Dodaj do ulubionych

Poleccie proszę książke

05.12.22, 21:30
Możecie polecić książki trochę w typie Warszawianki Zmijewskiej?
Nawet nie chodzi o zagadki kryminalne co o klimat i obycxajowosc XIX wieku.
To dla starszej pani, więc i tak będę szukać audiobooka i raczej nowosci niż klasyka.
Z góry dziękuję
Obserwuj wątek
    • wapaha Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:34
      Zapoznaj starszą panią z Markiem Krajewskim
      • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:35
        Tylko uprzedź, że bywa bardzo brutalny.
        • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:42
          Fakt.
          A tu chodzi raczej o atmosferę herbatek i panien na wydaniu ☺
      • powodzenia_juno Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:41
        Żartujesz? On jest niestrawny... Ze względu na brutalność właśnie. Bardzo wątpię, by się spodobał starszej pani, która lubi klimat XIX wieku 🤔
        • wapaha Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 09:41
          dla mnie jest bardzo strawny a klimat epoki oddaje świetnie-autor bardzo dobrze przygotował się historycznie i dopracowany jest każdy szczegół
          a że brutalny to fakt-jesli starsza pani bojaźliwa, pruderyjna to jej sie nie spodoba
          • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 16:13
            Moja Mama nie jest ani bojaźliwa, ani pruderyjna i bardzo docenia warstwę historyczną, ale akurat to jej przeszkadzalo. Po prostu odbieralo część przyjemności z lektury.
            • daniela34 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 16:18
              Nie czuję się bojaźliwa ani pruderyjna, a miejscami Krajewski moim zdaniem mnoży okrucieństwa jako sztukę dla sztuki. Oraz wszystkim odradzam Demonomachię. Książka bez sensu.
              • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 16:35
                Tak, dokładnie, to taki case: "rozbierzmy ładną aktorkę w sposób zupelnie nieuzasadniony dla fabuły". Jest mi psikro, bo na początku Krajewski mnie jarał.
                • daniela34 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 16:41
                  Tak, też mi psikro. Czytam nadal z sentymentu dla tych pierwszych książek, które wydzieralam przyszłemu niedoszłemu, a on mnie. Ale mi psikro, a "Demonomachia" mnie po prostu wkurzyła jako zmarnowana szansa.
                  • wapaha Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 19:00
                    jestem chyba gruboskórna bo zauważam ale nie przeszkadza mi to

a czytałyście Max Czornyja ( on ma mocne opisy)
                    • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 19:17
                      Ja go spróbowałam. No, nie opisy mi tam przeszkadzały wink
                      • wapaha Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 19:19
                        ja siedziałam i płakałam na mortaliście
                        ale miłość i wojna bardzo mi się podobała - leciutko weszła
    • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:35
      Szymiczkowa oczywiście znana? Nie wiem czy jest audiobook.
      • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:37
        Znana☺, też nie wiem czy jest, ale poznana z mojej biblioteki w wersji papierowej ☺
      • bylam.stara.mostowiakowa Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:38
        Marzena Rogalska - saga o Karli Linde, pierwszya część ma tytuł Czas tajemnic.
        • bylam.stara.mostowiakowa Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:40
          No i mnie się bardzo podobała Krakowska żałoba Moniki Piątkowskie, ale to już nie jest taka nowość.
          • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:48
            Dzięki wielkie, sprawdzę. ☺
            Może nie jest, ale nie znam, pani też pewnie nie. Pisząc nowości miałam na myśli raczej nie klasykę, a nie swiezutkie pozycje ☺
    • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:40
      A może Akunin?
    • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:42
      Kate Morton - większośc sie chyba dzieje w XIX wieku i w zasadzie można je uznac za kryminały - zawsze jest jakaś mroczna zagadka. Na pewno sa audiobooki.
      • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:46
        Zna. Odpowiednie książki Lucindy Riley też ☺
        Od ponad czterech lat dostarczamy jej książki, pani zaopiekowala się psim staruszkiem, którego wyciagnelam ze schroniska, więc my opiekujemy się nią ☺
        • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:49
          To bardzo ładny barter smile Podpytam Mamę jeszcze.
          • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 22:03
            Dziękuję ☺
            To przede wszystkim wspaniała osoba ☺
            Akunin to niezły trop, rozejrze się bo chyba mam w domu kilka w wersji papierowej
    • taje Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:48
      Niby pytasz się o nowości ale upewnię się - starsza pani czytała Jane Austen? Ze współczesnych ale nie nowości - Alienista.
      • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 21:51
        Tak, to wykształcona osoba, więc klasykę czytała i posiada. Ma sporo książek i lubi czytać, teraz od pewnego czasu dostarczamy jej audiobooki.
        Pani i jej psi seniorzy je wola od wersji papierowej ☺
        • taje Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 22:45
          Alienista to nie klasyka - książka z lat 90. ale akcja toczy się w XIX w, myślę, że może się spodobać.
    • stara.gropa Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 22:06
      A pani zna ten cykl:
      lubimyczytac.pl/cykl/2922/jan-morawski
      • bylam.stara.mostowiakowa Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 22:16
        No i świetnie się czyta Jaśminowa saga Anny Sakowicz, tylko jej początek przypada na drugą dekadę XX w. Ale była tu na emamie polecana, w jakimś wątku książkowym, przeczytałam jednym tchem.
        • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 22:32
          O tak, zapowiada się świetnie.
          Pani lubi sagi rodzinne w stylu Joanny Jax, to na pewno będzie zachwycona
          • kocynder Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 23:20
            Joanny Jax bardzo polecam "Córkę Fałszerza". Czas akcji okołowojenny zagadka kryminalna, ale i sporo wątków stricte obyczajowych. Dobrze się czyta.
            Na marginesie: kiedyś w jakiejś antologii trafiłam na opowiadanie kryminalne tej autorki i mnie zachwyciło! Piękna, klasyczna formuła, zamknięty, rodzinny krąg podejrzanych, prawda splatająca się z kłamstwem, alibi i motywy... Nie mogę odżałować, że autorka idzie raczej w "obyczajowe" niż w kryminał. smile
            • milva24 Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 23:26
              A nie ma tam za bardzo rozbudowanego wątku miłosnego? Szukam czegoś pod choinkę dla matki. Podobało jej się "Stulecie Winnych" I "Saga wiejska", szukam czegoś w tym stylu.
              • kocynder Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 23:29
                Wątek jest, ale... Jakby to ująć? Dość subtelny. Nie polega na opisach kopulacji. Joanna Jax w ogóle (w każdym razie to co ja czytałam!) jest trochę "niedzisiejsza". Nie lubuje się w opisach brutalności czy seksu. Nie wiem w jakim wieku jest twoja mama, ale jeśli Stulecie Winnych jej się podobało, to będzie miała żal - do autorki, że nie pociągnęła sagi... wink
                • milva24 Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 23:39
                  A to się skuszę. Matka 70+, koniec Stulecia przyjęła z godnościąwink ale widziałam dziś gdzieś w księgarni internetowej część 0.1, czyli dzieje rodu jeszcze przed Stuleciem. Może też jej kupię, ona zimą nie bardzo ma co robić kiedy nie może grzebać w ogródku.
              • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 00:09
                To może Saga wolynska Joanny Jax? I wcześniejsze serie?
                Kocynder ma rację, to specyficzny klimat, obyczajowy.
                Bardzo wciągająca, kilkanaście książek wysluchanych podczas karmienia ☺
        • paola.brunetti Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 23:03
          O nie, co drugie zdanie żołądek zwijający się w trąbkę, koszmarny styl.
          • paola.brunetti Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 23:05
            Polecałabym sagę Poldark Winstona Grahama, można zapodać cudny serial z Aidanem Turnerem. Oraz wyżej wspomniana Rogalska.
        • paola.brunetti Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 23:20
          Podobne książki pisze jeszcze Edyta Świętek, ale one są już bardziej w klimacie PRL-u.
      • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 22:26
        Raczej nie. Dzięki, sprawdzę
    • runny.babbit Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 22:41
      Jeśli niepolskie to czy zna Wilkie Collins 'a? Np. Kobietę w bieli albo Księżycowy kamień.
    • hungaria Re: Poleccie proszę książke 05.12.22, 23:14
      Był już podobny wątek ze sporą liczbą ciekawych polecanek.
      Dorzucę jeszcze 'Zbrodnię w błękicie' - to seria, ale czytałam tylko pierwszy tom.
      • purchawka2020 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:51
        A tak, całkiem dobra seria kryminalna na niezłym poziomie literackim.
    • interstate95 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 00:15
      Zupełnie od czapki, bo ani to XIX wiek, ani klimaty Warszawianki, ani audiobooki nawet - ale nie ustawajmy w nadziejach - może wydadzą, a tobie przyda się na przyszłość, gdyby Pani Starsza ( pozdrawiam!) zdecydowała się nieco rozszerzyć specjalizację : )

Stosunkowe nowości, dość nieoczywiste:

- " Grace, córka latarnika" Hazel Gaynor. Dwie linie czasowe i wspólny mianownik, trochę jak u Morton.
      - " Starzy przyjaciele" Silvii Soler. Bardzo plastyczna historia o wieloletniej przyjaźni i Katalonia w tle.

I kompletna staroć, która swego czasu tak przeminęła bez echa, że może okazać się nowością.
      "Boskie sekrety siostrzanego stowarzyszenia Ya-Ya". Rebecca Wells.
      Moja ulubiona książka o sile kobiecej przyjaźni na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Amerykańskie południe, Luizjana.
      Wszystkim ją wciskam.
      I wciąż obsesyjnie zastanawiam się, ile prywatnie mogłaby wziąć za książkę Dereszowska jako lektorka. Każdy inny mi spieprzy audiobooka Boskich sekretów, wiem to na pewno : ))

• sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 09:05
        Przekażę pozdrowienia ☺
        Sprawdzę wszystkie, dla mnie szczególnie dwie ostatnie wyglądają kusząco.
        Kobieca przyjaźń na przestrzeni lat do delektowania się przez wiele wieczorow, by oszczędzać oczy, może być strzałem w dziesiątkę.
        Znam ten ból, niektórych audiobookow nie da się słuchać przez lektora. Ostatnio zirtowala mnie Olga Bonczyk ☺
        Napisz do Pani Ani i zapytaj, podejrzewam, że to nie byłaby pierwsza tego typu propozycja w jej karierze☺
      • kocynder Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 09:33
        Abstrahując od książki, błam.....
        RAZ miałam nieprzyjemność słuchania audiobooka w "wykonaniu" Dereszowskiej, co na ładne kilka lat zniechęciło mnie do audiobooków w ogóle! Koszmarna dykcja, połykanie końcówek, niewyraźne mamrotanie pod nosem, do tego idiotyczne pauzy międzywyrazowe i intonacja nie mająca nic wspólnego ani z akcentowaniem ani z interpunkcją w mowie polskiej... Pomijam juz jej nosowy kaczy głosik smutnego kaczora Donalda... Po kwadransie jej "popisów" miałam dość, wyłączyłam i na lata zaniechałam audiobooków! Jak można to-to lubić?!
        • kocynder Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 09:39
          W pierwszym wersie miało być "Abstrahując od książki, bo nie czytałam...". Coś mi "wcięło"...
        • interstate95 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 10:44
          Kocynder, może podoba mi się przez porównanie. 3/4 lektorek po odsłuchaniu - załóżmy - godziny książki ( a zazwyczaj są to thrillery, słucham jako tła i bez wyboru) chcę zabić, razem z głównymi bohaterkami, ich znikającymi dziećmi oraz tajemniczo zachowującymi się mężami. Wszyscy do piachu hurtem i cierpcie przed śmiercią, a najbardziej pani czytająca.
          A Dereszowską, odkąd przeczytała mi jedną z książek Hannah - genialnie odtwarzała głosem matkę jednej z bohaterek - wybieram bardzo cwanie pod kątem lektur.
          Szukam książek, w których się wczuwa w postaci w szeroko pojętym stylu "szajbnięte panienki z variete nie biorą życia zbyt dosłownie" i jestem przekonana, że dorosłą Vivi z Boskich Sekretów, zrobiłaby mi głosem tak, że piszczałabym z zachwytu.
          W moich książkach Dereszowska - porównawczo - ma bardzo dobrą dykcję ; )
          smile) Byłam przekonana, że "błam" oznacza "chłam" z autokorektą i pomyślałam sobie " no także coś?"

Sophio, napisałabym, gdybym miała chociaż blade pojęcie jaka byłby jej stawka godzinowa prywatnego nagrania audiobooka, tak orientacyjnie chociaż.
          Książka gruba : ))
          Jestem z tych, co raczej nie zawracają ludziom gitary, nie mając ( w tym wypadku: finansowego) argumentu w ręku i chciałabym bardzo uniknąć sytuacji, w której jestem albo posądzona o bycie świrem, albo nagle okazuje się, że jednak mnie nie stać na fanaberie i muszę odpisać " o, to przepraszam, dla mnie za drogo" : ))
          To skrzywienie zawodowe.
          Mój zawód jest mylony z innym. Gdy mimo wszystko godzę się komuś pomóc, niezależnie od tego, że w życiu robię co innego - bo wiem CO zrobić - po wycenie często słyszę " a co tak drogo?"
          Nie chciałabym się nagle znaleźć po tamtej stronie barykady : D
          Ja nawet orientacyjnie nie wiem w jaką kwotę z audiobookiem celować, A WIDZĘ, ŻE KOCYNDER SIĘ NIE DOŁOŻY : ))))

A twojej znajomej starszej pani, jakby co, dobrej lektury, łaskawej dla wzroku.
          Starsze panie tego pokroju mają w moim sercu specjalne miejsce <3
          • kocynder Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 11:01
            Do gaży Dereszowskiej Kocynder się na pewno nie dołoży. big_grin Ale fakt, być może w porównaniu do INNYCH aktorek Dereszowska nie wypada beznadziejnie... To było w ogóle moje pierwsze zetknięcie z audiobookami i na długo ostatnie, a teraz jakoś słucham mężczyzn. smile
          • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 11:27
            Bardzo lubię "Boskie sekrety". Myślę, że Dereszowska przeczytała by świetnie smile
            A czytałyście, powiedzmy, drugą cześć? "Wszędzie małe ołtarzyki"?
            Ja ciągle i ze smutkiem czekam na audiobook "Targowiska próżności" Thackeraya.
            I nie ma sad
            • daniela34 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 11:44
              annaboleyn napisała:

> Ja ciągle i ze smutkiem czekam na audiobook "Targowiska próżności" Thackeraya.
              > I nie ma sad

O to, to, to. Ależ to by była przyjemność!
            • interstate95 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:11
              annaboleyn: oszalałabym z radości, gdyby można było odsłuchać " Targowisko próżności" w formie audiobooka z porządnym lektorem. To jedna z moich ukochanych książek, odkąd dorwałam się do niej w dzieciństwie i połowy nie zrozumiałam wink
              Przy okazji królestwo i ręka królewny za kogoś, kto dałby radę z "Rebeką" ( bardzo) i "Oberżą na pustkowiu" ( mniej) Daphne du Maurier.
              Tymczasem "Oberżę" czyta Laura Breszka ( a!!aaaa!!!!) a "Rebekę" Waleria Gorobets (AAAAA!!!) i na wszelki wypadek obie zgooglałam, żeby na pewno wiedzieć komu pluć na buty.
              A uwielbiałabym słuchać "Rebeki".

Nie miałam pojęcia, że " Wszędzie małe ołtarzyki" to rzecz o rodzinie Walkerów, TYCH Walkerów.
              Coś czułam, że niepokojąca mnie w najwyższym stopniu matka Vivi wyskoczy mi jak diabeł z pudełka ( bałam się, że w "Boskich Sekretach", na szczęście nie) ale nie sądziłam, że po latach i w innej odsłonie : ))
              Dziękuję i oczywiście, że przeczytam. Ale JAKBY CO, pozostawiam to twojemu sumieniu.
              Zgooglałam właśnie i jakoś dziwnie boję się tej lektury.

kocynder, co do panów, to właśnie szczęśliwie umknęło mi nazwisko, ale jeden z lepszych IMHO lektorów, tak dziwnie interpretuje role kobiece głosem, że niezależnie od ich wieku, roli, pochodzenia, wykształcenia i charakteru, wszystkie brzmią tak samo.
              Jak mało rozgarnięte asystentki prezesa wypowiadające kwestie zasznurowanymi usteczkami i nieustająco targane wątpliwościami.
              Jest dobry. A kobiety mu kompletnie nie idą, wszystko na jedno kopyto.
              • daniela34 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:17
                Laura Breszka zawsze sprawia wrażenie jakby miała zatkany nos. O ile w serialach mi to nie przeszkadza nadmiernie, o tyle audiobooka sobie nie wyobrażam.
                • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:45
                  Ja ją dość lubię, muszę powiedzieć, że w Ferrante pasowała mi jej robota. Ale mam listę lektorów audiobooków, którzy powinni się spełniać W INNEJ formie wink
                  Może ma trzeci migdał, jak Danuśka? wink
                  LB w sensie wink
                  • daniela34 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:48
                    Trzeci migdał w stanie zapalnym! smile

• annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:50
                      big_grin Ale zestaw sobie Laurę Breszkę z Joanna Jeżewską, która często czyta takie rzeczy własnie, a zobaczysz, gdzie leży zło! big_grin
                      • daniela34 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:55
                        smile może lepiej nie będe
          • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:42
            Podpytam przy okazji znajomej z obrzeży tej branży☺.
            Pani zasługuje na specjalne miejsce w Twoim i moim sercu. Kiedy ten uratowany przeze mnie pies odszedł za TM przygarnela kolejnego seniora.
            Ale żeby nie było, że wykorzystywalam finansowo seniorke , za weta i karmę place ja.
      • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 16:53
        Jeżeli ktoś lubi takie klimaciki, to polecam (tego to już na pewno nie ma w audio) trylogię "Vivien" Maxwella.
        Ja ją kupiłam ze względu na wzmiankę w autobiografii Chmielewskiej smile Wydaje mi się, że było tylko jedno wydanie u nas.
    • purchawka2020 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 11:49
      "Lalka" Prusa. Nie ma nic lepszego ale to pewnie zna, jak i "Noce i dnie".
      • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:37
        Lalkę to chyba zna wręcz na pamięć, przynajmniej fragmenty.

Ale chodzi wlasnie o takie klimaty herbatek, reputacji i mezaliansów
        • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:49
          Jeżeli mam ochotę na te klimaty, to oprócz "Lalki" wracam do świetnie przeczytanej "Rodziny Połanieckich", w której starannie omijam jeden fragment, niestety.
          Już chciałam polecić Elizabeth Gaskell: "Panie z Cranford" oraz "Północ i Południe", ale chyba nie ma audiobooków sad
          • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 13:20
            Niestety też znane, z mojej biblioteki ☺
            • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 16:12
              Trudny przypadek! smile
              • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 16:47
                Nie zaprzeczam , pani ma sporo książek.
                Ja mam ich dobre kilkanascie tysięcy, w tym odziedziczony księgozbiór babci i dziadka, więc dużo pozycji mialysmy obydwie , a resztę tylko ja.
                Nowości i popularne pozycje udostepnialalam w formie audiobooków.
                Jestem Tobie i Wam wszystkim wdzięczna za wszystkie polecenia. Wykorzystam wszystko co się da ☺
        • purchawka2020 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 12:56
          To może świetnie napisana dla czytania przez normalnego człowieka biografia Bolesława Prusa autorstwa Moniki Piątkowskiej "Prus. Śledztwo biograficzne" ?
          Wszystko jest - mezalianse, herbatki, korowody.
    • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 16:55
      Do polecanek - jestem pewna, że i Sophia i Starsza Pani czytały sagę o Jalnie (Mazo de la Roche), ale gdyby ktoś z Was potrzebował klimatycznej ramotki, to może byc zadowolony smile
      • sophia.87 Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 17:08
        No niestety, ja nie czytałam, to nie do konca moje klimaty, nie wiem jak pani B.
        Z opisu wynika, że jest idealne i ma kilkanaście tomów ☺
        Jeśli starsza pani tego nie zna, to będzie jej idealny towarzysz przez kilka tygodni.
        Uwielbiam Cie ☺
        • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 17:15
          Ooo, gdybym trafiła, to by było wspaniale smile Niech Was nie zwiodą okładki drugiego czy któegoś wydania, są POTWORNE. Wspaniała, soczysta saga rodzinna, ze świetnie nakreślonymi charakterami, dobrze osadzona w tle historycznym, namiętności aż kipią, ale bez szczegółowych czy drastycznych opisów. Dużo obyczajówki, gorsetow, herbatek, porcelany, łajania służby, niewiernych mężow i żon, opisów potraw i stajen, no, komplet smile
          • hungaria Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 18:05
            Mowisz, ze takie dobre? Mam w domu, stoi obok Forsyte'ow, ktorych tez zreszta nie przeczytalam. Ominelam je jakos na etapie nastoletniego pozerania ksiazek, a potem nigdy sie nie zlozylo. Chociaz babcia zawsze zachwalala wink
            • annaboleyn Re: Poleccie proszę książke 06.12.22, 18:20
              Forsyte'owie to oczywiscie niedoscigły top, ale Whiteoakowie stoją u mnie też bardzo wysoko smile Wyżej niż Buddenbrookowie (a teraz mnie bijcie!).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka