Dodaj do ulubionych

Telefon poza unią.

05.05.23, 06:53
Dziewczyny pomóżcie. Młody (lat 10) ma telefon na kartę Będzie przebywał tydzień na wyjeździe - kraj w Europie ale poza UE. Jak zrobić żeby mieć z nim kontakt, a jednocześnie nie dostać potem ogromnego rachunku? Zielona jestem w tym temacie.
Jeśli telefon jest na kartę, to po wykorzystaniu środków po prostu przestanie działać?
Obserwuj wątek
    • iwles Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 06:56

Zawsze możesz mu doładować.
      Zorientuj się, jakie są ceny połączeń, a jakie ceny przesyłania danych. Może kontakt przez internet (np. Messengera, czy coś podobnego) będzie tańszy.
      • virtualnie Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 07:04
        Kontakt przez internet też może oznaczać przesył danych w roamingu, czyli duże koszty a sieć wifi nie zawsze będzie dostępna.

Moim zdaniem należy wyłączyć przesył danych w roamingu, dziecko niech będzie pod telefonem, rozmowa odebrana kosztuje znacznie mniej niż wychodząca, a jak będzie miało naprawdę pilną sprawę, niech wysyła sms, abyście oddzwonili. Chyba nie musicie codziennie prowadzić rozmów.
        • manala Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 07:43
          Czyli jeśli wyłączę mu roaming w tel. i przesył danych - to powinno być ok? W hotelu chyba będzie wifi więc wchodzi w grę dzwonienie przez mess.
          • virtualnie Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 07:52
            Jeśli wyłączysz roaming rozmów w telefonie to się nie dodzwonisz ani nie wyśle sms, jeśli będzie jakaś sytuacja awaryjna, a nie będzie w zasięgu wifi. Wyłącz tylko przesył danych w roamingu i automatyczne aktualizacje.
            • manala Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 07:53
              Dzięki.
    • krwawy.lolo Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 06:59
      Sprawdź cenę pakietu na zagranicę.
      • majenkirr Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 16:07
        To ☝🏻

Jak my jedziemy do PL, to za $10 dziennie używamy tel. jak u siebie.
        • maeve_binchy Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 17:09
          Bardzo drogo. Kup airlo.
        • kk345 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 17:19
          Dlaczego nie kupujesz polskiej karty na czas pobytu tu?
          • majenkirr Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 18:09
            Bo nie wiem gdzie big_grin. do tego chyba trzeba mieć nowy numer? A tak to sobie lecę i już na przesiadce gadam/textuję wink.
            • kk345 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 20:29
              W punkcie dowolnego polskiego operatora (na lotniskach też są) kupujesz starter, rejestrują Ci go na miejscu i miły pan instaluje Ci od razu wszystko w telefonie. Koniec filozofii, koszt miesięczny circa 30 złotych
            • jednoraz0w0 Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 04:20
              Masz nowy numer ale co z tego, masz przede wszystkim sieć niezależnie od wifi więc masz wszystkie komunikatory działające.
    • chococaffe Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 07:24
      To pytania do operatora waszej sieci.
      • krwawy.lolo Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 07:39
        chococaffe napisała:

> To pytania do operatora waszej sieci.

• motyla Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 07:53
      zawsze w takiej sytuacji kupujemy lokalną kartę. zazwyczaj jest tam dużo internetu za jakieś grosze- rozmawiamy z rodziną przez mesengera, a polska kartę wyłączamy
      • profes79 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 08:00
        Dokładnie tak. Tylko karty na ogół się rejestruje.
        • totutotam.org Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 10:51
          I w niektórych krajach karty sim są dostępne tyko dla rezydentów.
      • krwawy.lolo Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 10:59
        I dziesięciolatek ma sobie kupić kartę, zarejestrować ją, skonfigurować telefon itd. Chyba to nienajlepszy pomysł.
        • manala Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 16:36
          No tak, ta opcja odpada wink
          • krwawy.lolo Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 17:06
            Nie, żebym wątpił w inteligencję Twojego synka. To trochę za dużo, jak na doświadczenie 10-letniego chłopca.
            • kk345 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 17:21
              Akurat konfiguracja telefonu może nastolatkowi zająć 10 % tego czasu, co rodzicowi.
            • profes79 Re: Telefon poza unią. 08.05.23, 20:19
              Akurat konfiguracja to małe miki; większym problemem będzie zakup karty wymagającej rejestracji przez osobę niepełnoletnią.
    • mayaalex Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 07:56
      Sprawdz u operatora. Na przyklad w Belgii nadal nie ma oplat roamingowych przy korzystaniu z telefonu w UK, nie wiem jak jest w Szwajcarii czy Norwegii ale mysle, ze jest szansa, ze tez nie ma. Za to przy wyjezdzie do Turcji te oplaty sa kosmiczne - musisz dowiedziec sie o konkretny kraj.
      I tak, telefon na karte przestanie dzialac (mozesz doladowac). Zakladam, ze bedzie gdzies, gdzie bedzie mial dostep do wifi, moze niech korzysta glownie z tej opcji (czyli jakis whatsapp czy messenger) a ewentualne kontakty w ramach sieci moze ograniczyc. Na szczescie dziesieciolatki sa bardzo ogarniete technologicznie, da rade smile
      • gris_gris Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:12
        mayaalex napisała:

> Sprawdz u operatora. Na przyklad w Belgii nadal nie ma oplat roamingowych przy
        > korzystaniu z telefonu w UK, nie wiem jak jest w Szwajcarii czy Norwegii ale my
        > sle, ze jest szansa, ze tez nie ma. Za to przy wyjezdzie do Turcji te oplaty sa
        > kosmiczne - musisz dowiedziec sie o konkretny kraj.
        > I tak, telefon na karte przestanie dzialac (mozesz doladowac). Zakladam, ze bed
        > zie gdzies, gdzie bedzie mial dostep do wifi, moze niech korzysta glownie z tej
        > opcji (czyli jakis whatsapp czy messenger) a ewentualne kontakty w ramach siec
        > i moze ograniczyc. Na szczescie dziesieciolatki sa bardzo ogarniete technologic
        > znie, da rade smile

Za używanie telefonu w Szwajcarii sie płaci. Przekonałam sie, jak zobaczylam na rachunku ok. 10 euro za dane, bo moj telefon połączył sie z siecią szwajcarska gdy leciałam samolotem nad Szwajcaria (nie wyłączyłam go). Miałam tez opłaty po pobycie na nartach we Włoszech tuż koło granicy szwajcarskiej, bez mojej wiedzy telefon zmieniał czasem sieć, jak to bywa przy granicy.

Z UK prawda, ale obawiam sie, ze to moze byc kwestia czasu…
        • kk345 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:41
          >Za używanie telefonu w Szwajcarii sie płaci. Przekonałam sie, jak zobaczylam na rachunku ok. 10 euro za dane, bo moj telefon połączył sie z siecią szwajcarska gdy leciałam samolotem nad Szwajcaria

Znam historię z firmą transportową, w której kierowca jechał sobie po niemieckiej stronie wzdłuż granicy szwajcarskiej i dla rozrywki słuchał sobie muzyki z YT. Łapała go szwajcarska sieć, więc rachunek za tę rozrywkę opiewał na jakieś 25 tysięcy złotych...
          • alpepe Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:56
            O kurdę
            • simply_z Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 10:17
              Noo mnie zlapalo na chwile siec z Albani, jak bylam na Korfu, wiec trzeba uwazac.
              • ayelen40 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 16:28
                Trzeba mieć zablokowane na poza Unii, bo inaczej masakra.
          • dominika9933 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 18:19
            Ale przecież już od kilku lat jest limit dostępu danych, po przekroczeniu którego operator musi zablokować usługę ( to chyba unijne rozporządzenie). Kiedyś to było chyba 80 euro.
            • kk345 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 20:31
              >to chyba unijne rozporządzenie
              Super. To teraz zmuś Szwajcarię do respektowania zasad Unii.
            • 71tosia Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 00:31
              Tak to nie działa, nie pamietam szczegółów ale na chwile włączyła mi się transmisja danych w Stanach i mimo blokady nabilo mi spory rachunek, dzwoniłam wściekła do operatora (T-Mobile) i nic się nie dało zrobić musiałam zapłacić.
              • kk345 Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 00:36
                Oczywiście, że nie działa. Niby jak porozumienie unijne miałoby zadziałać poza granicami Unii?
                • dominika9933 Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 08:19
                  Mi kilka lat temu w Turcji zadziałało, bo to jest rozporządzenie nałożone na Twojego operatora, w moim przypadku Play. Teraz już wyłączam oczywiście przesył. Zadziałało też mojemu wujkowi w Chinach, on ma chyba T mobile.
                  • kk345 Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 14:44
                    Przecież to nie działa euroregulacja, tylko zwykła umowa miedzyoperatorska. Z rozporządzeniami to nie ma nic wspólnego i nie zobowiązuje do niczego krajów poza Unią, na Teutatesa!
                    • dominika9933 Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 14:57
                      cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pytania-i-odpowiedzi/roaming-i-sieci-satelitarne/czy-dostawca-uslug-roamingowych-musi-chronic-abonenta-przed-wysokimi-kosztami-transmisji-danych-w-unii-europejskiej-i-poza-nia,10.html

Tak, jak pisałam, w Turcji i Chinach zadziałało. Nie wiem czy wszędzie. Miłego dniasmile
                      • kk345 Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 15:16
                        Aby blokadę założył twój operator musi dostać dane o kosztach od partnera roamingowego.
                        W Unii dostaje je na bieżąco, w Europie generalnie też. Poza Europą czasem po kilku godzinach albo dniach, to loteria jest, bo to tłusty dochód, po co z niego łatwo rezygnować? Powodzenia w opieraniu się na takiej logice.
                        • dominika9933 Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 15:32
                          Nie opieram się na takiej logice, po prostu, raz udało mi się uniknąć dużego, niepotrzebnego wydatku. Widocznie dostał dane od razu, tak jak w przypadku wujka, o tych konkretnych sytuacjach pisalam. Teraz wyłączam przesył. Korzystam z wifi hotelowego i wtedy rozmawiam i komunikuję się do woli.
      • kk345 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:39
        mayaalex napisała:

> Sprawdz u operatora. Na przyklad w Belgii nadal nie ma oplat roamingowych przy
        > korzystaniu z telefonu w UK, nie wiem jak jest w Szwajcarii czy Norwegii ale my
        > sle, ze jest szansa, ze tez nie ma.

Norwegia, Islandia i Lichtenstein honorują zasady Euroregulacji, więc w tych krajach rozliczani jesteśmy dokładnie tak, jak w innych krajach Unii- czyli mamy rozmowy, smsy i mmsy bez lititu i pakiet danych.

UK- od czasu Brexitu to już zależy nie tylko od konkretnego polskiego operatora, ale także od taryfy, którą sie u niego ma, więc trzeba dopytać w swojej sieci przed wyjazdem.

Szwajcaria- kasuje jak za zboże, szczególnie za internet- w końcu z czegoś trzeba dochód narodowy budować big_grin
    • volta2 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:24
      Jestem teraz poza Unią i do kontaktów z dzieckiem i ojcem służy mi wifi. Nawet sima już nie kupowałam, a darmowy internet jest niemal wszędzie. galerie handlowe, restauracje i bary do których europejczyk bałby się wejść, wszyscy mają wi-fi. Być może tam gdzie będzie twoje dziecko będzie podobnie?
      • krwawy.lolo Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:28
        volta2 napisała:

> Być może tam gdzie będzie twoje dziecko będzie podobnie?

restauracje i bary do których europejczyk bałby się wejść big_grin

• chococaffe Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:33
      Na marginesie - chyba niedawno była afera z rachunkami za rozmowy w Monako - niektórzy otrzymywali rachunek na kilka tysięcy euro
      • kk345 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:43
        A dlaczego afera, skoro Monako nie jest w Unii i ma swój cennik usług roamingowych (słony), ustalony z innymi operatorami? W Egipcie nad basenem też możesz łatwo natrzaskać kilka tysięcy za internet przecież...
        • chococaffe Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:46
          Bo (a) nie sprawdzili cennika skoro tylko na chwile wpadli (b) operator doliczył im własne niemałe koszty. Chyba wygrali w sądzie. Dlatego warto zapytać operatora.
          • chococaffe Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:47
            evoke.ie/2023/01/13/life-style/travelnews/man-30k-phone-bill-monaco
      • krwawy.lolo Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 09:45
        W latach 90 leciał w niemieckim telewizorze cudny spot reklamujący telekom. Maluch wystukał japoński numer i połączył się z Japończykiem, który grzecznie odezwał się "mushi mushi", na co bobo też niezdarnie "mushi mushi" i tak sobie mushowali aż telefon zaczął dymić.
        • szarmszejk123 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 16:24
          Boże, przypomniałeś mi co ja kiedyś z koleżanką odwaliłam 🤦 miałyśmy że 12 lat, siedzialysmy same u mnie w domu i nam się nudziło. W satelicie było pełno takich debilnych kanałów "zadzwoń teraz" , znalazlysmy cos, gdzie można było gadać z ludźmi, coś jak czat telefoniczny :p no to sobie pogadaliśmy za kilka tysi...
          Poszło na mojego brata, bo starszy i ojciec myślał, że dzwonił na hotline z panienkami :p
    • mikams75 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 10:18
      po wykorzystaniu srodkow przestanie dzialac. Bedzie dzialal tylko na wifi. Jesli ci zalezy na kontakcie to sprawdz ile kosztuje dokupienie danych na dany kraj. Dane sa o wiele bardziej przydatne niz same rozmowy telefoniczne.
      Przy czym w roamingu bedzie mu sciagac z karty tez jak ktos do niego zadzwoni a nie tylko jak on bedzie dzwonic.
      Majac dane bedzie mogl wysylac wiadomosci i rozmawiac. Tylko jesli pakiet danych nie bedzie za duzy, to mu wyjasnij, zeby nie ogladal youtuba, nie sluchal muzyki i nie wysylal setek zdjec. Ze to tylko na wiadomosci i rozmowy bez video.
    • leyla76 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 10:32
      Czytając takie wątki mam szczęście, ze mieszkam w Szwajcarii i abonament telefoniczny w sumie za grosze z roamingiem na cała europe i nie tylko.
      Np. za telefon syna płace 25 franków miesięcznie i w tym ma wszystko bez limitu na terenie Szwajcarii, poza Szwajcaria internet bez limitu.
      Mój abonament to 50ch i mam kompletnie wszystko bez limitu nieważne w jakim kraju jestem. Dzwonię, siedzę na internecie, oglądam netflix używając swojego internetu będąc w Polsce, Turcji, uk itp bez dodatkowych opłat.
      • szeptucha.z.malucha Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 11:18
        To powiedz Szwajcarii, by innych tak nie kosila uncertain
        • kk345 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 15:55
          No wiesz, przecież dobrobyt Szwajcarii wziął się wyłącznie z ciężkiej pracy jej mieszkańców, bo skądby? big_grin big_grin big_grin
    • nowel1 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 10:40
      Polecam kartę prepaid Lycamobile
    • kurt.wallander Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 11:11
      myślę, że znaczenie ma, jaki to kraj. W UK przeważnie nalicza roaming jak w Unii.
      • kk345 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 15:55
        >W UK przeważnie nalicza roaming jak w Unii.
        Nie.
        • kurt.wallander Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 17:24
          Ależ tak.
          • kk345 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 20:32
            Skoro wiesz lepiej big_grin
    • mimfa Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 16:43
      Nie wiem gdzie będzie dziecko, ale mój syn będąc w UK gadał przez bite 2 godziny i zapłaciłam jakieś 20 zł wyższy rachunek, także nie jakieś astronomiczne kwoty.
    • leni6 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 17:21
      Zależy jeszcze jaki kraj, ceny połączeń łatwo sprawdzić, zwykle w Europie nie są astronomiczne (ale to jednak roaming). Natomiast przesył danych bywa kosmicznie drogi więc trzeba uważać. Najtaniej to przez Internet z hotelowego wifi.
    • 71tosia Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 20:28
      Wyłączyć „roaming danych” i korzystać w wifi. Koledze ściągnął trochę muzyki i (był przekonany ze robi to przez wifi) działo sie to na lotnisku w zurichu - zapłacił ponad tysiąc złotych.
    • mania_222 Re: Telefon poza unią. 05.05.23, 23:53
      Kilka lat temu byłam na wczasach w Macedonii. Tam miałam wypadek i musiałam porozumieć się z ubezpieczycielem w Warszawie. Rozmowy tam to był majątek - wykonywane i odbierane. Na szczęście po 3 godzinach dowiedziałam się z PL, że załatwiono mi karetkę i szpital w ramach ubezpieczenia. Co dziwne - do hotelu nie przyjechała po mnie ichniejsza państwowa karetka, tylko jakiś prywatny gość wypytujący o mnie. Na szczęście lekarz w szpitalu mówił po angielsku i nawet dogadaliśmy się, że był kiedyś w moim Szczecinie. Nie zapłaciłam grosza, ale za rozmowy tel. - dużo.
    • dwa_kubki_herbaty Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 08:36
      Musi sobie kupić kartę z kraju w którym będzie. Sprawdź jaka ma dużo kB, może można już w Polsce załatwić.
      Inaczej może być tak że po godzinie już będzie miał zero na karcie.
      Dzieciaki siedzą na internecie, mój syn nie ogarnia żeby nie włączał transmisji danych - przecież wtedy youtuba nie ma ;P.
      My nawet w UE wydajemy po 300 zł na tygodniowy pobyt, bo po przekroczeniu jakiegoś śmiesznego limitu dokupuje się kolejne a tanie nie są i wcale na tych pakietach nie poszalejesz.
      Mozna pisać że przecież jest wifi taaa, tylko że w ślimaczym tempie zazwyczaj w hotelach.
      Teraz lecimy do włoch i na starcie kupuję ichszejsze karty, bo w zeszlym roku w grecji co 2 dzień uruchamiałam dodatkowe pakiety i 3 stówki poszły, w dodatku jeszcze reklamowałam usługę bo raz mi nie wyłączyli i płaciłam jak bez pakietu - uznali.
      • szeptucha.z.malucha Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 08:47
        Przecież 10 - latek tego nie ogarnie sam, było wcześniej - kupno, rejestracja, czasem konfiguracjaca w obcym języku (rozumiem, ze będzie na jakiejś wycieczce czy coś?).
        Mój teraz płynie promem do Norwegii na wycieczkę szkolną i tłuczemy o wyłączeniu (szczególnie na morzu), zresztą pilot wycieczki też.
        • mikams75 Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 16:15
          moga dziecku nawet nie chciec sprzedac/zarejestrowac.
      • kk345 Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 14:46
        >My nawet w UE wydajemy po 300 zł na tygodniowy pobyt, bo po przekroczeniu jakiegoś śmiesznego limitu dokupuje się kolejne a tanie nie są

Każdy dodatkowy, ponadlimitowy 1GB w Unii kosztuje w tym roku jakieś 15 złotych w zaokrągleniu...ładnie trzeba natrzaskać, żeby dojść do 300 złotych.
        • mikams75 Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 16:16
          i to jeszcze na wakacjach trzeba te godziny w telefonie trzaskac... Rownie dobrze mozna w domu zostac, przynajmniej za internet taniej wyjdzie wink
    • solarpowerprincess Re: Telefon poza unią. 06.05.23, 10:03
      Lokalna simka i juz.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka