Dodaj do ulubionych

Urlop wychowawczy

27.01.16, 14:08
Mam pytanie odnośnie urlopu wychowawczego. Urodziłam w połowie kwietnia 2015r. obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Do pracy powinnam wrócić w połowie kwietnia 2016r po wykozystaniu należącego mi się urlopu wychodzi powrót na połowę maja. Umowę o pracę mam do końca września 2016r. Niestety nie mam co zrobic z 2 małych dzieci. Starsze chodzi do przedszkola a maluszek...?Chodzi o brak finansów na opiekunkę. Z mężem pracujemy w systemie 4 brygadowym lecz nie zarabiamy zbyt dużo. Myślałam o pojsciu na urlop wychowawczy czy z tego tytułu należą się jakieś pieniądze dodam że przekraczamy niewiele aby dostać świadczenia rodzinne.
Obserwuj wątek
  • panizalewska Re: Urlop wychowawczy 27.01.16, 14:26
   A macie szansę na żłobek gminny / państwowy w swojej okolicy lub okolicy pracy? A wspólna dzienna opieka rodziców? Jest coś takiego. Rodzice się zbierają i rotacyjnie zajmują się dziećmi swoimi i znajomych / potrzebujących. Jeżeli uzbiera się Was dostatecznie dużo, to raz w tygodniu po 2 osoby dałoby radę. I wtedy nie rezygnowałabyś z pracy, tylko wróciła na 4/5 etatu
  • anku1982 Re: Urlop wychowawczy 27.01.16, 21:13
   W ogóle powrót na częściowy etat zabezpiecza Cię przed zwolnieniem, ale nie wiem jak wyglądałoby to we wrześniu gdy kończy Ci się umowa, zawsze to kilka miesięcy, które przepracujesz, nie wiem jednak na ile Ci się to opłaca, nie tyle pieniężnie co nawet organizacyjnie?
  • noowaak Re: Urlop wychowawczy 27.01.16, 21:56
   Od 01.01 br. jest zasada złotówka za złotówkę. O tym, czy zasiłek przysługuje, decyduje m.in. kryterium dochodowe, ogólne to 674 zł/os. Ale jeżeli Wasze dochody przekraczają te kwotę, to dostaniecie różnicę, czyli zasiłek rodzinny z dodatkami pomniejszony o tą nadwyżkę. Czyli jeżeli masz 2 dzieci 0-5 lat, to masz 2x95 zł +400 zł dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Razem 590 zł/mc minus Wasza nadwyżka ( jeżeli macie np. 750 zł/os, to dostaniesz 286 zł, zasiłek nie przysługuje, jeżeli różnica pomiędzy kryterium dochodowym , a zarobkami jest mniejsza niż 20 zł). Zresztą idź do swojego MOPSu z pitem za 2014 (Twoim i męża) i Ci przeliczą na miejscu. Twój dochód byłby liczony oczywiście jako utracony, więc może się załapiecie. Powodzenia.
   • noowaak Re: Urlop wychowawczy 27.01.16, 21:59
    Oczywiście te pieniądze to nic w porównaniu z zarobkiem, ale pensja - opiekunka i dojazdy czasami kosztują więcej. Weź jeszcze pod uwagę, jak w Twojej okolicy jest z pracą, czasami lepiej zacisnąć zęby, dać dziecko do żłobka lub znaleźć nianię, ale w perspektywie mieć pracę za te 2 lata ( bo tyle jest płatny wychowawczy), niż zostać z dziurą w CV i bez żadnych pieniędzy...
   • noowaak Re: Urlop wychowawczy 27.01.16, 22:03
    No i teraz doczytałam, że masz umowę do września - to do września przysługiwałby Ci zasiłek wychowawczy, nie przez 2 lata. Może udałoby się dogadać z szefem? Może poszliby Wam na rękę i ustawialibyście sobie grafiki tak, żeby się wymieniać w opiece nad dziećmi ? Ja tak kiedyś pracowałam na 1/2 etatu - od 17-21, a mąż od 8-16 i mijaliśmy się w drzwiach, ale się udało zachować i pracę, i rodzinę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka