JP przyjmują wartość 0,
      gdzie:
      M - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie
      P - poziom podstawowy z matematyki,
      R - poziom rozszerzony z matematyki,
      F - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie:
      P - poziom podstawowy z fizyki,
      R - poziom rozszerzony z fizyki,
      JO - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie:
      P - poziom podstawowy z języka obcego,
      R - poziom rozszerzony z języka obcego,
      JP - jest równa większej z liczb: P albo R, gdzie:
      P - poziom podstawowy z języka polskiego,
      R - poziom rozszerzony z języka polskiego.

Czyli bez rozszerzonej fizyki raczej trudno się będzie dostać (można mieć 0 pkt z jakiegoś przedmiotu i nadgonić innymi, ale na bardziej obleganych kierunków jest to raczej trudne).
      Ale są też takie kierunki jak np. Geodezja i kartografia, gdzie wskaźnik rekrutacyjny wygląda tak: WI = M + F + 0,1JO + 0,1JP
      gdzie:
      procent wyniku = liczba punktów
      jeśli M = 0 i F = 0, to JO i JP przyjmują wartość 0, gdzie:
      M - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie:
      P - poziom podstawowy z matematyki,
      R - poziom rozszerzony z matematyki,
      F - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie:
      P - poziom podstawowy z fizyki lub informatyki lub geografii,
      R - poziom rozszerzony z fizyki lub informatyki lub geografii,
      JO - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie:
      P - poziom podstawowy z języka obcego,
      R - poziom rozszerzony z języka obcego,
      JP - jest równa większej z liczb: P albo R, gdzie:
      P - poziom podstawowy z języka polskiego,
      R - poziom rozszerzony z języka polskiego.

Czyli z rozszerzoną geografią i matmą na PW na Geodezję i Kartografię się może starać dostać.
      PW to PW, ale są też polibudy, gdzie naprawdę wystarczy rozszerzona matma, na większość kerunków, jak pisałam co szkoła to inne wymagania.
    • solvig Re: profil mat-geo /LO 12.06.20, 20:57
      Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Rzadko zakładam wątki na emamie i dlatego mam do nich poważne podejście 😉.
      Nie układam dzieciakowi przyszłości, chcę być jedynie wsparciem w jego wyborach. Sama skończyłam studia po zupełnie innym profilu LO i pamiętam, ile trudu kosztowało mnie nadrobienie braków.
      Wiem, że się da.
      Ideałem jest znać swoje predyspozycje w wieku 14,5 lat, ale śmiem twierdzić, że 80% dzieciaków w tym wieku nie ma ich sprecyzowanych...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka