Dodaj do ulubionych

Społeczny pożytek z pracy

21.11.22, 09:24
Pamietam ten artykul Orlinskiego o bezsensownych pracach (wymienial np compliance officer czy scrum master)​. Z jednej strony zgadzam sie, ze sporo obecnych miejsc pracy jest spolecznie zbyteczna albo i nawet szkodliwa, ale pamietam jak mnie Orlinski zirytował te kilka miesiecy temu oraz irytuje teraz: no bo dlaczego nie poszedl "po chmury" i nie kwestionuje np. stanowiska pracy CEO firmy META? Cala ta firma jest spolecznie szkodliwa, po co skupiac sie na jakims scrum master ze start-upu czy wlasnie kogos z compliance (zadaniem tego sektoru jest chyba walka z praniem brudnych pieniedzy?).

Mam w ogole problem z okresleniem co jest "bullshit job" (ksiazki nie czytalam), a co nie. Bo oprocz lekarzy, opiekunow, nauczycieli, robotnikow i ewentualnie prawnikow, to kto ma pozyteczna prace?

Czy faktycznie pani z Koziej Wolki, ktora zarabia na zycie sprzedajac majtki z Ptaka ma spolecznie pozyteczna czy szkodliwa prace? Czy Gessler otwierajac kolejna knajpe szkodzi czy jest pozyteczna? Aktorzy teatralni? Pracownicy firm produkujacych kartonowe opakowania dla sklepow internetowych?

Teza o tym, ze juz lepiej zeby spoleczenstwo mialo bezsensowna prace niz zeby bylo bezrobotne i wsciekle tez jest ciekawa.

Jak tam Wasze stanowiska? Ich spoleczna przydatnosc jest kwestionowalna czy jednak nie?

wyborcza.pl/Jutronauci/7,165057,29147381,swiat-bez-pracy-niemozliwe.html#S.TD-K.C-B.4-L.1.duzy
Obserwuj wątek
    • simply_z Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:26
      wyczuwam subtelny bol dupy pracownika korporacji big_grin
      • obrus_w_paski Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:27
        Piszesz o orlinskim?
        • simply_z Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:57
          o tobie tez
        • jakis.login Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 11:35
          obrus_w_paski napisała:

> Piszesz o orlinskim?

Orlinski to akurat pracuje w szkole, uczy chemii.
      • hanusinamama Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 10:12
        Widzisz co chciałabyś widzieć...też to o tobie świadczy
    • daniela34 Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:32
      obrus_w_paski napisała:

>
      > Jak tam Wasze stanowiska? Ich spoleczna przydatnosc jest kwestionowalna czy jed
      > nak nie?

Bywa. Na forum też się spotkałam. Niespecjalnie mnie to martwi czy oburza.
    • extereso Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:34
      Użyteczność mojej pracy jest oczywista. Po studiach szukałam pracy, zaproponowano mi bardzo dobre warunki w firmie produkującej papierosy i chyba dwa dni się z tym nosiłam, ale nie zdecydowałam się tylko i wyłącznie ze względu na ten czynnik, szkodliwości społecznej.
      • obrus_w_paski Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:36
        Mój facet tez miał kiedyś pracować z firmie związanej z tytoniem, nie zgodził się z tego samego powodu co ty. Co ciekawe wtedy jeszcze palił.
        • sueellen Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:44
          Pracuje w ogromnym koncernie społecznie szkodliwym ale ludzie i tak kupują te nasze go**a więc interes się kręci. Za każdym razem gdy mamy spotkanie firmowe na temat nowego produktu który wejdzie na rynek np za rok, myślę sobie: tylko idiota by to kupił. I produkt zostaje hitem ( no, nie zawsze - mieliśmy wtopy, ale nie tak często). Nasze fabryki idą pełną parą, ledwo nadążamy z zamówieniami a przecież jeszcze listopad. Nawet nie chce myśleć co się będzie działo w grudniu. Nie wiem dlaczego ludzie kupują nasze śmieci. Naprawdę nie rozumiem co nimi kieruje.
          • welcome_back Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 20:22
            Fajerwerki?
            • hungaria Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 12:40
              Raczej słodycze, śmieciowe żarcie, słodzone napoje.
      • swinka-morska Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:54
        Firmy tytoniowe mają duży problem z rekrutacją.

Na mojej liście "no go" jeśli chodzi o miejsce pracy jest tytoń, alkohol, przemysł zbrojeniowy, budżetówka.
        • simply_z Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 10:04
          czy ja wiem czy maja...niektore ida teraz w dzialke badan klinicznych i nie chodzi o badanie negatywnych skutkow palenia ale wlasnie o totalnie cos innego. Dla mnie to tez bylo zawsze duze NO Go.
        • emateczka Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 21:35
          We wszystkich tych branżach spokojnie bym podjęła pracę. Ale raz, kiedy byłam już długo bezrobotna, brałam udział w rekrutacji do firmy farmaceutycznej, która od razu zastrzegła, że testuje leki na zwierzętach. W sumie chyba oczywista rzecz, ale mimo, że bardzo zależało mi na pracy, wycofałam się wtedy. I nie żałuję.
          • simply_z Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 12:23
            W badaniach bym podjela prace, zwlaszcza dla Szwajcarii, super kasa eh. Papierosy, alkohol-nie.
      • alina460 Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 20:10
        Znajoma pracuje w amerykańskim Tabacco. Pnie się do góry po szczebelkach kariery i niesamowicie dużo zarabia + masa realnych benefitow. Szczegółów nie znam, bo nie jestem z nią tak blisko. Widać, nie ma skrupułów, że to taki biznes.
    • sueellen Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:37
      Pan zajmujący się ocenianiem czyja praca jest pożyteczna a czyja nie ma z całą pewnością właśnie bullshit job.
    • madame_edith Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:40
      Myślę, że moja praca korzystna jest tylko dla mojej firmy i ewentualnie jej dostawców. Ale poprzez podatki, ZUS i VAT, które dzięki niej opłacam w słusznej wysokości uważam, że społecznie też 😁
    • kropkacom Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:43
      Miałam pożyteczną pracę. Moim zdaniem. Była to jednak praca, która jest nisko płatna, nie wymaga wykształcenia i ogólnie dla wielu w kategorii - nigdy w życiu big_grin W czasach covidowych ładnie codziennie jeździłam do pracy. Nie było opcji pracy w domu. big_grin Nie było nigdy opcji pisania na forum big_grin Nie było dupogodzin. Teraz mam prace, która obiektywnie jest zbędna ale korzystają z niej codziennie masy ludzi big_grin
      • shellyanna Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:53
        Jaki rebus 😁
        • kropkacom Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:58
          Prawda? big_grin
          • violent_green Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 10:51
            Skoro z twojej pracy korzystają codziennie "masy ludzi" to nie może być zbędna. Tak mi się przynajmniej wydaje.
            • kropkacom Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 10:54
              Zależy co rozumiemy przez zbędna.
            • obrus_w_paski Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 11:35
              Jeśli zajmuje się produkcja narkotyków to nie jest zbędna bo masy ludzi z niej korzystają?
              Produkcja worków foliowych i plastikowych słomek?wink

Ogólnie to perspektywa piramidy masowa do mnie przemawia.
    • chococaffe Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:44
      Ja bym przywołała tę nieszczęsną piramidę Maslova. Wiem, że to uproszczenie, ale większość prac zaspokaja potrzeby innych, tylko nie każda zaspokaja te podstawowe, z podstawy piramidy/
    • swinka-morska Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:47
      obrus_w_paski napisała:

> Jak tam Wasze stanowiska? Ich spoleczna przydatnosc jest kwestionowalna czy jed
      > nak nie?

Moja praca dokłada cegiełkę do przedsięwzięcia, które jest bardzo potrzebne i będzie jeszcze bardziej potrzebne i konieczne w przyszłości.
      Nie jest to praca piekarza, gdzie widzisz szybko namacalny efekt, rezultaty pojawiają się po dłuższym czasie i wymagają fikuśnych metod do ich zmierzenia.
    • daszka_staszka Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 09:56
      Marketing albo handlowiec, niby praca kompletnie nie potrzebna, ale bez marketingu osoby na produkcji nie miałyby dla kogo produkować, a panie w księgowości nie miałyby czego rozliczać itd.
      • kokosowy15 Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 09:28
        I odwrotnie. Wciskanie ludziom produktów doskonale zbędnych, szkodliwych dla środowiska, rujnujących zdrowie uważam za społecznie zbędne a nawet szkodliwe. Czy fakt, że niektórzy nie mogą obejść się bez narkotyków, alkoholu, dopalaczy, polowania czyni udostępnienie tych zajęć użytecznymi? Marketing i reklama pogłębia nadprodukcję, co prowadzi do marnotrawstwa surowców, energii i pracy.
      • maly_fiolek Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 10:56
        > Marketing albo handlowiec,
        Wbrew pozorom to pożyteczne społecznie funkcje, dzięki pracy tych ludzi odpowiednie produkty trafiają do potrzebujących ich ludzi.
        • 1matka-polka Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 11:21
          😆
        • kokosowy15 Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 12:12
          Na przykład - cudowne koce i garnki do emerytek, nowe telefony co rok do młodzieży itp.
    • milva24 Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 11:01
      Nie wiem, nie wnikam, domniemywam, ze tak. Pracuję po to, żeby mieć dach nad głową i co jeść, wiec nawet gdyby jakiś gość twierdził, że jest bez sensu to i tak jej nie rzucę więc po co rozkminiać?
    • bywalec.hoteli Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 11:13
      Jaki jest społeczny pożytek z tego artykułu?
      • szafireczek Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 21:25
        Autor otrzymał wierszówkę, którą może wyda na coś "pożytecznego", portal miał clickbajty, na forum pojawiła się dyskusja...Tylko ograniczona kreatywność i proste schematy nie pozwalają dostrzec autorowi społecznej pożyteczności dowolnej pracysmile
    • 1matka-polka Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 17:12
      Praca w marketingu jest szkodliwa spolecznie:

• jednoraz0w0 Re: Społeczny pożytek z pracy 21.11.22, 19:52
      Ja głosiłam długo przed książka Graebera, że po to powstały maszyny żeby ludzie mogli mniej pracować i powinno to nastąpić, zwłaszcza, że planeta nie udźwignie tych wszystkich ludzi stojących rano w korkach do prac typu "młodszy asystent ds. social mediów", tych dresscodów z poliestru, tych kaw i posiłków w styropianie, ale to się musi łączyć z UBI i ze zmianą mentalności i redefinicji pojęcia "praca". To, że Bullshit jobs zostało książka roku bardzo mnie cieszy.
      Natomiast od jakiegoś czasu dochodzę do wniosku, że być może tu jest jakieś drugie dno, że ludzkość tak się trzyma koncepcji pracy zawodowej. Na pewno nie chodzi o to, że bez obowiązku pracy ludzie by się zborsuczyli i nic nie robili, bo gdyby tak było, to więzienia byłyby traktowane jak spa a nie jak kara, nie jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do tego żeby nic nie robić, jasne, ze zawsze tacy się znajdą ale to nie będzie większość. I jak sobie zadaję pytanie "dlaczego", to coraz częściej mi wychodzi, że chodzi o to, żeby facetów czymś zająć, bo inaczej zaczną się napierdalać.
      • simply_z Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 12:22
        planeta przede wszystkim ma problem z udzwignieciem 8 miliardow ludzi..a bedzie tego wiecej.
        • iwoniaw Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 12:31
          simply_z napisała:

> planeta przede wszystkim ma problem z udzwignieciem 8 miliardow ludzi..a bedzie
          > tego wiecej.

Po pierwsze, ludzi jest już ponad 10 miliardów.
          Po drugie - potrzebę walki, także tej z eksponowaniem plemiennych totemów i odrębności zagospodarowują wszelkie walki gladiatorów, turnieje w Katatze itp. A ile osób pomocniczych ma przy tym zajęcie (wychodzi, że niezbędne dla regulowania ludzkich odruchów masowych)!
          • jakis.login Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 12:43
            iwoniaw napisała:

> Po pierwsze, ludzi jest już ponad 10 miliardów.

Przez tydzień urodziło się ich dwa miliardy? Imponujące.
          • simply_z Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 12:55
            sport rozladowuje emocje, to juz wiadomo od czasow Rzymian.
    • mandre_polo Re: Społeczny pożytek z pracy 22.11.22, 09:52
      Zacznij od ustalenia jakie są skutki bezrobocia i podjęcia pracy

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka