Dodaj do ulubionych

wynajem a media

08.09.22, 21:59
ponieważ było dużo wątków o wynajmie, idę do was z pytaniem o rozliczenie mediów w wynajmowanych mieszkaniach.
pytanie głównie ze względu na rosnące ceny, które są dość nieprzewidywalne, trudno przewidzieć koszty ogrzewania na najbliższą zimę, o rachunkach za prąd nie wspomnę (czekam na faktury). jakie macie zapisy o mediach w waszych umowach?
Obserwuj wątek
    • koronka2012 Re: wynajem a media 08.09.22, 22:03
      Wodę liczylam zupełnie osobno (nie uwzględniam żadnych zaliczek) znam stawkę i co miesiąc lokatorzy podawali mi bieżące zużycie i płacili tyle ile zużyli.
      Rozpisuje się po prostu liczniki, jak stawka rośnie to się dopasowuje i liczy po nowej…
    • kk345 Re: wynajem a media 08.09.22, 22:17
      Za media płacą lokatorzy, to przecież oczywiste. Muszą zapłacić za zuzyty prąd/wodę, czy to będzie 100, czy 500 złotych. Przy ogrzewaniu spółdzielnia sama pewnie podniesie zaliczki w czynszach, wiec to też po stronie lokatorów będzie.
    • dougie_johnes Re: wynajem a media 09.09.22, 07:51
      Lokatorzy przepisują umowy na dostawę prądu i gazu i wody na siebie.
      • arwena_11 Re: wynajem a media 09.09.22, 10:32
        Wody nie mogą, jeżeli do Wspólnota/spółdzielnia.
        • stephanie_harper2 Re: wynajem a media 10.09.22, 09:15
          U mnie tak samo woda jest w czynszu dla spółdzielni i gaz też. Przychodzi rozliczenie.
    • gryzelda71 Re: wynajem a media 09.09.22, 08:26
      Dostaje 2 razy w roku rozliczenie za pracę, gaz i wodę (ta w czynszu). Płacą po prostu rachunki. Ogrzewanie jest zaliczkowane też w czynszu i raz do roku rozliczane, więc w zależności od zużycia maja dopłatę, lub zwrot.
      • gryzelda71 Re: wynajem a media 09.09.22, 08:52
        Prąd
    • nena20 Re: wynajem a media 09.09.22, 09:07
      Nie wiem jak ugryźć zaliczkę za ciepło. Chyba poproszę spółdzielnie o wyższą kwotę, nie zamierzam potem dopłacać. Akurat to rozliczenie jest raz w roku.
      • sylwianna2018 Re: wynajem a media 09.09.22, 10:30
        Przesyłam lokatorom kwity ze wspólnoty z zaliczkami za wodę, CO, funduszem remontowym itp. oraz gaz, prąd. Oni płacą mi co miesiąc kwoty z kwitów. Gdy przychodzi rozliczenie za wodę lub CO czy prąd dopłacają niedopłatę lub mają nadpłatę. Teraz np. przyszła nadpłata 1000 zł za CO, 200 za wodę, 400 za prąd(zmiana sposobu ogrzewania wody). Następne rozliczenia już pewnie takie przyjemne nie będą.
      • arwena_11 Re: wynajem a media 09.09.22, 10:33
        A nie możesz im liczyć co miesiąc sama - a zaliczki wpłacać minimalne?
        • arwena_11 Re: wynajem a media 09.09.22, 10:52
          Źle napisałam. W czynszu mieć zaliczki minimalne. Im liczyć za zużycie ( co miesiąc dzwoń co spółdzielni czy wspólnoty po stawkę za Gj - bo one się potrafią zmieniać nawet 2-3 razy w roku ) i wpłacac tyle co oni tobie zapłacą. Przez jakiś czas będziesz miała nadpłatę, która rozliczy się kiedy przyjdzie rozliczenie mediów.
      • mae224 Re: wynajem a media 09.09.22, 10:37
        właśnie o to chodzi, jeśli się wyprowadzą przed rozliczeniem za cały sezon grzewczy? mieszkanie jakiś czas było puste, zaliczki niskie.
        • nena20 Re: wynajem a media 09.09.22, 11:02
          Planuję poprosić spółdzielnię o wyższe zaliczki na opłaty za ciepło. Reszta ma liczniki więc luz, co miesiac można się rozliczać. Lokatorzy mogą się wyprowadzić np. w maju, rozliczenie za ciepło jest w sierpniu i wtedy z niedopłatą zastanę sama. Jeśli zapłacą za dużo to oddam im wedle faktycznego rozliczenia.
          • gryzelda71 Re: wynajem a media 09.09.22, 11:06
            Można też w umowie mieć, że kaucja zostanie zwrocona po rozliczeniu ogrzewania.
            Jestem ciekawa, czy spoldzielnia naliczalaby wyzsza zaliczki na prośbę właściciela.....
            • arwena_11 Re: wynajem a media 09.09.22, 11:08
              bez problemu.
            • nena20 Re: wynajem a media 09.09.22, 11:12
              nie ma problemu. Wolę mieć nadpłatę niż niedopłatę. Zwłaszcza, że teraz nic nie wiadomo.
              • mae224 Re: wynajem a media 09.09.22, 11:20
                właśnie o to chodzi w tym kryzysowym roku, ale pomysł z kaucją jest bardzo dobry, dziękuję za podrzucenie go.
          • eriu Re: wynajem a media 09.09.22, 13:13
            Możesz poprosić o wcześniejsze rozliczenie zawsze w swojej spółdzielni.
            • nena20 Re: wynajem a media 09.09.22, 13:15
              podzielników ciepła nie rozliczą wcześniej
              • arwena_11 Re: wynajem a media 09.09.22, 13:25
                Rozliczenie mediów reguluje regulamin. Tam masz napisane ile razy w roku, kiedy itd. Do tego nie da się rozliczyć jednego właściciela nie rozliczając innych Fv za czerwiec przychodzą pod koniec lipca - rozliczenie trochę trwa - stąd sierpień.
        • kk345 Re: wynajem a media 09.09.22, 15:11
          mae224 napisała:

> właśnie o to chodzi, jeśli się wyprowadzą przed rozliczeniem za cały sezon grze
          > wczy? mieszkanie jakiś czas było puste, zaliczki niskie.

Zapisujesz w umowie, ze rozliczenie kaucji nastąpi po zakonczeniu rozliczeń podzielników ciepła za dany rok.
          • sol_13 Re: wynajem a media 10.09.22, 09:08
            Tak powinno być, tylko u nas np. wiecznie są jakieś problemy z rozliczaniem ogrzewania i robią to raz na dwa lata...wody też nie rozliczają w terminie.
            • koronka2012 Re: wynajem a media 10.09.22, 10:18
              I właśnie dlatego rozliczałam wodę zupełnie osobno według zużycia z liczników. Nie uwzględniłam żadnych zaliczek w czynszu ani nic.

Naprawdę żaden problem zrobić Excel, lokatorzy podawali stan licznika na koniec miesiąca, wychodziło zużycie, mnożylam przez stawkę i po kłopocie.
              Po co czekać na spółdzielnię? Szczególnie że rzadko kiedy wyprowadzka lokatorów pokrywa się czasowo z rozliczeniem
    • extereso Re: wynajem a media 09.09.22, 13:27
      A o ile wzrosły Wam czynsze? Córce o 1/3 właśnie w związku ze wzrostem zaliczki za ciepło ( prąd rozlicza się osobno).
      • sol_13 Re: wynajem a media 10.09.22, 09:09
        U mnie (Mokotów) póki co czynsz bez zmian.
    • stephanie_harper2 Re: wynajem a media 09.09.22, 15:19
      Mam, że za prąd płacą sami, teraz chcą internet, dowiedziałam się, że mogą sami podpisać umowę bez właściciela. Poza tym wzrost czynszu do spółdzielni też będą musieli płacić więcej. Ja się zobowiązałam, że przez rok (na tyle mam umowę) nie podniosę stawki dla mnie. Moja umowa ma 7 stron smile
    • sol_13 Re: wynajem a media 09.09.22, 23:29
      Płacą zaliczki w czynszu oraz zaliczkę na prąd razem z czynszem najmu. Rozliczenia od dostawców im przesyłam mailem i dopłacają zgodnie z zużyciem.
    • sueellen Re: wynajem a media 10.09.22, 07:31
      Kiedy wynajmowałam mieszkanie, sama opłacalam rachunki..
    • kryzys_wieku_sredniego Re: wynajem a media 10.09.22, 09:25
      Mam w umowie stała oplatę za wynajem + do 10 każdego miesiaca 500 zł w której to kwocie jest czynsz (ciepło i woda jest w czynszu) i tu mam wpisane zarzadzenie wspólnoty z dnia oraz zaliczkowo oplata za prąd i wpis, że rachunek do wgladu. Także zazwyczaj raz w roku mąż podlicza i jak wyszlo mniej to przy następnej platnosci zaliczkowej placą mniej o kwotę, króra wyszła.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka