Dodaj do ulubionych

Religia w szkołach

21.04.21, 14:00
I co, Czarnek chyba czytuje ematkę, bo dopiero co ktoś tu pisał, że będzie obowiązek uczęszczania na religię lub na etykę. Zlikwidowana będzie opcja, gdzie można po prostu na nic nie chodzić. Okaże się zaraz, że etyki nie ma kto uczyć, obowiązek uczęszczania będzie i zostanie nam obowiązkowa religia
Obserwuj wątek
    • ga-ti Re: Religia w szkołach 21.04.21, 14:10
      Właśnie chciałam napisać, że to niemożliwe, że nie będzie nauczyciela i będzie obowiązek chodzenia na religię, najwyżej będzie zastępstwo z etyki, ale ... chcieliśmy wprowadzić jako drugi język język hiszpański, okazało się, że nie ma nauczyciela i dzieci, które zadeklarowały hiszpański muszą chodzić na niemiecki, bo tylko taki (oprócz angielskiego oczywiście) szkoła może zapewnić.
      Więc nigdy nic nie wiadomo uncertain
      • malia Re: Religia w szkołach 21.04.21, 14:16
        To bardzo możliwe, pracuję w dużej wsi, dookoła mniejsze wsie, nigdzie etyki nie ma, nie wiem czy byli zainteresowani, ale nikt taki nie pracuje, dzieci po prostu nie chodzą nigdzie.
        Mieszkam w małym mieście, córka chodzi tu do szkoły, etyka miała być w jednej z podstawówek, tam miały chodzić dzieci z pozostałych 3 podstawówek, ale proponowana godzina była absurdalna, pomysł upadł. Potem dzieci przybyło, pani od etyki miała przyjeżdżać do nich do szkoły, ale wędrówka po wielu szkołach przestała jej odpowiadać i zrezygnowała.
    • trzebasiebawic Re: Religia w szkołach 21.04.21, 14:21
      Hahahaha, bez obrazy ale tak się uśmiałam. Ten człowiek nic nie robi, tylko zajmuje się religią w szkole. Nie ma ważniejszych rzeczy niż religia w szkole. Zmienić podstawę programową na tą opartą na religii, wprowadzić religię, wprowadzić nowe przedmioty i dziedziny z religią związane. Mówiłam już dawno, że oni (rząd i święte sukienki) widzą doskonale, że młodzież skręca w lewo, a społeczeństwo się odsuwa od religii i wiary. Chcą więc zmusić młodzież i dzieci do słuchania tych bredni każdego dnia i wrócić do wzbudzania w nich strachu przed grzechami i piekłem. Chcą sprać im mózgi. Chcą aby dzieci od małego znów uczyły się, że kobieta do rodzenie i do garów a chłopcy do polownaia i zabawy. Chcą wyeliminować inność że szkół - dzieci homoseksualne w takiej rzeczywistości będą popełniać samobójstwa.

Najgorsze jest to że może im się to udać.
    • huang_he Re: Religia w szkołach 21.04.21, 14:21
      I to wszystko ku ogólnej radości rodziców. Tylko jakieś nic nie warte niedobitki będą się bulwersować, ale katolicka większość i tak ich zmiażdży. I każdy sobie poprotestuje w necie, a później i tak nic z tym nie zrobi.
        • little_fish Re: Religia w szkołach 21.04.21, 15:36
          Pytanie, co można zrobić, jeśli dyrektor powierzy prowadzenie zajęć obowiązkowej etykiety katechecie z odpowiednimi uprawnieniami? Można oczywiście zmienić szkołę, ale przecież nie zawsze jest to rozwiązanie.
          • arthwen Re: Religia w szkołach 21.04.21, 16:43
            U nas etyki uczy historyczka, ale jakby się okazało, że wciskają pod pozorem etyki religię, to momentalnie przepiszę dziecko na jakieś rodzimowierstwo, Asatru, czy coś w ten deseń. I niech sobie szukają nauczyciela tongue_out
          • kornelia_sowa1 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 10:41
            Pytanie było do zdania "I każdy sobie poprotestuje w necie, a później i tak nic z tym nie zrobi."

Myślę, ze powinna w związku z tym poddać jakiś wspaniały pomysł na rozwiązanie sytuacjiwink

Jestem katoliczka, moje dziecko na religię chodzi- zreszta jak 90% dzieci w jego szkole. A może i wiecej.
            Nie ma problemu, jak dla mnie może być religia po zajęciach, nieobowiązkowa.

Dziwi nie tylko ta hipokryzja- "Co my możemy zrobić, jak dyrektor tak postanowi"
            A z drugiej strony " ta wstrętna katolicka większość za to odpowiada"

No, to wyobrażcie sobie, ze ja za to nie odpowiadam. Nie prosiłam o religię w szkole i co już całkiem dla ematki niewyobrażalne- jestem katoliczką, która nie głosowała na PIS,.
            Ja i wielu moich katolickich znajomych
            Zatem argument, ze władza na która głosowałam tak decyduje-odpada. Bo nie maczałam w tym palca..

Z drugiej strony co ja się dziwię?
            Napisz tu, ze nauczyciele się obijali rok temu, to zakrzyczą, ze nie wolno uogólniać.
            A potem te same nauczycielki piszą, ze każdy ksiądz to pedofil a każdy policjant głupi wink
            • huang_he Re: Religia w szkołach 22.04.21, 10:53
              Ależ proszę - mije dziecko nieochrzczone, na religię nie chodzi. Chodzi na etykę.
              Jak zostanie zmuszone do chodzenia na lekcje etyki prowadzone przez oszołoma, to za moim przyzwoleniem będzie mógł te lekcje rozpieprzać po całości - złym zachowaniem, idiotycznymi pytaniami i uwagami (których będę go uczyć w domu). Osobiście zrobię mu odpowiednie koszulki, długopisy i plakietki, żeby mógł wyrazić swoje potępienie dla katooszołomów. A, na „jan paweł drugi” reaguje jak pies pawłowa glosnymi słowami „obronca gwalcicieli dzieci”
              • kornelia_sowa1 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 12:05
                "Ależ proszę - mije dziecko nieochrzczone, na religię nie chodzi."

Ogromne gratulacje smile

Dobrze rozumiem, ze będziesz wysługiwać się dzieckiem zmuszając go do wulgarnych zachowań, zeby załatwiło to co tobie się nie podoba ?
                W przypadku jak będzie zachowywał się jak dzik, może zostać usunięty ze szkoły lub skierowany na obserwację w poradni- to rozumiem ogarniasz?

• huang_he Re: Religia w szkołach 22.04.21, 12:12
                  Wysługiwać? Moje dziecko będzie się zachowywać odpowiednio do sytuacji. Zostanie usunięty ze szkoły za niewygodne pytania? O rany, to już jak stalinizm i wypytywanie o Katyń big_grin
                  • kornelia_sowa1 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 17:04
                    Napisałaś, że będziesz uczyć dziecko w domu uwag, którymi ma rozwalać zajecia🤦‍♀️
                    Oraz osobiście przebierzesz go w ciuchy które ozdobisz jakimiś tam hasłami.

I nie czujesz, że wysługujesz się dzieckiem?
                    😂😂😂
                    Weź sama się ubierz w te ciuchy własnej produkcji i plakietki a nie dzieciakiem wyręczaj.
                    Paradne.
                    🤦‍♀️😂😁
                    • kornelia_sowa1 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 17:07
                      I będzie mógł te lekcje rozpieprzać w całości. Idiotycznymi pytaniami (jak sama wspominasz). I złym zachowaniem.
                      Jeśli twoj syn ma takie zapędy sam z siebie, to może lekarz jakiś.
                      A jak tygo do tego zachęcasz, to chyba dla ciebie
                      Brawo.
                      😂😂😂
                      • ariathedevil Re: Religia w szkołach 22.04.21, 17:35
                        Jeśli moi synowie mieliby mieć obowiązkowe lekcje etyki z wciskającą katolskie ideolo katechetką, na pewno nie omieszkaliby zadawania niewygodnych pytań. Mają już dużą świadomość tego co się wokół nich dzieje i do niczego nie trzeba by ich zachęcać. Są ogólnie ciekawi świata z natury i żadnego piekła się nie boją tongue_out
                      • huang_he Re: Religia w szkołach 22.04.21, 17:36
                        Ale o co ci chodzi? Jaki masz problem z tym, że moje dziecko będzie rozpieprzało lekcje religijne prowadzone przez katooszołoma, na które nie będzie chciało chodzić, aani ja nie będę chciała, żeby chodziło, a będą obowiązkowe?
                        Na razie moje dziecko nie musi rozwalać żadnych zajęć, gdyż jaki ateista chodzi na zajęcia świeckie. Pytałaś, co zrobię, jak wprowadzą obowiązkową religię lub etykę prowadzoną przez katechetę. No to proszę - masz. Nie pasuje ci do katolskiego światopoglądu?
                  • ichi51e Re: Religia w szkołach 22.04.21, 18:20
                    no to już wiem czemu etykę chcą obowiązkowa zrobić...

"Człowiek wobec Boga (Sacrum). Uczeń:
                    wie, że są ludzie wierzący w istnienie Boga i ludzie niewierzący w istnienie Boga;
                    wie, że dla ludzi wierzących Bóg jest najwyższym dobrem (wartością) i źródłem prawa moralnego;
                    wyjaśnia, czym są wartości chrześcijańskie, objaśnia ich uniwersalne znaczenie (roszczenie do uniwersalności);
                    wie, czym jest moralność świecka (laicka);
                    uzasadnia, dlaczego należy okazywać szacunek zarówno ludziom wierzącym, jak i niewierzącym;
                    charakteryzuje komponenty moralne wielkich religii: judaizmu, hinduizmu, buddyzmu, chrześcijaństwa, islamu;
                    nie dyskryminuje innych ludzi, ze względu na ich przekonania dotyczące sfery Sacrum."
      • ariathedevil Re: Religia w szkołach 21.04.21, 14:37
        I spoko. Na taką etykę posłałabym synów, w naszej obu ich miała uczyć katechetka, dodatkowo etyka zaczynała się o 7 lub kończyła godzinę po lekcjach, katechetka też uczy historii i ciągle trzeba prostować hosanny nad kk, które rozmijają się z faktami. Efekt jest taki, że większość nie chodzi na nic. Religie od VI kl zrobili łączoną z 3 różnymi klasami. Im bardziej się młodzieży będzie wciskać religie do gardeł, tym bardziej młodzież będzie tym kadzidłem się dusić i tym szybciej opuszczą pedofilską, chciwą sekt. Tak więc może to i dobrze.
        • elf1977 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 13:57
          mamtrzykotyidwa napisała:

> A i jeszcze obowiązkowo w szkole średniej ten nowy przedmiot naukowy... Biblist
          > yka?
          > A na języku polskim czytanie dzieł JP i innych świ(ę)t(n)ych pism.
          Mnie tegoroczny maturzysta pytał, czy nie powinniśmy na wszelki wypadek omówić paru utworów Wojtyły. Na moje tłumaczenie, że w ich podstawie nie ma, odpowiedział, że nieważne, tak ma wszelki wypadek powinniśmy się zabezpieczyć i przeczytać. Dziwnie się czuję w tej nowej schizofrenicznej rzeczywistości ministra Czarnka.
    • jdylag75 Re: Religia w szkołach 21.04.21, 15:18
      O nie, znowu sie zaczyna dwa lata spokoju to jak widac za wiele ... Carnek ma jakies religijne owsiki w tyłku.
      Zamiast godzic się na etykę prowadzoną przez katechetę można zawnioskowac o organizację dla ucznia zajeć z judaizmu, albo prawosławia itp, a po półroczu zmienić deklarację na baptyzm itd, w prawdzie zrobi się syf dyrektorom szkół, ale cel jest szczytny.
    • mama-ola Re: Religia w szkołach 21.04.21, 15:46
      A niech sobie uchwalają, moi synowie i tak nie pójdą. No zmuś licealistę. Co najwyżej groźbami - nie zdasz! będziesz miał naganne! - ale który wychowawca przy zdrowych pedagogicznych zmysłach uwali ucznia za takie coś? Po kadrze liceum mojego syna się tego nie spodziewam. Już prędzej zalecą niesprawdzanie obecności.
      • malia Re: Religia w szkołach 21.04.21, 16:01
        Tak tak, zalecą niesprawdzanie smile
        Katechecie uczącemu etyki, przejdzie może przez pierwszy semestr.
        A po drugie ZA KAŻDYM RAZEM gdy tylko pisowe pomysły są wdrażane, pojawiają się głosy - a tam, nie zrobią tego, ja się nie dam, da się obejść, w mojej szkole nie pozwolą, mnie i moich dzieci to nie dotyczy
        • rannala Re: Religia w szkołach 21.04.21, 16:09
          No właśnie tak jest! Największe zaszokowanie juz mieliśmy w październiku!
          I co? I pstro? Po co się łudzić, że mamy jakakolwiek sprawczość z tymi ludźmi u władzy?
          • jakis_wolny Re: Religia w szkołach 21.04.21, 17:59
            rannala napisała:

> No właśnie tak jest! Największe zaszokowanie juz mieliśmy w październiku!
            > I co? I pstro? Po co się łudzić, że mamy jakakolwiek sprawczość z tymi ludźmi u
            > władzy?

Ależ mamy! Całkowicie przestać popierać instytucję kk.

. Przecież to jest jak efekt motyla.

• elf1977 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 14:01
        mama-ola napisała:

> A niech sobie uchwalają, moi synowie i tak nie pójdą. No zmuś licealistę. Co na
        > jwyżej groźbami - nie zdasz! będziesz miał naganne! - ale który wychowawca przy
        > zdrowych pedagogicznych zmysłach uwali ucznia za takie coś? Po kadrze liceum m
        > ojego syna się tego nie spodziewam. Już prędzej zalecą niesprawdzanie obecności
        > .
        Jeśli przedmiot będzie obowiązkowy, niewiele wymyślą.
        • huang_he Re: Religia w szkołach 22.04.21, 14:05
          Takie niemoty teraz są chowane? Żeby głowę w piasek chować? I żeby robic z nich ułomnych tchórzy?
          Jak się skrzykną wszyscy i głowy podniosą, to wymyślą bardzo dużo. W końcu są chowani w kulcie Powstania Warszawskiego, wyklętych i bohaterów solidarności. Jak Morawiecki w wieku 12 lat potrafił, to i oni chyba potrafią, co?
    • julita165 Re: Religia w szkołach 21.04.21, 16:26
      No zesz tylko nie to. Planowalam nie posylac syna od 4 kl na religie. Nie dlatego ze mam cos p-ko Panu Bogu czy nawet KK tylko dlatego ze nie mam ochoty uczestniczyc w farsie i oszustwie-takiego egzemplarza jak katechetka w zyciu nie widzialam-wpada do roboty jak do fryzjera, raz na 2 m-ace, pusci jakos filmik, wysle do rodzicow jakiegos glupkowatego maila, nawet teraz, przed komunia nic-nie ma jej od poczatkow marca, zero organizacji informacji. Ogolnie moge znow zapisac jak sie katecheta zmieni. A na etyke to chyba wolami trzeba byloby syna ciagnac bo prowadzi to oszalala artystka od plastyki i wszedzie kaze tworzyc "dziela" a na farby czy kredki to mlody kamieniami rzuca i zebami zgrzyta.
        • malia Re: Religia w szkołach 21.04.21, 16:54
          Tak. mamy przedmiot obowiązkowy, ona idzie się targować do szkoły, mówi, że chce 6 na koniec dla dziecka, bo inaczej będzie robić awantury. Co jeszcze można wymyślić bardziej absurdalnego?
          • saszanasza Re: Religia w szkołach 21.04.21, 16:58
            malia napisała:

> Tak. mamy przedmiot obowiązkowy, ona idzie się targować do szkoły, mówi, że chc
            > e 6 na koniec dla dziecka, bo inaczej będzie robić awantury. Co jeszcze można
            > wymyślić bardziej absurdalnego?

W podstawówce córki to nie będzie problemu, bo etyki uczą polonistki. Ciekawa jestem jaka sytuacja będzie w liceach. Mam nadzieję, że te pokażą Czarnkowi fucka.
          • triss_merigold6 Re: Religia w szkołach 21.04.21, 17:00
            Jakie awantury? W życiu nie zrobiłam w szkole awantury. Kochana, od pierwszego tygodnia, ze statutem szkoły, regulaminem i ustawą w ręku, chciałabym widzieć szczegółowe plany poszczególnych lekcji, rozpisanie celów dydaktycznych i innych, wynosiłabym o hospitacje, obserwację zajęć przez dyrektora, rejestrowanie zajęć etc. wszystko na piśmie, do sekretariatu za potwierdzeniem odbioru.
        • elf1977 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 14:02
          triss_merigold6 napisała:

> To nie poślesz.
          > Albo zrobisz deal ze szkołą: dziecko ma wpisane obecności, 6 na koniec, a w zam
          > ian za to nie utrudniasz szkole życia.
          Ktoś doniesienie do kuratorium i polecą głowy.
    • pelissa81 Re: Religia w szkołach 21.04.21, 18:25
      U nas 1 klasa, ale etyka jest bardzo ciekawa i dziecko bardzo chętnie na nią uszęszcza. Tylko etyka to 1 godzina a religia to dwie godziny tygodniowo. Ciekawe czy wymiar też chcą zrobić obowiązkowy
      • raczek47 Re: Religia w szkołach 21.04.21, 21:06
        Wiadomo, że chodzi o pieniądze-na religię chodzi coraz mniej osób, katecheci nie mają godzin,łączą na jednej godzinie dzieciaki z kilku klas, więc pensyjka spada,etyki w większości też uczą katecheci tak jak WDŻ-tu,więc te wszystkie ostatnie ruchy MENu są po to ,by katecheci mieli godziny i pełną pensję.
      • saszanasza Re: Religia w szkołach 22.04.21, 06:22
        pelissa81 napisała:

> U nas 1 klasa, ale etyka jest bardzo ciekawa i dziecko bardzo chętnie na nią us
        > zęszcza. Tylko etyka to 1 godzina a religia to dwie godziny tygodniowo. Ciekawe
        > czy wymiar też chcą zrobić obowiązkowy

Bo program etyki jest bardzo ciekawy i w takim stanie powinien nawet być obowiązkowy! Ja się boję, że go spierdolą a na nauczyciela wyznaczą katechetę.
        • pelissa81 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 09:13
          Dokładnie! Dzięki za to. Etyka powinna być obowiązkowa ZAMIAST religii, dodatkowo częścią etyki powinno być po prostu religioznawstwo, nie ma problemu by poświęcić więcej czasu na chrześcijaństwo jako wybitnie wpływające na nasz krąg kulturowy. Ale nie jedyne uncertain

podstawaprogramowa.pl/Szkola-podstawowa-IV-VIII/Etyka
            • saszanasza Re: Religia w szkołach 22.04.21, 10:24

> Nie powinna. Niech będzie dla chętnych tak jak teraz, a czas i zasoby przeznacz
              > y dla nauczanie przedmiotów istotnych.

Etyka jest przedmiotem istotnym. Widziałaś podstawę programową?

podstawaprogramowa.pl/Szkola-podstawowa-IV-VIII/Etyka

BTW, wykorzystując wiedzę z etyki można zbudować piękną rozprawkę z polskiego😅
                • saszanasza Re: Religia w szkołach 22.04.21, 10:37

> Widziałam, moje starsze dziecko chodziło przez całą podstawówkę.

Moje niestety zostało wypisane, bo zmieniła się nauczycielka ze świetnej polonistki na beznadziejną polonistkę entuzjastkę teatru, co zqmiast prowadzić lekcję, prowadziła proby teatralne😏
                  Generalnie uważam, że etykę powinny prowadzić polonistki.
                  • ariathedevil Re: Religia w szkołach 22.04.21, 10:52
                    Może i są normalne polonistki. W szkole moich synów polski to taka druga religia. Lektury : Biblia, Nazywam się Jan Paweł II, Oskar i pani Róża ( obrzydliwa książka, rodzice ateiści nazwani są przez autora głupkami), Kochanowski i nazywanie go oddanym bogu( pomimo, że Kochanowski w swoich tranach również wątpił, a w jego czasach był to akt dużej odwagi) Quo Vadis itd..
                    • saszanasza Re: Religia w szkołach 22.04.21, 11:09
                      ariathedevil napisała:

> Może i są normalne polonistki. W szkole moich synów polski to taka druga relig
                      > ia. Lektury : Biblia, Nazywam się Jan Paweł II, Oskar i pani Róża ( obrzydliwa
                      > książka, rodzice ateiści nazwani są przez autora głupkami), Kochanowski i naz
                      > ywanie go oddanym bogu( pomimo, że Kochanowski w swoich tranach również wątpił,
                      > a w jego czasach był to akt dużej odwagi) Quo Vadis itd..

No ale jednak co do zasady polonistkach można się bardziej spodziewać etycznego podejścia do etyki niż po katechetach.
                      BTW moja córka właśnie przerabia dział biologii dotyczący rozmnażania, no i córka opowiada, co ją w tych lekcjach ubodło.....pięknie tam wyszły przekonania „religijne”i światopoglądowe biolożki😏
                      • ariathedevil Re: Religia w szkołach 22.04.21, 11:25
                        Być może w większości tak. Jednak nie wiadomo na kogo się trafi. Na etykę z polonistką mojego syna bym go nie puściła i tak ciągle musze prostować to co tam sieją razem z katechetka -historyczką. Zresztą, uważam, że to marnowanie kasy tak samo jak WDŻ , są ważniejsze przedmioty choćby WOS (nie wspominając o fizyce, matematyce, chemii, biologii, języków. I współczuję szczerze biolożki, może wierzy w kreacjonizm i naprotechnologię, a Darwina nazywa małpą ? Koleżanka mi o takiej opowiadała ;/
                    • elf1977 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 14:09
                      ariathedevil napisała:

> Może i są normalne polonistki. W szkole moich synów polski to taka druga relig
                      > ia. Lektury : Biblia, Nazywam się Jan Paweł II, Oskar i pani Róża ( obrzydliwa
                      > książka, rodzice ateiści nazwani są przez autora głupkami), Kochanowski i naz
                      > ywanie go oddanym bogu( pomimo, że Kochanowski w swoich tranach również wątpił,
                      > a w jego czasach był to akt dużej odwagi) Quo Vadis itd..
                      Wg Ciebie polonista nie powinien realizować podstawy?
                      • ariathedevil Re: Religia w szkołach 22.04.21, 17:25
                        Wiesz, z serii Nazywam się są do wyboru książki o miedzy innymi o, vide : screen. Oscar i Pani Róża gdzie pada zdanie: " sic! twoi rodzice ateiści to głupki " jest lekturą uzupełniającą, polonistka miała wybór, znów trzeba było się szarpać ze szkołą aby zmieniła na "Starego człowieka i morze" Pani opowiadając o Kochanowskim powinna dodać, że są treny w których wątpił w istnienie boga za co jemu współcześni mogli mu zgotować stosik. Uważam, że pisowska podstawa programowa to dno pisane na kolanie : na fizyce w zeszłym roku brali pierwiastki i przekształcanie wzorów na matematyce nawet tego nie ruszyli, na biologii brali optykę, na fizyce nawet nie ruszyli itp. Dzieciaki znajomych przychodziły do nas żeby im wytłumaczyć fizykę, czy matmę, bo jak mogły rozumieć coś z wzorów z pierwiastkami, skoro nie mieli ani pierwiastków, ani przekształcania. Znajomi nauczyciele są podobnego zdania.
      • mikawi Re: Religia w szkołach 22.04.21, 21:39
        pelissa81 napisała:

> U nas 1 klasa, ale etyka jest bardzo ciekawa i dziecko bardzo chętnie na nią us
        > zęszcza. Tylko etyka to 1 godzina a religia to dwie godziny tygodniowo. Ciekawe
        > czy wymiar też chcą zrobić obowiązkowy

Mój syn w 1 klasie podstawówki lekcje etyki ma oparte o scenariusze Fundacji Dominiki Kulczyk. Lekcje rewelacja, oby tak było w starszych klasach. Na lekcje religii nigdy się nie zgodzę.
    • hannibal_lectourer Re: Religia w szkołach 21.04.21, 22:00
      Gówno zrobią - nie mają kadr- już są wakaty dla katechetów wiszące na stronach OP po kilka miesięcy. Nie mają _swojej_ podstawy programowej do etyki i nie mają _swoich_ podręczników. Plus mają do zagospodarowania falę rezygnujących z religii z zeszłego i z tego roku. Jak Czarnek chce mieć krzyże ze ścian w klasach - w koszach i kiblach to proszę bardzo - niech zmienia rozporządzenie. Jak dociśnie śrubę to już nie będzie kosza na śmieci na głowie katechety uczącego etyki - polecą krzesełka.
      • raczek47 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 05:21
        Nie mieli kadr, bo gdy były to przedmioty nieobowiązkowe uczniowie na nie chodzili i nie było godzin dla nauczycieli katechetow, w związku z tym nikt się w tym kierunku nie dokształcał.Jesli wprowadzą obowiązkowość tych przedmiotów suwreren szybciutko zrobi podyplomowki i kadra będzie.
        Swój elektorat musi mieć posadki.
        • arthwen Re: Religia w szkołach 22.04.21, 11:58
          Tyle, że nauczyciela etyki nie bedzie kierował do szkoły biskup - bo niby z jakiej racji, nawet jeśli jest do tego katechetą (albo zwłaszcza wink ), tylko będzie zatrudniany na normalnych zasadach, będzie musiał mieć normalnie ukończone studia pedagogiczne itd. I będzie mógł być normalnie rozliczany z wszelkich nieprawidłowości.
    • saszanasza Re: Religia w szkołach 22.04.21, 06:29
      Przede wszystkim religia i etyka są nieobowiązkowe. Czarnek więc w pierwszej kolejności musiałby wprowadzić te przedmioty jako obowiązkowe, a szkoła, co do zasady jest instytucją świecką. Wyznanie dodatkowo jest informacją poufną. Tak więc co najwyżej mogliby wprowadzić obowiązkową etykę ale nadal nie religię. Skoro etyka byłaby obowiązkowa, musieliby na nią chodzić wszyscy uczniowie.
      Tego nie da się zrealizować, nie przez czarnka, za głupi jest.
    • zuzanna_a Re: Religia w szkołach 22.04.21, 08:28
      O tym pisalam wielokrotnie.
      Malujecie jajka, posylacie do komunii, latacie ogladać bozonarodzeniowe szopki i akceptujecie role i wagę swiat i wydarzen w zyciu celebrując je i uczac kolejne pokolenia / to dokladacie swoją cegielke do powolnego umacniania sie katolibanu jaki gotuje nam rząd.
      Ciagle myslalam, ze ta stara gwardia kościelnego betonu wymrze i bedzie swiety spokoj, a tu sie pojawia jak Filip z konopii mlody gosc zostaje ministrem i bedzie dzieci indoktrynowal ale oczywiscie nikt sie nie postawi, bo babcia, bo tradycja. Zobaczycie jakie cyrki beda w maju. Medaliki prezenciki, sukieneczki.
      W mojej klasie każda matka drze się i buntuje na ksiedza, religię i ma blyskawice w profilowym - i kazda (!!!) poza mną dyskutuje na czacie klasowym jaki wianuszek i jaka restauracja bo juz już komunia za pasem, wszedzie tacy sami hipokryci, w tym kraju nic się nie zmieni.
      • pelissa81 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 10:08
        Dokładnie tak. Nie zaczęłam świadomie tej przygody, mogę wstawić na profil błyskawicę z czystym sumieniem wink
        Nie uczestniczę w cyrku (dobra, w pogrzebach uczestniczę ale nie dla mszy, tylko dla szacunku dla zmarłego).
        Nie dałam się wkręcić w bycie chrzestną. Niestety jeszcze lubię święta, ale to dla mnie taka tradycja rodzinna. Brakuje mi zamiennika uncertain
        • saszanasza Re: Religia w szkołach 22.04.21, 10:19
          pelissa81 napisała:

> Dokładnie tak. Nie zaczęłam świadomie tej przygody, mogę wstawić na profil błys
          > kawicę z czystym sumieniem wink
          > Nie uczestniczę w cyrku (dobra, w pogrzebach uczestniczę ale nie dla mszy, tylk
          > o dla szacunku dla zmarłego).
          > Nie dałam się wkręcić w bycie chrzestną. Niestety jeszcze lubię święta, ale to
          > dla mnie taka tradycja rodzinna. Brakuje mi zamiennika uncertain

No ale poczekajcie....gdyby jednak nie ci „nawróceni” (tudzież oświeceni), katotaliban miałby się jeszcze lepiej. To chyba dobrze, że ludzie zaczynają się budzić. Teraz nie chodzi o to, żeby teraz oceniać tych, którzy późno, bo późno, ale odchodzą od kościoła, co raczej ganić tych, którzy pomimo tego, co się obecnie w nim dzieje, nadal w nim tkwią.
      • ariathedevil Re: Religia w szkołach 22.04.21, 10:10
        Zuzanna każdy w miarę zorientowany w rzeczywistości człowiek to widzi. To powolne gotowanie żaby, to pozbawienie kobiet( wydawało by się do niezbywalnego prawa, tak wiem, że peło, sld, że Zoll i spóła, nigdy mi się ten kompromis nie podobał, ale to co robią teraz to jest Gilead ) do prawa decydowania o swoim ciele, traktowanie kobiet jak upośledzone umysłowo istoty, zakazywanie antykoncepcji, leczenia bezpłodności metodą in vitro. To, że obręcz się zaciska, że katotaliban wciska się w każdą wolną świecką przestrzeń do: urzędów, szkół, szpitali to że pedofile kleszy są bezkarni i tak chciwi i zdegenerowani moralnie jak żadna inna grupa, że kościół jest drugim po skarbie państwa właścicielem ziemskim, że cały ten kościół to tuba propagandowa jednie słusznej partii ... I tak zgadzam się najgorsza jest ta bierność, nawet tych wydawałoby się w miarę przyzwoitych i popierdywanie o wiankach i kieckach i prezencikach. Chociaż u nas na szczęście coś drgnęło, na parnie mózgu zwane religią chodzą w klasach synów pojedyncze osoby. I w sumie nie rozumiem na jakiej zasadzie nauka o wierze chrześcijańskiej ( u nas pedofilsko-katolskiej ) ma być obowiązkowa. Jak sama nazwa wskazuje to jest wiara- nie nauka. Do wiary nie da się nikogo zmusić, ale niech próbują. Wiara czyni czuba.
    • kornelia_sowa1 Re: Religia w szkołach 22.04.21, 10:48
      Uważam , ze to idiotyzm.
      Tak samo jak ocena z religii liczona do średniej.
      Po mojemu to całkowicie wypacza sens katechezy, która powinna zainteresowanym służyć do rozwoju duchowego a nie sprawdzać tam (na oceny) znajomość notatek zeszytowych.

Religia powinna być poza szkołą- tzn może w szkole, w budynku ale nie jako lekcja w dosłownym tego słowa znaczeniu

A pan Czarnek- cóż, bez komentarza.
      Nie wiem, kogo jeszcze tu musza na krzesle posadzić, zeby ten naród się opamiętał