Dodaj do ulubionych

Bella Italia i nie tylko taka

30.08.22, 20:34
Kończy się mój pobyt we Włoszech, mam sporo obserwacji po wakacjach na południu tego pięknego kraju. Plusów było mnóstwo, bo jak wiadomo Italia jest bella i ma urok niepowtarzalny, niezwykłe zabytki, mista i masteczja pełne centro storico i tu naprawdę "mówią wieki", do tego ma najlepszą kuchnię i przyjaznych, otwartych ludzi. Ale są też minusy i zamierzam o tym.

1. Pierwszy to fakt, że było zimniej niż w Polsce i prawie codziennie chmury 😜 To mnie zaskoczyło, obawiałam się upałów, ale było trochę za zimno wink

2. Tego nie mogę im wybaczyć: koszmarnego syfu jaki ludzie zostawiają na plażach i wszędzie dookoła. Nawet po czystej Portugalii, przeżyłam szok. Syf i brud jak w krajach arabskich 😪 Wszędzie pety (palą jak smoki, co też jest ohydne, moda na niepalenie się tu nie przyjęła) plus papiery, folie, kartony, butelki, pudełka po fajkach i wszelkie śmieci walają się nawet w najbardziej reprezentacyjnych punktach miasta. Kosze są pełne wypadających , nie opróżnianych śmieci, brak toalet i wszelkiej plażowej infrastruktury.

3. Do tego wiadomo, kilkugodzinny czas sjesty smile Normalnie nie mam z tym problemu, ale z dorastajacym dzieciątkiem nas dobijało to, ze ok.17-18, jak wracaliśmy z plaży ono umierało z głodu i chciało wstąpić na jedzenie a wszystko zaczynało być czynne od 19 najwcześniej wink

4. Skalista plaża. Klify spektakularne i tworzą klimat. Ona sama przepiękna, ale nigdy więcej! smile
Obserwuj wątek
    • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 20:38
      Na tych skałkach to sobie można niezła krzywdę zrobić. Kolega kiedyś zabrał swoją nową dziewczynę, ta się poślizgnęła i przywaliła głową, romantyczny spacer po "scogliera" skończył się na OIOMie.
      • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 20:49
        To prawda, widziałam bardzo mlodych chlopakow chodzących po skałach jak alpinisci skaczących z kilkudziesięciu metrów z klifu. Wyglądali jak samobójcy a oni się chwilę przyglądali dnu, by trafić w jedno miejsce gdzie nie było skał. Mąż na rozwalił nogę bo fala go rzuciła na skały. Wiatr i morze niespokojne, rejs nam odwołali bo za duże fale. Wchodzenie po kamieniach do morza to koszmar. Mnóstwo skał na dnie, kamieni i głazów. No Hiszpania to jednak wymiata z wybrzeżem. Tu jest pięknie i malowniczo, ale do podziwiania, do kąpania mniej. Moi chłopcy też z klifów skakali, tu to narodowa rozrywka smile
        • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 20:56
          Nie wszędzie jest kamienista plaża. My jedziemy w połowie września do Apulii i mamy zarezerwowany domek w miejscu, w którym wiemy, że plaża i dno są piaszczyste:p i cała plaża dla nas, bo w tym czasie dla Włochów to już jesień i na plażę się nie chodzi a turystów też już wielu nie ma :p
          • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:02
            Tak wiem, gdzie jest piszczysta, ale mąż odmówił wynajęcia tu auta bo twierdzi, ze chce żyć 😜 To prawda, nikt się zatrzymuje nawet na pasach, olewaja przechodniów i jeżdżą jak dzicy. Przy czym i w Portugalii i w Hiszpanii mieliśmy auto do dyspozycji i śmierć nam w oczy nie zaglądała.
            • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:09
              No tak, jak ktoś nie przyzwyczajony, to prowadzenie auta może nie być dobrym pomysłem:p mój mąż na szczęście potrafi się świetnie w tym chaosie odnaleźć, w końcu tam prawko zdawał:p
              Dla mnie ruch uliczny w IT to chyba najsilniejszy argument za tym, żeby się tam nigdy nie przeprowadzać. Człowiek żyje w permanentnym stresie.
              • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:11
                To prawda. Nauczyłam się mieć oczy dookoła głowy. Polska przy tym to Wersal obecnie smile
            • kurt.wallander Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:06
              bergamotka77 napisała:

> Tak wiem, gdzie jest piszczysta, ale mąż odmówił wynajęcia tu auta bo twierdzi,
              > ze chce żyć 😜

A mój mąż to kozak smile Dał radę dużym samochodem po samym Neapolu (i okolicach). Co prawda z obłędem w oczach i z postanowieniem, że nie zamierza powtarzać tego doświadczenia wink Zdecydowanie dysponując autem ma się większy wybór plaż.
              • przepio Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:16
                kurt.wallander napisała:
                >
                > A mój mąż to kozak smile Dał radę dużym samochodem po samym Neapolu (i okolicach)

No to faktycznie kozak, mój nie ma problemów, by jeździć po największych miastach Europy, a jednak stwierdził, że Neapol go przerasta i nie odważyłby się tam jeździć.
                • em_em71 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:22
                  Mój jezdził. Takze w Turcji. My samochodowi, chłopaki jadą w świat na 2 miesiące, ja dolatuję na 3 tygodnie. Samochód musi być.
              • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 07:38
                Neapol to moja trauma drogowa :p
                Kiedyś nieopatrznie zgodziłam się zwieźć kolegę na lotnisko i to było bardzo stresujące doświadczenie:p
                Stałam w długim korku przed rondem a samochody mnie mijały z prawej po chodnikach, po pasach zieleni.. trąbią na pieszych, przepychają się tymi chodnikami, lawirują między drzewami.. chaos, to delikatne określenie:p
                Byłam już dość przyzwyczajona do południowego stylu jazdy, jednak Napoli to za wiele:p
                • primula.alpicola Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 07:40
                  Miałam taką "przyjemność", na szczęście taksówką, to była jazda z horroru.
                  Na Neapol powinien być oddzielny kurs i egzamin.
              • thank_you Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:35
                A ja przejechałam z Polski na Sycylię. big_grin Dlatego zawsze mnie bawią te argumenty o dzikich warunkach na polskich w drogach, w odroznieniu od tego reszty Europy. Taaa, w Hiszpanii, Włoszech czy na Bałkanach nie jeździli - aczkolwiek mnie to nie przeszkadza, bo wiesz czego możesz sie spodziewać, a konkretnie - wszystkiego i zewszad. 🤣
                • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:39
                  To prawda, a sami Polacy tworzą legendy jak to u nas niebezpiecznie na drogach. Uważam, że jest z tym coraz lepiej. No i jest coraz częściej, a mnie boli ten syf i śmieci zostawiane, nawet na plażach. Jak można wszystko rzucać pod nogi? Pety itd. Koszy też brakuje, ale to insza inszość.
                  • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:40
                    *Coraz czysciej nie częściej
                  • naturella Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 18:49
                    Jedź na północ, do Toskanii. Tam wszystkie plaże prywatne, idealnie czyste, sprzątane codziennie, pełno koszy na śmieci itp.
                • kurt.wallander Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:44
                  thank_you napisała:

> A ja przejechałam z Polski na Sycylię. big_grin

My generalnie podróżujemy po Europie samochodem: również na południe Hiszpanii czy Włoch.
                • wapaha Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 14:16
                  Droga powiatowa w Rumunii.....
                  Po pobycie tam - jeżdzenie po Polsce to czysta przyjemność - poza prędkością, jazdą bez świateł, zmian pasów bez kierunku i właczeniu lewego kierunku przy wjeździe na rondo, dzieci u taty na kolanach za kierownicą -szczególnie uważać musza piesi bo czerwone dla kierowców nie zawsze oznacza stój big_grin
                • sol_13 Re: Bella Italia i nie tylko taka 01.09.22, 00:30
                  thank_you napisała:

> A ja przejechałam z Polski na Sycylię. big_grin Dlatego zawsze mnie bawią te argumen
                  > ty o dzikich warunkach na polskich w drogach, w odroznieniu od tego reszty Euro
                  > py. Taaa, w Hiszpanii, Włoszech czy na Bałkanach nie jeździli - aczkolwiek mnie
                  > to nie przeszkadza, bo wiesz czego możesz sie spodziewać, a konkretnie - wszys
                  > tkiego i zewszad. 🤣

Oesu tak! Mnie też to zawsze niezmiernie bawią wątki, jakie to u nas chamstwo na drogach bo ktoś mignął światłami jak się jedna z drugą wlokła lewym pasem. Polecam np. w Maroku pojeździć.
                  • homohominilupus Re: Bella Italia i nie tylko taka 01.09.22, 11:52
                    sol_13 napisała:

>
                    > Oesu tak! Mnie też to zawsze niezmiernie bawią wątki, jakie to u nas chamstwo
                    > na drogach bo ktoś mignął światłami jak się jedna z drugą wlokła lewym pasem. P
                    > olecam np. w Maroku pojeździć.

A tam w Maroku, średniej wielkości miasto w Hiszpanii może być i od razu przychylniej się na polskich kierowców popatrzy.
          • celandine Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:35
            Właściwie to w Apulii większość jest piaszczysta, całe Salento to piaszczyste plaże po prawej aż do samego koniuszka obcasa, słynne włoskie "Malediwy", cały rejon Ostuni to szerokie piaszczyste.. No trzeba się uprzeć, żeby na kamienistej siedzieć.
            • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 07:30
              Tyle, że nawet na tych piaszczystych dno często bywa bardzo kamieniste i bez butków nie wejdziesz :p
              Bez dzieci to spoko, się przejdzie przez pas kamorów i dalej jest ok, ale z dziećmi to jednak upierdliwe :p
              Z drugiej strony, to tam, gdzie kamienie, tam więcej morskich żyjątek do oglądania, też frajda :p moja młoda była zachwycona jak tata się wynurzył z wody z krabem na plecach 😂
              • kurt.wallander Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:45
                Dokładnie, buty do wody i można śmigać smile
        • ichi51e Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 00:58
          przecież to wchodzisz w butach do pływania 😳
    • skat_0 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 20:51
      Bez fotek sie nie liczy! Gdzie te Włochy?
      • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 20:52
        Południe Włoch, tyle wystarczy, na obcasie smile
        • princesswhitewolf Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 20:53
          Puglia czy co? Jakie poludnie?
          • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 20:56
            Tak, Apulia. Co jest niezrozumiałego w słowie południe? smile
            • princesswhitewolf Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:04
              >Co jest niezrozumiałego w słowie południe?

Na poludniu masz Calabrie, Basilicata, Campagnie...Sycylie tez?

Zreszta wiecej. Juz Neapol uwaza sie za "poludnie"
            • przepio Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:08
              My w tym roku w Lecce, ok 16.00 nie byliśmy w stanie nigdzie zjeść, bo sjesta. Pal licho jedzenie, ale picia nie mogliśmy zdobyć. Chyba właśnie tam, na południu Włoch zobaczyłam tak naocznie, że życie zaczyna się dopiero po 19.
              • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:13
                O z pociągu do Lecce korzystaliśmy parę razy smile Ja w Polignano. Po 15:00 u nas juz odmawiają przyjmowania zamówień. Często mają tylko przekąski jeśli już coś czynne jest jakimś cudem.
                • przepio Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:36
                  bergamotka77 napisała:

> Ja w Polignano.

Tez byliśmy żeby zobaczyć słynna plażę, z samego rana, żeby uniknąć tłumów. Pięknie, ale na chwilę.
          • skat_0 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 20:57
            Ej no pokaz foty 😀 ja do Włoch to tylko na mapach Google w tym sezonie
    • hanusinamama Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 20:56
      Dorastające dzieciątko mnie urzekło.
      • magdallenac Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:06
        Ale przecież to żartobliwie było. Ja też o mojej nastolatce często mówię dzieciątko.
    • nenia1 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 20:57
      To chyba zależy gdzie ten syf. Przecież nie w całym kraju. Rzuca się w oczy na południu, ale przykładowo taka Elba czy Capri ma piękne, czyste plaże.
      • przepio Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:11
        nenia1 napisała:

> ale przykładowo taka Elba czy Capri ma piękne, czyste plaże.
        Capri? Pamiętam dwie plaże, Grande była wielkości koca, nie widziałam Piccolo, ale podejrzewam, że mogłam przeoczyć.
        • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:26
          Sardynia ma świetne, czyste plaże. Ba nawet na Sycylii widziałam kilka fajnych.
          • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:42
            No właśnie teraz planuję Sardynię, zwłaszcza, że eliszka pisała tu peany na cześć wyspy. Ale fajnie sobie odmienić, dziecku tez się podobaja klimaty Italii, był wcześniej w Rzymie, i przymyka oczy na brak dostępności żarła przez kilka godzin. Robi furorę wśród Włochów swoją blond czupryną i próbami używania włoskiego: Il conto per favore 😄
            • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:45
              Tak, blond czupryna to coś kompletnie niespotykanego na południu Włoch.
              Robi wrażenie.
              • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:50
                I jasnoniebieskie oczyska. U jednego właściciela naszej ulubionej knajpki mamy zawsze chody. Wola z daleka imię syna po włosku i wita "przyjaciela". A mój chce jeść tylko tam, bo piękne i sympatyczne czarnowłose kelnerki go dopieszczaja smile
                • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:56
                  🤣
                  No oczywiście, to dla tych oczu niebieskich tak go woła 😂😂
                  Wiesz berdżi, że Włochy to nie Afryka dzika i niebieskookich blondynów widują tam na codzień?
                  Cała rodzina mojego męża jest blond w różnych odcieniach, większość ma oczy albo niebieskie, albo szare i zapewniam cię, że nie są jedyną blond rodziną w promieniu 100km..
                  • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:58
                    Błagam, nie widziałam ani jednego blond Włocha, większość czarne ma włosy jak smola. Może na północy to norma , że są blondyni, ale na południu dominuje inny typ urody.
                    • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:00
                      No patrz, mój mąż urodził się w Taranto, jego rodzina mieszka na południu od pokoleń:p
                      Żadne blond dziecko tam nikogo nie dziwi i nie zaskakuje.
                      • solarpowerprincess Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:02
                        Może to jest raczej kwestia wypłoszonego wyrazu oczu.
                        • memphis90 Re: Bella Italia i nie tylko taka 01.09.22, 07:31
                          Po prostu właściciele restauracji wyczuli krew... I euro...
                      • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:07
                        No nie wiem, ale slowo honoru nie widziałam blondwłosej włoskiej rodziny. A wokół głównie Włosi.
                        • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:14
                          Na Sycylii są nawet rudzi...moja koleżanka z Neapolu ma niebieskie oczy i brązowe włosy..ehm to nie Andaluzja big_grin
                        • fragile_f Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:18
                          Procentowo na południu Wloch masz nawet 5-7% blond populacji, na polnocy jeszcze wiecej.
                          • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:20
                            fragile_f napisała:

> Procentowo na południu Wloch masz nawet 5-7% blond populacji, na polnocy jeszcz
                            > e wiecej.
                            >

To rzeczywiście ogromny procent🤣
                            • angazetka Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:22
                              Więcej niż rudych w Polsce, a jakoś nikt na rudych się szczególnie u nas nie gapi i ich nie podziwia.
                      • mae224 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:09
                        ale słyszałyście kiedyś o Normanach i o tym, gdzie dopłynęli i skąd byli? 😃
                        • riskylea Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:12
                          Berga nie widziała blond włoskich rodzin, więc to znaczy że ich nie ma. Czego nie rozumiecie?
                          • gama2003 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:36
                            Mój osobisty włoski szwagier ma niebieskie oczy i jest blondynem. Dzieci też jasnowłose.
                            Udaje Włocha ?
                            • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:38
                              A skąd jest, bo to ma znaczenie?
                        • celandine Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:39
                          Mój mąż pochodzi z miejsca na południu, gdzie osiedlili się Normanowie, wszyscy prawie są tam rudawymi blondynami, mam dzięki temu rude dziecko, choć sama jestem ciemnowłosa...
                          • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:41
                            Moja córka też czarna jak węgiel po tym ojcu południowcu 🤣
                            • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:43
                              No właśnie czyje to dziecko? wink Bo mój mąż to długo jasny blondyn był 😁
                              • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:49
                                Na pewno nie twojego męża 😅
                            • gama2003 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 23:14
                              To ta z prawej ?
                              • berdebul Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 15:10
                                Ta z prawej to syn, ale z prawdziwego Włocha z czarnymi włosami suspicious
                            • zosia_1 Re: Bella Italia i nie tylko taka 03.09.22, 13:49
                              Bardzo jej się włosy od słońca rozjaśniły😉
                          • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:41
                            No to widocznie nie tu. Blondwlosych Włochów nie spotkałam, że dwie kobiety ale mogły się rozjaśnić. Mój młody z dłuższymi blond włosami się wyróżnia.
                          • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 01.09.22, 09:23
                            rudawy blondyn? ueee, wyobrazalam sobie hot archeologa lekko w typie Massimo
                            • magdallenac Re: Bella Italia i nie tylko taka 01.09.22, 17:22
                              Uwielbiam rudawych blondynów, opalających się na brązowo. Takich ze skandynawskimi genami.🤭
                              • m_incubo Re: Bella Italia i nie tylko taka 01.09.22, 17:31
                                Ach! 😍
                              • ladymercury Re: Bella Italia i nie tylko taka 01.09.22, 17:42
                                Wikingowie 👍
                      • m_incubo Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:18
                        Przecież to nie chodzi o jakieś tam blond dziecko! Chodzi o KONKRETNE blond bergamocię! Takich na pewno NIKT na południu nie widuje!
                        A ty o jakimś tam swoim mężu, pff...
                    • snakelilith Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:13
                      bergamotka77 napisała:

> Błagam, nie widziałam ani jednego blond Włocha, większość czarne ma włosy jak s
                      > mola. Może na północy to norma , że są blondyni, ale na południu dominuje inny
                      > typ urody.
                      >

Tak, berga, na pewno. Wszyscy Włosi są czarni, a wśród tych 65 milionów turystów odwiedzających co roku Włochy nie ma ani jednego blondyna z niebieskimi oczami. Wszyscy Brytyjczycy, Holendrzy, Niemcy i Skandynawowie farbują się przed wakacjami w Italii na brunetów, więc twój syn jest dla Włochów niesamowicie fascynujący. big_grin
                    • aguha Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 11:16
                      Wynajmowałam mieszkanie od rudowłosego Sycylijczyka. 😂
                      Wydaje mi się, że przynajmniej na Sycylii wielu mieszkańców ma berberyjskie pochodzenie, a Berberowie przecież często mają niebieskie oczy, rude bądź jasne włosy.
                      • arista80 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 11:31
                        Najlepsza koleżanka mojej córki ma przepiękne rude włosy (jej mama również).
                        Moja dawna koleżanka (z Kalabrii) ma ciemny blond, podobnie jak jej chłopak (też Kalabryjczyk).
                        Wspominałam już o mojej rodzinie (nikt ni wygląda jak typowy ciemny Włoch) oraz wielu innych znajomych, którzy również odznaczają się dość jasną karnacją.
                        Jakkolwiek wiem, że do Bergi, ona woli żyć w wyobrażeniu, że jej synek jest wielce wyjątkowy, a niż dopuścić do siebie myśl, że to włoski popularny chwyt marketingowy, aby zagraniczni turyści zostawili więcej kasy.
                        • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 11:49
                          Mieszkasz na południu Włoch że opowiadasz o swoich rudych sąsiadkach? Bo jak nie, to twój wywód nie ma sensu.
                          • arista80 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 11:57
                            Mieszkam w samym centrum Włoch, w regionie, w którym osiedla się bardzo dużo południowych Włochów. Mam tutaj znajomych m in. z Kalabrii i z Sycylii i naprawdę wygląd wielu z nich zaprzecza popularnemu mitowi wyglądu "ciemnego Włocha". Oczywiście ty możesz dalej próbować przekonywać mnie (i siebie), że nie, bo ty takiego nie widziałaś, ale faktów nie przeskoczysz.
                        • dyzurny_troll_forum Re: Bella Italia i nie tylko taka 07.09.22, 11:40
                          arista80 napisała:

> Jakkolwiek wiem, że do Bergi, ona woli żyć w wyobrażeniu, że jej synek jest wie
                          > lce wyjątkowy, a niż dopuścić do siebie myśl, że to włoski popularny chwyt mark
                          > etingowy, aby zagraniczni turyści zostawili więcej kasy.

Znaczy postawiłbym tezę, że Włosi kochają dzieci. Wszystkie dzieci.
                          I zawsze dzieci są traktowane wyjątkowo.
                • fragile_f Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:21
                  Przeciez we Włoszech nie dość, ze sa naturalni blondyni, to jeszcze maja mase turystow z polnocy.

Blondyni moga wzbudzac emocje w krajach typu Indie czy Chiny, ale w Europie..? Mooze w latach 50tych.
                  • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:54
                    Mój długo był jasnym skandynawskim blondynem i w Afryce Północnej była do niego kolejka do zdjęć. Ale tu tez się wyróżnia.
                    • fragile_f Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 23:56
                      Tak, kolejka do blond turysty w Tunezji czy innym Egipcie, gdzie przyjeżdżają tysiace Skandynawow big_grin
                      • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 23:57
                        No była, co ci poradzę smile
                      • arista80 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 09:36
                        Zachwycanie się blond włosami we Włoszech to popularny chwyt marketingowy, aby naiwny turysta zostawił więcej forsy. I bergamotkowa rodzinka jest tego super przykładem. Prowadzący knajpę pozachwycał się blond włoskami, Berga w poczuciu wyjątkowości chętnie korzystała z lokalu, a zadowolony właściciel przytulał z tego tytułu kasę.
                        We Włoszech jest pełno blondynów poczynając od mojego męża i dzieci (córka ma długie blond włosy). Najlepsza koleżanka córki ma rude włosy, zaś dobry kolega syna wygląda jak mały aniołek. I to wszytko są rodowici Włosi. Jakkolwiek rozumiem, że dla większej zajebistości lepiej jest udawać, że wszyscy są czarni jak Murzyni i jedynie bergamotkowie tacy wyróżniający się na ich tle.
                        • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 09:49
                          "Zachwycanie się blond włosami we Włoszech to popularny chwyt marketingowy, aby naiwny turysta zostawił więcej forsy."

No dokładnie 🤣 berdzitta con famiglia byli łatwym celem 🤣
                          • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 09:55
                            No jasne, bo ja się urodziłam wczoraj i nie wiem po co oni bajeruja turystów. Na nas nie zarobił bo chodziliśmy tam tylko na pizzę ze 2-3 razy bo młodemu tam smakowała, a ona tańsza niż w Polsce smile A blondwlosych tubylców tu nie ma, nie wciskaj kitu. Występują tak często jak Polacy o południowym typie urody smile
                            • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:02
                              Berga, weź się nie pogrążaj 🤣
                              Masz, moja córka z południowo włoską kuzynka i moja szwagierka z córką:p
                              • majenkir Re: Bella Italia i nie tylko taka 02.09.22, 21:20
                                Te dzieci bez pasów jadą?
                                • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 03.09.22, 07:29
                                  Stoją.
                            • arista80 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:02
                              "A blondwlosych tubylców tu nie ma, nie wciskaj kitu. Występują tak często jak Polacy o południowym typie urody"
                              Powiedziała Berga po 10-dniowym pobycie we Włoszech. O dziwo ja, która mieszkam tu już prawie 20 lat, znam ich na pęczki, poczynając od mojej rodziny, kończąc na znajomych pochodzących z różnych zakątków Włoch, jako że w moim regionie (Umbria) jest bardzo dużo Włochów z południa.
                        • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:00
                          Arista jak zwykle na poziomie. U was się mówi Murzyni na ciemnoskórych?
                          • arista80 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:11
                            "Poziom" pokazujesz właśnie ty, bo nawet nie zrozumiałaś (albo udajesz) wyrażenia. Bardzo dobrze wiesz, że czarny nie został użyty w celu określenia rasy, tylko ciemnego koloru skóry (który pewnie też był częstszy, bo ludzie opaleni). Jak już się kończą argumenty, to zaczynamy ad personam? To takie typowe dla ciebie.
                            Po prostu śmieszne jest, że ty poza ledwie ileś tam dniowym, wakacyjnym pobycie we Włoszech upierasz się, że tam są wszyscy ciemni, podczas gdy ja i mashcaron mające rodzinę i włoskich znajomych mówimy i wskazujemy ci, że tak nie jest. We Włoszech jest bardzo dużo osób o jasnych włosach i jasnej karnacji. Jakkolwiek ty nadal będziesz upierać się przy swoim.
                            • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:14
                              Pisalam, że na północy czy w innych rejonach Włoch tak, ale na południu niebieskoocy blond Włosi są taką rzadkością jak u nas osoby o południowym typie urody. Z wyjątkiem Romów.
                              • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:17
                                A my ci mówimy, że się mylisz. Mieszkałam na południu Włoch ( Puglia i Basilicata- pięknie tam, polecam, bo niedoceniana), mam tam rodzinę, bywam 4 razy do roku i po prostu wiem, że blond włosy nie są tam niczym dziwnym, widuje się blondynów na ulicach codziennie 🤷
                                • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:19
                                  5 proc. populacji to sobie oblicz jak często występują.
                                  • mashcaron Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:23
                                    Dziwisz się i zachwycasz widząc rudego w Polsce?
                                    Choć w sumie, po tobie możnaby się tego spodziewać:p
                                  • kadfael Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:38
                                    3 mln co najmniej.
                                  • suki-z-godzin Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 14:04
                                    bergamotka77 napisała:

> 5 proc. populacji to sobie oblicz jak często występują.
                                    >

5 procent populacji to jedna osoba na 20. Rzeczywiscie rzadkosc, lol.
                              • hanusinamama Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 14:06
                                I wtedy chodzi ona Berga- ze swoją południową urodą wsród samych blond-Polaków...cała na biało.
                                • panna.nasturcja Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 18:49
                                  Jaką południową urodą? Widziałaś jej zdjęcie pod ostatnim artykułem o covidzie linkowanym na ematce? Koło południowej urody to ona nawet nie stała.
                                  • mid.week Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 18:51
                                    panna.nasturcja napisał(a):

> Jaką południową urodą? Widziałaś jej zdjęcie pod ostatnim artykułem o covidzie
                                    > linkowanym na ematce? Koło południowej urody to ona nawet nie stała.

Oj tam. Poludnie to tak szerokie pojęcie ze cos sie dopasuje
                                  • ritual2019 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 18:59
                                    Ja nie widzialam tego zdjecia.
                                  • hanusinamama Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 19:24
                                    Tak widziałam, wczesniejsze jej zdjęcia też smile To była...ironia.
                                  • gama2003 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 20:31
                                    Popołudniowa to może była ?
                                    • hanusinamama Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 20:48
                                      Napisałam tak...bo sama Berdzitta twierdzi, ze ja za Włoszkę bierą...
                    • hanusinamama Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 14:03
                      Tak jak twoja legendarna uroda z tabunami zakochanych mężczyzn i kobiet...ale czekaj. kazdy tu twoje zdjęcie widział.
                  • memphis90 Re: Bella Italia i nie tylko taka 01.09.22, 07:39
                    W latach 50 to się dzieje "L'amica geniale" I bohaterka jest blond dziecięciem...
              • maleficent6 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:38
                😂😂😂
            • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:49
              Eliszka przesadza trochę z Sardynią. Tzn. owszem piękne miejsce ale bez przesady..Majorka czy wyspy Kanaryjskie robią lepsze wrażenie (tak, wiem, że to Hiszpania). Sycylia też, choć brudniejsza jest dużo bardziej różnorodna i ciekawsza architektonicznie, kulinarnie i krajobrazowo. Sardynia to glównie ładne plaże, ciekawy park narodowy Gerotsu lub tajemnicze budowle Nouraghi, ładne Cagliari oraz piękne mozaiki w Nora..i to by bylo na tyle. Urokliwie owszem ale dla mnie nudnawo.
              • em_em71 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:55
                Pełna zgoda.
              • volta2 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 21:55
                u mnie ktoś z rodziny, bywały w świecie, sardynię też gorąco rekomendował, właśnie z uwagi na plaże
                mnie na wyjeździe letnim niczego innego nie brakuje, więc mogło by już nawet tych mozaik nie być. zwiedzanie latem to średni pomysł, nie powiem, że tego nie robiłam, ale już wiem i no no no
                • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:08
                  Fakt, latem musi być potwornie gorąco.. Ja byłam jesienią, m.in. w październiku i było bardzo ciepło, ale jednak już ciut chłodniej, mniej ludzi itd. Mozaiki podałam jako przykład, bo lubię akurat wykopaliska, fragmenty dawnych miast, budowle, kolumny itd, i tam faktycznie jest to ładnie zachowane. Natomiast cała reszta jakiegoś większego szału nie robi..kuchnia tez w sumie taka sobie.
              • princesswhitewolf Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:06
                No ale.Sycylie tez mozna tak skrocic jak Sardynię hehe Taormina, Palermo/Monreale, Katania okolice Etny, Arigento swiatynie i ladne plaze
                • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:10
                  nie nie. Sycylia ma dużo więcej moim zdaniem. Agrigento czy Syrakuzy albo Taormina, wreszcie Erice niczego takiego nie znajdziemy na Sardynii, przeróżne małe miasteczka z fajną architekturą, Etna no wiadomo..i jedzenie, dużo bardziej urozmaicone.
                  • princesswhitewolf Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:49
                    Sardynia ma rewelacyjne żarcie wysokiej jakosci. Makarony typu culurgiones.
                    Przepiekne plaze.
                    Sycylia to historycznie tylko miala interesujaca kuchnie. Teraz to cannoli i arancini ryzowe kule. Ja nie lubie arabskich ostrot.

Kiedys bylam na 2.5 tyg wyprawie lot na Malte, prom do Katanii i zwiedzanie Sycylii, potem prom na Sardynie i promik na Korsykę, potem lot do domu.

No i na Sycylii to poza Taormina i samym Palermo i Monreale to jakos tak nie za bardzo....
                    A na Sardynii podobalo mi sie bardzo, duzo starych zabytkow rzymskich. Spokojniej niz na Sycylii.

Malta wtedy byla przesympatyczna a na Korsyce bida
                    • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:52
                      a powiem ci, że Malta mnie nie porwała,może kwestia pobytu w sezonie. Miałam poczucie klaustrofobii.
                    • em_em71 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 23:31
                      No właśnie, jak każdy odbiera inaczej. Wakacje na Korsyce to moje top 10. Na Malcie byłam dawno temu, nie tęsknię. Z towarzyskiego punktu widzenia było ok, bo to czasy jak jeszxze zdarzało nam się z bp wyjeżdżać.
                      Ja zazwyczaj w jednym regionie jednorazowo spędzam ok 3 tygodni, jest czas by powęszyć i odnależć różne smaczki. Może rzeczywiście zrobić trzeba jeszcze jedno podejście pod Sardynię, ale jest tyle innych miejsc, ech...
                      • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 00:30
                        pewnie tak, zalezy też od pory roku itd. Ja najczęściej jestem na tydzień, czasem 10 dni, w wiele miejsc wracam i potem sobie powolutku znów zwiedzam.
              • eliszka25 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:40
                Oj, to widzę, że za wiele na tej Sardynii nie widziałaś 😄. To jest duża wyspa, północ jest zupełnie inna niż południe, południowy zachód jest dziki i przepiękny. Stare kopalnie, jaskinie, opuszczone miasto, starożytne świątynie. Widziałaś wąwóz Su Goroppu z 500-metrowymi ścianami albo Cala Gonone i tamtejsze oceanarium? Wyspy Magdaleny albo Santa Teresa di Gallura? Z twojego opisu wynika, że nie. O Sulcis też za bardzo nie masz pojęcia. Wiesz, co to pompija?

Oczywiście moje zachwyty są bardzo subiektywne i nie ma obowiązku kochać akurat Sardynię 😁
                • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:44
                  Byłam na północy i faktycznie aż tyle nie zwiedziłam. Natomiast moje serce jednak zdobyła Sycylia (na ten moment), miałam plan jechać na Sardynię i połączyć z Korsyką ale nie wypaliło niestety sad.
                  • eliszka25 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:52
                    Sycylia też jest piękna i mam plan, żeby wybrać się tam jeszcze raz, bo byliśmy tylko tydzień. Nie każdy musi się zakochać koniecznie w Sardynii. Tylko skoro za wiele nie zwiedziłaś, to nie pisz, że nie na tam nic ciekawego. Jak potrzebujesz adrenaliny, bo ci nudno, to przejedź się drogą do Nebidy albo idź pogłaskać rekiny w Cala Gonone 😄
                    • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:54
                      nie pisałam, że nie ma nic ciekawego, tylko, że dla mnie Sycylia jest różnorodniejsza.
                      • eliszka25 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:56
                        E, no jednak nie jest. Ale spoko, najwyraźniej tobie w serce zapadła Sycylia, a mnie Sardynia.
                        • simply_z Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 23:40
                          wulkan matongue_out. kocham wulkany
                          • eliszka25 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 00:02
                            simply_z napisała:

> wulkan matongue_out. kocham wulkany

No dobra, z wulkanem nie wygram 😄
                        • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 23:56
                          eliszka25 napisała:

> E, no jednak nie jest. Ale spoko, najwyraźniej tobie w serce zapadła Sycylia, a
                          > mnie Sardynia.

W sumie to fajny wątek wyszedł. Co kto lubi i jak oceniamy Italie i jej różne rejony smile
                          • eliszka25 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 00:04
                            Też lubię takie dyskusje. Czasem można się dowiedzieć fajnych rzeczy.
                      • primula.alpicola Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:57
                        simply_z napisała:

> nie pisałam, że nie ma nic ciekawego, tylko, że dla mnie Sycylia jest różnorodn
                        > iejsza.

Obie są piękne i zupełnie różne.
              • thank_you Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:43
                Sardynia to przepiekne plaże i Tam jeździ sie w innym celu niż na Sycylię smile Obydwie są cudowne, ale każda na swoj sposób.
            • solarpowerprincess Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:01
              Ale wiesz, że nawet 4 latki z Polski są w stanie opanować więcej zwrotów niż prośba o rachunek?
              • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 30.08.22, 22:05
                solarpowerprincess napisała:

> Ale wiesz, że nawet 4 latki z Polski są w stanie opanować więcej zwrotów niż pr
                > ośba o rachunek?

Tak jaaasne wink Mój zna juz sporo zwrotów i jestem dumna że uzywa.
            • primula.alpicola Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 10:56
              bergamotka77 napisała:

> No właśnie teraz planuję Sardynię,

Nie mogę się doczekać wątkubig_grin
              Mąż niech weźmie parę lekcji jazdy po górkach, na wszelki wypadek, przecież nie będziecie na plażę latać szybowcemwink
              • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 11:00
                Mój mąż by cię zaskoczył umiejętnościami i wtrzymaloscia ( z nart we Włoszech potrafi wrócić do Polski na raz) ale nie będzie narażał nas jazdą w dzikim pod względem braku zasad drogowych kraju.
                • primula.alpicola Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 11:08
                  Nie, nie zaskoczyłby mnie.
                • hanusinamama Re: Bella Italia i nie tylko taka 31.08.22, 14:20
                  Matkobosko ale ty sie dajesz podpuszczać...
                • memphis90 Re: Bella Italia i nie tylko taka 01.09.22, 15:36
                  >z nart we Włoszech potrafi wrócić do >Polski na raz
                  Ale ze istnieja ludzie, którzy robią inaczej...?
                  • bergamotka77 Re: Bella Italia i nie tylko taka 01.09.22, 15:37
                    Oczywiście, większość znanych mi osób planuje nocleg na tej trasie. To jest kilkanaście godzin jazdy non stop.
                    • memphis90 Re: Bella Italia i nie tylko taka 02.09.22, 10:48
                      Ja z kolei nie znam nikogo, kto by nocował na trasie wracając z nart... To jest ile? 12h max?
                      • annaboleyn Re: Bella Italia i nie tylko taka 02.09.22, 10:59
                        My czasem nocujemy, zwykle wyjeżdżamy zmęczeni psychicznie, a wracamy umordowani fizycznie. Przy wyjezdzie z Polski zawsze są jakieś sztuki, typu korki, roboty drogowe, itp. Zmęczeni jesteśmy, zwyczajnie, to nie jest bezpieczne, można, jasne, ale po cholerę ryzykować. Może to wiek, faktycznie, jak byliśmy bliżej 30 niż 50, to zdarzało nam się na raz te 1600 zrobić. Ale po co właściwie?
                        • panna.nasturcja Re: Bella Italia i nie tylko taka 02.09.22, 14:01
                          My co prawda nie na narty, ale w trasie tej długości zawsze nocujemy, na narażenie życia jadąc kilkanaście godzin to mi trochę życia już szkoda.
                      • riskylea Re: Bella Italia i nie tylko taka 02.09.22, 11:42
                        Nam się zdarza, jeżeli wracamy z Włoch. Do domu mamy ok. 1300 km - to nie jest 12 h. Zatrzymujemy się na jakieś jedzenie, tankowanie, siku - to już ok godziny. Miejscowości narciarskie do których jeździmy są z reguły niedaleko od autostrady, ale trzeba do tej autostrady dojechac, co zajmuje zwykle też ok. godziny. Czasem trafi się na korek. W tym roku wróciliśmy na raz, ale byliśmy zmęczeni, ten dodatkowy nocleg nie robi jakiejś wielkiej różnicy finansowej, a dla nas jest bardziej komfortowo.
                        Z Austrii wracamy na raz.
                      • ichi51e Re: Bella Italia i nie tylko taka 02.09.22, 11:52
                        12h ciągiem to tylko jak kierowcy się zmieniają dla mnie.
                      • pade Re: Bella Italia i nie tylko taka 02.09.22, 17:26
                        memphis90 napisała:

> Ja z kolei nie znam nikogo, kto by nocował na trasie wracając z nart... To jest
                        > ile? 12h max?
                        >

A to mało?
                        Nigdy nie rozumiałam tego przechwalania się kto szybciej czy tam krócej przejechał 1000 km.
                        Dla mnie jazda bez postojów na wyprostowanie nóg i dłuższa jazda bez noclegu po drodze to są zwyczajne tortury. Nie wiem w imię czego mam się tak nad sobą znęcać.
                        Poza tym bardzo lubię po drodze coś zobaczyć. Jazda autostradą, byle szybciej, jest dla mnie śmiertelnie nudna.
                        • annaboleyn Re: Bella Italia i nie tylko taka 02.09.22, 17:28
                          Ja też lubię te nocowania po drodze, zwłaszcza w drodze do smile Za każdym razem inny hotelik/pensjonat, w innym miejscu, zwykle cos fajnego w okolicy albo dziwnego dzieje sie na miejscu wink Rozpęd do wakacji smile
                          • pade Re: Bella Italia i nie tylko taka 02.09.22, 17:36
                            Ależ oczywiście!smile My nawet po drodze nad morze zatrzymujemy się na dłuższy postój, zahaczamy o fajną knajpkę w Nakle, spacerujemy trochę, a co dopiero w dłuższej trasie. Jak jeździliśmy do Chorwacji to nocowaliśmy nad Balatonem. Cały dzień na kąpielisku, wieczorem węgierskie jedzonko, a potem w drogę.
                            Mnie tego nauczyli rodzice. Że podróż jest częścią wypoczynku. I tak np. do Bułgarii jechaliśmy tydzień. Za każdym razem inną trasą. Z całodniowym (i nocnym) postojem w każdym kraju. Najgorzej wspominam Rumunię, ale co zobaczyłam to moje.
                        • shellyanna Re: Bella Italia i nie tylko taka 02.09.22, 20:02