Dodaj do ulubionych

Gołąbki półwege

31.07.22, 18:59
Jeśli mam za mało mielonego mięsa do gołąbków, to mogę dodać do farszu kaszy perłowej, nieprawdaż?

Tylko czy tę kaszę mam ugotować przed dodaniem do farszu, czy wrzucić surową opłukaną? Czy w takim przypadku mam dodać jajko?

I jaki sos można zrobić do gołąbków, żeby nie był pomidorowy ani grzybowy?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Obserwuj wątek
    • chococaffe Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:02
      Nie można byc trochę w ciązy i nie ma potraw półwege
      • demodee Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:05
        Można być trochę w ciąży, jeśli zapłodnione jajo się jeszcze nie zagnieździło. (Dowiedziałam się tego z forum ematka).

Potrawy półwege to takie, w których jest więcej wege niż mięsa. Są też potrawy półmięsne, ale te są Ci chyba znane?
        • hexella Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:44
          straszne pierdoły wypisujeszsmile
          • demodee Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:57
            Jakie pierdoły?

Tu przecież ciężkie dyskusje się toczyły, od kiedy liczyć ciążę i okazało się, że nie od momentu zapłodnienia jaja przez plemnik, tylko od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w macicy.
            • hexella Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 20:07
              jakie ciąże? O gołąbkach jest mowa. Idąc Twoim tokiem rozumowania niemal każda potrawa jest półwege, nawet flaki, bo przecież jakieś tam marne szczątki warzyw trafiają do gara. Kotlet schabowy też jest półwege, bo panierka i jajko?
              Coś Ci się mocno pomyliłosmile
              • demodee Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 20:18
                > idąc Twoim tokiem rozumowania niemal każda potrawa jest półwege,

Nie każda, bo niektóre są półmięsne.

pl.wikipedia.org/wiki/Potrawa_p%C3%B3%C5%82mi%C4%99sna

www.szkolyrzemiosla.tarnow.pl/wp-content/uploads/2020/03/Technologia-gastronomiczna-klasa-3B-27.03.2020-r.pdf
                • koraleznasturcji Re: Gołąbki półwege 01.08.22, 17:53
                  Ale przecież to, że jakieś danie teoria technologii żywienia nazywa "półmięsnym" nie znaczy, że jest ono "wege", "półwege" lub "ćwierćwege". "Wegetariański" znaczy "bezmięsny" a nie "niedający się opisać jako kotlet".
        • potworia116 Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 20:14
          Z tego płynie logiczny wniosek, że gołąbki półwege to te niezagnieżdżone 🥴🥴
          • demodee Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 20:56
            Z matematycznego punktu widzenia gołąbki półwege to inna nazwa gołąbków półmięsnych.
            • turbinkamalinka Re: Gołąbki półwege 03.08.22, 00:43
              No ale nie ma dań pół wege smile. Jak uzmażysz placki ziemniaczane na smalcu, to one już wege nie są. Jak ugotujesz zupę na jednym skrzydełku z kurczaka to też traci wszystko z wege smile.
          • princesswhitewolf Re: Gołąbki półwege 03.08.22, 00:33
            😮😄🤣😂😅
      • woman_in_love Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 20:00
        Mozna: to urojona albo pozamaciczna
        • mamkotanagoracymdachu Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 20:21
          Albo cudza. To kiedy facet mówi: JESTEŚMY W CIĄŻY.
          • majenkir Re: Gołąbki półwege 01.08.22, 18:09
            Aleś Ty nienowoczesna. Teraz to pary są w ciąży i rodzą 🙄🤣
            • princesswhitewolf Re: Gołąbki półwege 03.08.22, 00:34
              gołąbki. Rodzą gołąbki
    • ga-ti Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:07
      Gołąbki robię z mięsem i ryżem. I można zrobić gołąbki oszczędne i dać więcej ryżu niż mięsa wink
      Ryż daję wcześniej ugotowany, ale tak al dente.
      Z sosem nie pomogę, bo najbardziej podchodzi mi pomidorowy, ewentualnie bardziej/mniej pikantny.
      • demodee Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:11
        Ryż jest twardy, więc trzeba go podgotować, ale czy podgotować też trzeba drobną kaszkę?
    • mamkotanagoracymdachu Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:16
      Dodanie kaszy to opcja „pół-wege”? big_grin
      Czyli na co dzień badacie mięso z mięsem??
      • demodee Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:22
        Gołąbki standardowe u nas w rodzinie zawsze były z mięsem. Gołąbki wege były bez mięsa.

Ale dziś nie mam tyle mięsa, żeby wystarczyło dla wszystkich i muszę dodać coś innego do farszu. Kaszę drobną perłową. Czyli zrobić potrawę półwege.

Mam podgotować tę kaszę czy nie? I czy mam dodać jajko, żeby wszystko się trzymało, czy ta kasza sklei farsz?

P.S. To nie jest wątek językowy, tylko kulinarny.
        • mamkotanagoracymdachu Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:42
          Podgotować. U nas zawsze z ryżem, ugotowanym.
          Jajko daj, kasza Ci nie sklei mięsa.
        • aqua48 Re: Gołąbki półwege 01.08.22, 18:48
          Podgotuj kaszę oczywiście, i nie dodawaj jajka tylko podsmażoną na złoto cebulę. Ona zlepi farsz i doda smaku.
    • przeslicznawiolonczelistka Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:47
      Żeby było smacznie, dodaj do kaszy podsmażoną cebulkę, można dodać tartą marchew, pieczarki, grzyby. Do sosu wrzuć pod koniec gotowania koperek.
      • demodee Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 19:59
        Bardzo dziękuję za wszystkie porady kulinarne.

Zrobię w sosie koperkowym.
      • aandzia43 Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 21:03
        Też bym tak zrobiła, gołąbki z farszem półwarzywnym półmięsnym mogą być bardzo smaczne. A wrzucić można co się ma pod ręką. Jeszcze nie robiłam, ale spróbuję smile
        • demodee Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 21:07
          > A wrzucić można co się ma pod ręką.

To niestety nie jest takie proste, bo może się okazać, że część składników z farszu będzie niedogotowana. Żeby tego uniknąć, niektóre składniki podgotowuje się przed wrzuceniem do farszu.
          • demodee Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 21:24
            I jeszcze jest taki problem, że przy gotowaniu niektóre składniki puszczają sok, więc ten sok powinien w coś wsiąknąć (np. w skrobię).

Kasza jest ze skrobi, jak surowa, to wypije więcej soku, podgotowana mniej, bo już napęczniała wodą przy gotowaniu.

Ziemniaki też są ze skrobi, więc też powinny wypić sok. Nigdy nie jadłam gołąbków z farszem ziemniaczanym.

Czy da się zrobić gołąbki z farszem z ruskich pierogów?
            • mysiulek08 Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 21:32
              a czemu ma sie nie dac? zamiast w ciasto (pierogi, nalesniki, kulebiak, itp) zawijasz w liscie kapusty i tyle
            • aqua48 Re: Gołąbki półwege 01.08.22, 18:50
              demodee napisała:

> Czy da się zrobić gołąbki z farszem z ruskich pierogów?

Dać się da, ale ten smak sera zawiniętego w kapustę? Nieeee...
          • aandzia43 Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 21:41
            demodee napisała:

> > A wrzucić można co się ma pod ręką.
            >
            > To niestety nie jest takie proste, bo może się okazać, że część składników z fa
            > rszu będzie niedogotowana. Żeby tego uniknąć, niektóre składniki podgotowuje si
            > ę przed wrzuceniem do farszu.

To oczywiste, nawet mi do głowy nie przyszło wspominać że dbanie o to by wszystkie składniki potrawy miały optymalną konsystencję czyli balans między stanem surowości a rozplajdania to jedno z głównych przykazań kucharza smile "Wrzucić co się ma pod ręką" czyli zrobić farsz.
    • mysiulek08 Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 20:08
      zawsze robie z ryzem i miesem drobiowym (jeden wspoldomownik nie jada wolowiny/wieprzowiny a i drob rzadko) z tym, ze ryzu nie gotuje tylko podduszam na zeszklonej cebulce, z przyprawami (majeranek, pieprz,papryka slodka) i podlewam bulionem, jak ostygnie dodaje do miesa
    • kaki11 Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 20:32
      Gołąbki zawsze robię z ryżem i kaszą + mięsem (lub w wersji wege pieczarkami, soczewicą i warzywami, ale nie o tym w temacie). Gdybym miała mniej mięsa niż w planach zrobić gołąbków dołożyłabym właśnie po trochę więcej ryżu i kaszy. Obie te rzeczy zawsze gotuję, ale nie całkiem do miękkości, więc i w tym przypadku bym tak zrobiła.

Nigdy się nie spotkałam z definicją półwege - no albo coś jest z mięsem i nie jest wegetariańskie, albo nie ma mięsa j jest wegetariańskie. Jak na obiad masz ziemniaki z kotletem i mizerią to nie jest półwegetariański obiad. To tak nie działa.
      • tilijka123 Re: Gołąbki półwege 01.08.22, 17:55
        kaki11 napisał(a):

> Gołąbki zawsze robię z ryżem i kaszą + mięsem (lub w wersji wege pieczarkami, s
        > oczewicą i warzywami, ale nie o tym w temacie).

Ale jednocześnie dajesz i kaszę i ryż? Jaką kaszę?

• kaki11 Re: Gołąbki półwege 01.08.22, 19:11
          Jęczmienną. Tak jednocześnie. Niektórzy dają ryż, inni kaszę, ja daję jedno i drugie, tak z lekką przewagą ryżu. Tak się nauczyłam z domu. Później okazało się, że mężowi też takie odpowiadają.
          • snajper55 Re: Gołąbki półwege 03.08.22, 01:14
            kaki11 napisał(a):

> Jęczmienną. Tak jednocześnie. Niektórzy dają ryż, inni kaszę, ja daję jedno i d
            > rugie, tak z lekką przewagą ryżu. Tak się nauczyłam z domu. Później okazało się
            > , że mężowi też takie odpowiadają.

Ryż, kasza... To może mięsa już nie dawaj? smile

S.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Gołąbki półwege 31.07.22, 22:22
      Najlepsze gołąbki są z ryżem i nie potrzeba do nich żadnego sosu.
      Farsz: podgotowany ryż i mielone mięso, i cebula oraz warzywa podduszone/podsmażone jakie się chce i jeśli się chce.
      Gołąbki ułożyć ciasno w zamykanym naczyniu na liściach kapusty, podlać trochę wodą i zapiec w piekarniku tak, żeby wszystko się ugotowało, a woda wyparowała.
    • prawackie_trolliszcze Re: Gołąbki półwege 01.08.22, 17:46
      Moja teściowa od zawsze robi gołąbki z farszem z mięsa pół na pół z ryżem, co dla mnie było nowością, bo mama robiła z samym mięsem. Żadnego dodatkowego lepiszcza nie dodaje. Ryż oczywiście wcześniej ugotowany.
    • sueellen Re: Gołąbki półwege 01.08.22, 19:14
      Moja babcia robiła z ryżem.
    • snajper55 Re: Gołąbki półwege 03.08.22, 01:13
      demodee napisała:

> Jeśli mam za mało mielonego mięsa do gołąbków, to mogę dodać do farszu kaszy pe
      > rłowej, nieprawdaż?

Nie ryżu?

Każde gołąbki są półwege, ponieważ kapusta jest wege. smile

S.
      • turbinkamalinka Re: Gołąbki półwege 03.08.22, 01:17
        Czyli ziemniaki, kotlet i mizeria, jest to danie w 3/4 wege, bo tylko kotlet nie jest wegetariański? smile
        • snajper55 Re: Gołąbki półwege 03.08.22, 01:40
          turbinkamalinka napisała:

> Czyli ziemniaki, kotlet i mizeria, jest to danie w 3/4 wege, bo tylko kotlet ni
          > e jest wegetariański? smile

Ja bym powiedział, że to jest danie prawie wege. smile

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka