Dodaj do ulubionych

Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa

    • Gość: Ate Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: 81.219.141.* 27.10.07, 16:43
      Warszawa zawsze brała ze Śląska. Okradają nas od dawna.
      • Gość: lalka Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.07, 18:17
        Poczytałam trochę i tak sobie myślę, czy Kalide ucieszyłby się
        takimi emocjami, jakie tu wzbudza jego rzeźba? Chyba tak, bo zmarł
        zupełnie nie doceniony, ponieważ swoją sztuką wyprzedził swoje
        czasy, popadł w alkoholizm i nędzę. Ciekawa jestem, czy podobne
        emocje wzbudziłoby jego największe dzieło pt. "Bachantka na
        panterze", które swego czasu zbulwersowało kawałek Europy? (resztki
        marmurowej wersji są w Berlinie, jedyna miniaturka z brązu u
        prywatnego właścieciela chyba w Chorzowie). Była przechowywana w
        piwnicy w Katowicach, jakoś nikt o niej nie pamięta, ani nie walczy.
        O kwestii kopii i oryginału nie mam ochoty dyskutować, powinni się
        tym zająć historycy i konserwatorzy (tego ostatniego Bytom aktualnie
        chyba nie ma, o ile konkurs nie został już rozstrzygnięty).
        Nie wiem, czy ktoś z dyskutantów się orientuje, że GZUT kiedyś
        bardzo sie starał o zgodę na robienia nowych odlewów małej
        galanterii autorstwa Kalidego, która eksponują u siebie w małym
        muzeum? Pomysł padł, kiedy ówczesna konserwatorka zabytków
        gliwickich zastrzegła, że warunkiem byłoby oznaczenie kopii
        numeracją, która pozwoliłaby odróżnić kopie od oryginałów. Jak
        myślicie, dlaczego z pomysłu zrezygnowano?
        • amoremio Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 27.10.07, 18:57
          jedyna miniaturka z brązu u prywatnego właścieciela chyba w
          Chorzowie). Była przechowywana w piwnicy w Katowicach, jakoś nikt
          o niej nie pamięta, ani nie walczy.
          ----------------
          Trocha sie na Kalidym znom (od lot).
          Skond mosz ta informacje, bo nowe do mie ?
          • Gość: lalka Re: do amoremio IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.07, 22:00
            Pisałam kiedyś o nim, byłam na wystawie prac Kalidego w Chorzowie
            kilka lat temu, tam wystawiono Bachantkę w miniaturze. Podobnie jak
            lwy, tak i jego "Chłopiec z łabędziem" to rzeżby, które zachowały
            się w kilku krajach Europy. Nb władze Chorzowa zrobiły z tej rzeźby
            koszmarną miniaturkę w celach "promocyjnych", aby było mniej
            anatomicznie, a bardziej grzecznie. Ostatnia jego rzeźba, powstała
            na zamówienie rodziny, Winklerów, jest wyjątkowa, bo sakralna, w
            kościele w Bytomiu. Szczegóły znajdziesz w pracy magisterskiej na
            temat Kalidego (nie pamiętam nazwiska autorki), jeden egzemplarz ma
            Muzeum w Chorzowie.
    • Gość: kruk51 Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.07, 17:01
      Panowie patrioci !Źle służycie polskiej sprawie ! Nauczcie się myśleć
      i kochać Ojczyznę, taką jaka jest. A lepsza będzie w tedy jak ją lepszą
      uczynimy. Autonomia Śląska w wspólnej Europie jest rzeczą całkiem real
      ną. Z tego powodu też nie należy dramatyzować, a raczej starać się ro
      zumieć rzeczy jakie są.
    • wilhelm4 Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 27.10.07, 17:25
      Vivat Autonomia !!!
    • Gość: Stettinerin Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.07, 19:14
      Bytomianie, walczcie!!! Kto ciekawy, niech sprawdzi co zrobiła
      wawka ze szczecińskim pomnikiem Colleoniego... Trzymali go latami, a
      żeby dostać zwrot UKRADZIONEGO w czasie akcji "cała Polska
      odbudowuje wawkę" pomnika, trzeba było zrobić zbiórkę kasy i
      ZAPŁACIĆ za zwrot własności!!! Oto POLACY właśnie!!!! Tym, którym
      zależy na Waszej rzeźbie Kalidego polecam zagłębienie się w temacie,
      argumentach wypluwanych z urzędniczych ust wszechwładnej warszawki
      oraz w dojściu do informacji za co właściwie Szczecinianie
      zapłacili: za WŁASNY oryginał czy za jego kopię?
      Powodzenia w walce o swoje! :)
      • lehoo Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 29.10.07, 10:16
        Bardzo mi się spodobał Twój wpis, droga Stettinerin. Miałem ochotę na coś
        podobnego, bom też szczecinianin. POzdrawiam :-)
    • Gość: warszawiak Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.07, 20:34
      Głosowaliście hanysy na PO więc nasza koalicja w W-wie PO--SLD może
      dać wam kota za lwa i będzie kwita. Za głosy dziękujemy.
    • rodowiczmaryla Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 27.10.07, 21:12
      > Także bytomski magistrat jest nieugięty.

      Ino nie spuchnijcie, nie ugnijcie sie!
      Za Wami stoi "slaski lud" - solidarnie.
      (ale jak bedzie trzeba to tez grozaco)

    • Gość: Rafał Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.10.07, 00:29
      To skandal i to najczystszej klasy. Jestem wyborcom Platformy
      Obywatelskiej, z dziada pradziada Ślązakiem. Miałem ogromny szacunek
      wobec Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale takim swoim postępowaniem to
      nie przysporzy sympatyków na Śląsku, a jako osoba publiczna powinna
      mieć takie aspiracje. To wstyd Pani Prezydent postępować w taki
      sposób. Miałem dla Pani mnóstwo podziwu i życzliwości. Czy chce Pani
      te uczucia we mnie stłamsić? Liczę na zmianę zdania warszawskiego
      magistratu, a jak nie, to jestem gorącym zwolennikiem oddania sprawy
      do sądu. Nie można tak pomiatać Śląskiem, któremu cała Polska, a
      zwłaszcza Warszawa tyle zawdzięcza.
    • Gość: kiki [...] IP: *.gwardii.osi.pl 28.10.07, 09:03
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • cirano Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 28.10.07, 12:05
      Zmusicby War-wszawiokow do oddanio wszyskich, zagrabionych po wojnie na CALYM
      Slonsku dobr, zostaliby goli.
      Niy zapomniec uo rozebranych budynkach, z ftorych sie Poluse sfoja stolica
      uodbudowali
    • xs550 Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 28.10.07, 18:24
      Twoj jezyk swiadczy, ze nie zostales najlepiej wychowany.
      Wspolczuje ci bo ludzie ktorzy powinni byli zadbac o zakrzewienie w
      tobie minimum kultury osobistej pewnie sami nie mieli jej za grosz...
    • Gość: aas [...] IP: *.piekary.net 28.10.07, 21:18
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • kroliklesny Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 29.10.07, 00:17
      Oddac figure na Slask! Wstyd, ze w ogole doszlo do dyskusji! To
      Warszawa moze sobie zabrac kopie! Zgroza i granda!
      Paczesie - czas spadac od zloba i do wora!
      • Gość: czytacz Re: bicie piany przez laików IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.10.07, 01:58
        Podniecać się raczej nie ma czym. Odlew to odlew, jak ktoś ma kasę,
        to niech sobie w GZUCIE zamówi następne, i postawi u siebie w
        ogródku, w dowolnej liczbie. Nie ma problemu, zrobia solidnie,
        będzie nie do odróżnienia, przy użyciu tego samego materiału i po
        spatynowaniu. Zarówno lwy, jak i inne rzeżby Kalidego na ogół były
        robione seryjnie, bo już wtedy umiano liczyć, więc
        najprawdopodobniej i ten wcale nie był jedyny. Może ktoś policzy,
        ile lwów Kalidego mamy na Śląsku? Przed willą Caro w Gliwicach to
        pies?
        • 1zorro ....To takie typowe "bicie piany"..... 29.10.07, 07:33
          zaden urzedas nie odrozni kopii od oryginalu, wiec po co ciemniakom
          bylo mowic?
    • Gość: mG. Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.10.07, 07:35
      Z wszystkiego nas okradają.
    • Gość: katowiczanka Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.kasa-chorych.silesia.pl 29.10.07, 09:05
      Niech sobie Warszawa zostawi kopię zwłaszcza, że ma wyglądać jak
      oryginał.
      Dlaczego nadal nie można zwalczyć niegodziwości popełnionych w
      tamtych latach ?
      Człowiek, sprawca kradzieży, ma obowiązek naprawić popełnione zło, a
      więc oddać ukradzioną rzecz !!!!! A "instytucja" ???
    • Gość: silesiaca Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.10.07, 13:34
      boją sie krawaciorze precedensu bo potym weznymy nazod kozdo cegłówka jako my im w 45r. posłali:P
    • Gość: HH jeszcze raz adres petycji do podpisania IP: *.swietochlowice.net.pl 29.10.07, 19:04
      petycja.bytomski.pl - walczmy o naszego, śląskiego, Leo! :-)
    • Gość: hooked hańba!!!! IP: 85.134.208.* 29.10.07, 21:04
      To hańba, nic nie mam przeciwko Warszawie, ale takich rzeczy nie
      można robić - dać na odczepnego kopię. Niech sobie sami zachowają
      kopię. Lew jest zabytkiem kultury i jeśli szanują Śląsk, powinni to
      udowodnić w czynach, a nie gadce. Tym bardziej, że wszyscy
      pamiętają, że cały naród odbudowywał Warszawę, czy ktoś pamięta skąd
      na przykład brano cegły na odbudowę starówki? Z ruin starego miasta
      w Malborku.
    • Gość: Silesius Warszawa odda Bytomowi rzeźbę lwa IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 30.10.07, 12:35
      I odda Sląskowi wszystko co zabrała. I odbuduje zrujnowany rabunkową
      gospodarką Bytom.Bo to Śląsk odbudowywał Warszawę za darmo i to z
      cegieł pochodzących ze Sląskich miast.I jeszcze zwróci Ślaską
      Autonomię bo to się Śloonzokom należy.
    • Gość: Silesius Warszawa odda Bytomiowi rzeźby lwa IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 31.10.07, 09:22
      Jeżeli Warszawa nie posiada dokumentów nabycia lwa to powinien on
      zostać zabezpieczony w depozycie aż do wyjaśnienia. Przedmioty z
      nieudokumentowanym legalnym ich nabyciem mogą pochodzić z kradzieży
      ( w tym przypadku prawdobodobnie z tzw."szabru"). A więc Warszawa
      tak czy inaczej nie posiada prawa do legalnego dysponowania takim
      obiektem.Czasy szabrowników już się skończyły! Poza tym nie pisze
      sie Bytomowi lecz Bytomiowi (może być też "Beuthen") chyba, że
      chodzi tu o jakieś bliżej nie znane miasto.
      • fyrlok Re: Warszawa odda Bytomiowi rzeźby lwa 01.11.07, 21:54
        > powinien on zostać zabezpieczony w depozycie aż do wyjaśnienia.

        takjest
    • Gość: Śloonsky Kuklok Warszawa odda do Bytomia rzeźbe lwa IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 02.11.07, 08:49
      Hallo "lemkos000" Ty pieroonski giździe ty mi tu niy fanzol co tyn
      lew je wasz. Wyszabrowaliście go i tela i nawet niy wiecie kaj
      zeście go ukradli, boście szabrowali ze śloonsych miast wszystko co
      ino poradziliście udźwidnynć. A może być chcioł co by my po uonego
      lwa sami przyrajzowali do Warszawy? Chaja być chcioł zaś widzieć w
      Warszawie? Dawno powstań u was niy buło, co? Nudzi ci się? To sie
      przyjedź i obejrzyj nasz fussbal w Chorzowie, ino sie pilnuj co byś
      nie dostał tam w łeb!
      • opin Re: Warszawa odda do Bytomia rzeźbe lwa 03.11.07, 20:30
        Gość portalu: Śloonsky Kuklok napisał(a):

        A może być chcioł co by my po uonego
        > lwa sami przyrajzowali do Warszawy?

        Naprawdę jesteś na tyle ograniczony, żeby oskarżać mieszkańców o kradzież sprzed
        kilkudziesięciu lat. Łazicie po forach i zaśmiecacie je postami w tym swoim
        narzeczu. Mnie tam ten lew ani koń, na którym przyjechał, nic nie obchodzi, ale
        znając tę waszą ślunską mentalność przyleziesz po jeszcze.
        A odlew dostaniesz też dlatego, że ci wasi ślunscy fachowcy nie umieją
        udowodnić, że ten lew choćby przejeżdżał przez Bytom. Do czego to doszło, żeby
        właściciel czegoś udowadniał, ze jest właścicielem, bo grupa nawiedzonych coś
        sobie ubzdura.
        • Gość: rewindykator do warszawiaka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.11.07, 14:43
          Jednak złodziejski pomiot z ciebie. Ekspertyzy w sprawie lwa czytał?
          To morda w kubeł, jak nie chcesz, żeby cię wiązać z tym rabunkiem.
          • opin Re: do warszawiaka 04.11.07, 18:24
            Gość portalu: rewindykator napisał(a):

            > Jednak złodziejski pomiot z ciebie. Ekspertyzy w sprawie lwa czytał?
            > To morda w kubeł, jak nie chcesz, żeby cię wiązać z tym rabunkiem.


            Znam tę całą ekspertyzę i powiem, że świadczy ona raczej o ślunskich ekspertach.
            Jest to zgrabnie napisana historia jakiegoś lwa, i tyle.

            Jak chcesz to wiąż z "rabunkiem" tego idiotycznego lwa. Oskarżaj Warszawę o
            wszystko. Tylko pamiętaj, że jak następnym razem hordy nachlanych górników
            przyjadą rozpie...ać moje miasto, to wyślę je do ciebe i twoje autonomii.

            Jak dla mnie to ten cały lew jest pretekstem dla krzykaczy z ruchów
            separatystycznych. Mądrzy Ślązacy i tak nie dadzą się tej taniej manipulacji.

            • amoremio Re: do warszawiaka 12.11.07, 23:32
              Przyjadymy. Wciepniymy waszo syrenka do Wisly.
              Abo zaroski tyn szajs na szrot na szmelcowanie!
              Bierzcie jom gibko za plot jak lwa. :))
      • lemkos000 Re: Warszawa odda do Bytomia rzeźbe lwa 04.11.07, 21:13
        O obraźliwych epitetach w moim kierunku się nie wypowiadam, bo każdy ma swój
        poziom dyskusji. Ja nie obrażam nikogo, jak tutaj niektórzy, tylko dlatego, że
        ktoś ma odmienne zdanie, ale to kwestia kultury osobistej, niczego innego.
        Wybacz, "fussbolu" nie przyjadę oglądać, bo mnie nie interesuje, za to dopiero
        co wróciłem z tego Waszego Śląska. Ciekawi wrażeń? A proszę bardzo - szaro,
        buro, obdrapane mury, do tego wszędzie bieda. Tylko drogi macie dobre, ale
        jeszcze dobrze powinniście je oznakować. W życiu bym nie chciał tam mieszkać,
        beznadzieja.
        • Gość: Śloonsky Kuklok Re: Warszawa odda do Bytomia rzeźbe lwa IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 08.11.07, 09:21
          do lemkos000. W twojej Warszawie to ino smutek i rozmaite mafiosy.
          Nawet na wicach sie nie znocie bo zarozki sie wnerwiacie i
          bilibyście za byle co. A wasza zabudowa to smętne blokowiska bez
          ducha. Znom tyż Warszawa bo moi krewni przed laty pojechali szukać
          tam szczynścio i mom byz tóż do nich srogi żal. Mentalnościowo
          daleko wom do Europy. A tego Lwa biednemu Bytomiowi to i tak
          oddacie, nic wom przez to nie ubyndzie bo i tak wiela od innych
          naszabrowaliście.
    • fyrlok Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 03.11.07, 22:51
      Ludzie, cza nareszcie cojs wymislic, jakos akcja, jakis druk.
      Bo bydymy sam durs dreptac w miejscu i pyskowac i sie tymat pogubi.
      A Warszawie wisi jak wisiorek wisielca.

      Cza robic druk. Nojlepiyj jakos spektakularnie, jakos medialnie.

      Fto mo dobro ideja ?
      • Gość: piotrrek-a-k Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.streamnet.pl 04.11.07, 08:02
        ad.Fyrlok
        www.petycje.pl
        dok.2666 "zwrot oryginalnej rzeżby lwa miastu Bytom"
    • Gość: CKL500 Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.11.07, 17:27
      rzezbiarstwo.pl.tl/ - Strona poświęcona działalności mojego ojca
      "Rzeźbiarstwo"
      Wszystko jest wykonywane ręcznie,zachęcam do odwiedzenia strony,naprawdę warto.
    • Gość: silesia.pl Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.adsl.inetia.pl 12.11.07, 19:22
      Kazdy kto ma choc nikłą wiedze na temat historii tej rzezby wie ze
      to własnosc Bytomia. Kalide wykonał kilka takich rzezb lwa spiącego
      i czuwającego min. dla włascicieli zamku w Swierklaniecu (notabene
      tez zagineły ). Myśle ze władze Warszawy boją sie niebezpiecznego
      dla siebie precedensu. Takich ,,przypadków'' ze tak powiem skromnie
      urzyczenia dóbr kultury w skali kraju moze byc dziesiątki a może i
      setki.Działo sie tak napewno w latach odbudowy i rozbudowy
      powojennej Warszawy (lata 50-60-te) Warto sie dowiedziec czy
      wczesniej nie było juz podobnych spraw.Z pewnoscia najbardziej mogły
      ucierpiec tzw. ziemie odzyskane.( z Wrocławia do Warszawy wywieziono
      tysiace ton starej cegły )
    • Gość: Menschenfresser Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.adsl.alicedsl.de 15.11.07, 02:18
      ODDAWAC holerne hadziaje !
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka