Dodaj do ulubionych

nowe bilbordy z płodami

31.01.21, 11:04
Wyroiły się w moim mieście.
I wiecie co?
Późno zaszłam w ciążę, ale nie robiłam badań, żeby nie stawać w razie czego przed dylematem, co dalej, jeśli chore.
Ciąża i macierzyństwo były najwspanialszym okresem życia.
Myślałam tylko o tym, żeby urodziło się zdrowe, żeby je chronić, należałam do tych matek, które kochają i uważają za dziecko płód od kiedy poczują pierwsze ruchy. Nic się dla mnie nie liczyło, tylko jej/jego zdrowie i bezpieczeństwo i spokój.

Ale teraz, kiedy widzę pokurczoną twarzyczkę i czytam (jakąś dziwną polszczyzną) UFAM TOBIE, czuję się jakby ktoś pluł mi w twarz.
Kiedy widze i słyszę polityka, który ogłasza powołanie szpitalnych koordynatorów oraz hospicjów perinatalnych mających opiekować się kobietami, którym nie daje się prawa wyboru, mam wrażenie, że dystopia Atwood się urzeczywistniła.

Muszę to wykrzyczeć, bo zwariuję.

Nie pamiętam, żeby kiedyś było we mnie aż tyle gniewu, poczucia urażonej godności, przekonania, że rządzą nami ludzie, którym nie powierzyłabym opieki nad kurnikiem.
Obserwuj wątek
    • elinborg Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 11:22
      Ja po wypowiedzi któregoś z polityków- zajmiemy się tym jak należy - czy coś w tym sensie, poczułam, jak jeżą mi się włosy. Teraz zajmie się ciężarnymi SYSTEM. Strach pomyśleć, co nas czeka.
      • nangaparbat3 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 11:29
        Elity solidarnościowe też były różne. Pamiętam, jak wytupano panią senator Kuratowską na jakimś zjeździe lekarzy, właśnie w sprawie aborcji. Był początek lat 90. i już się działo, dzieliło i wrzało. Więc nie przesadzaj z uogólnieniami.
    • la_mujer75 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 12:12
      We mnie też wrze!
      Niby mnie za chwile ten problem nie będzie osobiście dotyczył, ale jak pomyślę o tych wszystkich dziewczynach, to aż mnie cos w środku skręca.
      I powiem tak- przez wiele lat jakoś uznawałam ten "kompromis", nie burzyłam się mocno, chociaż zawsze byłam zwolenniczką aborcji , jako decyzji, która kobieta ma prawo podjąć w każdej sytuacji- nawet jak uważa, że ma za małe mieszkanie!
      A teraz gotuje się we mnie.
      A tych wszystkich @$%$$$@, którzy popierają obecne zaostrzenie ustawy NIENAWIDZĘ!
      I -świadomie , z pełna odpowiedzialnością- życzę im, aby kiedyś musieli patrzeć na cierpienie swoich bliskich.
      Może wtedy coś zrozumieją.
      Nie wiem, jak okrutnym, złym, pozbawionym jakiejkolwiek empatii człowiekiem, są ci ludzie!
      Dla mnie to najgorsze ścierwa, odpryski ludzi.
      Za chwilę zakażą usuwania ciąż z gwałtu i ciąż, które zagrażają życiu kobiety. Bo w końcu niby chronimy życie od poczęcia, prawda? I w końcu te ciąże mogą być zdrowe, to tym bardziej nie będzie wolno usuwać, bo "zabijamy" przyszłego, zdrowego obywatela.
      A co z tymi kobietami? Nikogo one nie obchodzą.

Mam syna z ZA. Niby dobrze rokującego. Niby.
      A i tak cierpię, że ma tak ciężko.
      Gdy jeździliśmy na różne terapie, naoglądałam się w tych wszystkich ośrodkach tylu tragedii, tylu nieszczęść...
      Tam nie bywały tylko dzieciaki ze spektrum autyzmu.
      To były dla mnie tak traumatyczne doświadczenia , że wracałam ciężko chora po tych wizytach.
      I sobie myślałam, że jakby mnie cos takiego spotkało, to nie wiem, jakbym dała radę to przetrwać, i czy bym po prostu nie unicestwiła siebie i dziecka.
      Bo przecież nie ma żadnej pomocy dla tych dzieci. I pomocy dla dorosłych niepełnosprawnych. I dla ich opiekunów.
      Nic państwo im nie zapewnia ( nie piszcie o tych nędznych ochłapach, które są im rzucane).
      Chore dziecko to wyrok na matkę.
      Mówię- nienawidzę ich wszystkich, którzy brandzlują się swoją "moralnością".
      I mówię- życzę im cierpienia . Tak szczerze i głęboko z serca.
      • aandzia43 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 12:28
        "Mówię- nienawidzę ich wszystkich, którzy brandzlują się swoją "moralnością".
        I mówię- życzę im cierpienia . Tak szczerze i głęboko z serca."

Przekroczyłam już jakiś czas temu tę granicę. Życzę liżącym du.y kościelne karierowiczom i ideowym świętoszkowatym oszołomom wszystkiego najgorszego. Niech całe cierpienie związane z okołociążowymi problemami zogniskuje się na nich.
        • nuclearwinter Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 16:02
          Ja mam to samo, ogarnia mnie taka fala nienawiści i wkurwu, że życzę im wszystkiego co najgorsze, łącznie z tym, żeby ich spotkało dokładnie to samo, na co skazują kobiety, niech to odczują na własnej skórze. Nigdy w życiu nie czułam takiej wściekłości i nigdy w życiu nie życzyłam nikomu tak źle.
          • kiddy Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 17:42
            Mam dokładnie tak, jak wy. Nigdy nikogo nie nienawidzilam. Teraz owszem. Nie wiem, czy waaadza zdaje sobie sprawę z tego, co w kobietach obudziła. Powinni się bać, bo za moment nie będziemy miały nic do stracenia, a wszystko do zyskania.
      • elinborg Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 12:29
        Dobrze to napisałaś. Nie ma dla kobiet, rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi nic prawie oprócz "musisz nieść swój krzyż". A teraz będą nowe nieszczęścia, w większej ilości, które zostaną powołane na świat po to, żeby swoim i swoich rodziców cierpieniem uszlachetniać cudze, niewzruszone sumienia.
      • jowita771 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:05
        Mieszkasz w Polsce? Pytam, bo kojarzyłam, że nie, ale mogło mi się pomylić.
        A a propos spektrum autyzmu - są plany, aby uczniowie z ASD byli wyłączeni z grupy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dla oszczędności, bo brakuje kasy.
        • nangaparbat3 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:41
          Tak, uzanli że za szybko ich przybywa i węszą przekręty. A ich naprawdę jest coraz więcej, widać gołym okiem i nie chodzi tu o to, że "dawniej nie diagnozowano", tylko jest więcej, z diagnozą i bez.
          I teraz zamiast tym bardziej wspierać, żeby możliwie najwięcej z nich wyrosło na samodzielnych, odpowiedzialnych obywateli, kopa w d.
          Absurd goni absurd.
        • la_mujer75 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:42
          Mieszkam w Polsce. I powiem tak- w naszym przypadku te "specjalne potrzeby edukacyjne" niczego nie dały synowi. A nawet przeszkadzają. W tym roku- syn -uczeń II klasy L.O. ma 2 godziny rewalidacyjne w szkole z panią, która nie jest psychologiem, nie uczy go. I moje dziecko 2 x w tygodniu siedzi po wuj na lekcjach on-line z tą panią. Nie dało się zwolnić, bo nie.
          Za wszystko, co mu wypracowaliśmy, płaciliśmy sami, albo dostawał jak każde inne dziecko.
          • nangaparbat3 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:59
            Dziwne, u nas rewalidacja odbywa się ze psecjalistami z poradni. To znaczy rewalidacja naszych uczniów, którzy jej potrzebują. Oprócz tego 2 godziny dodatkowe lekcji z przedmiotów wybranych przez ucznia, z naszymi nauczycielami.
            • la_mujer75 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 16:44
              Rok temu miał psychologa. W tym roku nauczycielkę , z która on nie ma żadnych lekcji i w żaden sposób nie korzysta z tych zajęć, nie licząc tego, że sobie z obcą osoba porozmawia, wrrr....
              Rozmawiać z dorosłymi to on umie.
              Gdyby miał te dwie godziny, jako dodatkowe godziny z nauczycielem od matmy, od hiszpańskiego, czy tam od polskiego, nie irytowałabym się!
                • la_mujer75 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 17:05
                  Mój ma nawet zapis, że powinien mieć możliwość posiadania nauczyciela wspomagającego.
                  Ma "bardzo fajne" wskazania w tym orzeczeniu.
                  Żadne nigdy nie zostało w najmniejszym stopniu zrealizowane przez żadną z jego szkół.
                  I ja nawet nie mam o to pretensji, bo rozumiem sytuację polskich szkół.
                  On do liceum trafił z podwójnej kumulacji. W szkole, w której było maksymalnie po 5 klas na rocznik, w jego roczniku jest 12 klas!
                  Mnie w tym roku strzela, bo II licealne (po podstawówce) klasy mają bardzo dużo godzin lekcyjnych w tygodniu, więc jeszcze te dwie dodatkowe (totalnie nieprzydatne) to przecież dodatkowe obciążenie dla niego.
                  Musze przypilnować, aby w przyszłym roku niczego takiego muu nie wcisnęli. Albo konkretne lekcje - z jego nauczycielami lub nauczycielami od przedmiotów, z których ma problem, albo wolne godziny.
                  Wolę, jak gra on-line z kumplami z klasy, niz prowadzi te nikomu niepotrzebne rozmowy z miłą panią!
                  Przyrzekam.
                    • la_mujer75 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 18:11
                      Gdy syn był w 8 klasie, to wywalczyłam, aby religia była na skrajnych godzinach lekcyjnych. Na tym zależało nie tylko rodzicom dzieci , które na religie nie chodziły ( u syna było kilkoro dzieciaków innych wyznań), ale również rodzicom dzieciaków chodzących na religię.
                      Bo czymś innym są lekcje religii na 8 godzinie lekcyjnej, a czymś innym jest lekcja matematyki.
                      Udało się, chociaż "podpadłam" dyrekcji.
                      I zaraz potem okazało się, że mój syn dostał te dwie godziny , np. na 9 godzinie lekcyjnej. Czyli lekcji miał np. 7 godzin, potem była religia (miał okienko), a potem miał mieć godzinne spotkanie z panią psycholog.
                      Walnęłam takie pismo, że bez słowa go zwolnili.
                      Mój syn od połowy zerówki miał lekcje rewalidacyjne. I tak naprawdę tylko w 6 i 7 klasie były dla niego pożyteczne. Bo miał je w czasie religii, z grupą dzieciaków, które na nią nie chodziły. On je lubił. Bo był z kolegami i koleżankami z klasy.
                      Wcześniejsze zajęcia były nietrafione. Nasza pani psycholog i pedagog mnie się pytały, co mają robic z moim synem, bo one dopiero na nim się uczyły pracy z dziećmi ze spektrum.
                      • nangaparbat3 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 18:16
                        Pewnie, mam przeszkolone koleżanki - w liceum integracyjnym.
                        Ale we wrześniu od razu pisz, jakie lekcje chcecie, albo jeszcze lepiej pogadaj z dyrekcją już teraz, żeby uwzględniła te godziny dla Twojego dziecka .
                        • la_mujer75 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 18:36
                          A jeszcze, Nanga, weź pod uwagę, że mój syn w tym roku będzie miał 17 lat.
                          Ja naprawdę dobrze go znam i wiem, co się dzieje z nim. Widzę, kiedy ma spadek formy, widzę, kiedy coś go gnębi, itd. My dużo rozmawiamy i on wiele rzeczy mi mówi. Tak go nauczyłam.
                          Ja mu może pomóc pani, która jest miła, sympatyczna, ale nie jest psychologiem?
                          Nie jest pedagogiem.
                          Teraz szkoły nie ma, więc tam się łączą, cos pogadają. Na początku syn ją uczył obsługiwać lepiej teamsy.
                          ALe jak jest normalna szkoła i wszystkie dzieciaki wychodzą, a on musi zostawać, to przecież głupota! Wolałabym, aby on wracał z kolegami.
                          • nangaparbat3 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 19:43
                            Czy on nie chce tych rozmów? Czasem nie trzeba być nawet pedagogiem, a taka rozmowa może wiele dać. Są studia podyplomowe o tym jak wspierać dzieciaki ze spectrum, moze pani skończyła?
                            Jednak rozmowa z matką a z kimś, kto matką nie jest, to dwie różne rzeczy. Dobrze jak nastolatek ma więcej osób, też dorosłych, do pogadania. Chyba że on tego nie chce.
                            No i źle, jeśli to zmusza go do czekania - nie może mieć tych zajęć w tym samym czasie co klasa religię? Może ograniczyć do jednej godziny tygodniowo?
                            • la_mujer75 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 20:12
                              W liceum religia jest na krańcowych godzinach, więc nie ma problemu.
                              Pani raczej nie ma żadnych uprawnień, a przynajmniej takowymi nie chwaliła się w rozmowie ze mną, gdy o to się pytałam.
                              Syn jest karny. Dostał prikaz takich zajęć i był bardzo niechętny, gdy próbowałam coś w tym temacie zmienić.
                              Panią lubi. Ona jego też.
                              Pani dostaje pieniądze za te spotkania, więc pani (uczciwie) nie chce udawać, że je prowadzi.
                              Musze zadbać, aby w przyszłym roku szkolnym inaczej to wyglądało.
          • jowita771 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 16:48
            W szkole moich córek niektóre dzieci a ASD mają nauczycieli wspomagających, pewnie ich potrzebują. Chłopiec, z którym starsza chodziła do klasy, chyba nie funkcjonowałby najlepiej bez tej pani.
      • ren.s Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 19:57
        Dzięki, że to napisałaś. Urodziłam córkę z bezmózgowiem, poczekałam na koniec ciąży, bo tak czułam. Ale dużo, bardzo dużo mnie i moja rodzinę to kosztowało. Gotuję się, cierpię na myśl o tym co czeka kobiety w tym kraju. To jest traumatyczne doświadczenie. Nikt nie ma prawa zmuszać rodzin do takich przeżyć!!
      • lauren6 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 12:27
        A któraś z piszących tutaj sprzedała?

Taki los zgotowały nam stare dziadki i babki, które w PRL skrobały się na potęgę oraz wsiury, które aborcji nie dokonują, bo nadmiarowe noworodki kończą u nich w gnojówce.
          • sumire Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 12:56
            Te wilczki są najgorsze. Słuchałam dzisiaj rano pierniczenia 30-letniego Kuleszy i włos mi się jeżył na grzbiecie. A oni mają głosy w parlamencie i pieniądze rozmaitych "fundacji", jak ta od billboardów właśnie.
            • aandzia43 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 13:00
              Wilczki dzielą się na a.) oczadziałych religijnie, b.) średnio bystrych co im zaszkodziła na głowę konsekwentnie tłoczona narracja o dziecku poczętym i c.) karierowiczów gotowych podczepić się pod cokolwiek co aktualnie jedzie w stronę kasy.
                • lauren6 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 15:01
                  Ogólnie Konfederacja to zbieranina incelozy i przegrywów życiowych.

Mam jednego kolegę Konfederatę. Sam wychowywał się, jak na warszawskie warunki, w zwykłej biedzie. Ojciec zostawił rodzinę, nie płacił alimentów. Matka wychodziła do pracy przed 7, wracała do domu ze zleceń o 21. Harowała jak dziki wół, więc nie mogli liczyć na pomoc z funduszu alimentacyjnego. Przekraczali próg pomocy o jakieś grosiki. W tym domu wiecznie wszystkiego brakowało, plus dzieci wychowywały się w praktyce same. Wakacje w mieszkaniu, bo matki nie stać na wakacje, a rodziny na wsi nie mieli. Ubrania tylko szmateksowe. Na leczenie było, na kulturę już nie. I tak można wymieniać dalej.

Kolega twierdzi, że skoro on w takich warunkach wyrósł na ludzi to w zasadzie nikt nie potrzebuje zasiłków i pomocy od państwa. Trzeba samemu pracować na siebie. Tyle, że po pierwsze nie dostrzega ogromu poświęcenia swojej matki, by sam miał co jeść. Po drugie nie widzi u siebie olbrzymich deficytów wynikających z niskiego kapitału kulturowego.

Ja jeszcze dostrzegam tych wyborców skrajnej prawicy: słabo wykształcone ofiary dzikiego kapitalizmu na przełomie wieku.
        • alicia033 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 12:39
          lauren6 napisała:

> Taki los zgotowały nam stare dziadki i babki, które w PRL skrobały się na potęgę oraz wsiury, które aborcji nie dokonują, bo nadmiarowe noworodki kończą u nich w gnojówce.

please, zachowajmy jednak może jakiś związek z rzeczywistością.
          Pis ma, owszem, największe poparcie w grupie 60+ i osobach słabo wykształconych ale głosuje na niego mnóstwo osób w wieku jak najbardziej reprodukcyjnym i spoza ośrodków wiejskich. Że nie wspomnę o tej prawie połowie polskiego społeczeństwa, która w ogóle nie widzi potrzeby pofatygowania się do urn, bo "wszyscy politycy są tacy sami".
            • alicia033 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 20:09
              lauren6 napisała:

> Polacy 500+ już pokazali środkowy palec, bo dzietność spada.

a apelowałam o zachowanie zdrowego rozsądku...

Przecież pińcet plus to była li i jedynie kiełbasa wyborcza a nie żaden program demograficzny.
              Jak widać bardzo skuteczna kiełbasa wyborcza, bo piss wygrał kolejne wybory samorządowe, europarlamentarne, parlamentarne, prezydenckie i nie zanosi się, żeby miał przegrać jakiekowiek następne.
          • umi Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:22
            PIS dlatego ma poparcie, ze druga strona barykady to takie same oszolomy, tyle, ze w druga strone. Gdyby nie przegieli teraz z gnebieniem kobiet, to mieliby jeszcze wieksze. Ktos im podpowiedzial strzal w stope i moze polegna na nim, ale gdyby nie to, to by sie mieli bardzo dobrze.
            Problem z uchodzcami, niezaleznie od narracji tego forum, jest wielkim i ch.lernie realnym problemem. Absurdy w kwestii orientacji seksualnej tez sa meczace. Uderzaja w sport kobiet. Przeszkadzaja w zyciu codziennym i sprawiaja, ze jest mniej bezpieczne - bo sorry, ale nie ma zadnej gwaracnji, ze biologiczny facet twierdzacy ze czuje sie kobieta faktycznie tak sie czuje i bedzie sie zachowywal jak baba, a nie stosuje cwane tricki zeby wlezc do kurnika. Ludzie widza jeden absurd i radykalizuja sie w drugi, bo mysla, ze wybieraja mniejsze zlo. Niestety, wpadli z deszczu pod rynne, bo z drugiej strony ideal tez siegnal bruku. Lewa strona wypaczyla tolerancje, prawa przestrzeganie zasad moralnych. welcome to the hell suspicious
            • aandzia43 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:37
              umi napisała:

> PIS dlatego ma poparcie, ze druga strona barykady to takie same oszolomy, tyle,
              > ze w druga strone.

Nie sądzę że PIS ma aż tak duże poparcie dlatego, że gdzieś w Europie są uchodźcy, 3% ludzi to homoseksualiści, jakiś promil ma tożsamość płciową niezgodną z płcią biologiczną, a aborcja towarzyszy ludzkości od zarania dziejów.
              • umi Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 19:42
                Ale jest z tego powodu dym, spory. O uchodzcach przycichlo, wczesniej bylo glosno. Plus to nie jest wielka filozofia pojechac tam, gdzie polityka imigracyjna polegla, bo procedury byly zle. W Polsce napewno nie bylyby lepsze, wszystko inne tez bardziel lezy i kwiczy.
                Afery z "homoseksualizmem" powiedzmy w tle, to nawet tuz sprzed pandemii kojarze. Sama edukacja seksualna to bylo lobbowanie i szukanie kasy na tolerancji, robione partacko i zle, ze szkoda dla rodzicow i dzieci. Ludzie sie tego boja. Nikt normalny nie wezmie sobie celowo proboemow na glowe, taka prawda. Na bazie tego leku dochodzi do radykalizacji. A potem radykalizacja idzie za daleko.
            • alicia033 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 19:30
              umi napisała:

> PIS dlatego ma poparcie, ze druga strona barykady to takie same oszolomy, tyle, ze w druga strone.

napisałabym "STOP symetryzmowi" ale nawet na to hasło to ty jesteś zwyczajnie za głupia, umi.
            • kura17 Re: nowe bilbordy z płodami 01.02.21, 08:22

> nie realnym problemem. Absurdy w kwestii orientacji seksualnej tez sa meczace.
              > Uderzaja w sport kobiet. Przeszkadzaja w zyciu codziennym i sprawiaja, ze jest
              > mniej bezpieczne - bo sorry, ale nie ma zadnej gwaracnji, ze biologiczny facet
              > twierdzacy ze czuje sie kobieta faktycznie tak sie czuje i bedzie sie zachowywal
              > jak baba, a nie stosuje cwane tricki zeby wlezc do kurnika.

oczywiscie - wiele watkow na tym forum (szokujacych watkow) obrazuje bardzo wyraznie, ze najwiekszym zagrozeniem dla kobiet w sprawie molestowania i innych przestepstw seksualnych sa "biologiczni faceci twierdzacy ze czuja sie kobietami".
        • la_mujer75 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 13:05
          Z mojego otoczenia - baby i chłopy powyżej 60 lat, nie głosowały na PiS.
          Za to znam ileś młodszych osób, które głosowały.
          Młodzi ( w porównaniu do tych w.wymienionych), dobrze ustawieni, wykształceni.
          Ale wierzący. I nienawidzący PO, Unii, bojący się uchodźców, nienawidzący homoseksualistów, Niemców, szukających spisków, itd.
          • zona_glusia Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 13:51
            Narracja o sprzedaniu się za 500+ jest w dużej mierze nieprawdziwa. Też znam głosujących na PiS. Są to osoby zamożne, wykształcone - pracownicy uczelni technicznych z tytułami profesorskimi, młode i starsze. Cechą wspólną jest ponad przeciętne przywiązanie do Kościoła.
            • alicia033 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 19:48
              zona_glusia napisał(a):

> Narracja o sprzedaniu się za 500+ jest w dużej mierze nieprawdziwa.

jest jak najbardziej prawdziwa.

> Też znam głosujących na PiS. Są to osoby zamożne, wykształcone

a teraz sprawdź sobie ile takich osób w ogóle jest w Polsce.
              Osób, które wpadły w drugi próg podatkowy, zgodnie z danymi na koniec 2019r. było 1 041 298. Uprzejmie przypominam, że ten drugi próg to dochód na poziomie 85 000 pln z groszami. Czyli nawet nie równowartość
              20 000 euro.
              www.bankier.pl/wiadomosc/Podatek-PIT-milion-Polakow-w-drugim-progu-podatkowym-7796531.html
              Gdyby ktoś chciał błysnąć argumentem, że ci zamożni są na liniowym, to uprzejmie informuję, że osób, których dochody w 2019 r. przekroczyły 1 milion złotych było raptem 27,6 tysiąca (słownie: dwadzieścia siedem tysięcy sześćset).
              biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/podatki/10336674/ilu-jest-w-polsce-milionerow-wiemy-to-dzieki-nowemu-podatkowi.html
              Więc I'm verr sorry ale jest dokładnie tak, jak napisałam: polacy (pun intended) sprzedali się za pińcet plus.
              • zona_glusia Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 21:21
                Po co to pogardliwe zdanie: "Polacy się sprzedali za 500+" jest Ci w ogóle potrzebne? Żeby gardzić biedniejszymi? Bo biedniejsi się sprzedają, a bogatsi, którzy głosują zgodnie z własnym interesem, się nie sprzedają. Oni to robią oczywiście dla dobra kraju. Żeby gardzić Polakami? Nawet w wyborach parlamentarnych w 2015 roku więcej Polaków (tych, którzy zagłosowali) oddała głos na PO, Nowoczesną i PSL niż na PiS.
      • joana012 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 12:28
        Wiadomo było do czego radykałowie będą zmierzać. To się dzieje na naszych oczach. W zamian za pięćset i udupienie tych co ośmiirniczki wpierdzielali teraz oglądamy te urocze plakaty kupowane za nasze własne podatki
    • zamyslona_ona02 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 12:44
      Ja jestem już od dawna za tym żeby kandydaci do sejmu i senatu zdawali egzaminy, żeby przynajmniej mieli blade pojęcie o sprawach, w których zabierają głos. Już nie mówiąc o tworzeniu ustaw. Głosujesz za ochroną życia? Nie ma sprawy, tylko rozpisz jakiś realny plan dla rodzin z ciężko chorymi dziećmi (finanse - nie jakiś żałosny zasiłek, za który sam byś nie wyżył, tylko wsparcie, które pozwoli na utrzymanie i rehabilitację; opieka - fizyczne wsparcie rodzin żeby matki nie starzały się w zastraszającym tempie przez przemęczenie itd.). Z takim planem możemy dopiero zacząć dyskutować. Założę się, że połowa posłów nawet nie wie nad czym głosuje, a reszta zna tylko hasło przewodnie.
      Eh... Krótko mówiąc rzygać się chce jak się widzi i słyszy "wzniosłe hasła" bandy idiotów, których jedynymi argumentami są pikające serduszka.
      • la_mujer75 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 13:00
        A ja bym jeszcze wprowadziła wymógł odbycia kilkudziesięciu godzin wolontariatu w rodzinach z niepełnosprawnymi dziećmi.
        Tak, aby lepiej te emocjonalne ameby zrozumiały, jak wygląda codzienność z chorym dzieckiem.
      • araceli Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 18:36
        zamyslona_ona02 napisał(a):
        > Głosujesz za ochroną życia? Nie ma sprawy, tyl
        > ko rozpisz jakiś realny plan dla rodzin z ciężko chorymi dziećmi (finanse - nie
        > jakiś żałosny zasiłek, za który sam byś nie wyżył, tylko wsparcie, które pozwo
        > li na utrzymanie i rehabilitację; opieka - fizyczne wsparcie rodzin żeby matki
        > nie starzały się w zastraszającym tempie przez przemęczenie itd.). Z takim plan
        > em możemy dopiero zacząć dyskutować. Założę się, że połowa posłów nawet nie wie
        > nad czym głosuje, a reszta zna tylko hasło przewodnie.

A wsadź sobie w d..e plan - osoba pro-birth powinna być zobowiązana do adopcji. Chce, żeby się urodziło - jego problem.
    • milupaa Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 13:10
      U mnie w mieście tych bilbordów jest od cholery na każdym rogu. Właśnie się zastanawiałam co za hospicja...co za chory pomysł. Żeby ich wszystkich spotkało wszystko co najgorsze, tych co się powołują na świetosc życia. My wszyscy świeci po świecie chodzimy na to wychodzi.
    • chicarica Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 13:45
      Kwitnie mi w głowie jakaś akcja z billboardami i jeżdżącymi po polskich miastach płodobusami ze zdjęciami tych fantastycznych narodzonych i umierających krótko po porodzie dzieci bez mózgów, z jednym okiem na środku głowy, z trzewiami na wierzchu. Powstrzymuje mnie to, że byłoby to w jakiś sposób naruszenie godności tych nieżyjących już istot i wrażliwości ich rodziców. Ale może i ta granica zostanie przekroczona.
      • bardzo.cicho Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:04
        Dlatego takiej akcji jeszcze nie było. Bo między nami a nimi jest duża przepaść jeśli chodzi o takt i wyczucie, wrażliwość. Podsycanie tematu aborcji nie służy też dzieciom. Temat powinno się krótko zamknąć w imię pewnego taktu wobec trudnego światopogladowego tematu. Jedyne możliwe trwałe zamknięcie to umożliwienie tym co chcą usuwać - legalna aborcję, a tym co nie chcą to niech nie usuwają.

• molik28 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:12
      Rozumiem cię doskonale. Jako kobieta i obywatelka tego kraju czuję się zdeptana i poniżona jak nigdy wcześniej. Przepełnia mnie gniew, frustracja i bezsilność. Nigdy nie sądziłam, że tak będzie mnie bolało bycie Polką.
    • fornita111 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:19
      A teraz sobie pomyslcie, co czuja kobiety, ktorym wlasnie odwolano juz umowiony zabieg usuniecia chorego plodu. Bo sie prawo zmienilo. Ja sie czuje "tylko" upodlona i zgnojona, tym co sie dzieje w Polsce. A sa kobiety w duzo, duzo gorszej sytuacji niz my, relatywnie zamozne i zyciowo ogarniete ematki w wieku rozrodczym. To juz pieklo kobiet bez zadnej przenosni.
      • chicarica Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:36
        Takie kobiety powinny wziąć od lekarza papier z diagnozą a następnie udać się do cywilizowanego kraju np. Szwecji. Mam obecnie masakryczny pierdolnik w pracy ale rozważam zgłoszenie się w najbliższych dniach do polskich organizacji kobiecych z propozycją pomocy w organizacji takich wyjazdów.
    • biszkopty35 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:46
      Ja myślę, nanagaparbat, że kluczem jest to, co napisałaś o sobie, o własnym doświadczeniu. To już któryś podobny głos. Ja nie, ja nigdy, ale... dla innych, w imię idei. Dla mnie ta idea aborcji jest fałszywa. Właśnie dlatego, że nasze osobite, te najgłębsze doświadczenia, przekonania, wrażliwość - są z nią rozbieżne.
      Co do wyboru - cóż, to fetysz XXI wieku. Przewidział to Nietzsche, że tak będzie. Nie mamy wyboru co do wielu rzeczy, które nas bardzo bezpośrednio dotyczą. Nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Uczepiliśmy się tej aborcji, myśląc że to coś, co da nam poczucie panowania nad życiem. Bzdura. Nie da.
      Prawo do aborcji to nie jest prawdziwa droga do samostanowienia i wolności. To wydumana namiastka prawa wyboru.
      Więc może chodzi o prawo do określenia, czy poczęte we mnie życie jest już istotą ludzką, czy nie. Wydaje mi się, że nie może być to sprawa aż tak subiektywna, że za każdym razem zależy od matki. Jakieś szczątki prawd obiektywnych zostały w naszym świecie i to jedna z nich. Dlatego jest tak ciężko.
      A plakaty to pewna fundacja. Polszczyzna w porządku. Mówi dziecko: Jestem zależne. Ufam tobie.
      • nangaparbat3 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:56
        Nie, nie napisałam, że ja nigdy. Ani nie myślałam nigdy "nigdy".
        I owszem, możliwość decydowania jest kluczowa. Kluczem jest to, co powiedziała moja koleżanka: Tylko ja wiem, co przeżywałam między wynikiem a decyzją. I bardzo dobrze wiem, że tylko fakt, że to był mój wybór pozwala mi to udźwignąć.
        Bardzo łatwo jest walczyć o życie i godność tych, za których pełną odpowiedzialność poniosą inni. Jeśli ktoś chce, żeby kobiety rodziły więcej dzieci i dzieci chore czy upośledzone, niech pomaga tym, które już takie dzieci mają. To jedyna uczciwa postawa w tej sprawie.
        • jowita771 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 19:25
          nangaparbat3 napisała:

> Jeśli ktoś chce, żeby kobiety rodziły więcej dzieci i dzieci
          > chore czy upośledzone, niech pomaga tym, które już takie dzieci mają. To jedy
          > na uczciwa postawa w tej sprawie.

Jak zaczęły się protesty po wyroku, weszłam na forum wielodzietni.org i poczytałam. Jest to forum mocno prawicowe. Niektórzy komentujący pisali, że należałoby zacząć od poprawy życia żyjących niepełnosprawnych, ale były też głosy krytyczne wobec matek tych niepełnosprawnych. Powinny teraz siedzieć cicho, bo ich dzieci już się urodziły i to najważniejsze, a warunki życia to taki mało istotny szczegół. Zwłaszcza jedna kobieta ostro jechała po tych matkach. I przyznam się, że życzyłam jej, żeby posmakowała tego miodu, jakim jest opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, gdy zastanawiasz się, z czego by tu zrezygnować, żeby starczyło na chleb i pieluchy.
      • memphis90 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 14:58
        >Nie mamy wyboru co do wielu rzeczy, które >nas bardzo bezpośrednio dotyczą. Nie >zdajemy sobie nawet z tego sprawy
        To jakie prawa dot wolności i samostanowienia uważasz za nieistniajace w dzisiejszym swiecie? W Europie? Ale tak konkretnie?
      • milupaa Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 17:29
        My się niczego nie uczepilismy tylko nigdzie w cywilizowanej Europie nie ma takiego zaostrzania prawa do aborcji. Poza tym wiadomo kto za tym stoi, upewniam się jak po raz enty słyszę od polityków prawicowych że to jest obrona "świętości życia" tfu.
      • nangaparbat3 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 17:32
        Po polsku jest: ufam ci. Pretensjonalny nacisk na "tobie" jest nadmiarowy. Dziwaczny.

W sprawie "prawd obiektywnych" mam zdanie dokładnie przeciwne do Twojego. To odczucie kobiety decyduje, czy już jest "dziecko", czy "żywa istota" (ale jeszcze nie człowiek), czy tylko i wyłącznie "ciąża". Nie jest to sprawa przekonań, tylko indywidualnego doświadczenia. Nie jest to sprawa refleksji filozoficznej, tylko każdej konkretnej kobiety. Wszystko, co przychodzi z zewnątrz, jest próbą, czasem niestety udaną, przejęcia kontroli.

Coś Ci powiem - ryzykowałam, ze urodzę upośledzone dziecko, bo wokół mnie było wiele osób kochających mnie i wspierajacych i wiedziałam, że w razie czego mogę na nich liczyć, że nie będę sama. Że ich stac - pod każdym względem - na to, żeby mnie wspierać. Prościutkie, prawda? Nie trzeba prawa, straszenia więzieniem, emocjonalnego szantażu.

Ciąża to najbardziej intymna sprawa człowieka, nic tu się nie da wymusić ani narzucić, każda taka akcja zaszkodzi. Chcesz chronić "dzieci poczęte"? Zabierz się za budowanie świata życzliwego kobiecie i jej dziecku - to co się dzieje w tej chwili jest dokładnym przeciwieństwem.

Zależy Ci na niepełnosprawnym życiu? Poszukaj rodziny albo jeszcze lepiej samotnej matki z chorym dzieckiem. Zaproponuj, że do końca życia poświęciśż im jedno popołudnie w miesiącu. Matka będzie miała wolne. Do końca życia.

Taka książka jest. "Żeby umarło przede mną". Polecam.
      • umi Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 17:34
        "Prawo do aborcji to nie jest prawdziwa droga do samostanowienia i wolności. To wydumana namiastka prawa wyboru" - Powiedz to komus, komu dzieciak umiera w meczarnaich tuz po porodzie. Albo komus, kto stracil zone czy matke, bo odmowiono jej usuniecia ciazy pozamacicznej. Prawo wyboru mamy i wyborow dokonujemy w kazdej chwili zycia. Cale zycie to sekwencja wyborow. Niestety, niektorzy lubia sie wp.pzac w wybory innych. Ale tylko w same wybory. Bo konsekwencji juz nie ponosza.
        • pani07 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 17:46
          Umi, tutaj masz taką kobietę, gdy toczyła się na TT dyskusja także zabrała głos w tej sprawie- jej własne doświadczenie- obserwowałam całą tą sytuację, gdy była w ciąży, urodziła tę dziewczynkę, a potem ona zmarła:
          twitter.com/ira_kowalczyk/status/1355283541349826574?s=20
          • araceli Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 18:31
            pani07 napisał(a):

> Umi, tutaj masz taką kobietę, gdy toczyła się na TT dyskusja także zabrała głos
            > w tej sprawie- jej własne doświadczenie- obserwowałam całą tą sytuację, gdy by
            > ła w ciąży, urodziła tę dziewczynkę, a potem ona zmarła:
            > twitter.com/ira_kowalczyk/status/1355283541349826574?s=20

Ta kobieta jest oczadziała religijnie - męcząc płód zarabia punkciki u swojego niewidzialnego przyjaciela w niebie.

I wiesz co - PRAWO WYBORU oznacza, że mogła urodzić - nikt jej do aborcji nie zmuszał. A ona chce zmuszać do rodzenia inne. Sadystka.
            • triss_merigold6 Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 19:23
              Dokładnie, to sadyzm. Pani postanowiła umęczyć siebie i rodzinę, ok, jej sprawa, aczkolwiek poród i trzymanie przy życiu czegoś, co i tak nie przeżyje obciąża podatnika. Niemniej, nie ma prawa zmuszać do tego innych.
          • umi Re: nowe bilbordy z płodami 31.01.21, 19:21
            Jej wybor, takiego chciala. Widocznie to bylo dla niej. Ale nie ma prawa zmuszac innych do swojego wyboru. To, co dobre dla niej nie musi byc dobre dla kazdego. Kazdy ma inna psychike, wytrzymalosc, sytuacje zyciowa. Mowienie o tym jak to wygladalo z jej strony jest OK. Ale zmuszanie nie. Nie kazdy musi wybierac tak samo, nie kazdy ma takie same mozliwosc, zeby podobnie wybrac. Latwo jest sie chwalic, kiedy sie ma srodki, mozliwosci i wsparcie rodziny. I latwo wciskac komus takie samo rozwiazanie, podczas keidy ten ktos moze go zwyczajnie nei udzwignac. Wiec mowienie jest OK, ale wciskanie na sile nie. Jak ktos ma czule sumienie, niech pomoze. Realnie, nie gadaniem. I niech nie narzuca.