Dodaj do ulubionych

Umowa zlecenie

02.09.21, 07:41
Hej. Umowilam się w nowej pracy na umowe o pracę z wynagrodzeniem powiedzmy 3500. A dostalam umowę zlecenie na najnizsza stawke na godzinę. Co wy na to? Nie mam w tej chwili innej pracy ale dzis muszę w tej sprawie porozmawiać z kierowniczką. Co jej powiedzieć? Nie wiem co juz mam mowic, czy zrezygnować? Podobno umowa zlecenie bo są problemy wewn. I tylko na 2 tyg.
Poradzcie
Obserwuj wątek
  • lotka_5 Re: Umowa zlecenie 02.09.21, 08:07
   Jakież to problemy wewn determinują danie zlecenia? uncertain To forma warunków pracy o tym decyduje, a nie pracodawca.

   Przede wszystkim pracodawca nie do końca może sobie wybierać czy dać umowę o pracę czy zlecenie.

   Jeśli spełnione są pewne przesłanki np:
   1. Masz bezpośredniego przełożonego np kierownik/naczelnik itd
   2. Pracujesz w stałym miejscu pracy wyznaczonym przez pracodawcę np biuro w jakimś budynku
   3. Pracujesz wg harmonogramu, który narzucił pracodawca np od poniedziałku do piątku od 7-15

   To jest to domniemanie zawarcia umowy o pracę ze wszystkimi jej profitami - np urlop wypoczynkowy

   Pracodawca może dać umowę zlecenie jeśli np pracownik ma tylko do wykonania pewne zadania, nie siedzi w miejscu pracy w stałych godzinach, pracuje tak jakby na swój rachunek czyli nie ma nad sobą przełożonego w strukturze organizacji. Cała reszta przypadków to powinna być umowa o pracę. I nie ma widzimisię szefa.
  • alpepe Re: Umowa zlecenie 02.09.21, 08:14
   Jeśli za najniższą stawkę, to rezygnuj. My czasem zaczynamy od umowy zlecenia z ludźmi, ale kasa ma się im zgadzać i oni to wiedzą, gdyby się tu kasa od początku zgadzała, mogłabyś im dać szansę, ale nie, kiedy nic nie pasuje i są problemy od początku.
   • lotka_5 Re: Umowa zlecenie 02.09.21, 08:38
    Od tego jest umowa na okres próbny trzech miesięcy.

    Robicie również niezgodnie z przepisami. Nieważne, że kasa się zgadza. Pozbawiacie ich wielu przywilejów wynikających z UOP. A zapewne tyrają jak na etacie. Umowa zlecenie nie jest po to żeby wypróbować pracownika i w razie czego pożegnać się z nim bez konsekwencji.
    • alpepe Re: Umowa zlecenie 02.09.21, 09:30
     Wiesz, nie pitol, jak nie znasz realiów, u nas ludzie najchętniej robiliby na czarno i odchodzą z kwitkiem, bo u nas się nie da, nie mamy kasy, bo robimy głównie b2b i obracamy pieniędzmi bezgotówkowo. Już tak potraciliśmy pracowników przez to, bo komornik, bo zasiłki etc. Poza tym zlecamy im konkretne roboty, więcej nie napiszę, ale się mylisz. I tak, kasa to wszystko.
     • lotka_5 Re: Umowa zlecenie 02.09.21, 21:25
      Jeżeli tyrają jak na etacie to należy im się etat. Są konkretne przepisy, które regulują kiedy zawarta umowa jest umową o pracę, nawet jeśli pracodawca nazwał ją sobie zlecenie.
      Jeśli takowy pracownik poszedłby do sądu - to wygrywa odszkodowanie, odprawę oraz ekwiwalent za urlop.
      Jeżeli zaś pracownik dostaje konkretne zadanie do wykonania i nie ma przesłanek do domniemania UOP to ok, dobrze, że ma zlecenie.
      Autorka postu na szczęście nie dała się nabrać na żadne śmieciowki i zrezygnowała.
  • koronka2012 Re: Umowa zlecenie 02.09.21, 08:19
   Nie wchodź w układy z oszustami. Skoro robią się już na początku to jak będzie dalej wyglądała wasza współpraca? Lepiej ją zerwać zanim napracujesz się za darmo.
  • palacinka2020 Re: Umowa zlecenie 02.09.21, 08:27
   Przykro mi, ale jedyne wyjscie to zrezygnuj. Umowy o prace juz nie dostaniesz. Jeszcze gdyby to byla placa taka jak umowiona lub wyzsza to bym sie zastanawiala- ale nie jest, trafilas ewidentnie na oszustow.
   Pamietaj, ze pracy za stawke minimalna jest mnostwo, i to na umowe o prace a nie zlecenie.
  • dr.amy.farrah.fowler Re: Umowa zlecenie 02.09.21, 09:20
   Jeżeli umówiłaś się na gębę, to najgłupsza rzecz, jaką mogłaś zrobić. W wariancie minimum ustalenia spisuje się w mailu i żąda potwierdzenia od drugiej strony.

   Nie przystępowałabym do pracy bez podpisanej umowy. Jak miałabym ustalone, że UoP, to ma być UoP, a jak nie, to wychodzę.

   Pracy za minimalną jest do wyboru, do koloru.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka