Dodaj do ulubionych

Nikiszowiec

IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 15.11.02, 00:11
Nikiszowiec....chyba najpiękniejsza dzielnica Katowic. Moim skromnym zdaniem
powinna wraz z Giszowcem i Hutą Uthemanna w Szopienicach być kandydatem do
Listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Co na to
drodzy forumowicze oraz władze Katowic? Czekam na opinie.
Obserwuj wątek
    • Gość: piotr965 Re: Nikiszowiec IP: *.mikolow.sdi.tpnet.pl 15.11.02, 08:36
      Zgadzom sie s tobom WIT.znom NIKISZOWIEC i pora fajnych frelek s tego
      miasta .Najpiekniejszy jest rynek koscoił i szynk na rogu,oraz >banka>
      (wspomnienia s lat 70-tych )










      • Gość: olo Re: Nikiszowiec IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.11.02, 09:02
        JA SIĘ DZIWIE ZE NIKT JESZCZE NIKISZA NIE ZGLOSIL DO UNESCO
    • emerson Re: Nikiszowiec 15.11.02, 17:34
      Witam
      Twój post zmobilizował mnie do odwiedzenia w końcu Nikisza (wybierałem się już
      od kilku lat!) Muszę przyznać że zrobił na mnie wrażenie- niesamowita
      atmosfera, podkreślona przez swoistą "mgiełkę tajemniczości" jaka dziś tam była.
      Jedyny niesmak to według mnie ułożenie "nowoczesnych" płytek brukowych na
      niektórych uliczkach. Przyłączam się do wniosku- Nikiszowiec powinien być
      wpisany na listę UNESCO.
      pzdr. Emerson
      • Gość: Arnold Re: Nikiszowiec IP: 213.186.78.* 15.11.02, 18:05
        republika.pl/silesia1/nikiszowiec.html
    • Gość: Wehrwolf Re: NIKISCHACHT IP: *.mcbone.net / *.pppool.de 17.11.02, 14:26
      Nikischacht to alte Bergmanns-Siedlung powstalo w latach 1908-1911 na terenie
      Jonowa w przy Schybie "Nikisch" stond sie wziela nazwa tego bardzo Slonskiego
      Osiedla gdzie Slanzacy pielengnowali do konca ich tradycje oraz przywiazanie
      do Niemiec z Nikischacht wyjechalo po wojnie prawie 70%Oberschlesier do BRD.
      Projektantami tego osiedla byli architekci bracia Georg i Emil Zillmann z
      Charlottenburga kolo Berlina ,ci sami projektowali tez Osiedle Gieschewald.
      Zabudowa osiedla Nikischacht ma charakter miejski w przeciwienstwie do osiedla
      Gieschewald ktory byl zabudowany w stylu wiejskim.Nikischacht to moje
      dziecinstwo tu biegalem z Kattowitz nach Nikischacht do Großeltern ktorzy
      mieszkali i pochodzili z Nikischacht, dawni wlasciciele Giesche dbali o swoich
      Bergmannow Laznia byla za darmo pralnia i do Biglowanio byly jusz maszyny kaj
      biglowala moja Oma na Rynku byl Gasthaus "Klubowo" dalej kosciol z Feinymi
      Organami,dalej Fotograf Nieschporek ,Konsumn,Piekorz,Masorz,z tylu na Placu byl
      kiedys Browar piwny,dalej Hotel robotniczy po naszymu "Wulchaus" kaj mieszkali
      Gorole,z kerymi sie nasze Hopcy prali bo sie loglondali za Slonskimi
      dziolchami.Tych my niecierpieli bo to byli tympi ludzie ze wsi brudni i
      smierdzacy na gnojowke i Bimberek nikery zaciungol nawet trocha po rusku byl
      napewno kressowiak.Zapomniol bych jeszcze lo "BALKANIE" kerym zech jezdzil na
      Lodpust na Gieschewald, kaj sprzedowali nojlepsche krupniole i leberki i
      Frankfuterki ludziom zylo sie dobrze bez Goroli.
      Glück auf.











Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka