10.08.22, 13:19
Chcę zacząć przygodę z podcastami, a nigdy nie słuchałam i się nie znam. Macie jakieś ulubione? Gatunek dowolny.
Obserwuj wątek
    • maslova Re: Podcasty 10.08.22, 13:24
      Mój ulubiony to "Raport o stanie świata" Dariusza Rosiaka.
      • maslova Re: Podcasty 10.08.22, 13:36
        Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, podcast dotyczy relacji i opinii ekspertów na temat bieżącej sytuacji na świecie.
        • magdallenac Re: Podcasty 10.08.22, 13:37
          O super!
      • annaboleyn Re: Podcasty 10.08.22, 15:38
        Też polecam, doskonała rzecz.
      • gryfna-frelka Re: Podcasty 10.08.22, 22:28
        Moj tez!
    • borsuczyca.klusek Re: Podcasty 10.08.22, 13:30
      Służę pomocą w zakresie podcastów o tematyce true crime.
      Moje ulubione to:
      Aga Rojek - aneks kryminalny
      Mystery Cabin
      Kompulik89
      Nagle ostatniej nocy (zbrodnie i tajemnice Hollywood)
      Z luźniejszym Hulaj Dusza
      A z tych po angielsku Crime Weekly.
      • magdallenac Re: Podcasty 10.08.22, 13:36
        A który jest najlepszy? Muszę od czegoś zacząć.
        • borsuczyca.klusek Re: Podcasty 10.08.22, 13:57
          To zależy co bardziej cię interesuje.
          Na pewno polecam nagle ostatniej nocy dla każdego. Sprawy są najczęściej mniej znane, ale bardzo szczegółowo opracowane i rozbite atomy, za to nie ma żadnych drastycznych szczegółów i epatowania okrucieństwem. Dziewczyna ma też dobrą dykcję i rzadko popełnia błędy językowe.

Z typowego true crime to Aga Rojek. Dziewczyna ma dużo wyczucia i empatii, ale sama tematyka jest trudna i czasem bez guli w gardle się nie obędzie. Są materiały krótsze i dłuższe. Sprawy znane i rozwiązane, ale także tajemnicze i niewyjaśnione. Niestety Aga ma problemy z wymową r, więc jej narracja nie każdemu podejdzie.

Kompulik89 ma bardziej tematykę dziwnych zaginięć i spraw niewyjaśnionych np 3h materiał o przełęczy Diatłowa i 10h historii zaginięcia generała Zagórskiego.
          U Mystery Cabin podobne klimaty, ale materiały krótsze i mniej wymagające skupienia od słuchacza.

W Crime Weekly za to jeńców nie biorą i każda sprawa jest bardzo szczegółowo omówiona bez oszczędzenia słuchaczowi drastycznych szczegółów. Rozmówcami są yuotuberka true crime i były policjan, więc wiele rzeczy jest omówionych z punktu widzenia śledczych badających sprawę.
        • ruda_henryka Re: Podcasty 10.08.22, 14:34
          Aga Rojek jest super,słucham jej podcastów nawet po kilka razy. Świetna też jest Jaśmin,ale widziałam ją tylko na YT
          • borsuczyca.klusek Re: Podcasty 10.08.22, 14:41
            Jaśmin kanał Stanowo. Dziewczyna ma niesamowity dar opowiadania. Niestety od dawna nie dodaje nowych odcinków.
            • brytyjska.mgla Re: Podcasty 10.08.22, 15:41
              O tak! Obie, Aga i Jaśmin są świetne!
              Piąte nie zabijaj Justyny Mazur też jest fajne i dobrze się jej słucha, choć w porównaniu z powyższymi reaserch leży i kwiczy. tongue_out
              • geoardzica_z_mlodymi Re: Podcasty 10.08.22, 15:56
                Mi te nie podchodzą. Szczególnie Mazur - czasem mam lepsze rozpoznanie sprawy od niej.
                Lubię Kryminatorium. Może ostatnio skręciło w stronę dramy ale generalnie tylko ten podcast z polskich słucham i zawsze coś wniesie, nawet, gdy sprawę znam.
                • borsuczyca.klusek Re: Podcasty 10.08.22, 15:59
                  Mnie kryminatorium odrzuca przez niepotrzebne efekciarstwo. Te plumkania i inne dźwięki w tle są brrr.
                  • brytyjska.mgla Re: Podcasty 10.08.22, 16:19
                    Dokładnie, a do tego narrator grrubo przesadza z intonacją i wychodzi z tego irytująca parodia.
                    • leosia-wspaniala Re: Podcasty 10.08.22, 16:26
                      Kocham jego głos, ale sprawy ma zazwyczaj traktowane bardzo pobieżnie. Stanowo potrafi mówić i 2 godziny, a u niego 20-30 minut.
                  • grey_delphinum Re: Podcasty 10.08.22, 22:15
                    O tak, mnie też kryminatorium odrzuca.
        • mizantropka_20 Re: Podcasty 10.08.22, 20:35
          Ja bardzo polecam "Polska na faktach" - obok true crime są też historyczne np. katastrofa w lesie Kabackim, grudzień 1970 r. na wybrzeżu, love story w Auschwitz itp. Znakomicie przygotowane, poprawne słownictwo, znakomita dykcja i miły dla ucha tembr głosu autorki. Lubię też Krymiland - historie kryminalne z niemieckich landów - niesamowity głos prowadzącej i rzetelnie przygotowany materiał.
      • malamaja7 Re: Podcasty 11.08.22, 11:44
        To ja dorzucęsmile
        Kryminalna Skandynawia
        Lucy Phere
    • bi_scotti Re: Podcasty 10.08.22, 13:38
      7th season juz Someone Knows Something
      Season #3 - The Village
      Wlasnie zaczelam, bo ja wielbie wink Buffy
      Czeka do posluchania The Kill List
      Moj maz slucha jakichs podcasts o historii antycznej etc. Potem mi opowiada jak bajki wink Tak wole big_grin Cheers.
    • damartyn Re: Podcasty 10.08.22, 14:13
      Dział zagraniczny.
      O serialach
      Stan po burzy
    • ruda_henryka Re: Podcasty 10.08.22, 14:36
      Ja lubię i słucham Skądinąd, Maopowiedziane - o życiu w Chinach, Za Rubieżą - o historii dawnej i całkiem współczesnej. Historyczny podcast dobry i rzetelny to Mroczne Wieki,ale to już o starożytności i średniowieczu głównie
      • ajaksiowa Re: Podcasty 10.08.22, 14:40
        ,,Piekło jest Tu,,
    • jednoraz0w0 Re: Podcasty 10.08.22, 14:46
      www.wsj.com/podcasts/wsj-the-future-of-everything?mod=podcasts_tile

www.vox.com/today-explained

I pewnie już ktoś dał tim.blog/podcast/
      • jednoraz0w0 Re: Podcasty 10.08.22, 14:52
        A w ogóle to od lat mi to chodzi po głowie ale dziś się rok szkolny zaczął, a bombelek ma nowy budynek szkolny więc carloop jak w piekle zanim wszystko się ułoży więc znowu mi ta mysl wróciła. Zrobiłabym podcast pod tytułem CARLOOP (z logo z taką zawieszką) przeznaczony dla tych milionów matek, które spędzają 10 godzin tygodniowo w tym gownie z zakazem patrzenia w telefon.
    • magdallenac Re: Podcasty 10.08.22, 14:53
      Dzięki wszystkim! Jeszcze jedno pytanie techniczne, jakiej aplikacji używacie? Spotify, czy Podcast, czy jeszcze coś innego?
      • jednoraz0w0 Re: Podcasty 10.08.22, 14:55
        Tej której używasz do muzyki najprościej, ja Spotify ale np. Apple tunes tez coś tam ma.
      • maslova Re: Podcasty 10.08.22, 14:57
        Ja Spotify
      • kafana Re: Podcasty 10.08.22, 15:21
        Darmowy spotify fajnie działa na podcastach. Nie ma reklam i nie przeskakuje jak przy muzyce
    • beataj1 Re: Podcasty 10.08.22, 14:53
      Lubię:
      Podcast amerykański
      Dział zagraniczny
      Brzmienie Świata z lotu Drozda
      Mówi się - z Szymonem Majewskim i Joanną Kołaczkowską
      Też odchodzę
      Magda Mołek Z pokolenia na pokolenie
      Sekielski o nałogach
      Co ćpać po odwyku
      Polimaty
      Jak się starzeć bez godności

CO do zasady nie słucham podcastów kryminalnych
      • neospasmina Re: Podcasty 11.08.22, 17:16
        chciałam serdecznie podziękować za rekomendację Mówi się - od wczoraj chodzę posikana ze śmiechu
        • beataj1 Re: Podcasty 12.08.22, 11:03
          Cudni są. Też ich uwielbiam.
    • la_mujer75 Re: Podcasty 10.08.22, 14:56
      Kryminalne masz już podane. Rojek uwielbiam, Stanowo (nie ma nowych, ale te, które są dostępne, to perełki)
      Ja niedawno odkryłam świetny historyczny: "Mroczne wieki- ZBiR TV". Uważam, że bardzo dobry, ale mąż (mniej znający historię) mówi, że zbyt szczegółowy i zdarza mu się, że sie "gubi".
    • majenkir Re: Podcasty 10.08.22, 15:17
      Joe Rogan. Duh!
      • noname2021 Re: Podcasty 10.08.22, 22:22
        ! tylko i wylacznie Joe Rogan smile
    • fandorina Re: Podcasty 10.08.22, 15:18
      O Zmierzchu Marty Niedzwiedzkiej, tematyka ogólnie mówiąc psychologiczna jeśli kogoś to interesuje.
    • pepsi.only Re: Podcasty 10.08.22, 15:23
      Sporo tu wymienionych, to nie będę powtarzać.

Czasem słucham Tu Okuniewska. Anatomia jogi. Naturalnie o ogrodach (ogrodowy live).
    • majenkir Re: Podcasty 10.08.22, 15:34
      A kryminalnie na youtube, co prawda vids, ale nadajace wyłàcznie do słuchania:
      Me Ballen
      Coffeehouse Crime
      Explore with us
      Beyond Evil
      EWU Crime Storytime
      Mr. Nightmare

I do spania:
      Let’s Read
      Southern Cannibal
      Mr Revenant
      Slumber Reads

Jeśli lubisz taka tematykę 😉
    • m_incubo Re: Podcasty 10.08.22, 15:37
      Wiem, że to w takim razie nie wątek dla mnie, ale spieszę donieść, że podcastów wręcz nie-na-wi-dzę. Brr.
      • magdallenac Re: Podcasty 10.08.22, 15:43
        Zobaczymy jak będzie ze mną, bo nigdy jeszcze nie wysłuchałam, ani jednego podcastu. Dostałam słuchawki bezprzewodowe i wymyśliłam sobie, że będę chodzić tyle co w Polsce- 15 tys. kroków dziennie i musiałam coś wymyślić, żeby mi się szybko nie znudziło. Niestety audiobooki się kompletnie u mnie nie sprawdzają, więc liczę, że mi kliknie z podcastami.
        • borsuczyca.klusek Re: Podcasty 10.08.22, 15:49
          W innym wątku pisałam, że ja słucham do ćwiczeń w domu. I to jest mój główny motywator, żeby ruszyć dudę 😉
        • m_incubo Re: Podcasty 10.08.22, 21:08
          No właśnie audiobooków też nienawidzę.
          Głosy w tle bez obrazów wyłączają mi zmysł słuchu i stają się białym szumem.
      • borsuczyca.klusek Re: Podcasty 10.08.22, 15:46
        #nikogo
    • bei Re: Podcasty 10.08.22, 15:41
      Naukowe radio
    • brytyjska.mgla Re: Podcasty 10.08.22, 15:50
      Kryminalne już ci polecano, więc dodam Nocne Światła z Jutuba. To w sumie audycja radiowa, a nie podcast, ale jest mnóstwo dwugodzinnych odcinków o tematyce wszelakiej, ale przede wszystkim o życiu, problemach, relacjach pod kątem psychologicznym. W każdym odcinku jest specjalista z danej dziedziny i naprawdę świetnie się słucha. Są też tematy religijne, ake te akurat osobiście omijam. tongue_out
      • sonnija70 Re: Podcasty 10.08.22, 15:57
        No ja nie wiem czy tego da sie sluchac tzn. Nocne swiatla, tam jest co kilka minut reklama
        • brytyjska.mgla Re: Podcasty 10.08.22, 16:15
          Patrz, kiedyś nie było! Jutub robi swoje, niestety. Ale te audycje są też dostępne bezpośrednio na stronie Radia Plus i tam pewnie nie ma reklam.
    • koko8 Re: Podcasty 10.08.22, 16:26
      Muzyczny "Tajemnice Queen" na Empikgo
      Kryminalne: Kryminatorium, Strefa mroku, Dorwać bestię na Spotify
    • mandre_polo Re: Podcasty 10.08.22, 16:34
      Kryminalne siłabe bywają albo mam wymagania 😉
      Lubię: Teresa Drozda Drozdowisko,
      Raport o stanie świata
      Żurnalista.
      Tymczasem w Korei
      • jednoraz0w0 Re: Podcasty 10.08.22, 16:57
        Co ja paczę 😳
        • memphis90 Re: Podcasty 10.08.22, 18:42
          Guilty pleasure...
          • jednoraz0w0 Re: Podcasty 10.08.22, 18:54
            no to rozumiem, ale to są jakieś jaja czy na faktach? z tych twarzy kojarzę Jaworowicz, to jest jakiś srogi CGI czy wyjątki z reala?
            • borsuczyca.klusek Re: Podcasty 10.08.22, 19:20
              Nie czytałaś wątków o sprawie dla reportera na ematce?
              • jednoraz0w0 Re: Podcasty 10.08.22, 23:25
                Niespecjalnie, bo program kojarzę o tyle ze wiem, że prowadzą go nogi z twarzą, a jedyny odcinek jaki oglądałam to o prywatyzacji cementowni Górażdże gdzieś w czasach wczesnego Balcerowicza.
            • memphis90 Re: Podcasty 10.08.22, 20:32
              Nie, to właśnie wygląda Sprawa dla reportera Jaworowicz... Gość się obnaża przed dziećmi- Jaworowicz daje Komarenkę śpiewającego "bawmy się gołą pupą". Kobieta ma problemy neurologiczne - dostaje szamankę grającą na patelni. Wujek molestuje siostrzenicę, a jego kumple odstawiają Amber Turd w mieszkaniu - Jaworowicz na to: oj tam, oj tam, molestowanie- sranie, ale wujaszkowi mogłaby pani posprzątać czy pomoc jakos...
              • memphis90 Re: Podcasty 10.08.22, 20:34
                *tak
              • jednoraz0w0 Re: Podcasty 10.08.22, 23:26
                Aaaaaaa! Ta eks-szafiarka z bębnem to tez u niej? No to już mi się puzzle zaczynaja składać.
                • memphis90 Re: Podcasty 11.08.22, 16:54
                  Co najmniej dwa razy była...
                  • jednoraz0w0 Re: Podcasty 11.08.22, 17:09
                    Widzę, że mam spore braki do nadrobienia!
    • znowu.to.samo Re: Podcasty 10.08.22, 17:00
      Słucham tylko i wyłącznie celem szlifowania języka obcego
    • melisananosferatu Re: Podcasty 10.08.22, 19:18
      Spoilermaster (genialny jesli chcesz wiedziec wiecej o sztuce filmowej) i Okuniewska.
    • kotumila Re: Podcasty 10.08.22, 20:21
      Reality Gays. Kocham ich. Ciekawa jestem Twojego zdania. Z True Crime, jeszcze nie wymienionych: My favourite murder, True Crime obsessed, True Crime all The Time... Wszystko Starzyńskiego: Skądinąd, Godzina filozofów, Nasze wewnętrzne konflikty...
    • manon.lescaut4 Re: Podcasty 10.08.22, 20:49
      Every outfit on Sex and the City. Lauren Garroni i Chelsea Fairless (pamietam już ich nazwiska!) Babki są super, inteligentne, znają się na high fashion, na punkcie tego serialu maja obsesje (jak ja), sporo gadają tez ogólnie o (pop)kulturze. Ich instagram tez polecam.
    • koraleznasturcji Re: Podcasty 10.08.22, 21:14
      Zależy, co lubisz. Po rzezi ś.p. Trójki pojawiły się podcasty byłych dziennikarzy, wszystkie godne polecenia, radiowcom z kilkudziesięcioletnim stażem rozmowy nie rozchodzą się i nie rozłażą, bo prowadzący umieją budować opowieści. Oprócz polecanego powyżej "Raportu o stanie świata" (obok samego "Raportu" są jeszcze podserie - np. "Raport o książkach" czy "Sezon nieogórkowy") jest np. "Brzmienie świata z lotu Drozda" Pawła Drozda (głównie rozmowy o kulturze czy środowisku różnych krajów, tematy zróżnicowane, od literatury estońskiej przez opowieści kierowcy tira z Wysp Brytyjskich po podlaskie szeptuchy) i K3 Dariusza Bugalskiego (rozmowy głównie o higienie psychicznej, dla mnie chwilami takie trochę za bardzo mindfulnnesowo-jogowo-coachingowe, ale to kwestia gustu).

A z innych źródeł podcastów, fajne jest Radio Naukowe, Podcast Historyczny i Dział Zagraniczny (nazwy oddają tematykę podcastów). Z komediowych lubię "Jak się starzeć bez godności", ale pierwszy sezon jest za paywallem Radia 357 (drugi jest ogólnodostępny, ale jest trochę słabszy, zwłaszcza technicznie).
      • jofin Re: Podcasty 10.08.22, 21:33
        Bardzo polecam serie wywiadow na rozne ciekawe wspolczesne tematy ze specjalistami w roznych dziedzinach.
        Wywiady sa po angielsku.

www.globalplayer.com/podcasts/42KuTe/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka