Dodaj do ulubionych

Kurs fotografii

06.08.20, 13:37
Ktoś był? Warto?

Czy prościej metodą prób i błędów?

Cel - bardzo przyzwoite zdjęcia - największy problem mam z ustawieniem ostrości i światłem, ale zdjęcia robię okazjonalnie.
Obserwuj wątek
      • chococaffe Re: Kurs fotografii 06.08.20, 14:34
        Do pracy - staram się przewidywać jeden ruch "przeciwnika" do przodu wink Obawiam sie, że w kryzysie może nas nie być stać na fotografa (ja potrzebuę porządnych zdjęć do , upraszczając, dokumentacji.
        • chococaffe Re: Kurs fotografii 06.08.20, 14:37
          p.s. ale zdarzalo mi się, że moje zdjęcie bylo wykorzystywane przez profesjonalnego grafika, bo spełnialo wszystkie kryteria - ale nie mam bladego pojęcia dlaczego niektóre (rzadko) są bardzo udane a inne to nieostre coś.
          • memphis90 Re: Kurs fotografii 06.08.20, 17:51
            Ale nikt Ci nie powie, jak nie wiemy jaki masz aparat? Regulujesz ostrość ręcznie czy działa to na zasadzie automatu? Dlaczego nie widzisz w chwili wykonywania zdjęcia czy masz ostro czy nieostro? A może obraz masz ostry, ale tak długi czas naświetlania (za ciemno, obiektyw kitowy) , że poruszasz aparatem w czasie wykonywania zdjęcia? IMO do tego wystarczy podstawowy kurs w internecie albo książka, a potem to już zobaczysz czego potrzebujesz.
    • trampki-w-kwiatki Re: Kurs fotografii 06.08.20, 17:29
      Zrób kurs, serio.
      Znajdź dobrą organizację w okolicy, która robi porządne warsztaty dla laików. Nauczą cię podstaw, powiedzą czym jest przysłona, jak ustawiać czas naświetlania i co dzięki niemu można uzyskać, nauczą po co jest lampa błyskowa i kiedy nie warto jej używać.
      Dużo tego i warto uczyć się warsztatowo, w terenie, czyli robiąc z kimś zdjęcia i porównując efekt.

• saszanasza Re: Kurs fotografii 06.08.20, 17:40
          Ja robię metodą prób i błędów. Na 10-15 zdjęć ze 2 wychodzą tak, że jestem zadowolona. Ogólne zasady możesz wyczytać w necie. Mnie się wydaje, że nawet profesjonaliści robią kilkadziesiąt zdjęć i spośród nich wybierają kilka.
          • chococaffe Re: Kurs fotografii 06.08.20, 17:45
            Ale spośród setki dobrych wybierają najlepsze i potrafią powiedzieć z czego wynika niedoskonałość.

Pewnie zacznę od wzięcia aparatu na jakiś dłuższy weekend, uważnego obejrzenia tutorialu araceli, a potem zastanowię się co dalej.

p..s wiem, że to dziwne, ale ja naprawdę prawie w ogóle nie robię zdjęć więc wszystko jest dla mnie w pewnym sensie nowe.
            • saszanasza Re: Kurs fotografii 06.08.20, 17:50
              Ja generalnie wszystko ustawiam intuicyjnie. Najlepsze zdjęcia wychodzą w pogodny ale niesloneczny dzień. Nie robię zdjęć pod slońce, bo nie potrafię ale wiem, że profesjonaliści sobie z tym jakoś radzą. Duże znaczenie ma rownież odległość. Mam teleobiektyw ale nigdy nie zbliżam maksymalnie, bo zdjęcia są rozmazane. Najlepiej podejśc trochę bliżej i dopiero wtedy przybliżyć.
        • araceli Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:12
          chococaffe napisała:
          > Pytanie dodatkowe - jak wygląda kurs skoro pewnie każdy uczestnik ma inny aparat?

To nie ma znaczenia - ustawienia masz takie same tylko mogą mieć inne oznaczenia w zależności od marki.
    • mysiulek08 Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:05
      trening czyni mistrza smile

tutoriale na jutubie to jedno a kurs to drugie, idz, kontakt z kims, kto ma doswiadczenie, kto pokaze bledy, poprawi, pokaze palcem jest bezcenne, a tego filmiki Ci nie dadza

aparat jest tak na czwartym miejscu smile najwazniejsze jest swiatlo, jego barwy, ustawienia, rozmycia i inne sztuczki, potem obiektywy (nie jeden), troche talentu, aparat , no i fotoszop smile

mozna robic swietne zdjecia zwykla, prosta lustrzanka i manualnym obiektywem za 10usd, ale fotografia profesjonalna to troche inna bajka, tu juz komorka to za malo tongue_out

co bedziesz focic po stronie zawodowowej? widoczki?modelki?ciuchy? inne rzeczy?
        • mysiulek08 Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:15
          czyli na kursie dowiesz sie (mam nadzieje) jakie obiektywy Ci beda potrzebne, jak ustawiac swiatlo, dyfuzory, typy swiatla,jak kadrowac a jak cos zrobisz zle to ktos Cie poprawi, tzn ja tak to sobie wyobrazam

tzn, mowie z pozycji laika, bo ja akurat nei rozumiem sie z aparatami, ale mam artyste w domu i szafe sprzetu, przy sesjach robie za asystenta, wiec temat mam tylko lizniety

martwe natury w studio? czy na 'zywca'? bo jak w studio, to bedziesz cos takiego potrzebowac, tla, lampy, stojaki itp
      • saszanasza Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:10
        Myślę, że też kompozycja zdjęcia ma duże znaczenie. Trzeba zadbać o odpowiednie tło, nie ścinać obiektów, nie zostawiać zbyt dużo góry, no i takie tam inne rzeczy....
        • chococaffe Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:15
          Wydaje mi się, że z tym sobie jako tako radzę - największy problem mam z ostrością i wyrazistością koloru - większość moich (niewielu) zdjęć jest mdła, nijaka.
          • saszanasza Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:18
            Ostrość zasadniczo ustawia się sama, może zbyt szybko naciskasz spust migawki, a może nie dostosowałaś dobrze odległości albo obiektyw masz niewłaściwy do rodzaju zdjęć.
            • araceli Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:20
              saszanasza napisała:
              > Ostrość zasadniczo ustawia się sama, może zbyt szybko naciskasz spust migawki,
              > a może nie dostosowałaś dobrze odległości albo obiektyw masz niewłaściwy do rod
              > zaju zdjęć.

Ostrość owszem ustawia się sama ale nie zawsze na to na co chcemy - szczególnie w trybach automatycznych. I wtedy masz rozmytą grupę ludzi a ostrego kwiatka z tyłu wink
                    • araceli Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:42
                      mysiulek08 napisała:
                      > hmm, czyli jeden ci starczy do kazdego zdjecia?

Mnie zasadniczo starcza jeden - nie zrobię mega portretu z pięknym bokehem i zdjęcia ptaka na niebie ale w 99% przypadków mój się sprawdza. Natomiast każdym obiektywem zrobisz ostre zdjęcie i nie dlatego, że się 'trafi' big_grin
                      • mysiulek08 Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:49
                        bo robisz foty amatorsko to jeden starczy, ale jak zabierasz sie za robienie zdjec na innym poziome to juz inna bajka sprzetowa i dobrze o tym wiesz smile

no mowie, komorka tez zrobisz ostre ale nie bedzie sie nadawac np do druku banera czy ulotki czy jako fota reklamowa

mowimy o dwoch roznych rzeczach
                        • araceli Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:53
                          mysiulek08 napisała:
                          > bo robisz foty amatorsko to jeden starczy, ale jak zabierasz sie za robienie zd
                          > jec na innym poziome to juz inna bajka sprzetowa i dobrze o tym wiesz smile

Powtórzę - to nie ma nic wspólnego z ostrością. Wróć do drzewka i przeczytaj co napisałaś.
                            • araceli Re: Kurs fotografii 06.08.20, 19:01
                              mysiulek08 napisała:
                              > ale ja wiem co napisalam, obiektyw robi robote, w ostrosci tez

Tak tak - jak chcesz mieć ostrą grupę ludzi to zakładasz jeden obiektyw a jak ostrość na tło za nimi to drugi big_grin

<FACEPALM> big_grin
                              • mysiulek08 Re: Kurs fotografii 06.08.20, 19:05
                                dalej nie rozumiesz, nie mowimy o fotach z wesela czy innego pikniku, cykanych przez ciocie Jadzie, ktora ma jeden obiektyw kupiony z aparatem, bo taki zestaw sie sprawdzi i zrobi ostre tez ostre zdjecie
                                fotografia profesjonalna ma swoje wymagania i tu nie opekasz kitowym obiektywem czy komorka robiac TYLKO ostre zdjecie
                                • araceli Re: Kurs fotografii 06.08.20, 19:13
                                  mysiulek08 napisała:
                                  > dalej nie rozumiesz, nie mowimy o

Przypomnijmy drzewko:

saszanasza napisała:
                                  > Ostrość zasadniczo ustawia się sama, może zbyt szybko naciskasz spust migawki,
                                  > a może nie dostosowałaś dobrze odległości albo obiektyw masz niewłaściwy do rod
                                  > zaju zdjęć.

araceli napisała:
                                  Ostrość owszem ustawia się sama ale nie zawsze na to na co chcemy - szczególnie w trybach automatycznych. I wtedy masz rozmytą grupę ludzi a ostrego kwiatka z tyłu wink

myszulek08 napisała:
                                  po to masz obiektywy a nie jeden zestawowy

Kończąc to bezsensowne odwracanie przez ciebie kota ogonem - NIE - NIE PO TO masz więcej niż jeden obiektyw.

PS. I nie - ja osobiście nie mam obiektywu 'kitowego' (dołączanego w zestawie) big_grin
                  • saszanasza Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:35
                    araceli napisała:

> mysiulek08 napisała:
                    > > po to masz obiektywy a nie jeden zestawowy
                    >
                    > Obiektyw do ostrości???? Nie no litości - każdym obiektywem zrobisz ostre zdjęc
                    > ie!
                    >

Niekoniecznie. Jeżeli ma stałoogniskowy obiektyw i dobierze złą odległość to nie ma bata, zdjęcia nie wyjdą
                    >
                    >
                    >
              • saszanasza Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:33
                araceli napisała:

> saszanasza napisała:
                > > Ostrość zasadniczo ustawia się sama, może zbyt szybko naciskasz spust mig
                > awki,
                > > a może nie dostosowałaś dobrze odległości albo obiektyw masz niewłaściwy
                > do rod
                > > zaju zdjęć.
                >
                > Ostrość owszem ustawia się sama ale nie zawsze na to na co chcemy - szczególnie
                > w trybach automatycznych. I wtedy masz rozmytą grupę ludzi a ostrego kwiatka z
                > tyłu wink
                >
                >
                > A racja....tam są takie kropki do przestawiania🙈
                >
          • mysiulek08 Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:19
            a to juz moze byc kwestia wlasnie oswietlenia, obiektywu a nie tylko aparatu czy kadru

te foty pozniej w oryginale sa troche inne, zmniejszane na potrzeby forum, robione dawno jakims kompaktowym canonem
    • jeste_m_sobie Re: Kurs fotografii 06.08.20, 18:28
      Odbywam właśnie trzecią część kursu w Akademii Fotografii Dziecięcej, online. Jestem bardzo zadowolona. Oprócz treści teoretycznych jest forum, gdzie instruktor omawia Twoje prace, a także możesz przeczytać jego komentarze wystosowane do innych uczestniczek z Twojej grupy. Różne zagadnienia omawiane są na przykładzie fotografowania dzieci, ale przecież umiejętności nie zamykają się w takiej szufladce.
      Nie, nie płacą mi za reklamę.
    • stara-a-naiwna Re: Kurs fotografii 06.08.20, 22:13
      oprócz kursu są jeszcze MDK i może zajęcia dla dorosłych albo u mnie w mieście jest centrum sztuki i tam oprócz tkactwa i gliny jest np. fotografia.
      Oprócz fajnej zabawy mozna kogoś zapytac o podstawy techniczne
      bez tego ani rusz
    • mokka39 Re: Kurs fotografii 07.08.20, 09:21
      też bym chętnie poszła, ale nawet aparatu nie mam, robię zdjęcia komórką, więc chyba bez sensu. Może za to ktoś zna jakiś fajny kurs online obsługi programów graficznych? Potrzebne mi to do zdjęć na perfumowego bloga, więc raczej coś dla amatorów niż zaawansowanych.
      • araceli Re: Kurs fotografii 07.08.20, 13:54
        mokka39 napisała:
        > też bym chętnie poszła, ale nawet aparatu nie mam, robię zdjęcia komórką, więc
        > chyba bez sensu. Może za to ktoś zna jakiś fajny kurs online obsługi programów
        > graficznych? Potrzebne mi to do zdjęć na perfumowego bloga, więc raczej coś dl
        > a amatorów niż zaawansowanych.

Mogę ci polecić coś nieco innego - aplikację Snapseed. Można obrabiać nią zdjęcia na komórce albo tablecie. Prosta w obsłudze, intuicyjna i ma naprawdę ogromne możliwości - strasznie żałuję, że nie ma wersji na mojego kompa. Na YouTube jest duuuuużo tutoriali do różnych efektów smile
      • araceli Re: Kurs fotografii 07.08.20, 13:51
        chococaffe napisała:
        > Aparat Canon EOS M10

Bezlusterkowiec! To bardzo dobrze, bo na ekranie od razu widać efekt końcowy - będzie ci się łatwiej uczyć smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka