Dodaj do ulubionych

Higiena pierwszych zabkow

13.06.08, 21:22
Mojej malej (ma 7,5mies)przebija sie drugi zabek.Beda juz za
niedlugo dwa do mycia i tu moje pytanie czy wystarczy wymyc je gaza
nasaczona woda czy stosujecie jakies specjalne srodki?
Obserwuj wątek
    • marynio5 Re: Higiena pierwszych zabkow 13.06.08, 21:47
      Ja myję szczoteczką colgate taką dla niemowlaków (z okrągłą główką) i pastą do
      zębów elgydyne dla dzieci. Mała ja połyka. W naszej wodzie jest tak mało fluoru,
      że połykanie pasty nie zaszkodzi nawet dzicku które nie ukończyło roku (myje
      małej zęby odkąd skńczyła 6 miesięcy, bo pierwsze jej wyszły jak miła 5)
      najpierw robiliśmy to 1-2 w tygodniu, a teraz jak ma już 6 zębów to nawet
      codziennie.
    • aleksandra1977 Re: Higiena pierwszych zabkow 13.06.08, 21:56
      odkad pojawily sie zeby (pierwszy w wieku 5,5 miesiaca) myjemy je szczoteczka
      oral b (stage 1) i pasta colgate (0-2 lata). Nie mylam nigdy gaza.
    • reewa Re: Higiena pierwszych zabkow 13.06.08, 22:09
      A co myślicie o takich szczoteczkach dla niemowlaków zakładanych na palec?Maciek
      (8 miesięcy) ma już 2 ząbki,trzeci w drodze i zastanawiam sie nad kupnem
      takiej....Zna ktoś takie?
      I jeszcze jedno:nie wystarczy myc takiemu maluszkowi wodą?Pytam,bo myślałam,żeby
      pastą to troszkę później zacząć....
      Pozdrawiam
      • aleksandra1977 Re: Higiena pierwszych zabkow 13.06.08, 22:29
        pytalam dentyste dzieciecego i zdecydowanie polecal szczoteczki manualne dla
        dzieci. Chodzi o to, aby rowniez dziecko wyrobilo sobie nawyk mycia zebow
        poprzez trzymanie, zabawe ze szczoteczka.
        U nas jest teraz tak, ze jedna szczoteczke trzymam ja i myje nia corce zabki, a
        druga trzyma corka i tez sobie po swojemu zabki szoruje.
        Pasty dla dzieci mozna stosowac zarowno te bezfluorowe (np.bobodent) lub z
        fluorem takie, ktore sa przeznaczone dla najmlodszych, a wiec wieku 0-2 lata.
        Maja na tyle male stezenie fluoru, ze nie robia krzywdy, gdy dziecko polknie
        paste.
        • a.stalowa Re: do aleksandra1977 13.06.08, 22:43
          I juz tak szybko wprowadzic paste do zebow?Jeszcze jej te zabki do
          konca nie wyrosly,pierwszy dopiero rosnie,a drugi sie przebija.Od
          poczatku jak tylko zaczelo byc go widac stosowalas szczotke i paste?
          A jak taki 7,5 miesieczniak ma sobie wyplukac usta?Nie mam nawet
          wyobrazenia jak to ma wygladac
          • elan-o100 Re: do aleksandra1977 13.06.08, 22:49
            Moj maly ma 8 miesiecy, 6 zebow. Myjemy codziennie wieczorem szczoteczka i sama
            woda, bez pasty. Tak poradzila nam doswiadczona dentystka, jej zdaniem pasta
            mozna zaczac myc jak dziecko skonczy rok.
          • a.g.g.a Re: do aleksandra1977 13.06.08, 22:51
            Mój synuś nie tolerował silikonowej szczoteczki nakładanej na palec.
            Ale pozwala myć sobie ząbki zwykłą szczoteczką z włosiem
            przeznaczoną dla dzieci od 0-2.Bardzo to lubi.Oczywiście jamy ustnej
            nie wypłukasmilePrzecieram mu ząbki palcem umoczonym w przegotowanej
            wodzie,a ostatnio coraz częściej w zwykłej kranówie(syn ma 10.5
            miesiąca i ma 6 zębów)
          • aleksandra1977 Re: do a.stalowa 13.06.08, 22:54
            tak, juz teraz.
            Ilosc pasty jest naprawde mikroskopijna, z tego, co zalecal dentysta, dla
            dziecka do roku ma byc to ilosc jak pol ziarnka grochu.
            Zeby myjemy w wannie, podczas kapieli. Wilgotna dlonia wycieram piane z pasty,
            ktora powstala podczas mycia.
      • em_em71 Re: Higiena pierwszych zabkow 14.06.08, 15:46
        reewa napisała:

        > A co myślicie o takich szczoteczkach dla niemowlaków zakładanych
        na palec?

        Jest ok. Kupuję pastę nenedent-baby w komplecie z taką szczoteczką
        właśnie. Przerabiam tę metodę drugi raz. Nie wpłynęło to na brak
        nawyku mycia zębów u starszego, więc zakładam, że i młodszy
        problemów mieć nie będzie. Moje dzieci miały myte zęby odkąd im
        zaczęły wyrastać, nie czekałam aż uzbiera się trochę wink
        • em_em71 Re: Higiena pierwszych zabkow 14.06.08, 15:53
          Dodam jeszcze, ze pastę jednak staram się wycierać czystą pieluchą,
          choć ponoć można ją zostawić by dziecko połknęło. Po myciu zębów już
          tylko woda do picia. To jest dobry nawyk i procentuje na przyszłość.
          Czterolatek nie ma najmniejszych problemów z zębami, wszystkie
          zdrowe.
    • a.stalowa ad szczoteczki i pasty do zebow dla niemowlakow 13.06.08, 22:51
      znalazlam artykul napisany przez stomatologow cytuje wiec"Od kiedy
      można czyścić zęby dzieci pastą do zębów i jak ją odpowiednio
      dobrać?
      Do niedawna przeważał pogląd, że pastę do zębów bez fluoru należy
      wprowadzać u dzieci trzy - czteroletnich, a pastę z niskim stężeniem
      fluoru (250-500 ppm) dopiero wtedy, gdy dzieci potrafią płukać jamę
      ustną.

      Obecnie preferuje się wcześniejsze wprowadzenie pasty z fluorem w
      wyższym stężeniu (1000 ppm), nawet u dzieci po pierwszym roku życia.
      Wynika to z faktu, że dopiero pasta o wyższym stężeniu fluoru
      gwarantuje jego profilaktyczny wpływ na zęby, a przez to dodatkowo
      zabezpiecza delikatne ząbki dziecięce przed próchnicą. Jednak
      stosując pastę z fluorem u maluchów należy przestrzegać pewnych
      zasad:
      nakładać niewielką ilość pasty (u dzieci, które nie potrafią płukać,
      ilość ta nie powinna być większa niż wielkość paznokcia
      najmniejszego paluszka dziecka),
      wcierać pastę we włosie szczotki, aby dziecko jej nie połykało.
      Niektóre szczoteczki dziecięce mają specjalnie zaznaczony na włosiu
      obszar, pokazujący ilość pasty, która można nałożyć. Po
      szczotkowaniu należy zetrzeć z zębów dziecka resztki pasty wilgotnym
      gazikiem.

      Pilnujmy, by dziecko nie ssało szczoteczki z pastą. Dodatkowo,
      należy pamiętać, że małe dzieci nie powinny używać szczoteczki,
      zwłaszcza z nałożoną pastą, bez nadzoru dorosłych. "
    • ebielo Re: Higiena pierwszych zabkow 14.06.08, 20:13
      - od pierwszych zebow najlepiej korzystac ze specjalnej szczoteczki
      z wlosiem dla dzieci
      - nakladki silikonowe na palec nic nie daja, bo owe wypustki sa za
      duze, aby mogly czyscic zeby
      - paste nalezy uzywac, sa specjalne pasty dla dzieci. Jak dziecko
      polknie troche pasty, nic sie nie stanie. Nalezy tylko zwracac
      uwage, aby od momentu uzywania pasty z fluorem nie dawac dziecku
      preparatow z fluorem w zadnej innej postaci
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka