Dodaj do ulubionych

Lekcje 30 min

26.10.20, 08:08
Dlaczego lekcje on-line w szkole trwają tylko 30 min? Na uczelniach jest normalny czas trwania zajęć. Dlaczego zabrano dzieciom 15 minut lekcji? Czy nie może być normalnie?
Obserwuj wątek
    • zona_mi Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 08:11
      W szkole mojego syna zdalne trwają 35 minut.
      Tłumaczone jest to tym, aby młodzież robiła sobie przerwy na ruch, zamiast siedzieć tak długo przed komputerem.
          • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 08:42
            Moje dziecko i jego koledzy i nauczyciele nie siedzą z słuchawkami na uszach na lekcjach. Wszystko dobrze slysza, mogą nawet słuchając siedzieć w roznych pozycjach.
            • laura.palmer Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 08:49
              To twoje dziecko. Weź jednak pod uwagę, że mnóstwo dzieci w tym kraju nie ma takiego komfortu, jakim jest osobny pokój i trudno, żeby siedziały przy laptopie z dźwiękiem bez słuchawek.

A i przypomniało mi się, że na studiach magisterskich mieliśmy kilka przedmiotów w formie e-learningu. Wykłady trwały niecałą godzinę zamiast 1,5, głównie dlatego, że odpadł czas na dyskusję ze studentami.
            • milka_milka Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 09:05
              I wszyscy maja super zbierające mikrofony, żeby inni słyszeli, co mówią. I zdalna lekcja bojowniczki w domu nie przeszkadza, wszyscy słuchają i są cicho, żeby dziecku nie przeszkadzać?
              Fantazjujesz chyba.
              • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 09:28
                No to chyba są wyjątki, ze wielopokoleniowa rodzina siedzi w domu, w jednym pokoju i musi być cicho bo dziecko ma lekcje.

Ludzie jednak pracują i rzadko mieszkają z rodzinami w kawalerkach.
                  • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 10:19
                    little_fish napisała:

> Niektórzy teraz pracują zdalnie z domu... Do tego wystarczy dwoje lub troje dzi
                    > eci i już masz dodatkowe dźwięki.
                    Ale te dodatkowe dźwięki masz niezależnie od długości lekcji. Czy pojawiają się dopiero po 30 minutach?
                    • little_fish Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 10:41
                      Jakbyś nie zauważyła, to nie odnosiłam się do długości lekcji, ale twojej wypowiedzi "No to chyba są wyjątki, ze wielopokoleniowa rodzina siedzi w domu, w jednym pokoju i musi być cicho bo dziecko ma lekcje."
                • elf1977 Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 09:51
                  magata.d napisała:

> No to chyba są wyjątki, ze wielopokoleniowa rodzina siedzi w domu, w jednym pok
                  > oju i musi być cicho bo dziecko ma lekcje.
                  >
                  > Ludzie jednak pracują i rzadko mieszkają z rodzinami w kawalerkach.
                  Ograniczona jesteś, naprawdę. Dzieci mają często wspólny pokój i lekcje w tym samym czasie, a niektórzy, tak jak moja ucznnica, siedzą z babcią i własnym niemowlakiem na kupie...zdalne nauczanie nie jest takie proste jak Ci się wydaje.
                  • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 10:17
                    Czyli, jak rozumiem dla twojego dziecka nawet 30 minut jest problemem, w ogóle lekcje on-line są dla twojej rodziny problemem, nie ma znaczenia czy 15 min dłużej czy krocej. I to faktycznie kiepsko. Tutaj rozmawiamy o długości lekcji a nie o tym czy ktoś w ogóle jest w stanie w nich uczestniczyć. To jest odrębny problem, czyli możliwość uczestniczenia. Tak, tez uważam to za ogromny problem, ale w tej kwestii ministerstwo się chyba nie wypowiedziało. Co z dziećmi, które w ogóle nie maja możliwości.
                  • pulcino3 Re: Lekcje 30 min 28.10.20, 16:19
                    Ciekawe jak to wygląda u tych, którzy mają 3 dzieci w klasach 4-8 i być może sami pracują HO, lub mają izolację domową. Wszyscy 4-5 pokoi, żeby to wszystko porozdzielać. Już to widzę.
            • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 10:25
              Ciekawe, ile ten 13-spedza czasu przy kompie, telefonie poza lekcjami? Nie, pewnie wcale, nie gra w gry, nie siedzi na fb itp., pewnie wszyscy teraz mają nad nastolatkami pelna kontrole wink komputer tylko do nauki wink
                • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 10:37
                  Jakie 8 godzin? Nie wliczaj w-f, plastyki, muzyki, religii, techniki itp. To w ogóle powinno być bardzo ograniczone on-line. I już jest rozsądny czas na to, co najważniejsze.
                • mia_mia Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 11:11
                  Przesadziłaś, bliżej połowy z tego w przypadku np. 8 klasy po wyeliminowaniu czy ograniczeniu zbędności. Prace domowe to nie zawsze coś na komputerze.
                  U maluchów to dwie godziny. Dramatu nie ma, jeśli potem zajmą się innymi rzeczami.
      • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 09:15
        Niech nauczyciel zorganizuje tak lekcje, żeby dziecko nie musiało gapić się w monitor, tylko np. słuchało. Właśnie taką lekcję miało dzisiaj moje dziecko z j. polskiego. Bardzo fajna, wiec można. Pewnie, że nie z każdego przedmiotu i nie zawsze. Jakoś plecakami 6 kg dzieci nikt się tak nie przejmuje.
    • kochamruskieileniwe Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 08:30
      30 minut efektywnej lekcji - da radę. Bez czytania listy obecności, czasu na wyjmowanie/pakowanie przyborów i miliona innych "pierdół" zabierających czas na lekcji. Podejrzewam równiez brak odpytywania i kartkówek. Co najwyżej klasówki.
      W szkole nie jest tak jak na studiach - od wejścia do wyjćcia prowadzone są zajęcia tongue_out

Źródła /- warto przeczytać:

epodreczniki.pl/a/jak-prawidlowo-pracowac-z-komput

www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1729539,Ile-czasu-moga-spedzac-dzieci-przed-telewizorem-czy-komputerem

mamopracuj.pl/ile-czasu-dzieci-moga-spedzac-przed-monitorem-komputera/

consido.pl/5-zasad-bezpiecznej-pracy-z-komputerem

rehabilitacjaswoszowice.pl/index.php?id=co-warto-wiedzie-o-zapobieganiu-bolom-krgosupa-na-co-dzie
      • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 09:23
        kochamruskieileniwe napisała:

> 30 minut efektywnej lekcji - da radę. Bez czytania listy obecności, czasu na wy
        > jmowanie/pakowanie przyborów i miliona innych "pierdół" zabierających czas na l
        > ekcji. >
        >
        >
        Jeżeli na to wszystko nauczyciel na każdej lekcji traci 15 minut, to to nie jest w porządku, to bardzo długo i świadczy o tym ze sobie nie radzi.
        • kochamruskieileniwe Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 10:18
          U syna nie. Nauczyciel widzi, kto jest.
          Własnie dowiedziałam sie jak u nich wygląda.
          Lekcja 30 minut, potem konsultacje itp. W każdym razie nauczyciel dostępny przez te 15 minut.

Dzieciaki wiedząco i jak. Maja doświadczenie z ubiegłego roku szkolnego wink

Za dwie lekcje będa mieli W_F. Jestem tego bardzo ciekawa, bo poprzednio nie mieli on-line. Pani przysylała im ćwiczenia do wykonania Librusem.,. Ale to była III klasa.
          • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 10:43
            kochamruskieileniwe napisała:

> Lekcja 30 minut, potem konsultacje itp. W każdym razie nauczyciel dostępny prze
            > z te 15 minut.
            >
            I to jest bardzo dobre rozwiązanie.
    • laura.palmer Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 08:37
      Był już wątek na ten temat. Lekcje online są dużo bardziej męczące niż stacjonarne i dlatego skrócono do 30 minut. Odpada też czas na zajęcie miejsc, rozpakowanie się, sprawdzenie obecności, itp. A że są bardziej męczące, widzę po moim mężu. On pracuje w korpo, 8 godzin dziennie przy komputerze to oczywiście żaden problem. Ale jak raz w miesiącu mają w piątek "dzień meetingów" i od rana do końca dnia ma rozpisane spotkania i zebrania przez platformę, to po zakończonym dniu pracy wygląda jak zombie. A wcale nie musi często zabierać głosu, są zebrania podczas których tylko słucha, widuję go też czasami podczas tych spotkań z książką w ręce (ale słuchawki na uszach muszą być). W każdym razie po takim dniu on jest tak zmęczony, że przestałam w te piątki planować cokolwiek na wieczór. I chyba każdy pracujący w korpo to przyzna, że praca zdalna jest ok, jedynym problemem są właśnie te zebrania jedno po drugim, bo na skypie łatwiej zorganizować, więc korpo wciska tego więcej.

Sama też miewam spotkania online z klientami i nigdy nie umawiam więcej niż 3 godziny pod rząd, nie daję rady tyle wysiedzieć ze słuchawkami na uszach. Pracę typowo biurową mogę wykonywać cały dzień.
    • saszanasza Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 08:38
      U nas plan lekcji się nie zmienił ale....szkoła poinformowała, że ze względu na higienę pracy lekcje zdalne bedą trwały 30 minut, a pozostałe 15 minut to praca samodzielna ucznia, czyli nauczyciel coś na koniec lekcji zada, uczniowie musza to zrobić, albo...jedna z nauczycielek wysłała info, że po 30 minutowej lekcji wytypuje dwóch uczniów, ktorzy w tym czasie na ocenę będą odpowiadać z 3 ostatnich lekcji. Moim zdaniem, bardzo dobre rozwiązanie.
      • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 09:37
        Czyli nauczyciel przez 15 minut jest dostępny dla uczniów. Super rozwiązanie. Część pracuje samodzielnie, a ktoś jest odpytywany, uczeń może zapytać o cos nauczyciela , mieć z nim kontakt w ciągu tych 15 minut, jak tego potrzebuje. Tak, jak najbardziej powinno być.
        • saszanasza Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 10:47
          magata.d napisała:

> Czyli nauczyciel przez 15 minut jest dostępny dla uczniów. Super rozwiązanie. C
          > zęść pracuje samodzielnie, a ktoś jest odpytywany, uczeń może zapytać o cos nau
          > czyciela , mieć z nim kontakt w ciągu tych 15 minut, jak tego potrzebuje. Tak,
          > jak najbardziej powinno być.

Tak, wydaje mi się że mniej więcej tak to będzie wyglądało.
        • kub-ma Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 15:01
          Ta dostępność nauczyciela jest dla mnie tak oczywista, że nie przyszłoby mi do głowy aż tak to zaznaczać. Pracujemy na MSTeams. Każdy nauczyciel jest do dyspozycji uczniów jak tylko jest zalogowany, czyli kilka godzin dziennie. Nie potrzebujemy wydzielania 15-minutowych kawałków
        • kub-ma Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 15:47
          saszanasza napisała:

> Zanim zaczną to będą musieli skończyć!

O nie, nie, nie. Nawet nie wiesz jak dużo można zrealizować przez 20 minut. Piszę o matmie. Tak zaczynałam wiosną - pierwsze lekcje trwały 20-25 minut w klasie piątej i były bardzo konkretne i bogate w treść.
          Ale w klasie siódmej 30-35 minut to jednak minimum.
    • la_mujer75 Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 08:40
      Ja bym wolała nawet, aby niektóre lekcje trwały po 30 minut.
      Starszy (II klasa L.O. po podstawówce) ma w planie bodajże 36-37 godzin.
      Odejmując WF ( 3 godziny ) i tak sporo siedzi . Ma wszystko, łącznie z rysunkiem technicznym!
      Jedynie wychowawczyni nie zrobiła 45 minutowej lekcji.
      A potem, po lekcjach, znowu siedzi przed kompem- bo odrabia lekcje, uczy się i gra.
      Młodszy zaczyna od tego tygodnia. W piśmie od dyrekcji było, że przynajmniej 30 minut.
      Mam nadzieję, że ci, którzy będą robili 45 minutowe lekcje nie będą zarzucać dzieci milionem kart pracy , itd.
      • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 09:41
        la_mujer75 napisała:

> Ja bym wolała nawet, aby niektóre lekcje trwały po 30 minut.
        > Starszy (II klasa L.O. po podstawówce) ma w planie bodajże 36-37 godzin.
        > Odejmując WF ( 3 godziny ) i tak sporo siedzi . Ma wszystko, łącznie z rysunkie
        > m technicznym!
        > Jedynie wychowawczyni nie zrobiła 45 minutowej lekcji.
        > A potem, po lekcjach, znowu siedzi przed kompem- bo odrabia lekcje, uczy się i
        > gra.
        > Młodszy zaczyna od tego tygodnia. W piśmie od dyrekcji było, że przynajmniej 30
        > minut.
        > Mam nadzieję, że ci, którzy będą robili 45 minutowe lekcje nie będą zarzucać dz
        > ieci milionem kart pracy , itd.
        >
        >
        Zdecydowanie powinni bardzo skrócić plastyki, muzyki, techniki, godziny wychowawcze itp.

U nas np. zrezygnowali w ogóle z wdż. I dobrze.
    • ewamaria.star Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 08:44
      magata.d napisała:

> Dlaczego lekcje on-line w szkole trwają tylko 30 min? Na uczelniach jest norma
      > lny czas trwania zajęć. Dlaczego zabrano dzieciom 15 minut lekcji? Czy nie może
      > być normalnie?

Tak jak tu wszyscy piszą - higiena pracy przy komputerze. Potrzeba więcej przerw, zeby sie można lepiej skupić.
      • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 09:43
        No, ale przy skróceniu lekcji przerwy same się wydłużają. Teraz moje dziecko ma 40 min. przerwy. O jakim całym dniu przed kompem mówicie? No przecież plastyka czymuzyka tez nie będzie przed monitorem, bo jak.
        • larix_decidua77 Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 09:52
          magata.d napisała:

Teraz moje dziecko ma
          > 40 min. przerwy. O jakim całym dniu przed kompem mówicie? No przecież plastyka
          > czymuzyka tez nie będzie przed monitorem, bo jak.
          Moje np je w przerwie śniadanie, na kolejnej pogada z kolegami a na kolejnej odrobi lekcje. Ale jak się boisz, że twoje za bardzo odpocznie, to niech posprząta czy coś w tym rodzaju.
              • magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 11:12
                IV klasa sp. Po odjęciu wf i godziny wych i religii ma nie więcej niż 4 lekcje dziennie. Gdyby tak jeszcze odjąć muzykę i plastykę i technikę to by było mniej.

• magata.d Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 11:23
                    little_fish napisała:

> Nie wszyscy są w 4 klasie.
                    > Napisz do dyrekcji pismo w sprawie prowadzenia lekcji w normalnym czasie czyli
                    > 45 minut i już
                    A dlaczego mam pisać jakieś pisma? Miałam ochotę podyskutować na forum i poznać zdanie innych. Pisanie pisma nie jest mi do niczego potrzebne.
                  • mia_mia Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 11:29
                    To wszystko powinno być już dawno przygotowane, które przedmioty 45 min, które 15 (na plastyce można wytłumaczyć technikę, pokazać przykłady, zadać temat i resztę można robić samemu), w których poobcinać podstawę, szkolenia jak prowadzić lekcje żeby efektywnie wykorzystać czas, przygotować materiały, jak zaliczać wf.
                    I nie obwiniam za to tylko dyrektorów czy nauczycieli, a głównie rząd, bo to nie powinny i nie mogą być inicjatywy oddolne. Pół roku na to było.
                    • little_fish Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 11:57
                      U dziecka w szkole tak to właśnie wygląda. Wczoraj miał szczegółowy plan i informacje o czasie trwania poszczególnych zajęć. W tym artystycznych i techniki. Do tego zasady zaliczania zajęć z WF (tak samo jak wiosną)
                      Czy nauczyciele mieli w międzyczasie szkolenia to nie wiem, wiem, że zmienili platformę i "szkolili"dzieci
                  • pulcino3 Re: Lekcje 30 min 28.10.20, 15:14
                    Po co? Dla mnie to przerost formy nad treścią, wymuszone spędzenie 45 min. przed ekranem. Moje dziecko ma 11 lat i od 8-15 ma lekcje on line, co z tego, że ma przerwy jak , jest "przywiązane" do ekranu, bo czeka na kolejną lekcję. Nawet wf- na zastępstwie Pani kazała skakać do kamerki, co dla mnie jest totalnym nieporozumieniem i wymuszoną czynnością, w nienaturalny sposób, śmieszne. Wyobrażacie sobie, że wam wykładowca każe skakać przed kamerką, robić ćwiczenia? PO CO?
              • mia_mia Re: Lekcje 30 min 26.10.20, 11:17
                Są przedmioty, których nie trzeba prowadzić przed komputerem lub w jakimś ograniczonym zakresie, są takie które bez sensu w ten sposób prowadzić (wf) i takie z których można zupełnie zrezygnować (religia).