annam21 Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 17.08.05, 15:18 zapomnialam dodac ze termin mam na 27 styzen. Odpowiedz Link Zgłoś
addria Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 17.08.05, 15:29 Ja rodziłam na początku zimy i wychodziłam na spacery po ok. miesiącu. Ale tylko kiedy nie było dużego mrozu i wiatru. Wczesniej było tzw. werandowanie (od ok. 3 tygodnia). Spacery były około godzinne, czasem dwa razy dziennie, ale nie zawsze się udało. Generalnie zaleca się, by dziecko przebywało sporo na powietrzu bez względu na porę roku. Nalezy tylko wystrzegac się zbyt niskich (i wysokich) temperatur, silnego wiartu i ubierać je tak, by się nie przegrzewało i nie marzło. Gondola jest potrzebna przynajmniej do ok. 5 miesiąca. Czyli w Twoim przypadku do maja-czerwca. A wtedy będzie już raczej ciepło i przyjemnie na dłuższe spacery, więc sądzę, że gondola jednak by Ci się przydała. Ale zrobisz oczywiście jak uważasz Pozdrawiam, Odpowiedz Link Zgłoś
mokopi Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 17.08.05, 15:39 Ja urodziła w listopadzie 2003r. Jak córka skończyła 4 tygodnie zaczęłam ją werandować, nawet 1.5 godziny. Jak skończyła 6 tygodni zaczęłyśmy wychodzić na spacery, najpierw krótkie potem coraz dłuższe. Kupioną miałam spacerówkę (miała ona wkład i wyglądała na początku jak wózek głęboki). Spacery odbywały się codziennie, nawet w deszcz i mróz(do ok -8 stopni). Ola jest do tej pory zdrowa, nie choruje (parę razy miała katar ale z przegrzania). Uważam, że malutkie dziecko powinno wychodzić na dwór bo wtedy się hartuje. Coś w tym musi być, bo znajoma ma dziecko w tym samycm wieku. Niestety w zimie wogólę nie wychodziała z nim na zewnątrz. Malutka non stop choruje. W listopadzie będę miała drugie maleństwo i będę robić tak samo. Teraz na spacery będziemy chodzić w trójkę. Cóż wybór należy do Ciebie. Pozdrowienia dla Ciebie i maluszka. Odpowiedz Link Zgłoś
yalu Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 17.08.05, 15:58 A ja tak: urodziłam na początku lutego. Na początku od 2 tyg. życia werandowanie zaczynając od ok. pół godziny. Po miesiącu wychodziliśmy już na spacery - nie trwały one jednak tak długo jak piszą dziewczyny bo nie było na to warunków pogodowych. Lekarka powiedziała nam, że takie małe dziecko można zabierać na spacery jak jest do 5 st. mrozu w innym wypadku werandowanie - mniejsza z tym ... pewnie co lekarz to inna opinia. Gondola praktycznie nie przydała nam się (jako ciepłe gniazdko ) bo szybko zrobiła się wiosna. Poza tym dziecko bardzo nie lubiło w niej jeździć. Przemęczyliśmy się do lipca czy sierpnia i kupiliśmy spacerówkę. Teraz nie planujemy kupować gondoli. Mamy spacerówkę z kompatybilnym fotelikiem samochodowym i najpierw spróbujemy tak - w razie czego godnolę zawsze można dokupić. Odpowiedz Link Zgłoś
efka30 Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 17.08.05, 16:03 Też nie planuję gondoli. Zwlaszcza ze na oko patrząc sa one w wiekszości straaaasznie malutkie. Włozyc tam dziecko w kombinezonie i ....starcza na 2 miesiace. Kupiłam Peg Perego Venezia i mysle ze spisze sie doskonale. O gondoli nawet nie myśle. Maleństwo urodzi sie w pazdzierniku. Odpowiedz Link Zgłoś
sylwiapiotrowska Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 17.08.05, 16:18 prawda jest taka ze nie mozna dziecka wozic dluzej niz 1h w foteliku, bo nie jest on plaski jak gondola i na pewno nie przeznaczony na spacery. Po 1h jazdy w samochodzie trzeba dziecko wyjac i ponosic albo potzrymac zeby mu plecki odpoczely. A spacery w centrach handlowych w fotelikach na stelarzach wymuszane sa przez supermarkety, ktore nie wpuszczaja z gondolami, wiec wizyta w sklepie tez nie powinna dlugo trwac. Ja jednak radze kupic gondole, moze wieksza i moze innej firmy tak zeby dziecko pojezdzili dluzej.pozdrawiam brzusie i ich mamusie Odpowiedz Link Zgłoś
yalu Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 17.08.05, 16:36 racja z tym, że dziecka nie można wozić w foteliku dłużej jak godzinę! ale też ja osobiście nie przewiduję dłuższych spacerów w zimie jak godzinne. poza tym jak spacerówka rozkłada się całkiem płasko to to też jest jakieś wyjście jeżeli ktoś z jakiś powodów nie chce lub nie może kupić gondoli .... i chyba nie oznacza to, że tym samym robi dziecku krzywdę. a z supermarketami to też racja - bez sensu no ale co zrobić ... pzdr. Odpowiedz Link Zgłoś
linearka Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 17.08.05, 16:40 Ja także rodzę w styczniu, mąż twierdzi że damy radę bez gondoli a ja się uparłam żeby jednak ją kupić, zaintrygował mnie jednak inny problem, sylwiapiotrowska napisała że do sklepów nie wpuszczają z gondolami!!!!!!!!!!!!! W jakim mieście i z jakiego powodu?????? Bo ja dziękuję za takie sklepy, a co jeśli nie miałabym fotelika?????? Mam nadzieję że to nie jest prawda bo myślałam że PRL dawno już za nami!!!!!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
nicol.lublin Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 06:28 no nie wpuszczają, bo zdarzały się kradzieże i to wcale nie rzadko. mamusie chowały różne produkty dziecku do wózka i przykrywały kocykiem. ale ja też nie mam zamiaru kupować gondoli tylko spacerówkę z ocieplaczem, a rodzimy w styczniu. Odpowiedz Link Zgłoś
grandet do nicol.lublin 18.08.05, 08:26 MOzesz napisac, wozki jakiej firmy spelniaja sie jako glebokie bez gondoli, tylko z ocieplaczem?? Odpowiedz Link Zgłoś
linearka Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 08:58 No bez paranoi!!!!!!! A spacerówkę z ocieplaczem wpuszczą? Tam też możesz ukryć dużo, tak samo jak w dużej torebce czy pod zimową kurtką! W tym celu są bramki, żeby sygnalizować kradzieże, może wchodzmy do sklkepów NAGO! Sorki, ale zbulwersowałam się okropnie, do głowy by mi nie przyszło żeby nie jechać do sklepu gondolą!!! I nie dam się wyprosić, bo nie ma to żadnego pokrycia prawnego! Odpowiedz Link Zgłoś
annam21 Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 19.08.05, 09:35 chyba juz gdzies pislam u nas mozna z gondola i pierwszy raz slysze ze nie mozna.foteliko nakladany na stelarz wozka "pico-star"itp.to nie jest wymysl supermarketow,bo w niektorych panstwach i nawet nie ma,to wymysl kolejny dla wygody mam,nie musisz brac wielkiego wozka z gondola,i zawalac calego bagaznika,tylko fotelik ktory i tak jest konieczny i stelarz ktory z reguly jest malych rozmiarow.a jak mozna sobie pozwolic to sa foteliki calkiem rozkladane,ze specjalnymi atestami i czyms tam ze mozna w nich wozic dzidzi dluzej.Pozdrawiam) Odpowiedz Link Zgłoś
mkarczew1 Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 17.08.05, 16:28 miałam taki sam problem, ale po wielu konsultacjach okazuje się, że gondola przez pierwsze miesiące jest niezbędna. Ja rodzę za około 3 tygodnie, więc zimne miesiące przed nami. Wybrałam również wuinny, ale speedi sx, jest tanszy od buzza. Pasuje do niego gondola x-landera (deltim), która jest o połowę tańsza (ponad 300 zł). Na pewno pasuje również do buzza. Odpowiedz Link Zgłoś
mruwa9 Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 09:01 mkarczew1 napisała: , ale po wielu konsultacjach okazuje się, że gondola > przez pierwsze miesiące jest niezbędna No, z ta niezbednoscia przesada... ja uzywalam gondoli tylko przy pierwszym dziecku(urodzone pozna jesienia), przy kolejnej dwojce (styczniowe i kwietniowe) mialam tylko spacerowke+fotelik 0-13kg (graco travel system) i bylo (jest) ok. Moze i gondola sie przydaje, ale bez niej da sie przezyc bez szkody dla dziecka. Zima, w silne mrozy niewiele sie wychodzi, a nawet, jesli musze, to zwykle i tak oznacza to podroz autem, wiec i tak dziecko pakuje do fotelika. Przy lagodniejszej temperaturze- do spacerowki spiworek, oslona na nogi i mamy "gondolke". Na tych kilka miesiecy wystarcza az nadto. Odpowiedz Link Zgłoś
mama_wojtka Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 09:06 O matko co wy wygadujecie! Nie wpuszczaja do marketow z gondolami? Pierwsze slysze. Jezdze z dzieckiem do marketow od ponad 2 lat i nigdy nie bylo problemow z wejsciem do sklepu. Nawet koszyka nie biore tylko wkladam zakupy do koszyka na dole wozka. I nikt nigdy mi nie zwrocil uwagi. Prawo w marketach podobno mowi, ze jak nie da rady wziac z jakiejkolwiek przyczyny koszyka to mozna bez koszyka. A jeszcze wam powiem ze kiedys pani ekspedientka z Auchan (Warszawa) powiedziala mi ze mam stac w tych kasach uprzywilejowanych, bo tam ludzie maja obowiazek przepuscic ludzi z wozkami i na wozkach. No i powiem wam, ze na 2 i pol roku jezdzenia z dzieckiem do marketow az 2 razy mnie ktos przepuscil jak stalam w takiej kasie. Zdziwienie moje bylo wielkie takim grzecznym zachowaniem, az pochwalilam facetow (bo to byli mezczyzni) za zachowanie, ktore byla chyba obowiazkiem. Wiecej takich zachowan nie zauwazylam. A wierzcie mi, stanie w kolejce do kasy z marudzacym maluchem to nic fajnego. Ludzie sie irytuja, a najbardziej stare, bezdzietne panny. Odpowiedz Link Zgłoś
bomba001 Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 09:05 Wcale cie nie nakłaniam do zakupu gondoli - ale na prawde z dziećmi sie wychodzi na spacery codziennie, chyba, że warynki pogodowe sa ekxtremalnie niesprzyjające... I nie powinny te spacery być zastąpione wizytami w centrach handlowych... Odpowiedz Link Zgłoś
annam21 Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 09:15 niestety i wstyd mi sie przyznac, ale codziennie to chyba nie bede wychodzic.Ja nawet nie mam warunkow superowych,ale jesli uznam ze gondola potrzebna to tak jak pisalam odrazu kupie, no jest tez ta tansza o ktorej pisalo na gorze,a wlasciwei moze kupie te tansza odrazu.Aha ja nie mam problemow z gondola w centrum handlowym.ALe fotelik,gondola to wszystko w aucie,mieszkam w monachium tu naprawde wszedzie sie jezdzi autem,doslownie.ale wszystko sie okaza,jak juz ktos pisal przy drugim bede madrzejsza) a przy 3 i 4 to juz wogole)) Odpowiedz Link Zgłoś
kokons Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 09:29 Mnie rowniez zachwycaja wozki Quinny a zwlaszcza buzz, no i mam podobne dylematy co annam...choc ja sie raczej sklaniam do kupienia gondoli, bo nawet w samochodzie wozenie dziecka w nosidelku zbyt dlugo wydaje mi sie zabojstwem dla kregoslupa. Probowalam znalesc informacje a przedewszystkim wymiary polecanej prZezwas gondoli w innym quinny ale znalazlam tylko dla buzza. Porownajcie prosze te wymiary z gondola ze speed sx. Gondola DREAMI firmy Quinny jest doskonałym uzupełnieniem wózka Buzz. Może być wykorzystywana jako wózek głęboki, a dodatkowo pałąk-uchwyt przy budce umożliwia przenoszenie gondoli z dzieckiem. Gondola posiada kieszeń zasuwaną na suwak i kieszonkę z boku. Wnętrze gondolki, a także materacyk są bardzo delikatne, bo wykonane z miękkiego polaru. Dodatkowo gondola wyposażona jest w polarową poszewkę na kocyk oraz impregnowaną osłonę. Wymiary: - dł.77cm, - szer.37cm, - głębokość 18 cm. I jeszcze jedno pytanie: Czy Quinny to wedlug was wygodny wozek?! Dziekuje za podpowiedzi. Pozdrawiam. Styczniowa mama. Odpowiedz Link Zgłoś
agakapalka Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 09:48 Dziewczyny, ja absolutnie nie mam zamiaru krytykować wyboru którejkolwiek z Was. Spacery z dzieckiem po centrum handlowym to nie to samo, co wycieczka do parku, czy za miasto. Poza tym dziecko ma wygodnie w foteliku przez krótki czas. Jak np. zamierzacie zmieścić w foteliku 4 miesiecznego bobaska ubranego w gruby zimowy kombinezon? No i z pewnością musi być okryty kocykiem, chyba że naprawdę nie zamierzacie wychodzić jak będzie -5 st. My kupujemy tradycyjny wózek z dużą gondolą, bez problemu mieszczacą pólroczne dziecko. Jest to przemyślany i przedyskutowany z doswiadczonymi rodzicami wybór. Oczywiscie każda z nas ma inny gust, inne wymagania i inaczej zyje na codzień. My mieszkamy poza miastem, we własnym domu bez schodów, tak więc kwestii wagi wózka wogóle nie bralismy pod uwagę. Musi mieć miękkie zawieszenie (na paskach) bo maż i ja żyjemy aktywnie i spacery do pobliskiego lasu po piaszczystej czy dziurzastej drodze nie mogą powodować u Maludy wstrząsu Aha, nasz wybór padł na wózek Bartatina plus. Aga i Zuzia (?) 40 tydz. mija Odpowiedz Link Zgłoś
dariaza Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 11:10 ja się całkowicie zgadzam z agakapalka. Na spacery powinno się wychodzić codziennie o ile to tylko możliwe ( oczywiście nie będę się wybierała w zawieruchę czy siarczysty mróz)Urodzę na początku października i cała zima przede mną. A gondolkę kupię, bo dzieciaczek nie może mieć przeciągów w spacerówce czy niewygody w foteliku. Takie jest moje zdanie. Annam- przemyśl czy napewno nie masz wokół domu miejsca do spacerów. Nie tylko w Niemczech wszędzie jeździ się samochdem. Ja też poruszam się wyłącznie samochodem, do pracy, do sklepu, do rodziców. Ale znajdę na moim osiedlu kilka alejek, po których będzie można pochodzić. Nie wiem jak mieszkasz, ale nie wierzę, żeby się nie znalazło jakieś miejsce. Przecież nie musi to być koniecznie park czy las.A dzidzi swieże powietrze sie przyda. Mnie osobiście szkoda tych dziecinek targanych godzinami po hałaśliwym markecie. Sama też pewnie będę od czasu do czasu zabierała moje Maleństwo, ale postaram się to ograniczać. To chyba jest zbyt dużo bodźców dla niemowlaka. Co do wózków jeszcze to ja poważnie myśle o Mutsy. Szczególnie fotelik mnie zachwyca. Rozkłada sie zupełnie do leżenia, dlatego mozna sobie ostatecznie darować gondolkę, bo fotelik może ją zastąpić. Odpowiedz Link Zgłoś
kokons Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 11:53 Dzieki za polecenie wozkow Mutsy - zapomnialam,ze rowniez mi sie podobaly,a o 5 stopniowej funkcji fotelika nie wiedzialam. To rownie ciekawy wozek jak Quinny! Odpowiedz Link Zgłoś
visenna2 waga wózka 18.08.05, 12:35 Co do wagi wózka, to się ostatnio zdziwiłam. Mieszkamy na 3 piętrze bez windy, więc waga to dla nas dość istotne kryterium. Zastanawiamy się nad wózkiem Emmaljunga, którego wersja z dużą gondolą waży mniej niż spacerówka ChiccoTak więc gondola nie musi być b. ciężka. Odpowiedz Link Zgłoś
espressoo Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 10:56 ja rodze w polowie marca, więc mozna powiedzieć, że akurat na wiosnę. tak jak ciebie zachwyca mnie wózek quinny buzz, martwi mnie jednak, że nie ma fotelika samochodowego, a chcieliśmy spacerówkę i fotelik w jednym. Więc juz zastanawiałam sie nad innym, ale dziewczyny przeraziły mnie opisami ciężkich czołgów, a ja mieszkam na 3 pietrze bez windy. Teraz sobie myslę, że spacerówka i oddzielnie fotelik samochodowy wystarczy. Tylko czy noworodka mozna wozic w takiej spacerówce? Zupełnie nie mam pojęcia?? A sama uważam, że gondola jest zbedna na wiosne i lato, ale może sie mylę, juz sama nie wiem.... poza tym, słyszałam że dzieci nie lubią gondoli bo nic w nich nie widzą. Odpowiedz Link Zgłoś
dariaza Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 11:12 gdybym rodziła na wiosnę to też bym sobie gondolkę darowała, ale zimą to jest zupełnie inna sprawa. Odpowiedz Link Zgłoś
zibi62 Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 11:27 rodziąłm jesienią i dla mnie gondola okazała sie niezbędna. wózek oczywiscie był droższy, no ale zdrowie dziecka ważniejsze. w gondoli mniej wieje i generalnie jest cieplej, używałam przez pół roku. a spacery codzienne to obowiązkowo, nie licząc jakis ekstremalnych warunków pogodowych!!! Odpowiedz Link Zgłoś
kokons Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 11:54 Spacery zdecydowanie obowiazkowe...stad pewnie dylematy w czym dziecku bedzie najlepiej! Oby zima byla tylko laskawa... Odpowiedz Link Zgłoś
annam21 Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 13:19 dziewczyny cos mi sie zdaje ze chyba macie racje,chco sama nie cierpie zimy,i myslalam ze spacery ogranicze do minimum,to chyba sie myle,hehe.Tymbardziej ze wlasnie czesto jezdze do polski a tam to dopiero mam gdzie na spacery chodzi,ale wieje jak hoho,a skoro dzidzia musi na spcer-to musi.dziekuje wam za doradzenie i pomoc przy podjeciu decyzji. Odpowiedz Link Zgłoś
aniko16 Re: do mam ktore rodzily zima,pytanie dotyczy woz 18.08.05, 13:29 Gondola dla mnie była niezastąpiona. Mam 2-poziomowe mieszkanie i była po prostu drugim łóżeczkiem dla malucha na parterze. Spacerowałam b. niewiele bo mamy ogród ale jaka to wygoda wyjechać z dzieckiem na taras. Nie wiem czy pobyt na tarasie nazywacie "leżakowaniem"? Dla mnie było to po prostu wyjście na dwór (przynajmniej dla dziecka) a do tego gondola jest niezastąpiona. Miałam też nakładany stelaż na fotelik samochodowy, też b. przydatny przy samodzielnych wyprawach na zakupy ale posługując się nim zawsze miałam wrażenie, że dziecku nie jest zbyt wygodnie. Zaopatrz się w gondolę! Odpowiedz Link Zgłoś
kokons Re: Spacery w zimie 18.08.05, 17:27 Oto co znalazlam: Na spacery wychodzimy jak najczęściej, i na jak najdłuższy okres czasu. W przypadku dziecka urodzonego zimą skracamy czas trwania spacerów. Nie wychodzimy z domu, gdy temperatura powietrza na zewnątrz sięga -5°C, choć często spotyka się opinie, że zakres ten można rozszerzyć do -10°C. Noworodek potrzebuje najpierw werandowania, szczególnie w zimie. Około dwu-tygodniowego noworodka wystawiamy na balkon lub stawiamy w wózku przy otwartym oknie, oczywiście odpowiednio ubranego, stopniowo z dnia na dzień wydłużając okres przebywania na świeżym powietrzu. Kontakt z różną temperaturą otoczenia, zmiennymi warunkami atmosferycznymi, wiatrem, słońcem, deszczem, będzie stymulował i zwiększał odporność dziecka. W przypadku wcześniaka koniecznie skonsultuj się w sprawie spacerów ze swoim lekarzem pediatrą. Korzyści dla dziecka przystosowuje się do różnych temperatur, wdycha świeże powietrze, nabiera odporności, ma bezpośredni kontakt ze słońcem (witamina D3), poznaje świat, podziwia krajobraz, oswaja się z innymi, czasem głośnymi dźwiękami, znajduje się w innych sytuacjach niż w domu, ma możliwość drzemki na świeżym powietrzu. Korzyści dla Mamy hartuje organizm, przez co rzadziej choruje, latem ma możliwość zdobycia ładnej opalenizny, zażywa regularnie ruchu, a ruch to zdrowie. Ruch ułatwia zgubienie zbędnych kilogramów po ciąży, zawiera znajomości z innymi mamy, a wiec poszerza krąg znajomych, może zawsze z kimś porozmawiać, kiedy partnera nie ma w domu, bo większość dnia np. pracuje, może załatwić zakupy pod czas spaceru, może na żywo pokazać dziecku co to pies, kot, jak wyglądają kolorowe jesienne liście, może odpocząć od codziennych domowych obowiązków, gdy maluch zaśnie, przysiąść na ławce i poczytać gazetę, lub zebrać spokojnie myśli. Kiedy unikać wychodzenia na spacer/jakich miejsc lepiej unikać? gdy na dworze siarczysty mróz (poniżej -5°C), wiatr, leje jak z cebra, gdy dziecko ma wysoką temperaturę, jest chore, widocznie źle się czuje, zimą, gdy szaleją wszelkiego rodzaju infekcje, unikać zabierania malucha do hipermarketów, czyli tam gdzie spotkamy duże skupiska ludności, do miejsc, gdzie wiemy, że są chorzy ludzie - kaszlący, gorączkujący, z wysoką temperaturą. Jeśli chora na grypę babcia zaprasza nas z maluchem do siebie na szarlotkę, z bólem serca odmówmy dla dobra dziecka. zapełniony dymem od papierosów pub to niezbyt odpowiednie miejsce dla dziecka, poczekalnia w przychodni pełna chorych ludzi. Odpowiedz Link Zgłoś