Dodaj do ulubionych

Szara strefa

02.12.22, 11:35
Na kanwie wątku o zakamuflowanym fryzjerze natchnęło mnie żeby opisać obrzydliwy proceder nie płacenia podatków od wynajmu mieszkań. Taki wzorcowy Kraków gdzie przewija się masa studentów czy młodych ludzi "za pracą" nie spotkałam najemcy (piszę w imieniu córki) który przyjmuje przelew, daje potwierdzenie o otrzymaniu gotówki, nie mówiąc o zwrocie kaucji z przyczyn wyssanych z palca. Krakusy specjalizują się w kantowaniu i nie na darmo mówią o nich centusie. Ale żeby Warszawka czy Wrocek nie czuły się pokrzywdzone tam bywa podobnie.
Oczywiście e-matki najemcy płacą podatki bo jakżeby inaczej smile
Obserwuj wątek
    • alpepe Re: Szara strefa 02.12.22, 11:40
      Ja płacę w Polsce miesięcznie podatek ryczałtem od wynajmu, dlaczego miałabym nie płacić? W Niemczech zaś owszem, kasa do ręki, ale też wypisuję pokwitowania i w zeznaniu rocznym to oczywiście uwzględniam. I śmiesznie, że najemca, czyli lokator miałby przyjmowac przelewy, ale co kto lubi.
    • gr.ruuu Re: Szara strefa 02.12.22, 11:43
      Najemcy nie płacą podatków... Podatki płaci wynajmujący
    • mysiaapysia Re: Szara strefa 02.12.22, 11:49
      Czyli najemca przekazuje kaucję, a potem co miesiąc czynsz bez żadnego pisemnego pokwitowania? Odważne...
    • dr.amy.farrah.fowler Re: Szara strefa 02.12.22, 11:49
      Pierwszą rzeczą, jaką robi oburzony na cokolwiek lokator, jest donos na landlorda do urzędu skarbowego, więc tylko samobójcy i kompletni idioci nie płacą podatków od wynajmu.

Większość ludzi z mojego bąbelka jest landlordami, bo zazwyczaj mieszkamy już w nieruchomościach "docelowych", a wcześniejsze wynajmujemy, wszyscy grzecznie zawieramy umowy, prosimy o przelewy, bo nikt nie będzie jeździł po kasę, czasem do innego miasta, i rozliczamy uczciwie kaucję.
      • gr.ruuu Re: Szara strefa 02.12.22, 11:52
        Szczegolnie że jest coś takiego jak amortyzacja i przez pewien czas możesz zupełnie legalnie praktycznie nie płacić podatków. Mnie dziwią ludzie, który ryzykują, żeby zrobić wielki przekręt podatkowy na kilka stów. W życiu by mi się nie chciało, podobnie jak jeździć po kasę. Jak miałam mieszkanie na wynajem, to oczywiście umowa i przelew.
        • bywalec_hoteli Re: Szara strefa 02.12.22, 12:09
          o włąśnie
        • zosia_1 Re: Szara strefa 03.12.22, 07:07
          Amortyzacja od nowego roku się kończy. Wynajem tylko ryczałtem
        • mgla_jedwabna Re: Szara strefa 03.12.22, 10:59
          Niektórzy jeżdżenie po kasę traktują jak okazję do inspekcji w mieszkaniu.
      • 1matka-polka Re: Szara strefa 02.12.22, 12:22
        dr.amy.farrah.fowler napisał(a):

> Pierwszą rzeczą, jaką robi oburzony na cokolwiek lokator, jest donos na landlor
        > da do urzędu skarbowego, więc tylko samobójcy i kompletni idioci nie płacą poda
        > tków od wynajmu.
        >
        > Większość ludzi z mojego bąbelka jest landlordami, bo zazwyczaj mieszkamy już w
        > nieruchomościach "docelowych", a wcześniejsze wynajmujemy, wszyscy grzecznie z
        > awieramy umowy, prosimy o przelewy, bo nikt nie będzie jeździł po kasę, czasem
        > do innego miasta, i rozliczamy uczciwie kaucję.
        >

Otoz to...
    • m_incubo Re: Szara strefa 02.12.22, 12:14
      Dlaczego najemcy mieliby płacić podatki, nawet jeśli to "najemcy ematki"?
      • marta.graca Re: Szara strefa 02.12.22, 12:20
        Bo w Polsce nikt nie uczy podstaw prawa, dlatego cześć ludzi uważa, że najemca to wynajmujący i odwrotnie.
        • gr.ruuu Re: Szara strefa 02.12.22, 12:34
          Nie trzeba znać podstaw prawa żeby umieć użyć wikipedii
          • marta.graca Re: Szara strefa 02.12.22, 13:03
            Wyszukiwanie informacji wbrew pozorom też dużej części ludzi sprawia trudność.
    • spod_wyszkowa Re: Szara strefa 02.12.22, 12:25
      Obecne państwo nie zasługuje by płacić podatki.
      Jeśli tylko jest możliwość nie wystawienia/nie wzięcia paragonu to trzeba to robić
      Do tego płacenie gotówką by nie zostawiać śladów.
      Niepłacenie podatków to czyn chwalebny i patriotyczny.
    • balbina1710 Re: Szara strefa 02.12.22, 13:14
      Coz, ja place, bo nie mam czasu ani ochoty na wedrowki po gotowke i zadnej wyrwy w budzecie mi te kilka tysiecy rocznie nie robi. Jednoczesnie traktuje to jako marnotrastwo pieniedzy z powodu mojej wygody. Oddaje te kase rzadowi na zmarnowanie. Jakkolwiek bym jej nie wydala osobiscie, byloby to lepiej i bardziej pozytecznie dla spoleczenstwa, niz oni to zrobia. A tak coz - to jakbym te kwote spalila w piecu mniej wiecej. Coz, niestety jestem wygodna i dosyc leniwa, wiec place.
    • areyoubetter Re: Szara strefa 02.12.22, 18:47
      Zdecydowanie przesadzasz. Znam pełno wynajmujących i jakoś wszyscy płacą. Oficjalne umowy i przelewy. Ja płacę podatki od wynajmu zawsze, a nawet zrezygnowałam z najemcy, bo chciał wykiwać panią pośrednik. Przy niej się zastanawiał, wybrzydzał, a potem poczekał na mnie na parterze i chciał "bezpośrednio". Pogoniłam.
    • arthwen Re: Szara strefa 02.12.22, 23:32
      Wynajmując mieszkanie 20 lat temu, w Krakowie i owszem, normalnie płaciłam przelewem. Nie u wszystkich wynajmujących, ale tak dobrze koło połowy.
    • podaje_haslo_okon Re: Szara strefa 02.12.22, 23:42
      Przez 15 lat byłam najemcą, żadnemu wynajmującemu nie płaciłam gotówką, więc z mojego doświadczenia - wszyscy przyjmują przelewy.
    • panna.nasturcja Re: Szara strefa 03.12.22, 00:03
      A co ktoś miałby płaci najemcy przelewem?
    • profes79 Re: Szara strefa 03.12.22, 00:16
      Brak płacenia podatków za wynajem to pokłosie chorych przepisów powodujących, że legalny wynajem to fikcja.
    • pepsi.only Re: Szara strefa 03.12.22, 00:23
      Najemca ma płacić podatki? 😱 Od kiedy ? 😱 To zdaje się obowiązek wynajmującego, nie lokatora.
    • obrus_w_paski Re: Szara strefa 03.12.22, 07:30
      W ogóle nie wyobrażam sobie przekazywać jakiemuś randomowi sporej gotówki bez żadnego potwierdzenia czy pokwitowania.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka