Dodaj do ulubionych

Nowy Ład - refleksja

15.05.21, 15:01
Jak tak czytam sobie wystąpienia Kaczyńskiego i Morawieckiego o Nowym Ladzie czy tam Polskim Ladzie i czytam o kolejnych socjalnych elementach, które miałyby być wprowadzone to pierwsza moja myśl to: komuna. Ale potem naszła taka refleksja: czy w bogatych krajach typu Niemcy, Francja, Szwecja gdzie ludziom się żyje znacznie łatwiej i lepiej niż w Polsce (mimo propagandy sukcesu mierzonego PKB ostatnich 32 lat) takie socjalne elementy nie są właśnie standardem? W Niemczech każdy może sobie tanio wynająć duze mieszkanie za czwsc dochodu. W Pl to jedna pensja prawie.

Doszliśmy do takiego punktu ze nieruchomości stały się tak potwornie drogie ze rodziny nie mogą sobie powiększyć metrażu tylko cisną się w małych 50m klitach. A inni maja po 10 mieszkan które wynajmują żeby kupować kolejne.

To jest rozwój?


Ja juz pracuje od 20 lat, zawsze zarabiałem dużo powyżej przeciętnej, ale zaczynałem od zera i teraz mam wrazenie ze to takie tyranie i ze wcale nie jestem zamożny choć z liczb tak by wynikało. Boje się pomyśleć jak żyje ktos kto zarabia medianę a nie odziedziczył mieszkan, domow itp.

Zapraszam do dyskusji.
Obserwuj wątek
       • gorgonzola.novara Re: Nowy Ład - refleksja 15.05.21, 17:18
        Dostarczyliśmy im tanią, młodą, wykształconą i pracowitą siłę roboczą zarówno za granicami jak i w Polsce oraz tanie rzeczy, z których mogą np. budować drogie rzeczy u siebie. Eksportujemy tanie towary i tanio ludzką pracę. Dodatkowo mamy duży rynek konsumencki, który kupuje towary z zagranicy.
        Już rozumiesz?
        • saszanasza Re: Nowy Ład - refleksja 15.05.21, 18:04
         gorgonzola.novara napisał:

         > Dostarczyliśmy im tanią, młodą, wykształconą i pracowitą siłę roboczą zarówno z
         > a granicami jak i w Polsce oraz tanie rzeczy, z których mogą np. budować drogie
         > rzeczy u siebie. Eksportujemy tanie towary i tanio ludzką pracę. Dodatkowo mam
         > y duży rynek konsumencki, który kupuje towary z zagranicy.
         > Już rozumiesz?

         nie bądź śmieszna. najwyraźniej ta tania siła robocza jest i tak lepiej opłacana niż w rodzimym kraju, skoro spieprza za granicę. gdyby ludzie mieli szanse żyć na normalnym poziomie we własnym kraju nie wyjeżdżaliby za pracą zarobkową poza te granice.
         • saszanasza Re: Nowy Ład - refleksja 15.05.21, 18:06
          saszanasza napisała:

          > gorgonzola.novara napisał:
          >
          > > Dostarczyliśmy im tanią, młodą, wykształconą i pracowitą siłę roboczą zar
          > ówno z
          > > a granicami jak i w Polsce oraz tanie rzeczy, z których mogą np. budować
          > drogie
          > > rzeczy u siebie. Eksportujemy tanie towary i tanio ludzką pracę. Dodatko
          > wo mam
          > > y duży rynek konsumencki, który kupuje towary z zagranicy.
          > > Już rozumiesz?
          >
          > nie bądź śmieszna. najwyraźniej ta tania siła robocza jest i tak lepiej opłacan
          > a niż w rodzimym kraju, skoro spieprza za granicę. gdyby ludzie mieli szanse ży
          > ć na normalnym poziomie we własnym kraju nie wyjeżdżaliby za pracą zarobkową po
          > za te granice.
          >
          >

          Wykaż, że zarobki w budżetówce są wyższe od zarobków w firmie zagranicznej
        • maadzik3 Re: Nowy Ład - refleksja 15.05.21, 18:10
         piszesz jakby ludzie byli towarem. chcesz zakazać wyjazdów? państwo ma decydować czy wolno ci je opuścić i czy z rodziną? to już było. ludzie wyjechali bo lepiej im się żyło za granicą albo chcieli coś poznać, albo się zakochali, albo mieli lepsze perspektywy itd. itp. Polska innym krajom nic nie dostarczała. Poddani nie są własnością państwa choć towarzysz Jarosław nieustannie o tym marzy i do tego dąży (np. to on wie że śmiertelnie chory płód trzeba donosić, urodzić i ochrzcić, rodzice nie mają nic do gadania).
         • rexona_sport Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 08:55
          Ludzie nie są towarem ale np studia wyższe w większości krajów europejskich nie są za darmo, trochę można powiedzieć ze szkolimy Europie kadrę medyczną.
          Zazwyczaj w Europie państwo pokrywa większość kosztów studiów, ale jednak pozostaje opłacić jakaś cześć.
          • olena.s Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 10:19
           Ale to nie jest ani dobra wola PL, ani tez część jakiejkolwiek specjalnej umowy. smile Po prostu Polska nie jest w stanie utrzymać na miejscu ludzi z niektórymi typami wyksztalcenia, a ci ludzie mają prawo wybrac sobie kraj do życia.
           Polska niczego nikomu nie "dostarcza" - ostatnie takie numery były można powiedzieć za PRL., kiedy państwowe firmy wiozły swoich pracowników na kontrakty do ZSRR, Afryki czy na Bliski Wschód.
           Gdyby polscy pracownicy, od profesorów informatyki po zbieraczy winogron nie chcieli wyjeżdżać to by nie wyjeżdżali, a umowa stowarzyszeniowa z UE byłyby takie same jak są.
          • runny.babbit Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 10:28
           A jak zrobisz taką medycynę płatną dla wszystkich studentów, to tym bardziej będą pryskać za granicę żeby szybciej spłacić kredyt studencki. Lub powstaną programy dla absolwentów typu popracuj u nas 5 lat, a my spłacimy twój dług.
             • olena.s Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 11:17
              Drenaż mózgów mozna skutecznie spowolnić (zatrzymać - nie) wyłącznie przez lepsze warunki na miejscu.
              Albo poprzez skonstruowanie dochodowego systemu masowego kształcenia lekarzy spoza Unii. Co naturalnie byłoby tylko odsunięciem problemu na wschód - drenaż odbywałby się intensywnie nadal, zmieniłyby się tylko źródła.
            • olena.s Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 11:13
             Albo spłaci irlandzki pracodawca smile
             Rodzinie, jak rozumiem, odbierzesz paszporty i zakażesz sprzedazy nieruchomości w dniu, w którym świeżo upieczony student odbierze indeks Akademii Medycznej? big_grin
             Co do zasady nie mam nic przeciwko jasnemu układowi - studia medyczne kosztują x, studiowanie jest kredytem, kredyt ulega skreśleniu po np. piecioletniej pracy w zawodzie na terenie kraju. Zwracam tylko uwagę na fakt, że to bynajmniej nie rozwiąże problemu emigracji lekarzy. Wyłącznie uspokoi twoje "dlaczego ja mam finansować irlandzką medycynę".
      • tanebo001 Re: Nowy Ład - refleksja 15.05.21, 18:13
       Owszem. I kilkadziesiąt lat komuny która zadłużyła nas po korek. A potem przyszedł 89'. I nagle każdy wsiok myślał że Polska zmieni się w USA. A jak się okazało że odbudowa potrwa kilka pokoleń to kogo o to winią?
    • olena.s Re: Nowy Ład - refleksja 15.05.21, 18:52
     Zachód na swój dobrobyt pracuje od rewolucji przemysłowej (a jezeli idzie o kapital ludzki, to wręcz gdzieś tak od Czarnej Śmierci, która w podcięła korzenie systemowi pańszczyzny).
    • dyzurny_troll_forum Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 11:17
     gorgonzola.novara napisał:

     > My tez pracujemy na to latami. 32 lata juz pracujemy ciezko, powiększamy nasz P
     > KB ciagle

     Ja ci to wyjaśnię na przykładzie. Masz tonę stali dobrej jakości. Polacy zrobią z tego stępkę pod prom lub zbrojenie nowego komina elektrowni Ostrołęka, Niemiec zrobi ze dwa VW, Japończyk kilka robotów przemysłowych, a Szwajcar z milion zegarków. Dlatego właśnie inni są bogaci a Polacy biedni. I tak już zostanie.

     Naprawdę myślałeś, że żart o dwóch stalowych kulkach jest żartem!?
     • dramatika Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 11:58
      dyzurny_troll_forum napisała:

      > Dlatego właśnie inni są bogaci a Polacy biedni. I tak już zostanie.

      Polacy nie są biedni dlatego, ze wolą obierać cebulę zamiast projektować roboty, tylko dlatego, że jako kraj nie jesteśmy wystarczająco suwerenni, a nasi sąsiedzi, bliscy i dalsi, robią papkę z mózgu połowie naszego społeczeństwa wciskając kit, że lepiej nam będzie, jeśli będą nami rządzić inni, a nie my sami.
       • dramatika Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 12:29
        tanebo001 napisał:

        > Pieprzysz! Dlaczego Polska nie ma własnej marki samochodu? Nawet Rumunia ma tak
        > ową. Bo nam ktoś nie pozwolił?

        Dokładnie tak, tanebo. Nie mamy technologii, bo innym państwom zalezy, abyśmy pozostali tylko tanią siłą roboczą, montownią i skansenem, a my jesteśmy rzekomo uzależnieni od tych państw, bo inaczej napadnie nas straszny Putin, a poza tym nie będzie na pińcety.
        Nawet jak zaczęliśmy jako Polska dominować w głupim transporcie na terenie UE, to zaraz nas nasi mądrzejsi bracia z łunii, z pomocą naszych lokalnych targowiczan, na których głosujesz, ustawili nas do pionu (dyrektywa o pracownikach delegowanych). No i to jest en mechanizm powodujący, że skazani jesteśmy na obieranie cebuli.
        • dyzurny_troll_forum Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 12:51
         dramatika napisał(a):

         > Dokładnie tak, tanebo. Nie mamy technologii, bo innym państwom zalezy, abyśmy p
         > ozostali tylko tanią siłą roboczą, montownią i skansenem, a my jesteśmy rzekomo
         > uzależnieni od tych państw, bo inaczej napadnie nas straszny Putin, a poza tym
         > nie będzie na pińcety.

         Nie tak dawno Renault kupił niemieckiego Opla razem z brytyjskim oddziałem Vauxhall. Cena zakupu wyniosła 2.2 mld Euro.

         Na progam 500+ Polska wydaje rocznie ok. 10 mld EURO (41.2 mld PLN) Czyli mogła by sobie rocznie kupić CZTERY (słownie, wolno i wyraźnie CZTERY) takie firmy. I wejść na pełnej kurtyzanie w europejski rynek morotyzacyjny, włącznie z _realną_ szansą produkowania samochodu elektrycznego. Kupione by były również zakłady Opla w Polsce, czyli można by było sączyć jednocześnie propagandę o repolonizacji, powrocie do macierzy, Janie Pawle II itd.

         Tak więc Polka nie ma technologii, bo jest za głupia żeby ją pozyskać. Oraz za głupia żeby stworzyć właśną. Nie dlatego, że ktoś jej nie pozwala, bo nie jest suwerenna. Dlatego jest i zawsze będzie biednym krajem.
         • dramatika Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 13:19
          dyzurny_troll_forum napisała:

          > mogłaby sobie rocznie kupić CZTERY (słownie, wolno i wyraźnie CZTERY) takie firmy.


          Ale o czym ty do mnie rozmawiasz. Polska ostatnio chciała sobie kupić głupią lokalną gazetę od Niemców, to podniósł się wrzask, a sąd o mało się nie pozabijał aby nagle chronić rynek przed "koncentracją". Sam byłbyś pierwszy jojczący nad tym, że to Obajtek by się woził tymi mercedesami, których fabrykę by "sobie" kupił.
          Polska wydaje na pińcety także z tego powodu, że nie ma pozwolenia na to, aby wydawać na co innego.
           • olena.s Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 13:40
            Państwo ma stwarzać takie warunki, żeby obywatele mogli chcieć rozważać ryzykowne inwestycjie. Np. stabilny system podatkowy. Mogłoby też ułatwiać działania międzynarodowe firmom, którym coś nowego udało się wymyślić.
            • dyzurny_troll_forum Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 13:43
             olena.s napisała:

             > Państwo ma stwarzać takie warunki, żeby obywatele mogli chcieć rozważać ryzykow
             > ne inwestycjie. Np. stabilny system podatkowy. Mogłoby też ułatwiać działania m
             > iędzynarodowe firmom, którym coś nowego udało się wymyślić.

             Zasadniczo tak, ale skoro już państwo wchodzi w wielki biznes - na przykład zajmuje sie produkcją 1 000 000 elektrycznych aut - to może też wejść w produkcję laserów, czy nie?
         • wkswks Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 13:08
          A moze na ten laser mogłaby wyłożyć władza zamiast na kościoły i kurwizje? A kto wybiera władze — aaaaa No właśnie. Wiec kto jest głupi? - i tu dochodzimy do mojego poprzedniego wpisu.
          • dramatika Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 13:55
           olena.s napisała:

           > dramatika zaraz zawyje, że zakazała im tego UE, Amerykanie albo Żydzi. big_grin

           Wiadomo, foliara. Wszyscy przecież wiedzą, że w przypadku Polska Press, z inicjatywą zakazu transakcji wyszedł RPO, czyli to nie żadni "oni", tylko łamane są święte prawa obywatelskie, bo koncentracja i monopolizacja.
           Ciekawe, że RPO nie przeszkadza monopolizacja usług internetowych przez Google czy FB, czy polegająca na tym, że do wyboru mam Biedrę albo Lidla.
           To wszystko teorie spiskowe rozsiewane przez złowrogie komanda ruskich trolli tongue_out
            • dramatika Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 14:18
             tanebo001 napisał:

             > Przestań pierdolić bo zakup Orlenu ma tylko na celu zamknięcie gęby opozycji.

             Cóż, Polska ma takie samo prawo do propagandy jak Niemcy czy Francja. Niemiecki rynek prasowy jest opanowany przez wydawców niemieckich, we Francji największe grupy medialne należą do Francuzów, ale zaraz nam tanebo tu wytłumaczysz, że Polska jest zbyt "młodą demokracją", aby mieć własne gazety, a zatem też własne fabryki. Tylko dlaczego się potem dziwisz, że obieramy ręcznie cebulę w stodole?
             • tanebo001 Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 14:25
              To macie już ten silnik do Izery? Bo czytałem o takowym wynalezionym przez polskich naukowców. Ale można go wyrzucić do kosza. Bo prawdziwego wsioka obchodzi tylko to czy sąsiad jest bogatszy. oko.press/moje-500-jest-w-porzadku-ale-sasiada-to-juz-skandal-badanie-o-polakach/ teraz już wiesz dlaczego polak to debil?
              • dramatika Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 14:35
               tanebo001 napisał:

               > teraz już wiesz dlaczego polak to debil?

               Ja się tanebo nie kłócę o to, czy Polak to debil. To całkiem możliwe, biorąc pod uwagę nasze historyczne losy.
               Wolałabym się jednak o tym przekonać sama, a nie być przekonywaną przez mądrzejszych braci z Europy zachodniej i przez ich lokalnych sługusów.
               Na razie to mamy debili, owszem, u władzy, ale usprawiedliwia ich to, ze w zasadzie nic nie mogą poza zakazem aborcji czy ustanowieniem Chrystusa królem Polski. Niemiecką gazetę próbowali kupić tylko dlatego, że i tak nikt jej nie chciał tongue_out A i tak dostali zakaz big_grin
           • olena.s Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 16:55
            A nie mówiłam? Zobaczyły złe Niemce, podle Szwajcary, podstępne Amerykany i wredne Żydy niebieski laser i zakazały szalchetnym Polakom produkcji, rozwoju. No takie som, tkie som?big_grin
            • dramatika Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 19:59
             olena.s napisała:

             > A nie mówiłam? Zobaczyły złe Niemce, podle Szwajcary, podstępne Amerykany i wre
             > dne Żydy niebieski laser i zakazały szalchetnym Polakom produkcji, rozwoju.

             Wiadomo, Polak w domysle debil, zdolny tylko do obierania cebuli na akord. Sam się tych laserów pozbawił, bo nie docenia siły lasera tongue_out
             Ty mi lepiej oleńko powiedz, kto kupił polską firmę technologiczną BitBay i dlaczego jest to tajemnica handlową smile
              • dramatika Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 20:49
               tanebo001 napisał:

               > I co w Polsce jest takiego cennego że chcą ją zniszczyć?

               A kto mówi, że ktoś chce Polskę zniszczyć?
               Pisałam, mamy być montownią, zapleczem i skansenem Europy. Ogród, klop, garaż i warsztat są potrzebne w każdym domu i nikt nie wyobraża sobie bez nich życia ;P
             • olena.s Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 23:21
              Nie, histeriko. Na skomplikowaną produkcję pracuje się wiele lat. Zaczynając od skromnej cebuli, palet, generyków. Zapewniam cię, ze Singapur też nie startował od rakiet miedzykontynentalnych, ani Korea od mikroasemblerów. Musisz miec nie tylko sensowne jednostki, ale i system - tak finansowy, jak prawny i organizacyjny. Inaczej z twojego lasera nici, bo inni będą szybsi i skuteczniejsi.
              A giełdę kupił ten, kto zaoferował właścicielowi atrakcyjne warunki zapewne. Ostatecznie bitbay to tylko jedna z tysięcy światowych gield krypto, a nie wynalazca kryptonitu. big_grin
        • alicia033 Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 18:42
         dramatika napisał(a):

         > Dokładnie tak, tanebo. Nie mamy technologii, bo innym państwom zalezy,

         rotfl
         Nie macie technologii bo wolicie forsę pchać w 500+ niż rzeczywiście zająć się wspomaganiem innowacyjnych rozwiązań. Żadne państwo nie zabrania Polakom myśleć i polscy obywatele świetnie radzą sobie za granicą, bo tu, zwłaszcza od 6 lat bezlitośnie się ich doi i niszczy.
         Z historii najnowszej polecam bardzo pouczającą historię zabicia tu pomysłu polskich naukowców na produkcję grafenu:
         klubjagiellonski.pl/2019/02/20/polski-poradnik-jak-nie-zarabiac-na-grafenie/
         cyfrowa.rp.pl/technologie/31230-ojciec-polskiego-grafenu-boli-ze-rzadzacy-maja-wizji-rozwijac-grafen
       • runny.babbit Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 12:55
        Bo to co jest państwowe u nas się zwija, obsadzone przez swoich, BMW, feudalne stosunki na uczelniach też nie pomagają w rozwoju. Jakoś prywatne firmy działają dużo lepiej.
        A inna sprawa, że większość rządów po 89 postanowiła że będziemy konkurować na rynku europejskim tania siła roboczą, a nie innowacyjnością, więc zamiast budować polską Nokie, zakładaliśmy specjalne strefy ekonomiczne. Sektor R&D był od lat zaniedbywany. Zresztą nadal państwo traktuje edukację po macoszemu. Pandemia to bardzo ładnie pokazała.
        • gorgonzola.novara Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 20:41
         runny.babbit napisał(a):

         > A inna sprawa, że większość rządów po 89 postanowiła że będziemy konkurować na
         > rynku europejskim tania siła roboczą, a nie innowacyjnością, więc zamiast budow
         > ać polską Nokie, zakładaliśmy specjalne strefy ekonomiczne. Sektor R&D był od l
         > at zaniedbywany.

         Powinnismy uczyc się od Izraela, Niemiec jak budować nowoczesny przemysł polski a nie oparty na zagr inwestycjach w oparciu o tania sile robocza i obce know-how.
      • esperantza Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 13:20
       Ten program najdosadniej pokazuje , ze lokalny rząd durniów nie jest w stanie mieć jakiejkolwiek wizji rozwoju i jej realizować
       Dużo bardziej wolałabym aby tym krajem rządził ktoś innej narodowości ale o jakimkolwiek horyzoncie i wizji .
       Byliśmy, jesteśmy i będziemy zaściankiem niezdolnym do jakiegokolwiek własnego sukcesu
   • rexona_sport Re: Nowy Ład - refleksja 15.05.21, 17:45
    Właśnie nie koniecznie powinien bogaty moc sobie kupić sto mieszkań jeśli w tym samym czasie normalnie zarabiający musza długo ciułać na jedno.
    Takie gromadzenie mieszkań, jak i innych zasobów niezbędnych do życia, mogłoby prowadzić do windowania cen nieruchomości tak aby tylko bardzo bogaci mogli nabyć nieruchomość a zwykli ludzie byli zdani na wynajmowanie u nich mieszkań (za ceny dyktowane dowolnie przez tych nielicznych którzy mieszkania posiadają) - nie tak działa zdrowe społeczeństwo.

    Kraje które nie rządzą się prawem dżungli regulują takie sprawy poprzez np różne opodatkowanie kolejnych nabytych nieruchomości jak również oferując mieszkania socjalne gdzie można sobie mieszkać za rozsądna cenę. Życie wg zasad pomagania sobie i dbania o słabszych zamiast prawa dżungli opłaca się wszystkim, prosty przykład: jakiś zdolny lekarz/artysta/wynalazca/wpisać sobie cokolwiek przydatnego dla społeczeństwa może być np mniej zaradny jeśli chodzi o walkę o przetrwanie ale niesamowicie wartościowy jeśli da mu się normalnie żyć, normalnie to znaczy nie szarpiąc się z innymi gorylami o takie wlsnie sprawy jak mieszkanie (jedno, normalne, wygodne). Dlatego polecam się zastanowić czy rzeczywiście jest nam na rękę popularne ostatnio „jebanie biedy” oraz polityka „pływaj z rekinami, może sam się staniesz jednym z nich i będziesz mieć używanie” - bo nie każdy chce być rekinem i na ziemi nie robi się lepiej od większej ilości rekinów tylko od większej ilości ludzi którzy się na czymś znają i robią to dobrze. A jak wiemy rekiny takich ludzi raczej tłamszą i mądre państwo takich ludzi przed rekinami chroni smile
      • gorgonzola.novara Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 01:21
       runny.babbit napisał(a):

       > Do dobrego człowiek się szybko przyzwyczaja. Już nie pamiętasz chyba z jakiego
       > poziomu startowaliśmy, a jaki mamy teraz, że takie rzeczy piszesz.

       Możliwe. Ale jak na 32 lata pracy w pocie czoła polskiego społeczeństwa to ciut mało tego dobrobytu i ciut mało społeczeństwa ma go naprawdę.
       • runny.babbit Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 10:34
        Nie zgodzę się. Może zdaniem problemem Polski jest zbyt duże skupienie na pieniądzach a za małe na wartościach, na demokracji, praworządności, ale też na takich zwykłych typu przyzwoitość, moralność, uczciwość. Dużo zła narobił tu kk który został samozwańczym strażnikiem wartości, ale dziwnie skupionych wokół cipy.
        • kokosowy15 Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 14:30
         Problemem Polski mogą być wartości, demokracja, wolność itp. Ale dla znacznej części Polaków wolność oznacza wybór między zapłaceniem za ogrzewanie i kupnem butów na zimę. O sądach można dyskutować mieszkając na 70 m kw a nie na 20.
         • tanebo001 Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 14:47
          I dlatego są biedni. Bo są kretynami. Sądy im nie potrzebne? Ale praca pewnie tak? Jeśli miałbym miliard dolarów to żeby zainwestować je w Polsce potrzebowałbym niezawisłych sądów. Dlaczego? Bo chcę uniknąć sytuacji w której na przykład wejdę w spór z jakimś urzędem a sąd będzie po stronie urzędników. Potrzebuję niezawisłego sądu. A tak zainwestuję w Czechach i sajonara polaczki chodźcie boso kretyni...
         • runny.babbit Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 14:54
          Właśnie nie, im bardziej biedny jesteś tym bardziej potrzebujesz niezawisłych sądów, prokuratury itp. bo możesz mieć sytuację w której rozjeżdża cię na drodze pani premier, ale to ty jesteś winien i to ty tracisz swój majątek bez żadnego odszkodowania. To oczywiście tylko przykład. Ale żeby gospodarka się rozwijała, musisz mieć niezależne sądownictwo, dobrze działającą administrację, bo inaczej kończy się oligarchią- tylko bardzo bogatych stać by coś załatwić, klasa średnia się nie rozwija, a klasa biedaków jest zabetonowana.
         • nocnamagia Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 15:14
          kokosowy15 napisał(a):

          > Problemem Polski mogą być wartości, demokracja, wolność itp. Ale dla znacznej c
          > zęści Polaków wolność oznacza wybór między zapłaceniem za ogrzewanie i kupnem b
          > utów na zimę. O sądach można dyskutować mieszkając na 70 m kw a nie na 20.

          Biedni to w Polsce są emeryci, ale ogólnie Polacy w wieku produkcyjnym są znacznie bogatsi niż ci się wydaje, bo część pracuje na czarno a część dostaje minimalną a resztę pod stołem. Renciści też często dorabiają do renty i nie zawsze legalnie. Więc bieda o jakiej piszesz dotyczy marginesu społeczeństwa
          • georgia.guidestones Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 16:36
           nocnamagia napisał(a):

           > kokosowy15 napisał(a):
           >
           > > Problemem Polski mogą być wartości, demokracja, wolność itp. Ale dla znac
           > znej c
           > > zęści Polaków wolność oznacza wybór między zapłaceniem za ogrzewanie i ku
           > pnem b
           > > utów na zimę. O sądach można dyskutować mieszkając na 70 m kw a nie na 20
           > .
           >
           > Biedni to w Polsce są emeryci, ale ogólnie Polacy w wieku produkcyjnym są znacz
           > nie bogatsi niż ci się wydaje, bo część pracuje na czarno a część dostaje minim
           > alną a resztę pod stołem. Renciści też często dorabiają do renty i nie zawsze l
           > egalnie. Więc bieda o jakiej piszesz dotyczy marginesu społeczeństwa
           Niepelnosprawni bez swiadczen, matki z kilkorgiem gleboko niepelnosprawnych dzieci na jednym swiadczeniu i alimentach z FA, plus duza czesc, jak nie wiekszosc emerytow.
    • alpepe Re: Nowy Ład - refleksja 15.05.21, 19:21
     Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli. Mnie, choć sama na tym skorzystałam, bo mam tu mieszkania, które kiedyś należały do Interflugu, oburza wcześniejsza polityka Berlina. Za bezcen sprzedawano całe pakiety dawnych mieszkań zakładowych, zamiast zrobić to jak w Polsce. Moi rodzice mieli mieszkanie z huty, które przeszły na własność miasta, potem mogli wykupić z 90 proc. bonifikatą. Dlaczego tu w Berlinie nie można było tak zrobić? A zresztą miasto tu się też pozbywało swoich zasobów za śmieszne kwoty, nie było możliwości wykupienia. Ale teraz kurdę socjalizm. Ja mam mieszkania w Milieuschutzgebiet, gdzie ma dalej siedzieć stara bieda i nie mogę nawet zrobić sobie kibla podwieszanego w mieszkaniu, bo to już jest Luxussanierung, a na to nie ma zgody. I ten śmieszny Mietendeckel, który tylko zrobił dobrze najemcom wielkich drogich pięknych mieszkań w świetnych lokalizacjach w zabytkowych kamienicach.
     • wkswks Re: Nowy Ład - refleksja 15.05.21, 19:50
      Ja cie doskonale rozumiem.
      Jedna dygresyjka- niektóre domy sa celowo nieremontowane i odnawiane, zeby doprowadzić je do takiej ruiny, zeby wywalić starych lokatorów i przerobić mieszkania na atrakcyjniejsze dla prywatnych najemców.

      Co do Berlina - nie mozna wykupić mieszkan? W Monachium mozna po ilus latach. Poza tym- Berlin wkopał
      Sie na taka minę z mieszkaniami, ze za bardzo nie ma innej drogi jak taka komunistyczna. Monachium pójdzie lub juz idzie tym śladem. Tak samo jak dwa inne problematyczne miasta: Düsseldorf i Hamburg. Ludzie potrzebują mieszkan. Tanich. Bo inaczej w mieście nie bedzie nauczycieli, kasjerów i śmieciarzy. Taka prawda. Ja osobiście uważam, ze każde kojene mieszkanie jednego właściciela powinno byc tak dosr... podatkami, zeby nie opłacało się ich kumulować.
      • alpepe Re: Nowy Ład - refleksja 15.05.21, 23:11
       Ja byłam w szoku, bo prywatnie było i jest na rynku bardzo mało mieszkań, ja jedno kupiłam, bo duża firma, która ma całe kwartały ulic, miała po prostu jedno pojedyncze mieszkanie, które nabyli lata temu na licytacji komorniczej i to mieszkanie im nijak nie pasowało do pakietu, nawet im się nie chciało podwyższać czynszu. Mam adwokata, który zajmował się różnymi moimi sprawami, jest wykonawcą testamentów i specjalizuje się w spadkach i od czasu do czasu mu coś zapisują. Raz odziedziczył całą kamienicę. Odrzucił spadek, bo tam trzeba by było włożyć kupę kasy w modernizację i remonty, a Mietspiegel by zrobił non passaram, więc nie chciał się wkopać. Problemem nie są prywatni wynajmujący, tylko Deutsche Wohnen, ADO, Akelius czy Vonovia. Olbrzymie koncerny, które przejęły, skupiły olbrzymie pakiety mieszkań, kamienic za śmieszną kasę.
       • wkswks Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 11:05
        Apropo vonovii. Koło szkoły syna stoi 8 piętrowy blok -
        Własności vonovii. Trzy klatki schodowe. Właśnie właściciel wymyślił sobie ze przerobi je ma 1-2 pokojowe apartamenty na wynajem prywatny i dał ludziom 3 miesiące na wyprowadzkę ( w coronie). Cóż- zieloni, spd, mietschutzverein M, diakonia i ch.. wie kto jeszcze wyjaśnili pana szybko. Pan musiał dać mieszkania zastępcze i podpisał, że kazdy wróci po renowacji do swojego mieszkania. No a jakis czas pózniej przeczytałam w gazecie, ze gwg(miejska spoldzielnia) wykupuje wszystkie zaniedbane domy vonovii. Te prywatne firmy to miejskie nowotwory.

        Co do posiadania wielu mieszkan. Wiesz jak wyborcy nie mogą znaleźć mieszkania a obok prywatny właściciel ma mieszkanie które wynajmuje na booking- to ja sie nie dziwie protestom i naciskom na rozwiązanie sytuacji.
        • alpepe Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 12:01
         Wiesz, ja lata temu nie miałam papierów i mnie by nikt nie wynajął. Musiałam kupić mieszkanie, by nie wracać do Polski, fakt, rodzice mi dołożyli, bo sprzedali mieszkanie, w którym w Polsce ja wcześniej mieszkałam. Mnie się nie podoba sam socjalizm, cała masa właścicieli mieszkań sama jest najemcą, bo tak jest łatwo, prawo mieszkaniowe w Niemczech jest chore. To, co piszesz, to jest margines. Od Mietendeckel i Milieuschutz ani jedno mieszkanie nie powstało.No, ale to temat ewentualnie na inny wątek.
         • wkswks Re: Nowy Ład - refleksja 16.05.21, 13:11
          Widzisz. Ja tez bym nie wyjalea ale ja tu za miłością a nie za pieniędzmi przyjechałam. Duzo znajomych dziewczyn z pl przyjeżdżały/ zaczynały jako au-pair i potem
          Rodziny im
          Pomagały cos wynająć a one szły do szkoły i /lub do pracy. Sa możliwości. To nie jest tak ze spisz pod mostem. WG - inna opcja bez papierów.