Dodaj do ulubionych

Do kociar-kocie dzieci

24.05.22, 14:00

Mam w domu karmiącą mamę z 4 smokami. Mama wyeksploatowana na maksa, chuda, leczona. Wiecznie głodna bo wysysaja z niej wszystko pewnie i teraz gdzie kłopot. Małe kompletnie nie są zainteresowane jedzeniem innym niż mleko matki. Czy ja je powinnam jakoś zachęcać? Zabrać od matki żeby zglodnialy i dac paszteciora czy po prostu czekać co dotychczas robię ale szkoda mi tej biednej kotki. Małe jak do nas trafiły 2 tygodnie temu miały ok 5 tygodni więc chyba juz powinny coś innego jeść? Dotychczasowe jak mieliśmy już wcinaly karmę a tylko mlekiem.
Obserwuj wątek
      • sabek81 Re: Do kociar-kocie dzieci 24.05.22, 15:01
        Chyba najlepiej dokarmiać mamę, ja znalazłam około 4 tyg malca ( tak ocenił lekarz) w rowie, ale jadł karmę dla kociąt bez problemu i dopajałam mlekiem zastępczym, jeszcze nie mruczał jak go znalazłam, czyli wiek by się zgadzał.
        • mamtrzykotyidwa Re: Do kociar-kocie dzieci 24.05.22, 20:38
          Dziwne osobniki, jak miałam maluchy, to już 3 tyg. interesowały się jedzeniem matki, chociaż więcej się taplały niż jadły, a 4 tyg. już wcinały, aż im się uszy trzęsły. Za to wody żaden nie ruszył, bo wolały mleko matki do picia.
          A jakbyś do tej wody rozpaćkała trochę jedzenia, żeby im się zapach skojarzył?
          Chyba musisz poczekać, w końcu zaczną przecież jeść.
          Kotce dawaj często jeść, jak ma apetyt, to nic jej nie będzie z powodu karmienia.
    • mysiulek08 Re: Do kociar-kocie dzieci 24.05.22, 21:19
      jedyna matka karmiaca jaka sie nam przytrafila to Padme/Kluska z dwojka maluchow, Grubson z Mimi dlugo ssaly (patrzac po datach zdjec to i po dwoch miesiacach Mimi byla do brzucha Kluski przyklejona) mimo innego jedzenia, ktore bylo dostepne i ktore jadly

ale Padme/Kluska byla straumatyzowana przez ludzi i najlepiej jej bylo w cichym kaciku z maluchami, gdyby sami sie nie odkleily to ona by ich nie odrzucila
    • berdebul Re: Do kociar-kocie dzieci 24.05.22, 21:33
      Matkę karmić do wypęku i zapewnić miejsce, gdzie może od smoków uciec (wysoki drapak?).
      Smokom podstawiać jedzenie w formie musu, może być rozwodniony mlekiem dla kociąt (nie mylić z mlekiem bez laktozy z rossmana/innych sklepów). Zazwyczaj zaczyna się do karmiąc około 2 tygodnia życia kociaków.

Karm mamę zanim zacznie karmić młode, jak będą głodne to może skubną z talerzyka.
    • yenna_m Re: Do kociar-kocie dzieci 24.05.22, 23:54
      A czym probujecie kamic maluchy?

Patent na pierwsze zarcie: surowe mięso (indyk, wolowina) zmiksować z niewielka iloscią mleka dla kociąt (może być mleko kozie).
      Jak kociaki nie chcialy jeść to wkladalam im troszeczkę do pyska a potem bralam jedzenie na rękę i podtykałam pod mordkę.
      Fajnie też na początek sprawdzaly mi się gerberki mięsne (kurczak albo indyk) i małe bardzo gładko zmielone paszteciki animonda baby pate (smakowały kociakom).
      Jeśli potrafisz - polecam barfa. Najmniej problemow z niejadkowaniem i kupkami u kociąt.
      • slonko1335 Re: Do kociar-kocie dzieci 25.05.22, 05:32
        Probowalam dac im właśnie ten baby pasztet z Animondy, taką tubke z Miamora cream junior i mac's kitten. Nie wpadłam na mieszanie z mlekiem może to jest faktycznie dobra myśl. Spróbuję dzisiaj tylko mleko nie krowie muszę kupić i zdam relację. Mistrzowie zamieszania na zdjęciach.
        • mysiulek08 Re: Do kociar-kocie dzieci 25.05.22, 05:55
          sprobuj z substytutem mleka kociego w proszku, np lactol beaphar

jak Kluska niewiele juz chciala jesc (odchodzila na chloniaka) rozrabialam jej ten proszek w cieplej wodzie, papke robilam, jadla w miare chetnie, tylko Grubsona i Mimi musialam zamykac w pokoju, tak im smakowalo

ten sam typ, innej firmy, dawalam jej jak karmila te swoje smoki
        • yenna_m Re: Do kociar-kocie dzieci 25.05.22, 06:47
          Tyllo nie mieszaj puszki z mlekiem.
          Kup kawaleczek wolowiny albo uda (medaliony) z indyka i albo zmiksuj z mlekiem w thermomiksie/blenderem, albo zamrozone na kośc zetrzyj na tarce na najmniejszych wiórkach. No i odczekać chwilkę, aż się miesko ociepli.
          • mamtrzykotyidwa Re: Do kociar-kocie dzieci 25.05.22, 12:27
            Jak masz wagę, to zważ kociaki, będzie można ocenić wiek.

Narodziny: 100 gramów
            Tydzień 1: 200 gramów
            Tydzień 2: 300 gramów
            Tydzień 3: 400 gramów
            Tydzień 4: 500 gramów
            Tydzień 5: 600 gramów
            Tydzień 6: 700 gramów
            Tydzień 7: 800 gramów
            Tydzień 8: 900 gramów
            • yenna_m Re: Do kociar-kocie dzieci 25.05.22, 14:21
              Rozne kociaki przybierają w roznym tempie. Normą jest rownież przybieranie nawet 5 gram na dobę.
              Srednio jest to ok 10 gram na dobę (rowniez w przypadku ras dużych jak np nfo), więc z tymi 100 gramami na tydzień w przypadku kociąt sredniej wielkosci ras to raczej niekoniecznie może to być dobry punkt odniesienia. Pytanie, z jak dużych linii koty pochodzą.
            • yenna_m Re: Do kociar-kocie dzieci 25.05.22, 17:03
              Ok. Wiadomo, ze to szacunki.
              Jak masz wagę kuchenną to mozesz male gadziny raz dziennie- raz na dwa/trzy dni ważyć, żeby mieć jakis obraz na temat tego, jak przybierają. To ci też da informacje na temat ich zdrowia.
              Ja wsadzalam sierściucha do plastikowej miski i to na płaską wagę kuchenną.
              Zapisywałam sobie w zeszycie wyniki, w tabelce.
              Odrobaczałaś je już? W 8 tyg masz pierwszy termin szczepienia (szczepienie 8, 12 i 16 tydzień), przed szczepieniem wartaloby dzieciory odrobaczyć (polecam srodek o szerokim spektrum typu milpro, 2 razy, podany w odstepie 10 dni).
    • kanga_roo Re: Do kociar-kocie dzieci 25.05.22, 10:58
      ja bym zadbała o kotkę.
      szczurzycę z niedowagą dokarmiałam nutridrinkiem, myślę, że kotkę też by można spróbować tym albo specjalnym wariantem odżywki dla kotów po zabiegach medycznych (typu Recovery Liquid, albo kupionym u weta)
      • jottka Re: Do kociar-kocie dzieci 25.05.22, 12:07
        to, co wszystkie powiedziały - karmić matkę wysokokalorycznym, dobrym żarciem, ale ja bym jeszcze weta skonsultowała. te kociaki mogą być jednak młodsze, w normalnym kocięciu na widok surowego mięsa budzi się tygryssmile
    • stephanie.plum Re: Do kociar-kocie dzieci 25.05.22, 14:29
      ja karmiłam moją karmiącą kotkę surowym mielonym mięsem, zostawiałam to mięso przy legowisku, z czasem kociaki zaczęły podjadać, potem stopniowo zamieniałam na karmę, żeby się nie zrujnować.

kotka nie jest głupia, wie, co robi, nie czytała o rodzicielstwie bliskości...

normalnie odstawiła kociaki, potem nauczyła polować.
    • spirit_of_africa Re: Do kociar-kocie dzieci 25.05.22, 14:30
      Raz miałam na DT takie szkraby po karmiącej kotce i one kompletnie nie kumaly stałego jedzenia. Kupiłam Royal canin baby mus od 4tygidnia życia i na palcu wkładałam im do pyszczka na język. Po paru dniach zaczely jeść.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka