Dodaj do ulubionych

Ban reklamy Max Mara

07.05.21, 01:55
Takim oto zdjęciem się reklamowali w Sunday Times. No i urząd do spraw standardu w reklamie zbanował tę reklamę. Jako promująca anoreksję. A wam (nie pytam o estetykę ale o komunikat co do kobiecego ciała) pasuje czy nie? No i jakie są zasady gdyby użyli modelki bardzo otyłej, albo o kulach to by było ok? Czy tez promowanie niezdrowych wzorców?

A tu Artykul
Obserwuj wątek
    • taki-sobie-nick Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 02:04
      Max Mara broni się, że chciał "podkreślić styl i elegancję stroju".

Niestety to coś nie jest ani stylowe, ani eleganckie. Nie było czego podkreślać.

No i zdumiewa mnie, że tego typu zdjęcie przyciąga klientki.

A modelka, zważywszy fryzurę, postawę i minę, wygląda bardzo depresyjnie. Ale to nienowe zjawisko.
    • zuzanna_a Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 08:20
      Dlaczego promowane? Kazda z nas zna taka szcześciare ktora wyglada jak szczypiorek a je za pięciu. Wiele kobiet nie potrafi przytyc i wazy 45 kg borykajac sie cale zycie z wychudzona sylwetką.
      Z drugiej strony na reklamach coraz czesciej mamy przedstawicielki wagi ciezkiej a ostatnio mignela mi reklama gdzie pani modelka wygladala jak Dominika Gwit, z kazdej szczeliny obcialej bluzki wylewały sie fałdy i jej 130 kg ciało jak mniemam w duchu body positive promowało ubranie. No fajnie. Ale mnie to na przyklad razi. Nie ze wzgledow estetycznych, ale zdrowotnych, bo dla mnie promowanie otylosci jest bardzo szkodliwe i wolalabym ustandaryzowac przekaz do rozmiaru 38 a nie balansowac od 45 do 150 kg zeby koniecznie cos pokazac.
      W mediach ostatnio odbywa sie w ogole jakies szaleństwo postaci, skupiajace sie na modelkach/modelach - do ktorych dorabia sie jakas ideologię odwracajac od kluczowej kwestii czyli produktu.
      Nie moze juz byc normalnej sesji - tylko jakies dziwaczne wystylizowane twory - reserved ostatnio z tym przoduje - a to zrosniete brwi, a to jakas dziwna twarz , jedna z modelek ma doslownie wyraz twarzy jak karina patolka. W adidasie modelce wychodzą kłaki wlosow spod pachy, w innych markach obowiazkowo trans, geje, czarnoskorzy.
      W Adrianie to nawet nie mowie, bo tam to komus w ogole peron odjechał.
      Ludzie są rozni, to fakt. Ale jako konsument - kupuje produkt. Nie mam potrzeby skupiac sie na wygladzie modelki - interesuje mnie koszulka. Ale nie koge kupic koszulki - bo w tle ktos musi mnie bombardowac ideologią jaka koniecznie chce przedstawic. Za chwile firmy od okien zrobia sesje zdjęciową na melinie ( wszak tez ludzie tak mieszkaja a nie tylko w apartamwntowcach), kawe zaprezentują w kubku z urwanym uchem ( bywa, budowlancy na budowie czasem takie mają a nie chinskie dilizaneczki i co, moze tez warto
      pokazac zwykłą kawe a nie ekskluzywne latte na sojowym) a psią karme zareklamuje kundel bez nogi a nie rasowy golden retriever.
      Trzeba na sile udowadniac ludziom ze swiat jest zroznicowany? Ze reklama produktu ma na celu po prostu dobre przedstawienie go wiec i tlo jest nieco wyidealizowane i nie oznacza to, ze do tego idealu nalezy dazyc?
      Mnie to juz meczy.
      • 35wcieniu Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 08:31
        Gwit się wiele razy do tego "promowania otyłości" odnosiła mówiąc że nie promuje otyłości, tylko na nią choruje.
        Znasz kogoś kto zobaczywszy jej zdjęcia uzna: "przekonała mnie, też chcę tak wyglądać"?

Chcesz ustandaryzowania do 38 bo odchyły nie są spoko, ale Gwit Cię razi, a osoby wyglądające jak ta na zdjęciu to "szczęściary"? Pomieszanie z poplątaniem.
      • hanusinamama Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 08:33
        A ile masz lat?? Dla mnie też nie problem ale ja mam 37. Jak miałam 17 to inaczej na to patrzyłam. Jak miałam 19 w klasie maturalnej na anoreksje umarła koleżanka z klasy, 2 inne z LO były w szpitalu. NO wtedy dość szybko wszyscy "wydorośleliśmy" ale bez takiego doświadczenia ni byłabym tak mądra w tej kwestii wchodzać w dorosłość.
      • sattwaguna Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 08:35
        Trzeci wpis i mamy słynną promocję otyłości.

Powiedz mi: jak zobaczyłaś otyłą modelkę to pomyślałaś- o jak super też tak chce. Jak będę taka gruba to będę szczęśliwa, osiągnę sukces i w końcu ludzie będą mnie podziwiać? Bo jak tak to znaczy że promocja istnieje i ma efekty.

Nie widzisz różnicy w podejściu do niezdrowych ciał?
        Otyłe ciało: możesz się czuć dobrze ze sobą POMIMO swojej wagi.
        Przeraźliwie chude ciało: dodaje elegancji stylizacji.
        Które z powyższych zdań pokazuje do jakich ciał należy dążyć i jakie powinny być i wciąż są pożądane?

Mam wrażenie że ta cała promocja otyłości istnieje w głowach tylko tych, którzy chętnie poużywaliby sobie na grubasach, tylko ostatnio to jakoś gorzej jest widziane. I wtedy wjeżdża promocja otyłości na grubym białym koniu.
        • zuzanna_a Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 08:59
          No nie do końca.
          Pokazywanie otyłości jako normy - pozwala nam się z nią oswajać. Najlepszym tego dowodem jest Ameryka, gdzie norma oznacza to co dla innych jest otyłością.
          Kiedyś widziałam program, w którym sprawa dotyczyła 300 kg mieszkanki, wyjmowanej z domu dźwigiem. Z nią mieszkały 2 siostry i matka, każda ze 160 kg lekko. I każda w wywiadzie martwiła się o siostrę, mówiąc że nie wiedzą, dlaczego tylko ona w ich rodzinie jest gruba, bo pozostałe siostry nie mają takiego problemu i wyglądają zdrowo i normalnie.
          To był najlepszy obraz tego, co się dzieje z "normą" kiedy zaczynamy przesuwać granice.
          Więc nie chodzi o promocję.
          Chodzi o przesuwanie granic. W jedną i drugą stronę jest to niebezpieczne i czym innym jest "taka uroda" - czym innym udawanie, że 160 to nie nadwaga.
          • sattwaguna Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 09:15
            Ale teraz sugerujesz że osoby otyłe wraz z przebywaniem wagi tracą zdolności intelektualne i przestają rozumieć że ich ciała są chore, że ich ograniczają i że są poza normą? Że nie mają kontaktu z lekarzami.

Grube osoby doskonale sobie zdają sprawę z tego że są grube. To że nie czują potrzeby by za to przepraszać (nie wszyscy) nie znaczy, że nagle przestali łączyć fakty i żyją w rzeczywistości w której są wiotkimi elfami.
            Nie chce się wypowiadać o normie - ale mam poczucie że jednak ustawienie normy na rozmiar 38 też nie odpowiada rzeczywistości. Zdaje się że rozmiar 40-42 (jak nie 44) to jest najpopularniejszy rozmiar na świecie- choć tu się nie będę kłócić bo nie pamiętam skąd to wiem.

Ale wydaje mi się że ostatnie czego potrzebują grubasy to tłumaczenie im że są grubasami i jak powinni się w związku z tym czuć. To jest sprawa pomiędzy nimi a ich lekarzami.
          • turzyca Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 10:50
            Między otyłością a niedowagą jest jeszcze całkiem szeroki obszar wagi w normie i nadwagi (do 29.9 BMI), które zasadniczo są znacznie zdrowsze niż obydwie skrajności. Dlaczego nie promujemy w reklamach normy zdrowotnej?
            Bo pań o takich sylwetkach jak na zdjęciu praktycznie nie ma w reklamach, a wszystkie one mają sylwetki dające statystycznie dużo większe szanse na długie i zdrowe życie niż powszechnie widywane kobiety o BMI 18. (Wszystkie waża 154 funty, poświęciłam się i policzyłam ich BMI z użyciem jednostek imperialnych.)
            https://fozmeadows.files.wordpress.com/2014/03/american-women-who-all-weigh-154-pounds.jpg

I dlaczego dla Ciebie "nie niedowaga" = "otyłość"?
      • milka_milka Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 08:46
        Czyli kondel bez nogi razi Twoje wydelikacone poczucie estetyki. To trochę jak kiedyś podejście do niepełnosprawnych. Niech sobie istnieje, tylko nie pojawia się w przestrzeni publicznej, bo psuje idealny obraz świata.
        Wstyd.
      • kafana Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 08:59
        Sam fakt ze piszemy szczęściara w przypadku wychudzonych już o czymś świadczy. Dla przeciętnej kobiety waga taka jest ekstremalnie niezdrowa. A nie da się ukryć ze jest to sylwetka dominująca w swiecie mody. Przecież to nawet nie jest tak, ze te ciuchy dobrze wyglądają. Wiec zupełnie nie rozumiem przegięcia w ta stronę.
      • beata985 Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 09:14
        zuzanna_a napisała:

> Ludzie są rozni, to fakt. Ale jako konsument - kupuje produkt. Nie mam potrzeby
        > skupiac sie na wygladzie modelki - interesuje mnie koszulka.

Z drugiej strony patrząc nie raz napotkalamkomentarze typu....sukienka piękna, modelka w rozmiarze 34/36 ,czy są rozmiary powyzej 50? chcialabym widziec jak ta sukienka lezy na kobiecie w rozmiarze 48...
        Tak kobiety otyle chcą też nosić taką sukienkę czy bluzkę i chcą widzieć jak ona się prezentuje nie tylko na szczypiorku
      • turzyca Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 10:55
        > Ze reklama produktu ma na celu po prostu dobre przedstawienie go wiec i tlo jest nieco wyidealizowane i nie oznacza to, ze do tego idealu nalezy dazyc?

1) To co na zdjęciu jest wyidealizowane Twoim zdaniem?
        2) Z definicji ideału «człowiek będący wzorem do naśladowania», «najwyższy cel dążeń i pragnień ludzkich w jakiejś dziedzinie» wynika, że należy do niego dążyć.
        3) Pomijając semantyczną sprzeczność Twojej wypowiedzi, przyjmijmy założenie, że obraz w reklamie nie jest celem, do którego należy dążyć. Dlaczego przy takim założeniu pokazywanie otyłych miałoby być szkodliwe?
      • ichi51e Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 10:59
        Wszystko pieknie tyle ze MaxMara broniąc sie ze nie promują chudości dala 2 zdjecia Miriam Sanchezie zeby pokazac ze wcale nie jest az tak chuda. No to jesli nie chcieli promować chudości to po kiego grzyba wybrali ujecia na ktorych wyglada jak trzcina?
        • mmoni Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 11:25
          Modelka jest bardzo bardzo szczupła, co widać również w innych reklamach i na jej IG, nawet na zdjęciach, na których nie stylizują jej na dziecko z dworca ZOO (ponura mina, włosy zaczesane na twarz). "Enigmatic femininity and effortless sensuality", dobre sobie.
          world.sportmax.com/maison/campaign-spring-summer
            • hanusinamama Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 13:05
              I ma posklejane włosy...nie rozumiem. Tam na jednym zdjeciu widać czemu tak chętnie projektanci szyja teraz na modelki o takiej figurze. Jedno zdjecie jest z koszulą. Koszla jest zwyczajna, prosta. Kobieta z biustem (takim przeciętnym) by sie w niej nie dopieła w biuscie. Nie jest ani taliowana ani nie ma ma zaszewek.
      • jedn0raz0w0 Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 11:26
        promowane, ponieważ skoro styl i elegancja stroju wymagają takiej sylwetki, w przeciwnym razie zdaniem projektanta nie będzie to ani stylowe ani eleganckie, to jest to jasny sygnał - 45 kilo jest stylowe i eleganckie.
      • jehanette Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 11:42
        Wg mnie fajnie jest jak ubranie prezentują osoby o różnych rozmiarach, bo to co wygląda dobrze na rozmiarze 38 niekoniecznie wygląda dobrze na rozmiarze 48 i odwrotnie. Ale to o czym piszesz to coś wg mnie trochę innego, czyli zamiast zdjęcia prezentującego produkt - zdjęcia przestylizowane, na których samo ubranie widać bardzo słabo, bo modelki są w dziwnych pozach, pogarbione etc... Jak na zdjęciu z posta startowego, samej sukienki w ogóle tam nie widać, widać łach.
    • skumbrie Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 08:51
      Modelka tak chuda, że roluje się jej kręgosłup przez brak mięśni. Sorry, ani w tym piękna, ani elegancji, o zdrowiu nie mówiąc.
      Wystarczyłaby modelka szczupła, a nie skłaniająca się z wychudzenia. Bardzo dobra reakcja.
    • bib24 Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 09:12
      mnie sie wydaje ze po pierwsze to jest chorobliwa chudość, już niesmaczna a po drugie ona chodzi jak pokraka, ma ramiona do przodu, pochyloną głowę. jakby stanęła prosto od razu odbiór byłby lepszy. teraz wygląda jak zagłodzona i zmęczona głodzeniem.
    • bei Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 09:28
      Od dziecka przez ponad półwiecze byłam chudzielcem, dla mnie bardzo szczupłe modelki nie są niezdrowe. Gdyby były otyłe też nie zwracalabym uwagi, bo w reklamie patrzę na produkt. Przez wiele lat słyszałam komentarze na temat mojej wagi, do szczupłych bardziej się doczepiają ( ktoś słyszał by do tęższej osoby zwracać się „ kiedy schudniesz?”), pewnie dlatego bardzo szybko weszło mi w krew, by nie oceniac wagi ciała innych. Marka ma piękne rzeczy, ceny niestety wysokie. Od dawna niektóre sklepy pokazują odzież w różnych rozmiarach na różnych modelkach, by dać wyobrażenie jaka będzie prezencja.
      • hanusinamama Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 09:34
        Chyba nie miałas grubej kolezanki...tak czepiają sie jak najbardziej. Chyba nikt nie kwiczaj jak prosie na twój widok. Nie pytał "czy ta ławeczka wytrzyma taki ciężar" albo nie podchdoził jak jadłaś loda z tekstem "no mogłabys sobie odpuscic". Miałam taką koleżankę.
        • bib24 Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 09:43
          dzieci czepiają się wszystkiego. jednak anoreksja zabija i to zabija szybko, a tycie na sile wolniej i rzadziej, o ile w ogóle występuje. anoreksja to podtyp bdd - body dysmorphic disorder, gdzie komuś się umysłowo wydaje, że jakąś część ciała ma brzydką. jest bardzo trudne do leczenia. dotyczy nosów, włosów, bycia za grubym. nawet jak komuś się dochrzani, że jest za chudy to chyba jest promil promila. I wbrew pozorom jest sporo takich osób, co to mają. To jest choroba prowadząca do śmierci.
        • borsuczyca.klusek Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 09:44
          Z mojego doświadczenia w dzieciństwie wynika, że grubym dzieciom dokuczały inne dzieci. Natomiast chude były na celowniku dorosłych, głównie starszego pokolenia. Pamiętam teksty typu na kości nawet pies nie poleci i inne.
      • jedn0raz0w0 Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 11:44
        bei napisała:

> ( ktoś słyszał by do tęższej osoby zwrac
        > ać się „ kiedy schudniesz?”)

Powiedz ze robisz sobie jaja. Ja to słyszę regularnie odkąd "awansowałam" z BMI 21 na 25.
    • kanna Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 09:41
      Przede wszystkim - ta sukienka wygląda źle na modelce (lub modelka wygląda źle w sukience).
      Jeżeli ubranie źle leży na modelu, to szansa, ze będzie dobrze leżało na osobie, która modelem nie jest, jest zerowe.
    • nikita1908 Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 10:24
      Wg mnie ta fotka powinna się wpisywać w trend „body positve” . Tak chude osoby tez istnieją i bynajmniej nie cierpią na anoreksje( np ja😜) Skoro pokazujemy różnorodne sylwetki to czemu nadmiernie chude są nagle dyskryminowane? To nie czasu lat 2000 i Kate Moss - każda nastolatka. Uciska być tak szczupła jak ona. Teraz ideałem są kształty a’la JLO czy inne Kardiashanki... wiec taka kampania moim zdaniem nikomu krzywdy nie robi.
    • jehanette Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 11:01
      Moim zdaniem słusznie, aktualnie problemem jest że nastolatki obsesyjnie się odchudzają, a nie że obsesyjnie tyją.
      A samo zdjęcie jest depresyjne, brzydkie, wygląda raczej jak plakat horroru a nie reklama ubrań...
    • nenia1 Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 11:39
      Mnie się wydaje, że rola modelek się zmieniła, ale jak zwykle mentalność zmienia się wolniej. Kiedyś modelkami zostawały w większości wyjątkowo piękne kobiety, chyba większość potrafi wymienić jeszcze z nazwisk tzw. supermodelki, który występowały również w teledyskach, filmach a sławą dorównywały największym aktorkom.
      Obecnie tak modelki jak i pokazy mody ewoluują bardziej w stronę oryginalności i sztuki, a ta wcale nie musi być kanonem piękna, liczy się dziwaczność, zaskoczenie, odmienność. Prezentacja mody bardziej staje się współczesną sztuką, która często opiera się właśnie na szokowaniu czy prowokowaniu. Na pokazach Gucciego modelki/modele nosili w rękach repliki własnych głów, bo chyba nikt nie sądzi, że to promowanie dekapitacji?
      Wydaje mi się, że wielu, niesłusznie, utożsamia modelki ze wzorcem piękna i przypisuje im nadmierny wpływ na resztę ludzkości, w tym głównie płci żeńskiej.
    • ga-ti Re: Ban reklamy Max Mara 07.05.21, 12:09
      Ale nie trzeba ze skrajności w skrajność. Jeśli nie wychudzona potwornie to mega gruba? Nie można zdrowej, wysportowanej, gładkiej, radosnej? Nie wiem, czemu modelki muszą wyglądać jak kupka nieszczęścia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka