Dodaj do ulubionych

Obowiązki nastolatka

26.03.21, 07:56
Mam trochę poczucie że mój ma mało. Oczywiście sprzątanie swojego pokoju, robi to zrywami ale generalnie ma naprawdę czysto,mycie podłóg na dole raz w tygodniu ( poxa tym odkurzacz mu myje więc na łatwiej), obrabianie zmywarki raz dziennie, się tylko przez połowę dni w tygodniu,prace ogrodowe interwencyjnie ( ale to maz go pyta idziesz że mną pograbić on idzie ale wie że nie musi).. Ogarnia w większości pranie swoje- to jest znosi do pralki a jak mu zależy na czasie to nastawi, do suszarki wrzuci, sobie prasuje zawsze, ale to taka samoobsługa. Acha jeszcze z raz w tygodniu schody myje. W sumie chyba naprawdę mało. Jak to u Was wygląda ? Córki robią więcej, ale to z własnej inicjatywy, na moją prośbę miałyby tyle mniej więcej, a że same się biorą, to już ich sprawa. Jednak stąd wynika moje poczucie że on ma mało. Acha, bieżączka typu lec do sklepu po sol to zawsze poleci, problemu nie ma.
Obserwuj wątek
  • molik28 Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 08:45
   U mnie podobnie, ale ja się tym za bardzo nie przejmuję. Sama tak zostałam wychowana, a jestem z tych pracowitych. Po prostu nie było potrzeby, żebym miała jakieś dodatkowe obowiązki, oprócz sprzątania w swoim pokoju. Miałam się uczyć i tyle. Moje dzieci są w takiej samej sytuacji. Chyba ważne jak podchodzą to sprawy kiedy jednak coś zrobić trzeba i ogólnie czy są ogarnięci życiowo. Czy w ogóle są osobnikami, którym coś chce się robić. Czy potrafią się zmobilizować kiedy trzeba. Ja w wieku 17 lat nie umiałam obrać ziemniaków. Chyba trzeba patrzeć jakoś tak szerzej na dzieci i to co robią na co dzień. Jeden z moich synów studiuje dziennie i pracuje na pół etatu. Są takie okresy w roku, gdy ma kolokwia czy egzaminy, plus praca 4 h dziennie, że wszystko dostaje pod nos, bo wiem ile go to kosztuje i widzę ile godzin dziennie pracuje nie robiąc nic w domu. Natomiast uważam, że każdy młody facet powinien trochę pomieszkać sam, zanim zamieszka z dziewczyną/żoną. Ale ja pewnie jestem dziwna...
  • ritual2019 Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 08:53
   Moj ayn ma 13 lat. Sprzata swoj pokoj i swoja lazienke, rozladowuje zmywarke, ogarnia kota, wynosi smieci, czasem co ugotuje dla wszystkich. Corka ma 18 lat i podobnie. Ona uczy sie plus ma dwie prace.
   • magdallenac Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 15:21
    ritual2019 napisał(a):

    > Moj ayn ma 13 lat. Sprzata swoj pokoj i swoja lazienke, rozladowuje zmywarke, o
    > garnia kota, wynosi smieci, czasem co ugotuje dla wszystkich.

    U mnie córka 13 lat to samo, bez gotowania. dodatkowo jest odpowiedzialna za napełnianie specjalnej szafy na napoje, wodą mineralną i puszkami z napojami.
  • ga-ti Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 09:10
   Ty mu jakiegoś hamburgera postaw, czy co on tam lubi smile Mój pokój ogarnie, gdy mu na honor wjadę, ciuchy do prania zniesie, gdy się drę, że wstawiam albo mu brakuje, wynosi śmieci, to jego zadanie, ale tez po dziesięciu przypomnieniach. Jedyne co to ojcu pomaga, ale czy tak sam z siebie to raczej nie, ot poproszony idzie bez szemrania. Ogólnie kiepsko.
   • em_em71 Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 09:29
    A tam kiepsko. Wszystko zależy od potrzeb. Gdybym miala sama harować jak wół, a towarzystwo by tylko leżało i pachniało, pewnie każde z dzieci miałoby żelazny zestaw obowiązkowy do obrobienia. U nas cotygodniowe sprzątanie odwala pani dochodząca, resztę zalatwia odkurzacz samobiezny, a wyladunek zmywarki, pralki, rozwieszanie prania czy prasowanie jest w stanie wykonać każdy z domowników i robi to, no... czasem trzeba pokazac palcem. Gotowanie to generalnie moja domena, ale w zasadzie ograniczam się juz tylko do obiadów i to też nie zawsze, inni, zwlaszcza starszy syn lubi się kręcic po kuchni. Ogród to przyjemność, na którą trzeba sobie zaslużyć wink Już nie pamiętam, kiedy byla jakaś jazda na okoliczność niesprawiedliwego podziału ról. Dzieciątka 14 i 17 lat.
  • emmi-nika Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 09:23
   Moje maja sobotnie sprzatanie (kazda jedno piętro - podłogi, lazienka), a i tak uwazają, ze sa wykorzystywane :roll:, plus utrzymanie porzadku we wlasnych pokojach, z czego tylko starsza sie wywiązuje.
   Tłumaczenie - duuzo nauki (przy czym srednia czasu spedzonego przed ekranem tel czy tabl jednak troche temu przeczy ;P)
  • solejrolia Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 09:32
   Przyznaję bez bicia- nie potrafię wymagać od młodzieży. Zatem moja młoda dorosła, ale jeszcze nastolatka, nie ma żadnych obowiazków.
   Z jednej strony wkurzam się bo jestem przytłoczona pracą, domem, wszystkim, a pomocy z jej strony nie mam praktycznie żadnej. Dlaczego tak, bo po prostu nie potrafię określić zadań, takich stałych, delegować niektórych prac, no i wyegzekwować wykonanie.
   Wtedy durne posprzątaj w kuchni (w dużej mierze: posprzątaj po sobie) urasta do wielkiej sprawy, ze strony córki oczywiście.

   Natomiast staram się od dłuższego czasu nie obsługiwać. tongue_out
   • bei Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 10:08
    Solej, moja mama mowila- jestes zdolna, to szybko nauczysz się, jeszcze się w życiu napracujesz. Nie wymagała niczego, sama się trochę garnęlam. Przyszło dorosłe życie i znasz mnie- nie ma dla mnie rzeczy trudnych czy niemożliwych, co było mi potrzebne to szybko się nauczyłam. Zapewne geny zaradności rodziców i wzór jaki mi dali- to wszystko samo zadziałało.
    • tereso Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 19:27
     Mnie nie chodzi żeby sztucznie go nauczyć. Po prostu każdy się musi przyłożyć trochę, bo kto ma to robić. Chyba nie ja. Pomocy nie mamy od dwóch lat i raczej już nie będę szukać, nie umiem znaleźć teraz po wyjeździe tamtej pani, jak jesteśmy w domu to szkoda mi prywatności, zresztą jest nas sporo.
  • tiffany_obolala Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 09:49
   Mam starszą nastolatkę i koegzystujemy sobie razem bez żadnych obowiązków. Ani ja nie mam obowiązków, ani ona. Każda z nas nastawi pralkę, jak się pranie w koszu nie mieści albo w szafie brakuje, każda z nas posprząta przed swoimi gośćmi (a że towarzyskie jesteśmy, to sprzątamy przed gośćmi często), żadna z nas nie sprząta po gotowaniu i potem się wkurza na drugą, że zostawiła syf w kuchni. Gotuje ta, która akurat ma wenę albo jest głodna. Śmieci wyrzuca ta, która akurat wychodzi (z psem czy gdziekolwiek), z psem rano wychodzi ta, którą pies wcześniej obudzi, a później to już jak której z nas wypadnie.
   Bardzo mi/nam pomogło, jak olałam obowiązki i że "musi" być tak i tak, i zaczęłam żyć dla własnej przyjemności. Wbrew pozorom okres przejściowy nie trwał wcale długo, może dwa tygodnie jej oburzenia "dlaczego nie ma obiadu", "dlaczego jest ohydnie w łazience", "dlaczego nie mam czystych majtek", "dlaczego nie wymieniłaś żarówki w moim pokoju" i mojego "bo mi się nie chce" magicznie sprawiły, że obu nam się chce. A jak się nie chce, to żadna nie robi z tego tragedii.
  • gaskama Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 09:53
   W sumie, to syn nie ma żadnych konkretnych zadań. Przy czym my mamy panią, która raz w tygodniu robi duże porządki. Syn ogarnia swój pokój, co robi zawsze przed przyjściem pani, bo się krępuje zostawić jej syf. Syn lubi coś ugotować, głównie gotuje sobie ale czasami my też na tym korzystamy. Do własnego gotowania robi sobie sam zakupy, bo to zwykle coś fikuśnego i potrzebuje rzeczy typu liście kafiru, galangal czy inne rzeczy, których nazw nie wymienię. Ale generalnie nie ma obowiązków. Przy czym my jesteśmy rodziną minimalistów. Sprzątanie wyoutsorsowaliśmy 25 lat temu. Jemy w zasadzie prawie wyłącznie w restauracjach. Na szczęście nie ma jakoś bardzo dużo tych obowiązków dla nas wszystkich. Tak mi się wydaje.
  • tereso Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 10:01
   U mnie bardzo dużo obowiązków generuje pies, najwięcej. Po pierwsze poza spacerami sto razy dziennie lata na ogród ( w sezonie drzwi ma otwarte) i piach wnosi. Sierść gubi mimo wyczesywania. Trzy razy dziennie inhalacje. Z miski wylewa. Ale już ledwo widzi, lub nie widzi i to zachwiało jego poczuciem bezpieczeństwa- i serio dodaje tych robót. Ale co robić, widzicie, jak szalałam jak się źle czułsmile
  • bei Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 10:04
   Mój dosyć chętnie pomaga we wszystkim, o co poprosimy. Sam z siebie sprząta górę domu- swoje pokoje, hol, łazienkę, wypakowuje zmywarkę, robi sobie i często nam kolację (kanapki lub risotto),wynosi śmieci, a w ogrodzie kosi trawę (dosyć duży i trudny trawnik- duże nachylenia terenu).
  • aguar Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 10:14
   Uważam, że nie ma mało. Poza tym uważam, że aby chłopak w przyszłości wiedział, że różne prace domowe, to jego obowiązek na równi z partnerką/żoną, to nie najbardziej istotne jest zmuszanie przez matkę do różnych prac, tylko przykład ojca!
  • paola.brunetti Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 11:01
   Moje nastolatki na zmianę sprzątają swoją łazienkę (mają wspólną) oraz kocie kuwety. Syn wystawia kontener ze śmieciami i worki z segregacją, ma specjalną aplikację, która przysyła powiadomienia o terminach. Latem kosi trawę w ogrodzie, córka przedtem zbiera szyszki, jabłka spod jabłonek itd. Odkurza robot, wiec to akurat odpada, ale przy większych porządkach każdy ogarnia swój pokój, myje swoje okno itd. Poza tym bieżące rzeczy, czyli np.wyjmowanie naczyń ze zmywarki, składanie prania itd. Do sklepu raczej nie chodzą, bo mamy dość daleko i zakupy przywiozimy autem. Nie wiem, czy to dużo, czy mało, ale uważam, że bez sensu jest wymyślanie obowiązków na siłę, one raczej pojawiają się naturalnie, i wtedy po prostu mówię im, że dzisiaj potrzebuję, żeby zrobili w domu to czy tamto.
  • fifiriffi Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 12:09
   Wynosi śmieci, ogarnia pokój
   Czasem sprzątnie łazienkę, wstawi pranie, suszarkę
   Rozwiesi pranie... byle jak , ale rozwiesi smile

   Czasem zrobi cos sam, a czasem musze 10x powtórzyć.
   I lekcje sam robi... ja się nie mieszam.
   A z tego co słyszę...mnóstwo mam robi lekcje za swoje dzieci.
    • fifiriffi Re: Obowiązki nastolatka 28.03.21, 21:48
     Zewsząd słyszę... ze siedziała pół soboty czy niedzieli opracowując tematy.
     Albo kazała mężowi siedzieć na korkach z matmy , bo synuś ma we wtorek sprawdzian i trzeba będzie mu pomóc. Albo , ze pani od korepetycji podczas sprawdzianu siedzi na messenger i czeka na zadania i dostaje zdj , oblicza i odsyła.
     Serio...

     Dzisiaj np kolezanka pisała czy mój syn miał jakieś tam zadanie z muzyki, a ja nie mam zielonego pojęcia, co on tam w tej 7klasie ma z muzyki... tongue_out
     Widocznie ogarnia, bo nie przychodzi prosić i pomoc.
     No ale ona właśnie synowi ogarniała muzykę...
  • enigma81 Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 13:49
   Mam dzieci 13 i 18 lat
   Każde ma sprzątać swój pokój, wiadomo.
   Poza tym mają obowiązek w tygodniu - jedno opróżniać i ładować zmywarkę a drugie odkurzać/myć podłogę na dole (hol i kuchnia) + kuweta kota. Zmieniają się co tydzień.
   Poza tym mają dodatkowe przestrzenie w domu do ogarniania raz w tyg no i wykonują polecenia na bieżąco - typu wynieś śmieci czy skocz do sklepu po śmietanę.
   I gotuję - na zdalnym też się dzielą i szykują obiady dla siebie i ew dla nas, zależy co tam zaplanowane.
   Nie oznacza to oczywiście, że robią zawsze chętnie i idealnie wink
   • kaszub-ska Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 14:38
    Moje córki mają skończone 15 lat i niecałe 14. Sprzątają swoje pokoje tak z raz w tygodniu (nie zawsze) i przedpokój u siebie na górze (odkurzanie i mycie podłóg na mokro). Sprzątanie swojej łazienki każda co dwa tygodnie - od niedawna. Odkurzanie dołu raz w tygodniu każda (mamy dwa koty, które córki chciały, a ja nie lubię sierści, więc niestety codziennie staram się, żeby było odkurzone). Sprzątanie kuwet i karmienie kotów. Oczywiście okładają rzeczy do prania do kosza, ale nie piorą, raczej nie rozpakowują zmywarki (zwykle ja lub mąż to robimy), nie rozwieszają prania, nie składają prania (odnoszą złożone do swoich szaf), nie myją okien. Śmieci wynoszą poproszone. Mają wyznaczone obowiązki, bo w przeciwnym razie nie wykazują spontanicznej chęci robienia czegoś w domu.
  • joanna_poz Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 14:50
   u mnie syn 17 lat nie ma stałych obowiazków i tak srednio się poczuwa, co frustruje mocno meża..
   czesto trzeba mu powiedziec, pokazac palcem, sam z siebie to tak roznie...
   sprzata swoj pokoj, to bez naszego gadania.
   w miare poczuwa się, żeby teraz przy zdalnej nauce przynajmniej co drugi dzien odkurzyc cały dol, rozładowac zmywarkę., sprzątnąc w kominku.
   czesto sam robi swoje pranie, przy okazji nasze, sam sobie prasuje.
   w sobotę ok. 8 idzie do piekarni po świeze pieczywo.
   uwielbia pucowac i dopieszczac swoj rower, przy okazji "obskoczy" tez nasze.
     • tereso Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 19:40
      😝 wiesz, pranie wrzuca każdy kto jest koło pralki, prasuje każdy sam. Do sprzątania każdy ma strefy, mąż na bieżąco łazienki, ja i jedna z córek kuchnie, druga ogarnia jak uzna za potrzebny dół, odkurzacz chodzi codziennie. Każdy ma dodatkowo inne strefy, syna jest naprawdę mała Ja gotuję cztery razy w tygodniu obiad ( dziewczyny sobie, jak ktoś chce wege może wziąć)., raz mąż, dwa razy z zewnątrz Ogród, śmieci,samochofy i zakupy mąż. Okna dziewczyny. Nie mam poczucie że ja haruję, ale ze wykorzystuje to na pewno nie. Acha, dziewczyny pełnoletnie. Jeśli chodzi o pracę, ja i maż pracujemy podobnie, ale ją mam 1-2 popołudnie zajęte, mąż nie chyba że wyjątkowo.
     • magia Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 21:49
      hehe, dobre
      to ja się przyznam, ze wykorzystuje moje od dawna big_grin
      pokoje sprzstaja od zawsze,cw pelnym zakresie ok 8 roku zycia, 2 lata poznoej dostaly do sprzątania swoją łazienkę, z czego sie sumiennie wywiazuja co tydzien i o dziwo nawet sie nie buntuja. Wrecz kedno pilnuje drugie smile
  • kanga_roo Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 19:32
   moje nastolatki (15 i 12) nie mają stałych obowiązków poza nauką, i w przypadku młodszej, dbania o jej własne zwierzątka. ale teraz, kiedy siedzą w domu, często gotują i pieką, karmią pozostałe zwierzaki, ogarniają podłogi lub łazienki, rozpakowują zakupy które przywożę. jak mają ochotę, sprzątają u siebie w pokojach (a jak nie to nie). młodsza ma codziennie zajęcia z tańca (szkoła), starszy od paru tygodni regularnie rano biega. jakoś wolę to, niż jeżdzenie na mopie.
  • saszanasza Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 20:32
   Z moim 18 latkiem jest ciężko...robi, ale wtedy kiedy ma na to ochotę. Wczoraj miał zmyć podłogę w mieszkaniu. Prosiłam kilkukrotnie, zmył dzisiaj i grzecznie przyszedł po komputer. Powiedziałam, że dostanie go pojutrze😛 Poczeka sobie na kompa tyle, ile ja czekałam na to, żeby zmył podlogę😡
   • tereso Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 20:38
    O ludzie, Sasza, widzę że walczysz dalej. U mnie by to nie przeszło, nie mam psychy do tego, jak mawia mój młody o sytuacjach do których się nie nadaje. Dogadać się z nim nie da ?
    • saszanasza Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 21:12
     tereso napisała:

     > O ludzie, Sasza, widzę że walczysz dalej. U mnie by to nie przeszło, nie mam ps
     > ychy do tego, jak mawia mój młody o sytuacjach do których się nie nadaje. Dogad
     > ać się z nim nie da ?

     Czasami odpuszczam, a czasami nie. Mój syn nie widzi żadnego problemu, bo przecież robi wszystko o co go proszę🤦‍♀️
     No robi.....tylko z kilkudniowym opóźnieniem....
     W ogóle dzisiaj miałam ubaw. bo syn zaczął szukać laptopa w całym mieszkaniu, mąż położył go na lodówce. Syn w swoich poszukiwaniach dotarł do kuchni wdrapał się na blat, by dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca, po czym tak pieprznął się o sufit podwieszany, że z wrażenia tego komputera nie zauważył😁🤣🤣😂
   • jana111 Re: Obowiązki nastolatka 28.03.21, 18:49
    O, masz mojego syna, "ale o co ci chodzi, posprzątam w swoim tempie".
    Ostatnio zarządziłam dyżury kuchenne, w sobotę nie tylko ogarnąć kuchnię ale wszystkie kąty na błysk. Kto nie posprząta, jego dyżur trwa.
    W piątek sprzątał o 2 w nocy, żeby sobotni dyżur przypadł siostrze.
  • piszaca.zza.swiatow Re: Obowiązki nastolatka 26.03.21, 21:22
   Moja córka (za chwilę kończy 13 lat) nie ma stałych obowiązków. Ogarnia swój pokój, to wiadomo, a z resztą różnie, zależy od ilości wolnego czasu, mojego i jej. Np. przedwczoraj sprzątałysmy razem: ja leciałam z odkurzaczem, a ona za mną z mopem, potem ja walczyłam w łazienkach, a ona wycierała kurze i podlewala kwiaty. Zrobiłyśmy do tego 4 prania, na zmianę wrzucaliśmy do pralki czy po praniu do suszarki.

   Czasami jak pasuje ja robię wszystko sama,ona za to regularnie opróżnia zmywarkę, robi pranie czy zmieni u siebie pościel..
   No naprawdę różnie to wypada, ale dla mnie osobiście ważniejsze jest to, żeby ona te czynności potrafiła wykonać, wiedziała gdzie czego szukać i nie ugotować (jak za pierwszym razem) mojego kaszmirowego swetra... wink

  • 3lato Re: Obowiązki nastolatka 28.03.21, 19:21
   16 lat. W soboty sprząta swój pokój. Nie posiadam zmywarki tak więc czwartek i niedziela to dni gdzie zmywa naczynia. W środy odkurza podłogi w całym mieszkaniu. Klatka schodowa to też jego działka. Prasuje swoje ubrania. Suche pranie przynosi z suszarni. I recykling też należy do niego. Segregacja i wystawianie pojemników.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka