a.stalowa 13.06.08, 21:22 Mojej malej (ma 7,5mies)przebija sie drugi zabek.Beda juz za niedlugo dwa do mycia i tu moje pytanie czy wystarczy wymyc je gaza nasaczona woda czy stosujecie jakies specjalne srodki? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
marynio5 Re: Higiena pierwszych zabkow 13.06.08, 21:47 Ja myję szczoteczką colgate taką dla niemowlaków (z okrągłą główką) i pastą do zębów elgydyne dla dzieci. Mała ja połyka. W naszej wodzie jest tak mało fluoru, że połykanie pasty nie zaszkodzi nawet dzicku które nie ukończyło roku (myje małej zęby odkąd skńczyła 6 miesięcy, bo pierwsze jej wyszły jak miła 5) najpierw robiliśmy to 1-2 w tygodniu, a teraz jak ma już 6 zębów to nawet codziennie. Odpowiedz Link Zgłoś
aleksandra1977 Re: Higiena pierwszych zabkow 13.06.08, 21:56 odkad pojawily sie zeby (pierwszy w wieku 5,5 miesiaca) myjemy je szczoteczka oral b (stage 1) i pasta colgate (0-2 lata). Nie mylam nigdy gaza. Odpowiedz Link Zgłoś
reewa Re: Higiena pierwszych zabkow 13.06.08, 22:09 A co myślicie o takich szczoteczkach dla niemowlaków zakładanych na palec?Maciek (8 miesięcy) ma już 2 ząbki,trzeci w drodze i zastanawiam sie nad kupnem takiej....Zna ktoś takie? I jeszcze jedno:nie wystarczy myc takiemu maluszkowi wodą?Pytam,bo myślałam,żeby pastą to troszkę później zacząć.... Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
aleksandra1977 Re: Higiena pierwszych zabkow 13.06.08, 22:29 pytalam dentyste dzieciecego i zdecydowanie polecal szczoteczki manualne dla dzieci. Chodzi o to, aby rowniez dziecko wyrobilo sobie nawyk mycia zebow poprzez trzymanie, zabawe ze szczoteczka. U nas jest teraz tak, ze jedna szczoteczke trzymam ja i myje nia corce zabki, a druga trzyma corka i tez sobie po swojemu zabki szoruje. Pasty dla dzieci mozna stosowac zarowno te bezfluorowe (np.bobodent) lub z fluorem takie, ktore sa przeznaczone dla najmlodszych, a wiec wieku 0-2 lata. Maja na tyle male stezenie fluoru, ze nie robia krzywdy, gdy dziecko polknie paste. Odpowiedz Link Zgłoś
a.stalowa Re: do aleksandra1977 13.06.08, 22:43 I juz tak szybko wprowadzic paste do zebow?Jeszcze jej te zabki do konca nie wyrosly,pierwszy dopiero rosnie,a drugi sie przebija.Od poczatku jak tylko zaczelo byc go widac stosowalas szczotke i paste? A jak taki 7,5 miesieczniak ma sobie wyplukac usta?Nie mam nawet wyobrazenia jak to ma wygladac Odpowiedz Link Zgłoś
elan-o100 Re: do aleksandra1977 13.06.08, 22:49 Moj maly ma 8 miesiecy, 6 zebow. Myjemy codziennie wieczorem szczoteczka i sama woda, bez pasty. Tak poradzila nam doswiadczona dentystka, jej zdaniem pasta mozna zaczac myc jak dziecko skonczy rok. Odpowiedz Link Zgłoś
a.g.g.a Re: do aleksandra1977 13.06.08, 22:51 Mój synuś nie tolerował silikonowej szczoteczki nakładanej na palec. Ale pozwala myć sobie ząbki zwykłą szczoteczką z włosiem przeznaczoną dla dzieci od 0-2.Bardzo to lubi.Oczywiście jamy ustnej nie wypłukaPrzecieram mu ząbki palcem umoczonym w przegotowanej wodzie,a ostatnio coraz częściej w zwykłej kranówie(syn ma 10.5 miesiąca i ma 6 zębów) Odpowiedz Link Zgłoś
aleksandra1977 Re: do a.stalowa 13.06.08, 22:54 tak, juz teraz. Ilosc pasty jest naprawde mikroskopijna, z tego, co zalecal dentysta, dla dziecka do roku ma byc to ilosc jak pol ziarnka grochu. Zeby myjemy w wannie, podczas kapieli. Wilgotna dlonia wycieram piane z pasty, ktora powstala podczas mycia. Odpowiedz Link Zgłoś
em_em71 Re: Higiena pierwszych zabkow 14.06.08, 15:46 reewa napisała: > A co myślicie o takich szczoteczkach dla niemowlaków zakładanych na palec? Jest ok. Kupuję pastę nenedent-baby w komplecie z taką szczoteczką właśnie. Przerabiam tę metodę drugi raz. Nie wpłynęło to na brak nawyku mycia zębów u starszego, więc zakładam, że i młodszy problemów mieć nie będzie. Moje dzieci miały myte zęby odkąd im zaczęły wyrastać, nie czekałam aż uzbiera się trochę Odpowiedz Link Zgłoś
em_em71 Re: Higiena pierwszych zabkow 14.06.08, 15:53 Dodam jeszcze, ze pastę jednak staram się wycierać czystą pieluchą, choć ponoć można ją zostawić by dziecko połknęło. Po myciu zębów już tylko woda do picia. To jest dobry nawyk i procentuje na przyszłość. Czterolatek nie ma najmniejszych problemów z zębami, wszystkie zdrowe. Odpowiedz Link Zgłoś
a.stalowa ad szczoteczki i pasty do zebow dla niemowlakow 13.06.08, 22:51 znalazlam artykul napisany przez stomatologow cytuje wiec"Od kiedy można czyścić zęby dzieci pastą do zębów i jak ją odpowiednio dobrać? Do niedawna przeważał pogląd, że pastę do zębów bez fluoru należy wprowadzać u dzieci trzy - czteroletnich, a pastę z niskim stężeniem fluoru (250-500 ppm) dopiero wtedy, gdy dzieci potrafią płukać jamę ustną. Obecnie preferuje się wcześniejsze wprowadzenie pasty z fluorem w wyższym stężeniu (1000 ppm), nawet u dzieci po pierwszym roku życia. Wynika to z faktu, że dopiero pasta o wyższym stężeniu fluoru gwarantuje jego profilaktyczny wpływ na zęby, a przez to dodatkowo zabezpiecza delikatne ząbki dziecięce przed próchnicą. Jednak stosując pastę z fluorem u maluchów należy przestrzegać pewnych zasad: nakładać niewielką ilość pasty (u dzieci, które nie potrafią płukać, ilość ta nie powinna być większa niż wielkość paznokcia najmniejszego paluszka dziecka), wcierać pastę we włosie szczotki, aby dziecko jej nie połykało. Niektóre szczoteczki dziecięce mają specjalnie zaznaczony na włosiu obszar, pokazujący ilość pasty, która można nałożyć. Po szczotkowaniu należy zetrzeć z zębów dziecka resztki pasty wilgotnym gazikiem. Pilnujmy, by dziecko nie ssało szczoteczki z pastą. Dodatkowo, należy pamiętać, że małe dzieci nie powinny używać szczoteczki, zwłaszcza z nałożoną pastą, bez nadzoru dorosłych. " Odpowiedz Link Zgłoś
ebielo Re: Higiena pierwszych zabkow 14.06.08, 20:13 - od pierwszych zebow najlepiej korzystac ze specjalnej szczoteczki z wlosiem dla dzieci - nakladki silikonowe na palec nic nie daja, bo owe wypustki sa za duze, aby mogly czyscic zeby - paste nalezy uzywac, sa specjalne pasty dla dzieci. Jak dziecko polknie troche pasty, nic sie nie stanie. Nalezy tylko zwracac uwage, aby od momentu uzywania pasty z fluorem nie dawac dziecku preparatow z fluorem w zadnej innej postaci Odpowiedz Link Zgłoś