Dodaj do ulubionych

przedszkole

06.09.22, 21:49
Byłam dziś na zebraniu corki w przedszkolu. Moja corka ma orzeczenie i jest to przedszkole integracyjne. Na koniec gdy była chwila na pytania od rodziców jedna mama zapytala: 'Ile jest dzieci autystycznych w grupie'. Dostala odpowiedz ze nie moga udzielić takiej informacji. Wtedy zapytała ile procent jest dzieci autystycznych. Ta sama odpowiedz. Uwazacie że pytanie tej mamy bylo na miejscu? Ja oczywiscie dziwnie sie poczułam, to w koncu przedszkole integracyjne a ton pytania był taki z pretensja. Jakby zapytać ile dzieci w grupie ma niebieskie oczy.
Troche sie załamałam rodzicami w tej grupie, powstał nawet pomysł założenia grupy na facebooku w celu organizacji urodzin dzieci w przedszkolu...
Obserwuj wątek
    • ichi51e Re: przedszkole 06.09.22, 21:54
      Przepisy są jasne - może być maks 5 dzieci z orzeczeniem. Przedszkole zamiast się zasłaniać ze nie mogą powinni takiej informacji udzielić. No chyba ze maja więcej…
      • ichi51e Re: przedszkole 06.09.22, 21:56
        A grupa fb bardzo fajnie działa - zwłaszcza w prywatnych przedszkolach gdzie dyrektor ma zwyczaj ściemniać rodzicom. Od razu się okazuje ze instnieja 3 różne wersje tego co pani dyrektor gada.
      • escollo Re: przedszkole 06.09.22, 22:02
        Tzn. to wiadomo że moze byc max 5 ale nie mogą udzielić info ile dokladnie.
        Mnie jakoś zniechęca wizja grup na FB dla 3 latków, z rodzicami dzieci z grupy starszej córki od początku jakos naturalnie sie dogadujemy przez telefon, sms czy maila,
        • hanusinamama Re: przedszkole 07.09.22, 07:58
          Akurat grupa na FB nie jest taka zła. Funkcjonuje u mojej córki. Nie zawsze dzieci dobiera rodzic, a dziadek mzoe nie zauwazyć karteczki od nauczyciela. Ktoś zawsze wklei informacje o wycieczce, teatrzyku czy inne podobne.
          Podobnie jak dzieci mają coś przynieść, w 3 latkach dostawały karteczkę - ale tu dziecko moze zgubic, rodzic moze zgubić. łatwiej było zapytać na grupie o coś takiego. Nie wiem czego się tutaj akurat czepiasz
          • ichi51e Re: przedszkole 07.09.22, 08:29
            Ja lubiłam to ze grupa była publiczne (w skali grupywink) wiadomo nie z każdym się człowiek zakolegowanie nie do każdego ma telefon. Znaleziona rzecz? Dziecko wrócili w nieswoimi? Zdjęcie na grupę i od razu wiadomo czyje.
            Wydarzeni przedszkolne No i konflikty - wszystko można było rozwiązywać we własnym zakresie - bo niektóre dzieciaki sypia jak poduszki - i zawsze trafia się jakaś Malwinka co wszystko widziała słyszała i jeszcze powtórzyła mamie…
    • trudneslowa Re: przedszkole 06.09.22, 22:05
      My mamy grupę na whatsappie. Spoko sprawa, a ja z tych co chcą mieć święty spokój. Tak jak większość rodziców.
      Matkę to po prostu ciekawiło, niepotrzebnie wychylała się z tym pytaniem, za parę tygodni będzie wiedziała wszystko tak czy siak.
      • arthwen Re: przedszkole 06.09.22, 22:21
        Nie, sorry, ale toże kogoś ciekawiło to nie jest powód do zadaniawania takich pytań. Może jeszcze rodzice dzieci z orzeczeniami mieli się zgłosić i przygotować pełną dokumentację dzieci do wglądu, bo panią ciekawi?
        • jowita771 Re: przedszkole 06.09.22, 22:54
          Ale pani chciała wiedzieć, ile dzieci, bo przedszkole może ściemniać. Pracowałam w przedszkolu terapeutycznym, w którym okłamywanie rodziców i obchodzenie, a nawet łamanie przepisów, było na porządku dziennym.
          • ichi51e Re: przedszkole 06.09.22, 22:57
            albo jej własne z orzeczeniem...
            • aguar Re: przedszkole 07.09.22, 07:49
              Też tak pomyślałam. Albo jej własne nie ma, a się kwalifikuje i ona chce się zorientować, czy jak uzyska, to się jeszcze zmieści w tej grupie.
              Mam dobre doświadczenia z grupą na fb.
              • katriel Re: przedszkole 07.09.22, 10:11
                Ale ona się chyba nie pytała, ile z orzeczeniem, tylko ile konkretnie z autyzmem. Na "zmieszczenie się" nie ma wpływu, za co orzeczenie.
    • misiamama Re: przedszkole 06.09.22, 22:42
      nie przejmuj się. może pytała bez żadnej złej intencji, aczkolwiek zgadzam się z wpisem Arthwen, że pytanie nie na miejscu. Co do grupy na fb to u nas też była, i potwierdzam - błyskiem się okazywało, że co rodzic to inne story. Teraz jest grupa na whatsappie i piszczy mi ten telefon cięgiem, a nie mogę wyciszyć bo praca smile więc wolałabym fejsa. nie martw się, będzie dobrze. urodziny są ważne.
      • arthwen Re: przedszkole 06.09.22, 23:10
        misiamama napisała:

> nie przejmuj się. może pytała bez żadnej złej intencji, aczkolwiek zgadzam się
        > z wpisem Arthwen, że pytanie nie na miejscu. Co do grupy na fb to u nas też był
        > a, i potwierdzam - błyskiem się okazywało, że co rodzic to inne story. Teraz je
        > st grupa na whatsappie i piszczy mi ten telefon cięgiem, a nie mogę wyciszyć bo
        > praca smile więc wolałabym fejsa. nie martw się, będzie dobrze. urodziny są ważne
        > .

Możesz ustawić sobie inny (np ciszę wink ) dzwięk na powiadomienia z tej konkretnej grupy.
      • m_incubo Re: przedszkole 07.09.22, 07:52
        Przecież możesz wyciszyć tę konkretną grupę.
      • mebloscianka_dziadka_franka Re: przedszkole 07.09.22, 08:59
        Wyciszenie powiadomień z klasowej grupy na whatsappie to była pierwsza rzecz jaką zrobiłam po dołączeniu big_grin
        • sol_13 Re: przedszkole 09.09.22, 23:37
          Ja również. Pierwszy raz jestem w takiej grupie i sądzę, że czytanie przez 25 osób, że ktoś zrobił przelew skarbnikowi i za kogo, jest doskonale zbędne. Dwóch tatusiow już się z niej ewakuowało 😄
          A już grupa rodziców dzieci przedszkolnych to jakaś aberracja.
    • taki-sobie-nick Re: przedszkole 06.09.22, 23:01
      Cóż, autyzm nie ma dobrej prasy.
      • taniarada Re: przedszkole 07.09.22, 12:31
        Nie ma ,ale się trochę w tym temacie zmieniło. (WWR) warto się o to starać .Znam Twoje rozgoryczenie .
        • taki-sobie-nick Re: przedszkole 08.09.22, 00:51
          Nie znasz. Nie mam dziecka, tym bardziej z ZA.
    • kafana Re: przedszkole 06.09.22, 23:34
      Nomadmum śledzisz? Dla dobra córki powiedz wszystkim na forum ze ma ten autyzm i postaraj się o relacje społeczne. A co nie tak z grupa na fb?
      • asia_i_p Re: przedszkole 07.09.22, 08:11
        Dyskusyjne.

U nas w szkole się sprawdziło, ale to było liceum.

Widywałam też takie sytuacje, że zachowania, które u dziecka neurotypowego byłyby sklasyfikowane jako dziecięcy wybryk i szybko zapomniane, u autystyka były wyolbrzymiane i robiono z nich ogromny problem.

Tak czy siak, zalezy na jakich luzi trafisz.
      • ichi51e Re: przedszkole 07.09.22, 08:16
        Ja nie śledzę nomadmum bo mnie ten profil jak kogoś kto w tym siedzi strasznie denerwował.
        A to czy warto mówić ze dziecko ma zaburzenie jest bardzo dyskusyjne.
      • arthwen Re: przedszkole 07.09.22, 12:30
        Nigdy w życiu.
        Chyba, że dziecko jest tak mocno zaburzone, że i tak widać to na pierwszy rzut oka i nie da się ukryć.
        Bo jeśli funkcjonuje tylko trochę inaczej, to to najgorsza opcja na start ever. Wszystko będzie wytykane i wyolbrzymiane, bo autyzm. Inne dzieci mają prawo do złości - ona nie będzie miała, bo to ten straszny, groźny autyzm. Jeśli nie ma agresji (to bezwzględnie trzeba eliminować) to autysta jest często milion razy bardziej bezkonfliktowy niż neurotypowe, ale niewychowane dziecko. A że musi mieć zawsze czerwoną miskę do zupy, to serio, da się ogarnąć.
    • anilorak174 Re: przedszkole 07.09.22, 07:56
      Pytanie nie na miejscu.
      Co zlego w grupie fb i organizacji urodzin w przedszkolu?
    • hanusinamama Re: przedszkole 07.09.22, 08:01
      Ja trochę nie rozumiem. Przedszkole integracyjne wiec wiadomo ze dzieci będą miec rózne problemy. Mozliwe, ze ta mama chciała wiedzieć ile jest dzieci bo np. jej tez ma autyzm. Tez nie bardzo rozumiem robienie z tego tajemnic, skoro wiadomo jaki to typ przedszkola. Chyba własnie im rodzice wiedzą tym bedzie mniej problemów.
      • panna.nasturcja Re: przedszkole 07.09.22, 21:05
        Pani nie miała prawa o to pytać, przedszkole nie ma prawa odpowiadać.
        Jak pani chciała by inni wiedzieli co jest jej dziecku to mogła to powiedzieć głośno, nikt jej nie zabroni.
        To, że Ty nie rozumiesz nie zmienia faktu, że przepisy są inne przedszkole nie może udzielać takich informacji nawet jeśli pani chce wiedzieć.
    • nena20 Re: przedszkole 07.09.22, 08:33
      No i co z tego? Czy to jakaś tajemnica?
      • panna.nasturcja Re: przedszkole 07.09.22, 21:05
        Tak, zgodnie z przepisami jest to tajemnica.
        • nena20 Re: przedszkole 08.09.22, 08:18
          W szkole już tego nie ukryje. U nas jedni rodzice próbowali ale synek bardzo szybko się ujawnił.
          • arthwen Re: przedszkole 08.09.22, 11:23
            Aha, i na tym jednym przypadku bazujesz?
            Oczywiście, że mozna to ukryć, zależy jak dziecko funkcjonuje. I nie takie rzeczy zresztą się ukrywało.
    • trut_u Re: przedszkole 07.09.22, 08:37
      Nie wiem, czy pytanie nie na miejscu, ja też wolę wiedzieć, co się dzieje u dziecka w grupie - bo to moje dziecko i spedza tam większość dnia... Poza tym dziecko opowiada nieraz historie z kosmosu. Jak znam stan faktyczny, to łatwiej mi rozmawiac, pewne rzeczy tłumaczyć. Nie chodzi przecież o jakieś szczegóły, ale z czego tu robić w sumie tajemnicę? U nas doszedł kilka dni temu chłopiec z orzeczeniem i dla dziecka to był news dnia, że nowy kolega i że się zachowuje inaczej. Także wszyscy i tak "wszystko" wiedzą, tzn.dzięki temu, że dorośli nie chcą rozmawiać, znają wersję przedszkolaków.
    • lauren6 Re: przedszkole 07.09.22, 10:21
      Matka głupia, bo informacja o ilości dzieci ze spektrum nic jej nie da. Dzieci bez orzeczenia z reguły są bardziej problematyczne niż autysta siedzący z boku i żyjący w swoim świecie.
      • escollo Re: przedszkole 07.09.22, 11:10
        Wiecie ja na rozmowie z dyrekcja tez zapytałam o to ile dzieci jest z orzeczeniem i nie powiedziano mi ale na zebraniu bym o to nie zapytała. Poza tym to pytanie było zadane niefajnym tonem. Ja wtedy sama się obruszyłam dlaczego robią z tego tajemnice (tzn informują tylko ze do 5 dzieci x orzeczeniem może być) a teraz sadze ze to dobrze bo dzieci są piętnowane. Uwierzcie mi ze ciężko jest poznać które dzieci maja orzeczenie, ja do końca tego nie wiem. Są naprawdę dzieci dobrze funkcjonujące i ciężko stwierdzić. Moja corka akurat nie ma autyzmu tylko problemy ruchowe wiec to raczej widać. Nasze przedszkole jest bardzo sformalizowane i na pewno bardzo przestrzegają przepisów. Ja się nie zorientowałam jescxze czy w grupie mojej córki ktoś jeszcze ma orzeczenie.
        Co do urodzin to są oczywiście organizowane tylko rodzice chcą jeszcze dokładniej organizowaćwink.
        U nas akurat przedszkole korzysta z fajnej aplikacji i jest wypisane dokładnie co którego dnia robią a w ogłoszeniach co przynieść itd.
        • mia_mia Re: przedszkole 10.09.22, 07:30
          Dzieci wiedzą i widzą, które dzieci są „inne” czy inaczej traktowane. Na dłuższą metę tego nie da się ukryć, a już zupełnie, kiedy w grę wchodzą zachowania agresywne.
          Dzieci z orzeczeniami w naszym przedszkolu mogły korzystać ze specjalnych sal, gdzie dzieci bez były zabierane rzadko i w ramach atrakcji i choćby po tym było wiadomo kto jest dzieckiem integracyjnym, a panie musiały dzieciom tę „niesprawiedliwość” wytłumaczyć. Nie musiałam pytać kto ma orzeczenie, mogłam zapytać dziecka, które dziecko chodzi do sali takiej czy takiej. Dziecko agresywne, które było w grupie miało ZD, więc wiadomo było z czego te zachowania wynikały, gdyby nie to prosiłabym o rozmowę z nauczycielem i pewnie wyszłoby dlaczego takie zachowania się pojawiają i co przedszkole czy rodzice robią, żeby to ograniczyć.
          • ichi51e Re: przedszkole 10.09.22, 07:46
            Dzieci maja więcej rozumu niż się ludziom wydaje. jak dzieci widza ze z jakiegoś powodu Antoś nie siada na D tylko buja się na lampie to nie maja poczucia „niesprawiedliwości” jak się go wyprowadzi tylko satysfakcję ze wreszcie Antoś nie przeszkadza.
            • mia_mia Re: przedszkole 10.09.22, 08:03
              Z sal korzystały nie tylko dzieci sprawiające problemy, zwłaszcza, że z takim rzeczywiście uciążliwym było dziecko z ZD, duże, bo starsze, silne, nieostrożne i czasem agresywne.
              Sale były atrakcyjne i dzieci je bardzo lubiły, ale oczywiście w pierwszej kolejności przeznaczone do terapii.
        • ichi51e Re: przedszkole 10.09.22, 07:48
          Spokojnie 10 wrzesni mamy. Do końca października będziesz wiedzieć wszystko. Jeśli dziecko na tym etapie ma orzeczenie to dlatego ze nie da się ukryć tego ze odstaje ze tak powiem cynicznie
    • kryzys_wieku_sredniego Re: przedszkole 07.09.22, 11:36
      A nas poinformowali że będziemy miec dwoje dzieci z zaburzeniami, pani psycholog przyszla i rozdala nam info czym dane zaburzenie się objawia.
      I tak już 5 rok dobrze sobie radzimy.
      • trut_u Re: przedszkole 07.09.22, 12:22
        O, i to mi się podoba!
      • ritual2019 Re: przedszkole 07.09.22, 20:38
        kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> A nas poinformowali że będziemy miec dwoje dzieci z zaburzeniami, pani psycholo
        > g przyszla i rozdala nam info czym dane zaburzenie się objawia.
        > I tak już 5 rok dobrze sobie radzimy.

Nam czyli rodzicom? Wy pracujeciw z tymi dziecmi?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka