Dodaj do ulubionych

Na co PiS ...

02.12.22, 09:49
przeyebał pieniądze z ubezpieczenia zdrowotnego?
Likwidacja odliczania skladki zdrowotnej od podatku miała spowodować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia i to w sposób dość znaczący. Dzięki zmianom ja zarabiam rocznie kilka tysięcy mniej. Mąż kilkanaście. Mija rok. Gdzie widać jakąkolwiek poprawę???? Właśnie mówią, że jedynemu na Podkarpaciu (cóż, tu głosują prawie wszyscy na PiS, więc teoretycznie żal mógłby być znikomy, ale chodzi o dzieci, które nie odpowiadają za głupotę rodziców) oddziałowi psychiatrii dziecięcej grozi zamknięcie. Brak personelu, brak kasy. Polska służba zdrowia to porażka, to atrapa, wydmuszka. I ja wiem, że pracowały na to kolejne rządy. Nikt nie ma odwagi zreformować służbę zdrowia, wprowadzić częściową odpłatność za usługi z możliwością ubezpieczenia się.
Ale na co poszły nasze pieniądze? Co się poprawiło? Ktoś coś zaobserwował?
Kurwa, czemu na fejsie wyświetla mi się codziennie ileś tam reklam zbierania kasy na leczenie dzieci, ludzi starych, po wypadkach, chorych na raka ... Nie chodzi o zbiórki na terapie eksperymentalne. Nie! Chodzi o rehabilitację po wypadkach, o zakup leków. Robię się coraz starsza. Dotychczas ostatni raz z państwowej służby zdrowia korzystałam przy porodzie syna, 20 lat temu (płacąc za to, by przy mnie mógł być ojciec dziecka, płacąc za położną, płacąc za ewentualnie znieczulenie (wtf???). A teraz zaczynam się bać. Mam dobry pakiet prywatny, ale kurcze przy poważnych chorobach będę skazana na zbiórki? Mimo wpłacania na ten goowniany system poważnej kasy od 27 lat????
Obserwuj wątek
    • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 09:53
      gaskama napisała:
      > przeyebał pieniądze z ubezpieczenia zdrowotnego?
      > Likwidacja odliczania skladki zdrowotnej od podatku miała spowodować zwiększeni
      > e nakładów na służbę zdrowia

Co za bzdura. Likwidacja odliczania składki spowodowała większe dochody budżetu a nie NFZ.

• gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 09:57
        Przeznaczenie było jednoznaczne na slużbę zdrowia. Tak motywowano zmianę.
      • gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 09:58
        A i czy przypadkowo NFZ nie jest finansowane z budżetu? Bo może czegoś nie wiem?
        • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:23
          gaskama napisała:
          > A i czy przypadkowo NFZ nie jest finansowane z budżetu? Bo może czegoś nie wiem?

Ze składki zdrowotnej. Składka za niektóre grupy (np. dzieci z domu dziecka) była do tej pory płacona z budżetu. NFZ w nikłym stopniu zasilają fundusze celowe z budżetu np. środki z podatku cukrowego:
          www.medexpress.pl/plan-finansowy-nfz-na-2022-r/82186

I nikt nigdy nie motywował, że 'na służbę zdrowia będzie więcej'.
    • triss_merigold6 Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:01
      Zależy od choroby, złożone problemy wynikajace z wad genetycznych i rozwojowych raczej Ci nie grożą.
      Pragmatycznie - zainwestuj w znajomości i kontakty do lekarzy w telefonie. Rozeznanie, do którego szpitala droga na skróty wiedzie przez wizytę prywatną u profesora też nie jest trudne.
      Na co przeyebal? Wiesz, że budżet jest tworzony w oparciu o zasadę jedności materialnej więc nie możesz wiązać wydatków z dochodami.
      • gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:05
        Ale ta zmiana miała służyć głownie służbie zdrowia. O ile dobrze pamiętam, to chodziło o to, by wreszcie podreperować stan służby zdrowia.
        Ja nie chcę służby zdrowia funkcjonującej na zasadzie znajomości. To nie jest rozwiązanie.
        • triss_merigold6 Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:07
          Nie jest, ale jest. Odnosimy się do rzeczywistości realnej czy pożądanej?
          Miała, przynajmniej tak twierdzili, a twierdzi rymuje się...
          Zbyt wiele osób i podmiotów jest zainteresowanych takim modelem służby zdrowia, jaki funkcjonuje od dekad.
          • gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:09
            "Zbyt wiele osób i podmiotów jest zainteresowanych takim modelem służby zdrowia, jaki funkcjonuje od dekad."

I to jest niestety jeden z głównych powodów tego goowna, które niestety nie jest korzystne dla zwykłego Kowalskiego.
            • martishia7 Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:16
              NFZ jest chwilowo jak Julia Roberts w Pretty Woman wchodząca do butiku - niby dolary w torebce ma, ale niespecjalnie ktoś chce ją obsłużyć.
              • nelamela Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:25
                Te 9 procent w....wia mnie niemiłosiernie. Płacę naprawdę duża kasę co miesiąc i nic z tego nie mam.Dlaczego nie ma prywatnej służby obowiązkowej,dlaczego składka nie jest liczona na osobę??? Chory to system.
                • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:28
                  nelamela napisała:
                  > Dlaczego nie ma prywatnej służby obowiązkowej,dlaczego
                  > składka nie jest liczona na osobę???

Bo to służy tylko bogatym. Poczytaj o systemie w USA, gdzie ludzi pracujących nie stać na ubezpieczenie a główna przyczyną bankructw konsumenckich są rachunki medyczne. To jest dopiero chore.
                • berdebul Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:40
                  Bo nieroby i deje tez trzeba leczyć, a wpłacają całe nic.
                  • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:49
                    berdebul napisała:
                    > Bo nieroby i deje tez trzeba leczyć, a wpłacają całe nic.

Np. twoje dzieci?
                    • berdebul Re: Na co PiS ... 02.12.22, 13:37
                      Nie wiesz jak działa ubezpieczenie dzieci, jeżeli rodzice pracują? Pomijając, że cała moja rodzina leczy się prywatnie. tongue_out
                      • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 15:55
                        berdebul napisała:
                        > Nie wiesz jak działa ubezpieczenie dzieci, jeżeli rodzice pracują?

Owszem - dzieci są leczone ZA FRIKO.
                        • berdebul Re: Na co PiS ... 02.12.22, 16:34
                          Tak, tak. Dobre państwo z własnych pieniążków finansuje.
                          • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 16:45
                            berdebul napisała:
                            > Tak, tak. Dobre państwo z własnych pieniążków finansuje.

Nie - finansują ci, którzy płacą składki. Jedni płacą - inni jak zauważyłaś nie a są leczeni. Np. twoje dzieci.
                            • berdebul Re: Na co PiS ... 02.12.22, 16:59
                              Nie. Rozumiem, ze nie potrafisz czytać, wiec powtórzę - żadnego leczenia na NFZ. Dotarło?
                              • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 20:03
                                berdebul napisała:
                                > Nie. Rozumiem, ze nie potrafisz czytać, wiec powtórzę - żadnego leczenia na NFZ
                                > . Dotarło?

Jasne - leki, szczepienia itd. Nic a nic. Jak będziesz miała wypadek to też cię do prywatnego szpitala zawiozą 'na pakiecik' big_grin
                                • berdebul Re: Na co PiS ... 02.12.22, 20:46
                                  Jak będę miała wypadek, to będę się zastawiać. Biorąc pod uwagę liczbę partaczy na NFZ, to taniej od razu zrobić dobrze.
                                  Za szczepienia i leki płacę, w tym wszelkie doszczepianie dorosłych, bo suprajs, suprajs, NFZ za to nie płaci.
          • iwles Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:31
            "Zbyt wiele osób i podmiotów jest zainteresowanych takim modelem służby zdrowia, jaki funkcjonuje od dekad"

To po wuja byla ta zmiana? Wcześniej nikt nie wiedział? Nie sprawdził?
            Czy właśnie sprawdził i przepisy wprowadzono z pełną świadomością oklamywania?
            • triss_merigold6 Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:04
              Eee... nikt nie mógł obiecać, że kasa ze źródła x zostanie przeznaczona na cel y, bo uniemożliwia to <kolejność przypadkowa>: konstytucja, ustawa budżetowa, model budżetu państwa.
              • runny.babbit Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:28
                triss_merigold6 napisała:

> Eee... nikt nie mógł obiecać, że kasa ze źródła x zostanie przeznaczona na cel
                > y, bo uniemożliwia to <kolejność przypadkowa>: konstytucja, ustawa budż
                > etowa, model budżetu państwa.
                Jakby pisiorki miały w poważaniu którekolwiek z powyższych 😁
                Po prostu zrobili skok na kasę. To mnie absolutnie nie zaskakuje. Za to wciąż mnie dziwią pożyteczni idioci, którzy widząc jak nasze pieniądze są marnowane, krzyczą żeby podwyższać składki.
            • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:06
              iwles napisała:
              > To po wuja byla ta zmiana?

Nie było żadnej zmiany. Większość ludzi nie ogarnia komu za co płaci to im się ufilmiło, ze "składa wzrosła".
            • anorektycznazdzira Re: Na co PiS ... 02.12.22, 12:55
              zmiana byłą po to, żeby konkretnie podnieść podatki i ocean kasy sypiącej się na głowę pisowskich dygnitarzy, jednocześnie nazywając to ratowaniem służby zdrowia- bo z tym nikt nie ma odwagi polemizować
              od początku w tej zmianie jakikolwiek mechanizm wzmacniający strumień pieniędzy płynący do służby zdrowia nie istniał
    • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:24
      Tak przy okazji - ciężko uwierzyć, że przez 20 lat nie skorzystałaś z niczego refundowanego - choćby szczepienia czy leku dla dziecka tongue_out
      • gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:01
        Leku??? Jakiego leku? Dziecię ma szczepienia w ramach prywatnego pakietu, który mamy. Nawet na padania na PW poszedł prywanie. Nie dało się państwowo.
        • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:04
          gaskama napisała:
          > Leku??? Jakiego leku? Dziecię ma szczepienia w ramach prywatnego pakietu, który
          > mamy. Nawet na padania na PW poszedł prywanie. Nie dało się państwowo.

To, ze idziesz "prywatnie" nie znaczy, że nie dostajesz recept na leki z refundacją. Widać, że masz zerową orientację komu za co płacisz.
          • gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:32
            Ale mój syn na nic nie choruje. Nie ma refundacji na ibuprom. Dostawał jako dziecko z 5 razy antybiotyk. Nie mył o refunowany. Sterydy wziewne też nie. Ale to było z 15 lat temu.
            • abidja Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:41
              Antibiotyki byly refundowane czesciowo, sterydy wziewne takze,dla dzieci. 15 l temu,10 l temu tez.
              Nie wiem jak jest teraz.
              • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:54
                abidja napisała:
                > Antibiotyki byly refundowane czesciowo, sterydy wziewne takze,dla dzieci. 15 l
                > temu,10 l temu tez.
                > Nie wiem jak jest teraz.

Stawiam też, że rodzinnego ma wybranego w 'pakiecie'. Niestety - nie wie komu za co płaci.
                • gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 13:05
                  oczywiście, ze rodzinnego mam w pakiecie.
                  • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 15:55
                    gaskama napisała:
                    > oczywiście, ze rodzinnego mam w pakiecie.

Czyli dostaje kasę z NFZ.
                    • berdebul Re: Na co PiS ... 02.12.22, 16:32
                      Nie. Dostaje kasę z pakietu.
                      • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 16:44
                        berdebul napisała:
                        > Nie. Dostaje kasę z pakietu.

www.luxmed.pl/dla-pacjenta/lekarz-rodzinny-na-nfz
                        • berdebul Re: Na co PiS ... 02.12.22, 17:00
                          Czyli ktoś BEZ pakietu może chodzić do lekarza w luxmed, ale to nie oznacza, ze moja, pakietowa wizyta, jest opłacana przez nfz.
                          • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 20:05
                            berdebul napisała:

> Czyli ktoś BEZ pakietu może chodzić do lekarza w luxmed, ale to nie oznacza, ze
                            > moja, pakietowa wizyta, jest opłacana przez nfz.

Oczywiście nie przeczytałaś:
                            "Wszystkich Pacjentów, którzy posiadają abonament medyczny LUX MED, zachęcamy do złożenia deklaracji wyboru lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej w naszych placówkach."

• arthwen Re: Na co PiS ... 02.12.22, 17:22
                          To nie działa z automatu.
                          Możesz się zapisać w Lux Medzie do rodzinnego, ale musisz to fizycznie zrobić.
                          My mamy teraz pakiet w Lux Medzie właśnie, ale formalnie rodzinnego to mam zupełnie gdzie indziej, byłam tam cały raz, tuż przed wejściem rodo, zanieść zaświadczenie, że biorę leki na stałe, żeby mogli mi receptę wystawiać na żądanie telefoniczne. Leki akurat pełnopłatne, ale na receptę. Weszło rodo i mi powiedzieli, że niestety, rodo, nie mogą. NIe dało się przetłumaczyć, że to moje dane i ja się zgadzam to mogą - jak ze ścianą się z nimi rozmawiało. Za to prywatnie wprowadzili wtedy opcję zamawiania leków przez apkę, więc olałam nfz, ale formalnie nadal rodzinnego mam tam.
                          • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 20:07
                            arthwen napisał(a):
                            > To nie działa z automatu.
                            > Możesz się zapisać w Lux Medzie do rodzinnego, ale musisz to fizycznie zrobić.

Oczywiście - tak jak podlinkowałam wyżej.
                            • berdebul Re: Na co PiS ... 02.12.22, 20:47
                              Czyli jest to OPCJA, którą musisz WYBRAĆ. Nie wybrałam, przychodnia kasuje pakiet, a nie NFZ. Proste.
            • biala_ladecka Re: Na co PiS ... 02.12.22, 13:58
              Sterydy wziewne jak najbardziej sa i byly refundowane.
              • gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 15:29
                Przy chorobach przewlekłych. Jak jesteś pod stała opieka np. Alergologa. Nie jako lek doraźny.
              • arthwen Re: Na co PiS ... 02.12.22, 17:17
                Były i są, ale to nie jest tak, że każda recepta jest refundowana przecież. To, żeby były refundowane nie znaczy, że ona akurat miała refundowane, mogła dostać receptę 100%.
    • runny.babbit Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:40
      Oj tam oj tam, zaraz się dowiesz, że fakt że płacisz więcej to przecież nie jest zwiększenie składki.... kij z tym że takie było uzasadnienie. Czyli płać więcej, dostań mniej, semantycznie wszystko się zgadza. Na tej samej samej zasadzie PiS nie wprowadza nowych podatków, tylko kolejne daniny 😂
    • woman_in_love Re: Na co PiS ... 02.12.22, 10:44
      Dotychczasowa składka zdrowotna to była ściema - dotychczas de facto nic nie płaciliście, bo odliczaliście praktycznie całość od podatków. Więc to było takie coś, że niby płaciliście, a potem sobie odbieraliście.

Zaczęliście płacić składkę zdrowotną dopiero teraz. A i to nie w całości. Bo znów przywrócili wam możliwość odliczenia części tych składek.
      • gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:02
        Eeeee czyli skąd ma NFZ kasę, jeśli nie od nas? Niemcy nam dają? Czy wy?
        • woman_in_love Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:38
          ma z podatków, np. z benzyny a nie z składki zdrowotnej

teraz dopiero będzie miał ze składek
          • gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:41
            A te podatki to nam jednak Niemcy placą?
            • woman_in_love Re: Na co PiS ... 02.12.22, 11:52
              ty płacisz, ale składki zdrowotnej de facto nie płaciłaś

a teraz podatki pójdą na 15 emeryturę, a składki zdrowotne pójdą w końcu na NFZ
              • gaskama Re: Na co PiS ... 02.12.22, 13:04
                To kto płacił skladkę zdrowotną? Skąd braly się pieniądze na leczenie? Woman ... przecież i tak za wszystko MY płacimy. Tyle, że teraz więcej. A dostajemy tyle samo co wcześniej ... czyli niewiele.
                • evening.vibes Re: Na co PiS ... 02.12.22, 15:56
                  gaskama napisała:
                  > Tyle, że teraz więcej.

Nie - nie płacisz składki zdrowotnej więcej tylko podatku jeżeli zarabiasz powyżej 12k brutto.
                  • zosia_1 Re: Na co PiS ... 02.12.22, 21:52
                    Na etacie tyle samo, ale działalności gospodarczej płacą GRUBY hajs

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka