Dodaj do ulubionych

ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy

19.07.08, 09:44
Witam! z tego co sie orientuje kobieta w ciazy ma prawo byc na L4
182 dni, po tym czasie musi skladac wniosek o zasilek
rehabilitacyjny w ZUS-sie, a moj lekarz ginekolog informuje mnie ,ze
moze wypisac mi L4 tylko do 38 tyg, ciazy! (dodam ,ze mieszcze sie w
tych 182 dniach-w dniu wyznaczonego terminu porodu bedzie 176 dzien
mojego pobytu na L4)i lekarz twierdzi ,ze po 38 tyg, powinnam zlozyc
juz wniosek o urlop macierzynski?? wiec teoretycznie 2 tyg,
macierzynskiego bede miala zabrane na poczet siedzenia w domu i
czekania na porodsad. czy lekarz ma racje?? prosze pilnie o radesmile)
pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • aurinko Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 19.07.08, 10:09

      Powiedz lekarzowi, żeby się doinformował w tym temacie, bo ani lekarz, ani
      zakład pracy, ani ZUS - nikt nie ma prawa wysyłać Cię na macierzyński przed
      narodzinami dziecka. Tylko i wyłącznie jeśli TY tego zechcesz to masz prawo iść
      na macierzyński na 2 tygodnie przed terminem porodu. Ale to zależy wyłącznie od
      tego czy Ty chcesz bo to jest Twoje prawo ale nie obowiązek.
      • slonko1335 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 19.07.08, 11:06
        Jest tak jak pisze aurinko, tylko niestety nie zmusisz lekarza do wystawienia
        L-4, skoro taki typ Ci się trafił. Jak nie wypisze Ci zwolnienia to albo
        będziesz musiała kombinować u kogoś innego albo iść na urlop wypoczynkowy czy
        macierzyński albo wrócić do pracy...
    • m_o_k_o Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 19.07.08, 12:04
      Hmmm Ginekolodzy robia właśnie problemy ! bo to on musi Ci wystawić
      druk odpowiedni, który wraz z innymi dokumentami od pracodawcy
      składasz do ZUSu- aby mieć przyznane świadczenia rehabilitacyjne od
      183 dnia do dnia porodu. Jesli lekarz nei wystawi Ci tego druku to
      nie masz co składac do ZUS-u. Bo to lekarz podejmuje decyzje czy
      wypisac papiery czy nie. Moim zdaniem bezsensu to jest. Idz weż z
      ZUS-u wszystkie dokumenty potrzebne do świadzceń rehabilitacyjnych i
      daj ginekologowi niech Ci wypisze to co do niego należy, reszte
      wypisujesz Ty oraz pracodacwa i zanieś sobie to do ZUS-u. Inaczej
      bedziesz musiała wykorzystać urlop macierzyński.
    • misia-your Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 19.07.08, 18:48
      wszystko bylo by ok.ale ja mam termin na za 4 tyg, wiec juz za pozno
      na zasilek rehabilitacyjny( nalzy go skladac najpozniej 6 tyg, przed
      uplywem 182dni na L4)a lekarz o tym fakcie poinformowal mnie terazcrying
      wiec chyba pozostanie mi zalatwienie L4 od internisty-niestety..
      moim zdaniem jest to jakas paranoja skoro mieszcze sie w tych 182
      dniach to dlaczego lekarz konczy mi wypisywac L4 w 38tyg, ciazy.
      dodam ,ze do pracy wrocic nie moge poniewaz jest to ciaza zagrozona
      i musze lezecsad(
      • slonko1335 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 19.07.08, 22:25
        No w 38 tc to chyba już nie będzie zagrożona, najwyżej urodzisz, chyba że są
        inne czynniki zagrażające płodowi a wtedy jeżeli lekarz nie chce Ci wystawić
        zwolnienia na te dni brakujące do 182 poproś żeby Ci dał zaświadczenie na
        piśmie, że nadajesz się do pracy, powiedz że kadrowa o takie prosi, bo chcą mieć
        pewność że możesz wrócić do pracy, ciekawe co wtedy powie.
    • hanka2501 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 20.07.08, 21:55
      W moim przypadku było podobnie. Lekarz się uparł, że może wystawić zwolnienie
      tylko do 38 tyg. Pokłóciłam się z nim o to ale i tak zdania nie zmienił. Poszłam
      więc do internisty i powiedziałam jak sprawa wygląda, że termin mam za dwa
      tygodnie a ginekolog prowadzący odmówił mi wystawienia zwolnienia bo uważa, że w
      takim stanie najwyraźniej mogę tyrać w pracy w temp. przekraczającej 33 stopnie
      (było lato i biuro bez klimy wtedy jeszcze)> internista bardzo się zdziwił
      decyzją gina i bez problemu wystawił mi zwolnienie na dwa tygodnie, przy czym
      powiedział, żę jak do tej pory nie urodzę to mam przyjść po następne. Powiem
      tylko, że szkoda byłoby mi każdego dnia z macierzyńskiego bo miałabyś te dni
      kosztem dziecka dla którego każdy dzień z mamą to bezcenny skarb. Gdyby
      internista nie wystawił mi tego zwolnienia poszłabym do innego i innego a nawet
      prywatnie. Gotowa byłam też iść do pracy posiedzieć bo nic nie mogłabym robić. smile
    • m_o_k_o Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 21.07.08, 21:25
      Ale słuchajcie nawet jak dostaniecie zwolnienie od innego lekarza to
      i tak nie bedzie ono wam zapłacone. (jesli już wykorzystacie 182
      dni) Więc po 182 dniach za żadne L-4 na siebie nie bedzie ok. Okres
      zasiłkowy trwa 182 dni i już. Póżniej pozostaje świadzcenie
      rehabilitacyjne ! Myślę, ze jedynym wyjściem jest wziecie i
      ubłaganie lekarza by wystawił druk N-9 a druki Np-7 i Np-10 wystawia
      pracodawca ! Są to dokumenty o przyznanie świadczeń
      rehabilitacyjnych ! Innej możliwości nie ma, bo inaczej zostajecie
      do dnia porodu bez kasy !
      • slonko1335 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 21.07.08, 22:33
        M_o_k_o ale 182 dni może być chyba na jedną chorobę a jak rodzinny np. na
        anginę wystawi, czy ból kręgosłupa, nie wiem, nie może być?
        • misia-your Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 22.07.08, 10:18
          dziewczyny ale ja juz mialam mwypisane L4 od internisty i bylo okej.
          nie wiem co tam wpisal( jaki rodzaj schorzenia) ale porozmawial ze
          mna o przebiegu ciazy i zwolnienie.U mnie problem jest taki ,ze
          zmieszcze sie w tych 182 dniach tylko lekarz chce zakonczyc
          wypisywanie L4 w 38 tyg, ciazysad
          a spokojnie jeszcze 3 tyg, moglabym dostac bo tyle mi zostaje do
          limitu..no ale sie napisalam..smile
          • annajustyna Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 22.07.08, 11:01
            Ale ejstes naparwde chora czy dostajesz zwolnienie "na ciaze"?
    • m_o_k_o Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 22.07.08, 18:01
      słuchajcie wszystkie choroby jakie przypadają w okresie ciaży jest
      zaliczane do jednego okresu zasiłkowego. Jak sobie wyobrażacie ze
      182 dni macie kod B na zwolnieniu - czyli niezdolność do pracy
      przypadająca w czasie ciąży a póżniej nagle zwolnienie na katar ?
      Nie ma zwolnień na ciąże - ciaża to nie choroba, kod B sugeruje, ze
      stan zdowia kobiety nie pozwala jej pracować,a nie ze ciąża nie
      polzwala pracować.
      Nie przejdzie to. Bedziecie musiały wystąpić o śiwadczenia
      rehabilitacyjne, lub wykorzystać urlop macierzyński.
      • slonko1335 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 22.07.08, 19:03
        O to mi chodziło właśnie czy może lekarz inny kod zaznaczyć na zwolnieniu jeżeli
        kończy się 182 dni, też mi się zdawało że nie bardzo, bo o ile na początku ciąży
        można się do niej nie przyznać, to dwa tygodnie przed terminem raczej się nie
        ściemni że to nadwaga.
        • m_o_k_o Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 22.07.08, 19:07
          nawet jak się ściemni, to ZUS zaliczy to jako ciażowe zwolnienie( co
          oznacza, ze i tak nie wypłaci za nie). Mimo iż na zwolnieniu kodu
          choroby nie będzie, czyli kodu B.
          • annapa7 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 22.07.08, 20:58
            Kod B to nie jest kod choroby, tylko oznaczenie, że zwolnienie jest
            100% płatne, czyli właśnie związane z ciążą. A na zwolnieniu, które
            my dostajemy do łapy i dostarczamy pracodawcy kod choroby nie jest
            widoczny.

            Ale hoooola, jak to ZUS ZALICZY do zwolnień ciążowych?
            To sytuacja jest np taka:
            Mam problemy w ciąży. Biorę zwolnienie z kodem B, tak? Tak.
            I potem moje problemy na szczęście się kończą. Zamierzam więc
            uczciwie wrócić do pracy. Ale... o zgrozo!!! Dziecko sąsiadki zaraża
            mnie nieświadomie grypą żołądkową, anginą czy jakimkolwiek innym
            świńswtem. To co? ZUS Wszechwiedzący Miłościwie Nam Panujący uzna,
            że to dlatego, że jestem w ciąży????? I NIE WYPŁACI mi kasy (chociaż
            na zwolnieniu nie ma magicznej literki B)????? Normalnych,
            regularnych 80%, uczciwie, bo jestem chora???? Nie no, bez jaj!!!

            Ok, jasne, że baaaaardzo naciągnięta sytuacja, ale może się zdarzyć.
            Kurczę, wkurza mnie to wrzucanie do jednego wora. Jak po B to dalej
            na pewno B, tylko lekarz nie wpisał. Wyrocznia ZUSowa do cholery
            jasnej.
            Sorki, uniosłam się, ale mnie to wkurza.
            • slonko1335 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 22.07.08, 21:28
              Na każdym zwolnieniu które dostałam do łapy i niosłam pracodawcy był jak wół
              zaznaczony kod B zaraz obok jedynki nakazującej leżenie, więc chyba jakieś inne
              zwolnienia miałam skoro nie powinien być widoczny.
              • slonko1335 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 22.07.08, 21:45
                a sory właśnie doczytałam, że chodzi Ci o kod choroby, że nie jest widoczny a
                nie o kod B
            • ciri_77 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 23.07.08, 13:09
              1. Do jednego okresu zasiłkowego wlicza sie okresy NIEPRZERWANEJ niezdolnosci do
              pracy, nawet jeśłi spowodowane sa róźnymi chorobami, długośc okresu zasiłkowego
              - 182 dni, potem świadczenie rehabilitacyjne
              2. Do tego samego okresu zalicza sie zwonienia spowodowane tą sama chorobą (kod
              A na zwolnieniu) jeśli przerwa miedzy nimi nie jest dłuższa niż 60 dni.
              3. Każde zwolnienie w ciąży (np wystawione przez internistę) oznacza się kodem
              B, jako 100% płatne, brak kodu jest na wyraźne życzenie pacjentki (która sobie
              nie życzy by kadry zbyt wcześnie wiedziały o ciąży)
              Standardowo kobiecie w ciązy przedłuza się okres wypłacania zasiłku, własnie o
              świadczenei rehabilitacyjne. Termin złożenia ma w gruncie rzeczy małe znaczenie
              - czasem zbyt późno się wszyscy zorientują że trzeba papiery złozyć i
              dostarczane sa np w 182 dniu zwolnienia. I ZUS kase wypłaca, ale z opóźnieniem.
              Tylko najpierw dostaje się decyzje o odmowie dalszego wypłacania zasiłku
              chorobowego z powodu wyczerpania się okresu zasilkowego, a potem decyzje o
              przyznaniu swidczenia rehabilitacyjnego.
              Ja miałamteraz sytuację, gdy pracownica przed ciąż leczył sie na nerki, była ok
              3 m-cy na zwolnieniu i w tym czasie zaszła w ciąże (zagrożoną), przeleżała
              prawie 6 m-cy a potem znów była na zwolnieniu z powodu nerek. Dostała
              świadczenie na czas od ukończenia 182 dni do przewidywanego terminu porodu
              (prawie 3 miesiące). Jedyna upierdliwość to wypalnianie tych płacht i bieganie
              po lekarzach smile
      • aurinko Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 23.07.08, 01:14
        m_o_k_o napisała:


        > Nie przejdzie to. Bedziecie musiały wystąpić o śiwadczenia
        > rehabilitacyjne, lub wykorzystać urlop macierzyński.

        Moko, ale autorka wątku wyraźnie napisała, że do terminu porodu nie przekroczy
        182 dni zwolnienia. Więc w jej przypadku nie wchodzi w grę ani zasiłek
        rehabilitacyjny ani macierzyński przed porodem.
        • ciri_77 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 23.07.08, 13:14
          aurinko napisała:

          > Moko, ale autorka wątku wyraźnie napisała, że do terminu porodu nie przekroczy
          > 182 dni zwolnienia. Więc w jej przypadku nie wchodzi w grę ani zasiłek
          > rehabilitacyjny ani macierzyński przed porodem.
          Macierzyński przed porodem jest prawem a nie obowiązkiem pacjentki. Więc gdyby
          chciała - może prosić o wypisanie takowego smile.
          Problem polega na tym, ze autorka watku chciałaby cały urlop macierzyński
          wykorzystac po porodzie, a lekarz (teoretycznie) po 38 tyg ciązy nie ma podstaw
          do wypisania zwolnienia "z powodu ryzyka porodu przedwczesnego", bo poród po 38
          tyg uznaje się za poród o czasie.
          Rozwiązania sa dwa - inny kod przyczyny zwolnienia (jednostki chorobowej ZUS)
          lub zwolnienie od innego lekarza (na ogól każdy internista wypisze z powodu
          korzonków, grypy czy kręgosłupa.
          A juz kompletnie czymś innym jest te słynne 182 dni - wyjasnienie kilka postów
          wyżej smile
          • aurinko Ciri 23.07.08, 13:27
            Przecież dokładnie to samo napisałam na początku.
            • ciri_77 Re: Ciri 23.07.08, 14:30
              Faktycznie, tylko mi się idiotycznie wyświetlają te dyskusje na gazetach,
              przepraszam, ze poprawiam odpowiedź juz poprawną smile pozdrawiam cieplutko
        • m_o_k_o Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 23.07.08, 17:49
          aurinko napisała:

          Moko, ale autorka wątku wyraźnie napisała, że do terminu porodu nie
          przekroczy 182 dni zwolnienia. Więc w jej przypadku nie wchodzi w
          grę ani zasiłek rehabilitacyjny ani macierzyński przed porodem.
          Aurinko ja nie odpisywałam na post autorki lecz odpowiedziałam co
          bedzie jeśli po 182 dniach ktoś przyniesie L-4 od internisty np.
          Po 182 dniach występuje się o swiadczenia rehabilitacyjne lub o url
          macierzyński.
          Natomiast autorka mówiła, ze 38 tydz (dzień wyznaczonego porodu)
          bedzie to jej 176 dzień choroby a skad pewność, że nie urodzi w 40
          tyg? wiec okres zasiłkowy sie skończyc moze, więc zostaje bez kasy.
          Natomiast autorce radziłam, zeby poszła do internisty i wzięła
          zwolnienie lekarskie na katar aby dociągnąć do 182 dnia.
          Natomiast jak najbardziej moze wnioskowac autorka o udzielenie
          urlopu macierzyńskiego. ( moze go wykorzystać na 2 tyg przed porodem)
        • m_o_k_o Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 23.07.08, 17:56
          Kurcze pogubiałam się !

          Do autorki:
          Kiedy masz termin porodu ? bo zrozumiałam, że termin porodu to 38
          tydz i będzie to 176 dzień zwolnienia. Tak jest czy nie?

          Bo ciągle pisze co robic jak minie okres zasiłkowy 182 dni,a porodu
          nie będzie i założyłam, ze termin porodu to 38 tydz.
          • misia-your Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 23.07.08, 20:58
            termin porodu mam na 17.08.2008 -bedzie to moj 176 dzien przebywania
            na L4.. jesli nie urodze w terminie i braknie mi juz mozliwosci
            pobytu na L4, wyk, zalegly urlop.. lub dopiero wtedy przejde na
            macierzynski..tak pomyslalam..
    • chusinka Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 23.07.08, 21:23
      Propnuje Ci zmienic lekarza i to jak najszybciej.Dlaczego lekarz ma decydowa co Twoim urlopie i dlaczego masz go wykorzyatc nie na czas z dzieckiem tylko na czekanie na poród.Nie daj sie to jest Twój urlop Twoja decyzja!
      • kilineczka Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 12.08.08, 22:03
        Dziewczyny jak to jest? ja mam termin na 29 sierpnia i mój gin wystawił mi l-4 do tego dnia, a później jak nie urodze jeszcze to idę na urlop macierzyński. To tak działa? Ja myślałam, że ide na urlop jak urodzę, a póki jestem z brzuchem to mam l-4. Jak to jest?
        • slonko1335 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 12.08.08, 23:01
          Już o tym było. Nikt nie ma prawa zmuszać Cię do macierzyńskiego przed porodem
          ale też gin ma prawo nie wystawić Ci zwolnienia po terminie porodu. Albo
          znajdujesz innego lekarza który to zrobi albo bierzesz urlop albo macierzyński
          albo wracasz do pracy do porodu, to chyba wszystkie opcje.
    • gosiek310 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 13.08.08, 10:45
      A czy gin może wydać zwolnienie tylko w przypadku ciązy zagrożonej?
      Jeżeli pacjentce puchną nogi, bolą plecy, nie jest w stanie pracować
      pomimo iż ciąża nie jest zagrożona (bo 38 tydzień to już raczej nie
      podlega pod zagrożenie)? Mój lekarz nie robi z tego w ogóle problemu
      a ZUS rónież zaocznie wydał decyzję o przyznaniu świadczenia
      rehabilitacyjnego pomomo, że 182 dni mija dokładnie na początku 40
      tyg ciązy. Jeśli gin nie chce wydać na te objawy to każdy internista
      wypisze zwolnienie na bolący kregosłup i spuchnięte nogi. To nie
      jest naciąganie tylko niestety najzwyczajniej w świecie 3/4 kobiet
      pod koniec ciąży nie jest w stanie pracowac i szef napewno też nie
      będzie zadowolony z poworotu takiej pracownicy do firmy. Nawet po
      terminie porodu do urodzenia możesz przebywać na L4 a urlop
      macierzyński i wypoczynkowy przydadzą się jak już Maleństwo będzie
      z Tobą.
      • slonko1335 Re: ciąza-ilosc dni na L4 w czasie ciazy 13.08.08, 11:21
        Oczywiście, ze może wydać takie zwolnienie tylko wielu się boi i nie chce, mój
        akurat też nie robi żadnego problemu ze zwolnieniami, choćby i po terminie
        porodu ale wielu jest takich którzy robią. Najlepiej iśc wtedy do internisty ale
        i ten może odmówić.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka