Dodaj do ulubionych

Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP

25.07.06, 22:14
Dworzec jest straszny
ale jesli maja tam postawic kolejne Silesia Tandeta Centre
to lepiej niech odnowia i posprzataja to co jest
Obserwuj wątek
    • Gość: gosc Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: 81.219.148.* 25.07.06, 22:17
      I dobrze - niech budynaek zburza.
      Na prawde nie wyobrazam sobie jak mozna ten budynek uczynic piekniejszym -
      jest to zmora i zdcydowanie negatywna wizytowka katowic.
      Jezeli inwestorzy zaproponuja zburzenie dworca i wybudowanie nowej
      konstrukcji podpisze sie pod ta inicjatywa!!
      trzymajmu kciuki.
      Pozdrawiam,
      Ktaowiczanka
      • Gość: Wizytowka zyczliwa Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.pools.arcor-ip.net 25.07.06, 22:59
        Pani Katowiczanka chcialaby aby dworzec zostal zburzony ?
        Czy czlowiek kochajacy swoje miasto bedzie popieral zburzenie ?
        Czy czlowiek kochajacy ludzi w swoim miescie bedzie popieral zburzenie dworca,
        ktory sluzy ludziom przez 34 lata ? I dobrze ?
        Tak, budynek sluzy dobrze, chyba nawet bardzo dobrze, bo pracuja i przechodza
        przez dworzec dobrzy ludzie, zyczliwi ludzie, ktorzy byc moze nie wyobrazaja
        sobie zycia bez funkcjonalnego dworca. To nasz dworzec.
        Niezachwiana konstrukcja lat siedemdziesiatych...


        Warto przypomniec sobie
        • Gość: Katowiczanin Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.ipartners.pl / *.ipartners.pl 25.07.06, 23:10
          Nie wiem skąd założenie,że obecny dworzec jest funkjonalny, a nowy dworzec już
          funkjonalny nie będzie. A może właśnie będzie dwa razy bardziej funkcjonalny od
          obecnego. To,że coś istnieje ponad 30 lat nie znaczy,że jest nietykalne. Tym
          bardziej,gdy jest tak paskudne jak Zenit czy Dom Prasy.
          • centrolew Trzeba wyburzyć katowicki dworzec PKP! 25.07.06, 23:16
            No nie, to już lekka przesada. Za chwilę to wychodka nie będzie można zburzyć,
            bo jest niepowtarzalny i tyle ludzi w nim siedziało...

            Katowicki dworzec PKP to postrach, brzydkie betonowe coś, które powinno zostać
            wyburzone. Na tym miejscu powinno powstać centrum przesiadkowe razem z dworcem
            autobusowym (PKM + PKS), a nawet tramwajami.

            W ścisłym centrum nie powinno być wogóle ruchu.
            • Gość: reksio Re: Trzeba wyburzyć katowicki dworzec PKP! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 25.07.06, 23:21
              to jest dobry pomysł: Dworzec PKP, PKS, autobusów międzynarodowych, miejskich i
              tramwajów w jednym miejscu
              • Gość: Olo hahaha IP: *.kat.3s.pl 25.07.06, 23:59
                i wybuduje Wam to prywatny inwestor, Puknijcie sie w główkę. tu powstanie SCC
                II i nie łudźćie się, ze będzie przypominało jakikolwiek dworzec.

                a oto jak wygląda zadbany dworzec podobnej konstrukcji i niech mi nikt nie
                wciska kitu, że jakakolwiek galeria handlowa, wybudowana jeszcze przy
                współudziale PKP na 30 lat dzierżawy będzie lepszym budynkiem i wizytówką dla
                miasta.
                i12.photobucket.com/albums/a220/kupmiauto/.jpg
                i12.photobucket.com/albums/a220/kupmiauto/ewr-main-terminal.jpg
                i12.photobucket.com/albums/a220/kupmiauto/newark_airport_terminal_b_3.jpg
                i12.photobucket.com/albums/a220/kupmiauto/newark_airport_terminal_b_4.jpg

                • Gość: reksio Re: hahaha IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 01:09
                  żeby doprowadzić do takiego stanu katowicki dworzec trzeba wydać sporo więcej
                  kasy niż na budowę nowego, zresztą jeśli odnowiono by tak katowicki dworzec (w
                  tym przypadku pozostałby w rękach PKP)to za 30 lat a nawet prędzej będzie
                  wymagał znowu remontu. po za tym tam nie ma tyle miejsca żeby powstało drugie
                  SCC, jęsli już to coś mniejszego

                  twój cytat "i nie łudźćie się, ze będzie przypominało jakikolwiek dworzec".

                  a obecny dworzec przypomina ci dworzec??? bo mnie przypomina targ lub PRLowski
                  dom towarowy, po za tym on jest za duży. po co na dworcu tyle budek z czymś
                  tam, lepiej wybudować mniejszy a na miejscu starego choćby lepszy dworzec
                  autobusowy czy nawet centrum handlowe. zdjęcia nam pokazałeś bardzo ladne ale
                  ten dworzec na pewno nie był nigdy w posiadaniu PKP i ty nie wciskaj kitu ze
                  obecny katowicki dworzec będzie wizytówką dla miasta za 30 lat bo po 1) jest
                  bardzo malo prawdopodobne że PKP wyremontuje samo obecny dworzec 2) jesli już
                  wyremontuje to znowu go zaniedba i doprowadzi do obecnego stanu. więc lepiej
                  żeby przejął go prywatny inwestor któremu będzie zależało utrzymaniu nowej
                  budowli w należytym stanie.
        • Gość: reksio Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.internetdsl.tpnet.pl 25.07.06, 23:16
          sorry ale czy z powodu miłości do swojego miasta i ludzi trzeba zostawiać
          wszystkie rudery, budynki nie spełniające swoich funkcji?? bo katowicki dworzec
          może kiedyś je spełnial ale nie teraz, że na tym dworcu przewijają się dobrzy,
          życzliwi ludzie to wiem bo też taki jestem ale potrafię sobie wyobrazić życie
          bez tego dworca a wręcz marzę o czymś bardziej funkcjonalnym

          Czy czlowiek kochajacy swoje miasto bedzie popieral zburzenie ?
          > Czy czlowiek kochajacy ludzi w swoim miescie bedzie popieral zburzenie
          dworca,
          > ktory sluzy ludziom przez 34 lata ? I dobrze ?

          Co za bezsensowne pytania???
        • Gość: K Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.ebeskidy.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 13:11
          W Londynie wyburzyli Wembley, które służyło dużo dłużej niż nasze szkaradztwo.
          Anglicy choć bardziej konserwartywni, jednak się na to zdecydowali.
        • Gość: Darek Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.bater.net.pl / 81.210.100.* 26.07.06, 17:16
          W życiu nie słyszałem takich bzdur. Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że ten dworzec dobrze służy ludziom. Mam wrażenie, że nigdzie w życiu nie byłe(a)ś i niczego nie widziałe(a)ś oprócz tego straszydła w centrum miasta. Pozdrawiam (Architekt)
        • biniou Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP 13.08.07, 10:40
          Won z tym szkaradztwem! przypominam, ze trzy niedorobione tygrysy
          wyburzyly caly kwartal secesyjnych kamienic zeby wybudowac te
          tandete.
    • Gość: reksio Bzdura żeTrzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.internetdsl.tpnet.pl 25.07.06, 22:55
      architekci mówią że jest on niepowtarzalny, owszem jest najochydniejszym
      dworcem jaki można spotkać, piszą że trzeba o niego zadbać ale jemu już nawet
      nie pomoże w estetyce remont generalny, a co z placem Szewczyka? przecież też
      wygląda koszmarnie więc trzeba tam zrobic wszysko od podstaw, czyli nowy
      dworzec z przyległym placem i dworcem autobusowym, a po za tym wybudowanie tego
      dworca było wielką pomyłką, wyburzono kwartał zabytkowych kamienic i zbudowano
      takie "coś". a architekci z minionej epoki to lepiej jak się nie wypowiadają że
      wyburzenie dworca będzie skandalem bo jak oni budowali to burzyli wszystko a
      teraz oprócz dworca PKP mamy takie coś jak Skarbek, dom prasy, brak północnej
      pierzei rynku itd. katowickie rondo wybudowane w podobnych latach teraz jest
      budowane od podstaw na nowo bo nie spełniało swoich funkcji, to samo powinno
      spotkać dworzec PKP. DWORZEC DO WYBURZENIA!!!
      • Gość: M Re: Bzdura żeTrzeba walczyć o katowicki dworzec P IP: *.adsl.inetia.pl 25.07.06, 23:01
        Wyburzyć, albo przenieść gdzieś na odludzie i przesiedlić tam architektów
        fascynatów grzybo-kielichów betonowych, niech se podziwiają do woli. A ludziska
        normalne niech korzystają z nowego, pachnącego, banalnego dworca.
      • Gość: kitka Re: Bzdura żeTrzeba walczyć o katowicki dworzec P IP: *.orange.pl 25.07.06, 23:14
        a najlepiej niech burzy i buduje Uszok. Ciekawe czy 5 kadencji mu starczy?
    • Gość: lalka Re: Trzeba walczyć z głupotą PKP i indolencją UM IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.07.06, 22:58
      To może Autor zapyta superfachowców z PKP ile, jakich i gdzie powstało nowych,
      funkcjonalnych dworców na terenie kraju przez ostatnie 15 lat? Kim byli
      inwestorzy, ile to kosztowało, itp, itd. Może też GW opublikuje tu te przykłady
      i fotki, które na forum podrzucił Olo? Może warto poszukać innych przykładów w
      kraju, Europie? A może ktoś się wysili i porozmawia na ten temat z architektem
      znającym realia i materiały nieco lepiej niż gość, bredzący o niemożności z
      powodu rdzy, bo to żałosne? I jeszcze jedno pytanko: kto w końcu ogłasza ten
      przetarg i na jakich warunkach, skoro wszystko ma zależeć od inwestora i z góry
      się zakłada, że gospodarz nie będzie miał nic do powiedzenia???
      Coś tu jest chore! Dworzec przede wszystkim ma być dworcem, funkcjonalnym,
      czystym, bezpiecznym, a starać się o to ma PKP, bo bierze kasę za bilety, i
      władze miasta, żeby się nie wstydzić i zachować twarz wobec mieszkańców. A jak
      cokolwiek można zmienić dopiero za kilka lat, to opłaca się choćby odmalować
      wnętrze i odczyścić grube warstwy brudu, bo w to codzienne sprzatanie zupełnie
      nie wierzę!
    • arfer Rewitalizacja starego dworca PKP - co Wy na to ? 26.07.06, 00:23
      A może niezłym pomysłem byłoby odnowienie starego dworca - zaniedbanego, ale ze
      swoim stylem, estetyką. Niech leśne dziadki z PKP nie pierniczą i nie marzą, że
      kiedykolwiek jeszcze natężenie ruchu będzie takie jak np. 20 lat temu - dziś to
      nierealne. Wolę, by pasażerowie np. EC, IC, Expressów, pociągów dalekobieżnych
      wysiadali z dworca prosto na Monopol, Diament i odremontowaną (oby) Dworcową.

      Natomiast dla połączeń lokalnych ciekawym rozwiązaniem byłoby np. 2-poziomowe
      centrum kolejowo-autobusowe, być może w miejscu obecnego dworca..

      Co sądzicie o w/w ?
      • Gość: Katowiczanin Re: Rewitalizacja starego dworca PKP - co Wy na t IP: *.ipartners.pl / *.ipartners.pl 26.07.06, 00:46
        Hm...Ciekawe. Trzeba by się nad tym zastanowić.
        • Gość: ciekawy Re: Rewitalizacja starego dworca PKP - co Wy na t IP: 80.50.169.* 26.07.06, 07:53
          A czy przy starym dworcu jest miejsce na chociażby jeden peron? A w jaki sposób
          ludzie będą się przesiadali z pociągów osobowych na nowym dworcu na IC na
          starym? Zorganizujesz... kolejkę dowożącą na nowy dworzec? Pomysł nierealny.
          • Gość: Heniek Re: Rewitalizacja starego dworca PKP - co Wy na t IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 10:30
            Poniewaz stary i nowy dworzec sa od siebie bardzo blisko polozone mozna je czesciowo polaczyc ruchomymi chodnikami. Na zachodzie jest to praktykowane i sie sprawdza
            • Gość: mk Re: Rewitalizacja starego dworca PKP - co Wy na t IP: *.one.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 15:25
              a może zrobić tak jak w Krakowie - dworzec przenieść pod ziemię, a ten zbyt
              duży i niefunkcjonalny rozebrać albo przebudować na coś potrzebniejszego?
              ( W Kraku budynek dworca chce wykupić miasto i jeszcze nie wiadomo co tam
              powstanie, ale tamten obiekt jest ładny i zabytkowy).
    • holtze zadam odnowienia istniejacego dworca! 26.07.06, 00:56
      gdyby ktos mogl nas zapewnic ze nowopowstaly budynek bedzie czyms naprawde
      nietuzinkowym nie mialbym nic przeciwko wyburzeniu obecnego dworca. trzeba byc
      jednak naiwniakiem badz oszustem zeby wmawiac ludziom bajki o pieknym i
      nowoczesnym nowym dworcu pkp. katowice to nie lizbona czy berlin - powstanie
      tani blaszany gniot. dlaczego wiec mamy niszczyc budynek ktory juz stoi bez
      zadnej gwarancji ze dostaniemy cos w zamian!

      dzialki ktore posiadaja pkp i miasto katowice sa gigantyczne - mozna zmiescic
      na niech 10 nowoczesnych dworcow kolejowych i wciaz byc w centrum miasta
      (przydalby sie jakis dobrze rozreklamowany miedzynarodowy architektoniczny
      konkurs koncepcyjny na zagospodarowanie tych terenow). katowice potrzebuja choc
      fragmentu torowiska biegnacego pod ziemia - tak aby scalic polnoc i poludnie
      srodmiescia oraz ulatwic korzystanie z krr - kolei ruchu regionalnego,
      slaskiego systemu metra.
      zupelnie nowy dworzec pkp powiekszylby obszar scislego srodmiescia - katowice
      potrzebuja takich miastotworczych posuniec - to sa jednak dzialania na dlugie
      lata.

      nowy obiekt powinien powstac obok dzisiejszego dworca - inaczej przy sposobie
      organizacji i tempie prac w katowicach inne rozwiazanie (wyburzenie i budowa
      nowego dworca w tym samym miejscu) zajmie 10 lat. czy mozecie wyobrazic sobie
      10 lat na rozgrzebanym dworcu z jednym czynnym peronem?

      jesli nowy dworzec powstanie obok starego bedziemy mieli gwarancje ze nowy
      inwestor nie bedzie szantazowal miasta - inaczej co pol roku beda zadac
      dodatkowych pieniedzy i zamienia piekny poczatkowo projekt na blaszane g....!
      a miasto bedzie musialo ulec - no bo jak tu zyc bez dworca...

      kiedy nowy obiekt juz powstanie wtedy zamiast burzyc mozna zaadaptowac hale
      obecnego dworca: moze byc cos od parku wodnego, hali expo do galerii sztuki
      nowoczesnej...cokolwiek


      nawiasem mowiac od tylu lat nasze wladze bredza cos o rynku i dworcu w
      katowicach ze czytajac kolejne 'plany' i 'wizje' smiac sie chce.

      ktos kto mowi nam ze zbuduje nowy dworzec w ciagu kilku lat to oszust!
      same formalnosci najpierw prawno administracyjne pozniej architektoniczno
      konstrukcyjne to 3-4 lata ciezkiej pracy! budowa to kolejne 2-3 lata. wszystko
      zakladajac brak jakichkolwiek poslizgow...

      na dzien dzisiejszy jako mieszkaniec zadam wiec odnowienia istniejacego
      dworca!!!!

    • Gość: b-kato Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.chello.pl 26.07.06, 01:36
      Błagam zburzcie to śmierdzące, szkaradne, tandetne, brudne, ołowiane,
      odrażające i ohydne g**no !!!! To jest kupa syfu, przęsmierdnięta toksycznymi
      wyziewami toksycznych ludzi tego miasta. Nowy gmach odświeży nie tylko
      wizerunek tego miasta, ale wleje w nie duzo koloru i optymizmu, a także
      spowoduje, iż wszycy jedngłośnie stwierzą że Katowice mają szansę stać się
      ładnym i nowoczesnym miastem na miarę stolicy Górnego Śląska
    • Gość: s Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 03:14
      i bardzo dobrze.. Zaorać!

    • Gość: obserator Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.07.06, 05:45
      Polska to bogaty kraj, sposobem na brudne okna, podłogę ściany jest wyburzenie
      i wybudowanie na nowo. Ludzie niech ktoś tym dworcem właściwie zarządza,
      • Gość: Neo1113 Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: 62.233.185.* 26.07.06, 09:04
        Nawiercić, otwory, nabić dynamitem i sruu. Ale racja, że dworcem nie powinno
        zarządzać PKP, tylko jakaś prywatna firma. Inaczej nikt nie wyprosi
        mieszkających na dworcu. Że na placu może stanąć drugie SCC, no i co z tego,
        SCC jest przynajmniej czyste, i wcale nie aż tak tandetne i nikt tak nie lata
        ze stryzkawką żądając kasy i grożąc zarażeniem. Z dwojga wolę SCC niż
        śmierdzący dworzec.
        Poza tym rację ma ktoś piszący wcześniej, że dworzec jest po prostu za duży.
        Czego trzeba na normalnym dworcu w dużym mieśce? Poczekalnia, kilka kiosków, ze
        dwa , trzy sklepy, fast food, kibelek, oczywiście kasy biletowe, biuro obsługi
        podróżnych i jakiś punkt informacyjny o mieście.Na oko 1/3 obecnej powierzchni
        wystarczy z nadmiarem.
        A budowę faktycznie powinno się rozpocząć obok, po zakończeniu obecny dworzec
        zburzyć.
        Park wodny !
        Zgroza, nie poszedłbym do parku, mieszczącego się w budynku, będącego kiedyś
        królestwem narkomanów, brudu i syfu, nawet gdyby mi za to zapłacili.

        Poza tym do dworca dołaczył bym jeszcze wszystkie trzy budynki rynku, tzn zenit
        dom prasy i ten na stronie południowej. Architektoniczne brzydactwa.
        To nie tylko dworzec, całe centrum Katowic jest przykładem jak miasto nie
        powinno wyglądać.
        Jak odwiedza mnie ktoś z paza Śląska, to zabieram go do knajpy do WPKiW, na
        dolinę 3 stawów, albo do Chorzowa, Bytomia ( oczywiście, mówię o knajpach ).
        W centrum Katowic nie ma czego szukać, brudno, nudno i niebezpiecznie.
        Niestety wstyd mi za moje miasto.
        Ale będą wybory to sobie ulżę.
        Panie Prezydencie Uszok, może już pora odejść ?
    • Gość: Wam Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.07.06, 06:38
      Ten dworzec oryginalny architektonicznie ? Ha, ha, ha.. Chyba w 1972.
      Tu Polaczek www.zapis.w.szu.pl/sylwetki.php?id=35
    • Gość: as Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.silesia-region.pl 26.07.06, 08:02
      NIEPOWTARZALNA NA DWORCU W KATOWICACH TO JEST MIESZANKA SMRODU, BRUDU I ZAPACHU
      MOCZU.
    • Gość: Ahorcado Zróbmy to jak należy! IP: 192.168.1.* / *.chello.pl 26.07.06, 08:52
      1. Zburzenie dworca nic nie da, skoro nowy budynek równie szybko zostanie doprowadzony do ruiny. Zadbajmy najpierw o ten który mamy.

      2. Budynek dworca ma spory potencjał, odpowiednio przeprowadzony remont i przebudowa wnętrza pozwoliłaby na:

      - adaptacje dolnej kondygnacji (tam gdzie obecnie znajdują się kasy Intercity) na nowoczesny pasaż handlowy, nawet z supermarketem, spójrzmy na przykład Supersamu, który też był już spisywany na straty; dół dworca nadaje się idealnie na pasaż, bo komu dziś potrzebna taka poczekalnia, czy przechowalnia bagażu; w ten sposób na dworzec zaczęliby ściągać ludzie, a dogodna lokalizacja pozwoliłaby ściągnąć niezłą kasę z czynszów;

      - adaptację pozostałej części przestrzeni na centrum kultury (np. przestrzeń pod 4 peronem i tunele pomiędzy peronami, plus różne zakamarki które znają kolejarze to idealne miejsce na galerie, pracownie i sale na imprezy muzyczne), taka adaptacja mogłaby uczynić dworzec symbolem miasta i zacząć przyciągać ludzi do Katowic;

      3. Na nowo należałoby zadaszyć perony - to daje szansę na stworzenie czegoś nowego, co uzupełniłoby architekturę dworca wraz z jego pylonami.

      4. Wyjścia z tuneli od strony placu Andrzeja i ulicy Kościuszki są do wyburzenia i spokojnie można w tym miejscu wybudować nowe budynki biurowe z pasażami, pozostawiając jedynie zejście do dworca.

      5. Największe wyzwanie to przestrzeń przed dworcem i tylko odważna przebudowa placu przed dworcem daje szanse odnowy centrum miasta. Przede wszystkim możnaby tu zakopać większość problemów centrum miasta tzn.

      - wybudować pojemny podziemny parking
      - przenieść pod ziemię dworzec autobusów KZK GOP
      - przenieść pod ziemię dworzec autobusów PKS
      - przenieść pod ziemię ruch uliczny przebiegający dziś bezpośrednio pod dworcem;
      - za pomocą sieci przejść podziemnych połączyć dworce autobusowe i kolejowy w jeden węzeł komunikacyjny
      - przed dworcem PKP stworzyć nowoczesny park, który jest w tym miejscu potrzebny;

      Częścią takiej przebudowy mogłyby być nieduże, nowoczesne budynki, które zakryłyby gołe ściany kamienic na placu, ślady po wyburzonych w tym miejscu domach. Park pozwoliłby też uporać się z problemem estakady.
      • Gość: popieram Re: Zróbmy to jak należy! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 08:58
        całkowicie się zgadzam i podpisuję 2 rękami i 2 nogami!!
        małorolni tylko potrafią burzyć i stawiać jakieś heble!!tragedia, totalny brak
        pomysłów na rozwój - czyty pis!!
    • Gość: RATUJCIE DWORZEC!! ratujmy dworzec IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 08:55
      ten zburzą i postawią nowy, z wąskimi przejściami, latem nagrzany i równie
      śmierdzący jak teraz bo lumy i tak bedą tam szcz.. itp.
      czy jeśli przychodzisz do domu i coś śmierdzi i jest brudne to też wyburzasz
      czy bierzesz się za sprzątanie????? ludzie tu potrzeba dobrego zarządcy!!
      a oni teraz porobią porządki, założą kamery a za dwa lata zainwestowane
      pieniądze wyburzą??tragedia w naszej POLSCE!! a to wszystko wina pis-u!!

      • ben00 Re: ratujmy dworzec 26.07.06, 09:39
        Burzenie to ZAWSZE działanie barbarzyńskie.
        Osobiście nie dziwię się że w naszym co raz bardziej barbarzyńskim kraju, coraz
        bardziej barbarzyńskie społeczeństwo coraz częściej podnosi do rangi cnoty
        metody w cywilizowanym świecie uznane za barbarzyństwo.

        Czy się to komuś podoba czy nie - dworzec w Katowicach jest jednym z
        najleprzych przykładów architektury o funkcji publicznej drugiej połowy XXw. w
        Polsce a sądzę że jednym z cenniejszych przykładów takiej architektury w
        Europie.
        Problem jest ten że ten obiekt jest totalnie zdewastowany (podobnie jak
        nieodległa od dworca kamienica - prywatna). Czy ci barbarzyńcy, specjaliści od
        wyburzania tą kamienicę też chcieliby wyburzyć?
        Ale wracając do dworca. Zadbany, odczyszczony, z wymienionymi oknami, urządzony
        tak jak to przystoi w XXI wieku, z czynnymi schodami ruchomymi może służyć
        miastu, mieszkańcom i gościom.
        Trzeba na nowo urządzić teren wokół dworca. Istotnie tu działanie musi byś
        bardziej radykalne (w tym rozwiązania wielopoziomowe).
        Za stan dworca odpowiada PKP i dlatego pomysły PKP-DEWASTATORA wielu
        wspaniałych obiektów dworcowych w Polsce należy traktować jak chęć odsunięcia
        odpowiedzialnośći. Sprzedaż takiego miejsca to SKANDAL. Jeśli PKP-DEWASTATOR
        nie może sobie poradzić (co zresztą widać gołym okiem) to powinien ten obiekt
        przekazać miastu.
        Muszę odnieść się też do wwypowiedzi przedstawiciela PKP:
        1. "Miejmy nadzieję, że powstanie tu nowoczesny obiekt - mówi Henryk Bacior,
        zastępca dyrektora oddziału PKP SA Dworce Kolejowe."
        2. Jego zdaniem obecny dworzec od samego początku był nie najlepszym
        dziełem. "Mówi, że jest trochę siermiężny i miał symbolizować trud pracy
        górnika. - Wszystko jest ciężkie, niezbyt eleganckie "
        3. "Na brud i smród też ma swoje wytłumaczenie. - Dworzec budowano z dostępnych
        wtedy materiałów i dziś stal jest już zniszczona przez korozję. Nawet malowanie
        nic nie da - mówi."
        Musiałem wtrącić cytaty bo są one KURIOZALNE i wskazują jaki poglądy posiadają
        ludzie odpowiadający za ten obiekt.
        Szanowny Panie Bacior nie wiem skąd Pan czerpie wiedzę nt. obiektu dworca ale:
        1. nikt nie zagwarantuje że powstanie nowoczesnynowy obiekt. Tym bardziej że
        pokazujecie jak można nowoczesny obiekt doprowadzić do ruiny.
        2. Panie Bacior od początku o czy Pan pewnie nie wie, to ten obiekt był
        najlepszym dziełem. To Wasza działalność a właściwie jej brak doprowadził do
        takiego stanu. O symbolice to lepiej się nie wypowiadać jak się nie wie o czym
        mowa. A jeśli nawet (nie wiem skąd ta wiedza) ten obiekt ma nawiązywać do trudu
        pracy górników to czy można taki pomnik burzyć!!
        3. wiekszość elementów budynku to: SUROWY BETON I KAMIEŃ. i takich materiałów
        się NIE MALUJE Panie Bacior. A stolarkę okienną (istotnie stalową) należało
        wymienić już wiele lat temu.

        I tak dale i tak dalej.
        Generalnie uważam, że takiemu szkodnikowi jak PKP to powinno się taki obiekt po
        prostu odebrać i tyle. I NIE BURZYĆ bo zapiszemy kolejna barbarzyńską kartę w
        dziejach naszej kultury.

        Pozdr.
        ben
        • Gość: m Re: ratujmy dworzec IP: *.one.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 15:11
          "Problem jest ten że ten obiekt jest totalnie zdewastowany (podobnie jak
          nieodległa od dworca kamienica - prywatna). Czy ci barbarzyńcy, specjaliści od
          wyburzania tą kamienicę też chcieliby wyburzyć?"

          Masz na myśli świetnych architektów polskich?
          (w miejsce czego stoją: Dworzec, Skarbek, Zenit itp?)
          • Gość: Olo Re: ratujmy dworzec IP: *.kat.3s.pl 26.07.06, 15:19
            rynek był zabudowany kiepskawymi zabudowaniami i nigdy nie pełnił roli rynku we
            współczesnym tego słowa znaczeniu. Zresztą argument, ze zburzymy w odwecie za
            tamte budynki jest trochę niepoważny w tym aspekcie. Chyba inne kryteri
            apowiiny o tym decydować, niż czysto emocjonalne...
            • Gość: m Re: ratujmy dworzec IP: *.one.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 15:33
              rynek teraz też nie pełni.
              Dworzec też już nie jest potrzebny w takiej wielkości i pełni funkcję
              targowiska i noclegowni bardziej niż dworca (poczekalnia bez ławek!).
              Skoro architekci w Polsce Ludowej tak ochoczo wyburzali secesyjne kamienice i
              to często w imię ideologii ówczesnej to dlaczegóż oburzają się gdy ich
              niefunkcjonalne dziś obiekty chą teraz wyburzać?
              Zmienił się ustrój, pomniki tamtego systemu można sfotografować dla potomnych
              i ... zburzyć tak jak wyburzano pomniki Lenina i Dzierżyńskiego.
              • Gość: Olo Re: ratujmy dworzec IP: *.kat.3s.pl 26.07.06, 15:54
                rozumiem, że patrzysz na ten obiekt jak na symbol i pomnik PRL'u, tak?
                ja patrze trochę inaczej, a widząc dotychczasowe efekty działań PKP w ostatnich
                latach boje się pomyśleć, co wciśnie tutaj inwestor nie mający żadnych
                wytycznych co do funkcji dla miasta, architektury i wizerunku jaki zwsze jest
                poniekąd kształtowany przez takie gmachy, a trzeba zaznaczyć, ze inwestycja
                będzie obliczona prawdopodobnie na 30lat eksploatacji, bo takie warunki stawia
                PKP, a taki okres nie pozwoli inwestorowi zainwestowac odpowiednio dużych
                środków dla tak reprezentacyjnej lokalizacji, bo zwyczajnie im się ni ezwrócą,
                co nieraz podkreślali potencjalni inwestorzy.
                • Gość: m Re: ratujmy dworzec IP: *.one.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 16:29
                  to jest symbol PRL-u -
                  wielki, pomnikowy, sztandarowy - obok superjednostki i domów hadlowych na Rynku.
                  Ciekawe, że w innych mniej wzorcowych dla tamtego okresu miastach stoją nadal
                  przedwojenne dworce i pełnią swoje funkcje.
                  Na Ligocie to nawet stało popiersie Stalina na dworcu, to świadczy jakie wtedy
                  miały znaczenie tego typu obiekty.
    • Gość: GIzmo Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.ipt.aol.com 26.07.06, 09:39
      Kpina, jednym slowem... komunizm moze i byl nie dokońca chwalebnym okresem
      poslkiej historii ale nie wymazujmy przeszlosci calkowicie, cale zycie
      mieszkalem na slasku i pamietam jeszcze czasy gdy na dworcu bylo gwarno, czysto
      i dzialaly wszystkie schody ruchome...
      Jak bedziemy tak wszystko niszczyc po komunie to stracimy czesc historycznej
      tozsamosci slaska! Spodek tez postawiono za komuny, ale o niego dbaja i nikt by
      nawet nie chcial slyszec ze maja go wyburzyc, to chluba katowic.
      Dworzec odnowic! Jestem za. Szajs a'la silesia... Bye Bye...
      • Gość: mk Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.one.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 16:10
        Spodek to jest akurat jedyny pomnik z tamtego okresu, który znakomicie się
        sprawdza. Co jeszcze?
        Stadion Śląski - nie za bardzo, dworzec - nie, rynek-nie.
        I o czym to świadczy?
        Rynki czy średniowieczne czy XIX wieczne bez względu jakiej są wartości
        architektonicznej znakomicie sprawdzają się do dziś, chociaż ich rola się
        zmieniała.
        A większość pomysłów peerelowskich architektów i urbanistów już po
        kilkudziesięciu latach do niczego się nie nadają.
        Bo ideologia Związana z ich powstaniem była chybiona.
        Nie mówię, że wszystko trzeba burzyć, ale to co nie wypaliło tak.
        Gdyby było drewniane przenieść możnaby do skansenu, ale nie jest:)
        Nie będzie mi szkoda i dworca i superjednostki i skarbka.
        Szkoda to hali Baildonu - przecież dzięki głupocie miasta nie ma teraz w
        okolicy średniej hali i jak się pojawi sponsor, który będzie chciał stworzyć
        pierwszoligową drużynę siatkarską czy koszykarską to nie będzie miał gdzie grać.
        Reasumując - to co potrzebne powinno być zachowane (a tak nawet nie jest), to
        co niepotrzebne zburzone.

    • cover_wielki Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP 26.07.06, 09:50
      wyburzyć ten śmietnik czym prędzej i posadzić trawe. Z trawnika do pociągu to
      będzie coś.
    • Gość: Heniek Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 10:17
      Mysle ze architekci to ci sami co brobia "wspanialego obiektu Zenitu". Jeden i drugi obiekt nalezaloby natychmiast wyburzyc lub unowoczesnic - przeciez te obiekty szpeca miasto.
      • Gość: Olo Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.kat.3s.pl 26.07.06, 10:47
        gdyby na budowę nowego dworca i jego okolic rozpisano konkurs z założenia
        kładący nacisk na funkcje jakie ma pełnić, reprezentacyjność jak to dworzec
        główny w dużym mieście, to byłbym zainteresowany co można zaproponować dla tego
        miejsca. Niestety tutaj mamy PKP, które na 30 lat chcą przekazać teren
        prywatnemu inwestorowi. Z wypowiedzi wynika, że wszelkie założenia i propozycje
        zależą WYŁĄCZNIE od inwestora, który jakie cele ma, każdy wie. Do tego włodarze
        miasta, którzy są zainteresowani, tylko aby zajezdnia autobusowa na pl.
        Szewczyka pozostała. Nie interesuje ich jakość tego obiektu oraz rozwiązań
        komunikacyjnych i jak może wpłynąć na miasto, a wiadomo, ze taki obiekt może
        przejść obok niezauważoiny jak każda najzwyklejsza galeria handlowa, albo stać
        się charakterystycznym miejscem miasta w pozytywnym tego słowa znaczeniu i
        wpłynąć znacząco na jego wizerunek.
        Niestety realia sa takie, że powstanie galeria handlowo-usługowa z poboczną
        funkcją dworca kolejowego, bo o nowoczesnym węźle komunikacyjnym możecie w tym
        rozwiązaniu zapomnieć, a wielopoziomowe rozwiązania to już jakaś bajka w
        obecnym układzie, bo wynika z tego, ze inwestor sam z siebie musiałby chcieć
        zrobić dobrze Katowicom - miasto i PKP mają zupełne inne priorytety.
        A jeśli czytam, ze "iech sobie zbudują SCC na miejscu dworca" to chyba ktoś
        bardzo nie lubi Katowic.
        • Gość: everything is fair Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.07.06, 10:57
          ciekawe co to za grupa interesów się zebrała, która nie chce wyburzenia dworca
          w Katowicach??

          90% mieszkańców tego chce, obiekt jest obrzydliwy i nieciekawy tak jak ten z
          Newark, którego zdjęciami jesteśmy katowanie przez Grupę Trzymającą Dworzec.

          Wszyscy się zgadzali żeby ten syf wysadzić w powietrze i nagle jakieś dwa lata
          temu wielka nagonka, że grzyby betonowe jakich Wawel bysię nie powstydził, że
          sylwetka w 72 wyglądała nowocześnie itp. KTO WAS INSPIRUJE KLAKIERZY?? Czyżby
          właściciele straganów w przejściach?? KTO WAS INSPIRUJE KLAKIERZY??

          Dworzec w pizdu powinien
          • ben00 Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP 26.07.06, 11:16
            Niszczyć, niszczyć, niszczyć...
            Mało Wam wyburzonych pięknych XIX wiecznych osiedli górniczych.
            Zapomnieśliście kto to burzył i z jakich inspiracji.
            Jak zapomnieliście to obejrzyjcie sobie jeszcze raz "Paciorki jednego różańca".
            To komuna niszczyła wszystko co nie było zgodne z jej ideologią.
            Mamy nowych "reformatorów" a metody te same.
            Niszczyć, niszczyć, niszczyć...

            pa,
            ben
          • Gość: Olo Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.kat.3s.pl 26.07.06, 11:29
            ... 90% mieszkańców? chyba Twojego mieszkania! Bo wystarczy wysilić trochę
            wyobraźnie i zdać sobie sprawę, ze problemem nie jest sam dworzec,a jego
            zarządca, a raczej jego brak i 90% lamentów dotyczy całokształtu, a nie samego
            obiektu z którego PKP zrobił targowisko z budami.
            Zapewne bardziej podoba Ci się SCC niż terminal w Newark, ale wiadomo - o
            gustach się nie dyskutuje. Dla niektórych PRL i beton to połączenie nie do
            przeskoczenia w świadomości.
            • skun2 Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP 26.07.06, 12:23
              no i koło się zamyka - pkp nie potrafi tego wyczyścić i nigdy nie wyczyści,
              prywatny inwestor tego co jest nie przejmie.
              Pozostaje zburzyć i dać wolna rękę inwestorowi, aczkolwiek wcześniej można
              rozpisać konkurs architektoniczny na jego wygląd.
              Nie opowiadajcie głupot, że to MUSI wyglądać jak SCC, jest w mieście architekt,
              są odpowiedni urzędnicy, którzy wcale nie musieli się zgodziń na taki obiekt.
              • Gość: Olo Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.kat.3s.pl 26.07.06, 13:03
                zgadzam się z Tobą. W tym rzecz, ze w mieście architekt i urzednicy
                odpowiedzialni za ład i jakość architektury w eksponowanych miejscach nie
                wypełniają swoich obowiązków nawet jeśli chodzi o inwesycje miejskie, a już nie
                daj Bóg żeby coś narzucać prywatnemu inwestorowi. Konkurs na kompleksowe
                zagospodarowanie tego terenu, a nie tylko gmachu to byłoby jakies rozwiązanie
                dajace nadzieje na odpowiednie spożytkowanie tego miejsca nie tylko dla
                inwestora i PKP. Niestety PKP nie rozpisze takiego konkursu, bo po co? Oni
                odpowiadają przed zarządem w Wawie, a nie przed mieszkańcami Katowic dla
                których będzie to jeden z najważniejszych budynków w mieście. Inwestor dostanie
                teren na 30 lat i będzie musiał wycisnąć z niego maksimum, czyli wiadomo jaki
                będzie charakter przyszłego obiektu, bo z drugiej strony ani PKP, ani miasto
                nie stawia praktycznie zadnych założeń dla projektu jak np. rozwiązanie kwestii
                zajezdni autobusowej na pl. szewczyka, stworzenie węzła przesiadkowego, czy
                połączenie obu części miasta, co wpłynęłoby pozytywnie na całe śródmiescie.
                M.in. z tych względów wolę grutowną adaptację i przebudowę obecnego dworca,
                łącznie z przeznaczeniem na handel i usługi, do tego zagospodarowanie pl.
                szewczyka też pod taką działalność, stworzenie nowych i nowoczesnych roziązań
                komunikacji zbiorowej i przebudowa peronów i przejść, które tez mogą służyć dla
                nowego inwestora, a jednocześnie połączyć obie części miasta. Jestem
                przekonany, ze taka przebudowa wniosłaby więcej do miasta, niż zbuzenie
                obecnego dworca i postawienie pospolitej galerii hand.-usług. z obecnymi
                peronami i przejściami i zajezdnią autobusową na pl. szewczyka. I co ważne
                dworzec nie starciłby charakteru dworca, który poowinien być jednym z
                charakterystycznych miejsc miasta.
      • Gość: M Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.07.06, 11:48
        Ci architekci bronią jak mogą swojego żałosnego "dorobku".
        Nie ma sie co dziwić. Ale niestety ich "dzieła" nadają sie tylko do WYBURZENIA.
        • Gość: lalka Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.07.06, 14:44
          jacy architekci, Dziewczynko? Chyba masz na myśli tych, którzy siedzą na
          stołkach w urzedzie i nie lubią sobie łamać główek nad czymkolwiek, co widać w
          całym mieście od lat. Planowano parking podziemny przed GCK - mamy pomnik
          Korfantego; planowano parging wzdłuż Wojewódzkiej - jest syf. Wykupiono tylko
          działkę pod kolejny pomnik przed Archidiecezją. W centrum oprócz planów
          powietrznego tramwaju udało się jeszcze realnie zniszczyć modernistyczny
          narożnik przy Dworcowej, a teraz chyba im farby zostało, bo gmach "marszałkowy"
          żółknie też w obrzydliwym, jogurtowym stylu. Pewnie muszą się czymś wyróżnić w
          stosunku do dobrej kolorystyki niemal bliźniaczego obiektu władz wojewódzkich.
          Falka na Kosmosie nie pozostawia złudzeń co do tego, ile potrafią spartolić
          nasze urzędnicze władze w architekturze miasta. Półdekiel na rondzie,
          rozgrzebana kanalizacja i drogi to szczyt możliwości naszej władzy.
          I DLATEGO NIE ZGADZAM SIE NA KOLEJNE EKSPERYMENTY Z DWORCEM W CIEMNO
    • Gość: ja Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 15:09
      toto co to niby na to ludzie muwia "dworzec" wysadzic w powietrze
      obok jest stary dworzec co przypomina przynajmniej dworzec
      • Gość: m Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.one.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 15:15
        no i ten stary świetnie mógłby spełniać rolę dworca.
        Nie jest już potrzebny taki gigant - pomnik jak ten obecny dworzec.
        Jedyny problem to plac autobusowy - obok starego się nie zmieści, ale zaś ten,
        który jest obok "nowego" to totalny syf, w syfiastym, bezładnym zakątku
        (spowodowanym wyburzeniami kamienic m.in.)
    • Gość: Darek Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.bater.net.pl / 81.210.100.* 26.07.06, 17:04
      Ten dworzec może się podobać tylko starym komunistom. Zrównać z ziemią i postawić nowy.
    • Gość: kasia Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.sigmanet.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 26.07.06, 17:07
      Nareszcie zabiora sie za ten straszak w srodku miasta!
      • Gość: Wizytowka zyczliwa Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: 212.65.1.* 26.07.06, 17:31
        Odswiezenie dworca to najlepsze rozwiazanie. Mlodzi ludzie lubia jasne kolory,
        czystosc, uprzejmosc i funkcjonalnosc. Najwazniejsza rzecza jest to, aby
        kursowaly pociagi, aby przybylo wiele nowych pociagow osobowych i pospiesznych,
        takze poprzez reaktywacje polaczen, ktore zniknely z rozkladu jazdy dziesiec,
        czy dwadziescia lat temu.
        Podstawowa funkcja dworca jest odprawianie i przyjmowanie podroznych.
        Sklepy powinny sluzyc wylacznie zaspokojeniu potrzeb podroznych. Natomiast nie
        powinno sie przeksztalcac dworca w centrum handlowe, gdyz to nie jest zgodne z
        jego funkcja. Centrum handlowe w Katowicach znajduje sie tuz przy dworcu -
        bardzo korzystnie - na dlugosci kilkuset metrow.
        Funkcje zaspokajania potrzeb podroznych swietnie spelniaja na przyklad
        kioski "Ruchu", trzy albo cztery, a do tego kioski peronowe. Szczegolnie teraz
        w upaly ludzie pytaja o chlodzone napoje i o swieze pieczywo.
    • Gość: mucha Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.07.06, 17:51
      Wiele miast ma dworce prezecietne, zwyczajne ale zadbane i czyste. W
      Wystarczyloby zeby dworzec byl sprzatany .
      Co to za firma ktora bierze pieniadze i nie widac ich pracy.
      Czym sprzataja ?
      Pewnie brudna woda .
      Przy takich wspanialych srodkach czystosci jakie mamy obecnie , zeby nie bylo
      mozna posprzatac to skanadal i ta firma nie powinna sie zajmowac sprzataniem !!!
      To najgorsza jej wizytowka jakosc fatalnej pracy !!!
    • Gość: Bystry Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.chello.pl 26.07.06, 18:00
      Wyburzenie dworca to skandal. Wystarczy o obiekt zadbać i będzie wizytówką
      Katowic. Ci, którzy na PKP podejmują takie nieprzemyślane decyzje powinni ubrać
      pomarańczowe kamizelki i zacząć sprzątać dworzec a nie decydować o jego
      architekturze. Od tego są architekci i urbaniści.Katowiczanie mowią NIE.
    • Gość: Olo Opinie o dworcu. IP: *.kat.3s.pl 26.07.06, 22:38
      Zburzyć dworzec w Katowicach, czy zostawić?
      26-07-2006 20:39

      Katowicki dworzec PKP może zostać wyburzony. O takim scenariuszu mówią
      przedstawiciele kolei. Mieszkańcy miasta mają podzielone zdania

      Lech Szaraniec, dyrektor Muzeum Śląskiego:
      Dworzec powinien zostać. Dokumentuje on przecież etap rozwoju architektury
      europejskiej! Trzej architekci, którzy zaprojektowali dworzec, byli wybitnymi
      fachowcami. Gdyby to zależało ode mnie, wyrzuciłbym z dworca wszystkie kioski i
      przywrócił mu pierwotny charakter. To przykład idealnie zaprojektowanej
      przestrzeni. Prawda jest jednak taka, że PKP zrobiła z dworca niecny użytek,
      teraz się go wszyscy wstydzimy.

      Edward Wieczorek, przewodnik PTTK po Katowicach:
      Nie można zniszczyć tego budynku. Czasem przechodzę z wycieczkami przez dworzec
      i zawsze zwracam uczestnikom uwagę na ciekawe betonowe kielichy podtrzymujące
      strop. Zresztą jego wyburzenie wcale nie będzie takie proste, jak się niektórym
      wydaje. Żelbetowa konstrukcja tkwi głęboko w ziemi i żeby się jej pozbyć,
      trzeba będzie pewnie zamknąć połowę miasta.
      Dworzec jest zaniedbany i został wybudowany w technologii stosowanej przed
      ponad 30 laty. Ale gdyby dołożyć tam szkło i trochę chromowanych elementów,
      byłby to ładny kawałek architektury. Trzeba się jednak pozbyć tych budek i
      budeczek. Przyszły inwestor mógłby przecież urządzić tu przyzwoitą galerię
      handlową i jednocześnie dostosować gmach do obecnych trendów w architekturze.

      Marta Fox, pisarka, mieszkanka Katowic:
      Nie mam nic przeciwko temu, żeby ten dworzec zrównać z ziemią. Nienawidzę tego
      miejsca od dnia, w którym powstało. Do Katowic pasuje on jak pięść do oka, choć
      być może wiele lat temu był to szczyt nowoczesności. Jednak często podróżuję po
      Polsce i nigdzie nie widziałam gorszego dworca. Jest tu brud i smród, który
      odstrasza od przechodzenia przez dworzec z jednej strony miasta na drugą. Sama
      wolę często nadłożyć drogi i idę dookoła.
      Nigdy też nic tu sobie nie kupiłam. Zawsze po wyjściu z dworca mam za to
      uczucie, że nadaję się tylko do dezynfekcji.

      Krzysztof Niesporek, fotograf, mieszkaniec Katowic:
      Gdybym miał duże pieniądze, to zburzyłbym połowę Katowic oraz dworzec. To
      brudny budynek, z menelami i narkomanami. Strach tędy chodzić. Nie ma tu nawet
      porządnej restauracji, w której można zjeść coś przyzwoitego. Wydaje mi się, że
      z tym dworcem nie da się już nic zrobić. Zamiast tego można by wybudować
      obiekt, który nawiązywałby do secesyjnych kamienic w centrum miasta, albo
      postawić gmach, który będzie zupełnie futurystycznym obiektem, tak jak np.
      piramida przed Luwrem.

      Źródło:
      miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,3509930.html
      • ben00 Re: Opinie o dworcu. 27.07.06, 07:35
        "Krzysztof Niesporek, fotograf, mieszkaniec Katowic:
        Gdybym miał duże pieniądze, to zburzyłbym połowę Katowic"

        to doprawdy straszne, jak człowiek który uważa się za fotografa może takie
        rzeczy mówić!!
        Człowieku co tu robisz!!
        Jest tyle pięknych miejsc na świecie!!
        Taka wypowiedź świadczy o całkowitym braku zrozumienia tego jak Katowice i
        wiele miast na Śląsku powstawały, brak elementarnej wiedzy o historii tego
        regionu bo ta historia jest też zapisana w murach. Wyburzanie to również
        zamazywanie historii. A mieliśmy juz tego nie robić.
        Taka wypowiedź Pana KOMPROMITUJE!!

        Tak wyglądają, pożal się Boże, katowickie elity intelektualne.
        pozdr.
        ben
        • Gość: Piekny dworzec Dworzec w Katowicach w latach 70-tych, 80-tych, 90 IP: 212.65.1.* 27.07.06, 19:00
          Chcialbym Was zachecic do prezentacji dworca w Katowicach.
          Niech to beda pozytywne opinie. Stan obecny znamy wszyscy. Ale jakie pozytywne
          cechy przy obsludze podroznych dalo sie zauwazyc w ostatnich 34 latach. Jakie
          pozytywne przezycia. Moze ktos sie zakochal na dworcu w swojej dziewczynie i
          zaprosil ja na kawe. Albo...
    • Gość: agula_32 Re: Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: *.evc.net 28.07.06, 11:20
      najlepiej wszystko wyburzyc tylko tyle potrafia powiedziec nasze madre glowy a
      moze by tak usunac handlarzy bo to przez nich jest ten caly syf jak pamiecia
      siegam jak ich nie bylo bylo tam czysto zadnych narkomanow i meneli jak nie
      bylo zadnych budek i budeczek na wyburzenie trzeba kase i na postawienie
      nowego tez trzeba kase czy nielepiej zebrac dwie kasy do kupy i dobudowac jakis
      maly pasaz handlowy z jakims fajnym parkingiem? bo teraz zaparkowac pod samym
      dworcem to jest sukces i zrobic jakis remont uruchomic schody dla policji
      zrobic jakas dobra siedzibe na gorze zeby widzieli czy menele i narkomani
      zblizaja sie do dworca teraz sa na dole w klitce i nic nie widza ale kogo to
      obchodzi najlepiej potem powiedziec ez policja nic nie robi ja jestem za
      remontem i dobudowa a nie wyburzeniem katowice bez dworca to tak jak czeladz
      kolo bedzina
    • Gość: andrzej k. Trzeba walczyć o katowicki dworzec PKP IP: 62.8.129.* 28.08.06, 16:11
      Pana Michala Smolorza cenie za jego zaangazowanie w wiele spraw oraz ich
      jednoznaczne, choc czasem w nieco antykwarycznym stylu, artykulowanie.
      Podejrzewam jednak, ze ma z jakichs tam wzgledów gleboko zakodowana niechec do
      gildy architektonicznej. Gdyby byl naprawde czuly, jak to pisemnie wyznal
      kiedys w Wyborczej, na posuniecia typu rewolucyjnych chirurgicznych zabiegów
      Barona Haussmanna na Paryzu pod Napoleonem III, to m u s i a l b y uznac
      architektoniczna wartosc nowego katowickiego dworca.
      Problem w tym, ze w ciagu lat od jego powstania miasto Katowice w osobach
      wszystkich bylych prezydentów kompletnie dworzec zaniedbalo. Tak, jak patrzylo
      bez ruchu na posuwajaca sie ruine starej tkanki budowlanej sródmiescia i
      okolic.
      Wiadomo, ze najciemniej pod latarnia. Nie moze sie tlumaczyc tym, ze dworzec
      nalezy do PKP. On stoi w sercu stolicy Slaska i graniczy! z Urzedem Miasta.
      Trzeba bylo szefów Polskich Kuleji (tak, napisane prawidlowo) Panstwowych brac
      za wszarz i kazac kleczec w kacie na grochu, az zaczna przynajmiej kazac myc
      szyby w kasach dworcowych.

      Kazde miasto swiata traktuje dworzec kolejowy jako wizytówke. Miasto Katowice
      natomiast reprezentowali i reprezentuja nadal ludzie charakteryzujacy sie
      wyjatkowym niechlujstwem estetycznym. Teraz chca ruine zlikwidowac, czyli
      zamiesc sprawe pod dywan.

      Niechze miasto polozy uszy po sobie i siegnie po rade ekspertów. Ekspertami nie
      sa panowie radni, którym zapewne "sie wydaje, ze dworzec jest ohydny".
      Ekspertami sa architekci.
      Tak to jest, Panie Redaktorze Michale S. i Panie Prezydencie przez lata
      zaniedbanego miasta Katowice. Pozwólcie chociaz sobie pomóc.
      Wiec jeszcze raz, drodzy Urzednicy: dworzec katowicki, architektonicznie bardzo
      dobry, zaniedbala administracja miasta!!! Nie architekci!!!
      Pozdrawiam,
      Andrzej K.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka