Gość: Ate Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: 81.219.141.* 27.10.07, 16:43 Warszawa zawsze brała ze Śląska. Okradają nas od dawna. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lalka Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.07, 18:17 Poczytałam trochę i tak sobie myślę, czy Kalide ucieszyłby się takimi emocjami, jakie tu wzbudza jego rzeźba? Chyba tak, bo zmarł zupełnie nie doceniony, ponieważ swoją sztuką wyprzedził swoje czasy, popadł w alkoholizm i nędzę. Ciekawa jestem, czy podobne emocje wzbudziłoby jego największe dzieło pt. "Bachantka na panterze", które swego czasu zbulwersowało kawałek Europy? (resztki marmurowej wersji są w Berlinie, jedyna miniaturka z brązu u prywatnego właścieciela chyba w Chorzowie). Była przechowywana w piwnicy w Katowicach, jakoś nikt o niej nie pamięta, ani nie walczy. O kwestii kopii i oryginału nie mam ochoty dyskutować, powinni się tym zająć historycy i konserwatorzy (tego ostatniego Bytom aktualnie chyba nie ma, o ile konkurs nie został już rozstrzygnięty). Nie wiem, czy ktoś z dyskutantów się orientuje, że GZUT kiedyś bardzo sie starał o zgodę na robienia nowych odlewów małej galanterii autorstwa Kalidego, która eksponują u siebie w małym muzeum? Pomysł padł, kiedy ówczesna konserwatorka zabytków gliwickich zastrzegła, że warunkiem byłoby oznaczenie kopii numeracją, która pozwoliłaby odróżnić kopie od oryginałów. Jak myślicie, dlaczego z pomysłu zrezygnowano? Odpowiedz Link Zgłoś
amoremio Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 27.10.07, 18:57 jedyna miniaturka z brązu u prywatnego właścieciela chyba w Chorzowie). Była przechowywana w piwnicy w Katowicach, jakoś nikt o niej nie pamięta, ani nie walczy. ---------------- Trocha sie na Kalidym znom (od lot). Skond mosz ta informacje, bo nowe do mie ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lalka Re: do amoremio IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.07, 22:00 Pisałam kiedyś o nim, byłam na wystawie prac Kalidego w Chorzowie kilka lat temu, tam wystawiono Bachantkę w miniaturze. Podobnie jak lwy, tak i jego "Chłopiec z łabędziem" to rzeżby, które zachowały się w kilku krajach Europy. Nb władze Chorzowa zrobiły z tej rzeźby koszmarną miniaturkę w celach "promocyjnych", aby było mniej anatomicznie, a bardziej grzecznie. Ostatnia jego rzeźba, powstała na zamówienie rodziny, Winklerów, jest wyjątkowa, bo sakralna, w kościele w Bytomiu. Szczegóły znajdziesz w pracy magisterskiej na temat Kalidego (nie pamiętam nazwiska autorki), jeden egzemplarz ma Muzeum w Chorzowie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kruk51 Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.07, 17:01 Panowie patrioci !Źle służycie polskiej sprawie ! Nauczcie się myśleć i kochać Ojczyznę, taką jaka jest. A lepsza będzie w tedy jak ją lepszą uczynimy. Autonomia Śląska w wspólnej Europie jest rzeczą całkiem real ną. Z tego powodu też nie należy dramatyzować, a raczej starać się ro zumieć rzeczy jakie są. Odpowiedz Link Zgłoś
wilhelm4 Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 27.10.07, 17:25 Vivat Autonomia !!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Stettinerin Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.07, 19:14 Bytomianie, walczcie!!! Kto ciekawy, niech sprawdzi co zrobiła wawka ze szczecińskim pomnikiem Colleoniego... Trzymali go latami, a żeby dostać zwrot UKRADZIONEGO w czasie akcji "cała Polska odbudowuje wawkę" pomnika, trzeba było zrobić zbiórkę kasy i ZAPŁACIĆ za zwrot własności!!! Oto POLACY właśnie!!!! Tym, którym zależy na Waszej rzeźbie Kalidego polecam zagłębienie się w temacie, argumentach wypluwanych z urzędniczych ust wszechwładnej warszawki oraz w dojściu do informacji za co właściwie Szczecinianie zapłacili: za WŁASNY oryginał czy za jego kopię? Powodzenia w walce o swoje! :) Odpowiedz Link Zgłoś
lehoo Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 29.10.07, 10:16 Bardzo mi się spodobał Twój wpis, droga Stettinerin. Miałem ochotę na coś podobnego, bom też szczecinianin. POzdrawiam :-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: warszawiak Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.07, 20:34 Głosowaliście hanysy na PO więc nasza koalicja w W-wie PO--SLD może dać wam kota za lwa i będzie kwita. Za głosy dziękujemy. Odpowiedz Link Zgłoś
rodowiczmaryla Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 27.10.07, 21:12 > Także bytomski magistrat jest nieugięty. Ino nie spuchnijcie, nie ugnijcie sie! Za Wami stoi "slaski lud" - solidarnie. (ale jak bedzie trzeba to tez grozaco) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rafał Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.10.07, 00:29 To skandal i to najczystszej klasy. Jestem wyborcom Platformy Obywatelskiej, z dziada pradziada Ślązakiem. Miałem ogromny szacunek wobec Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale takim swoim postępowaniem to nie przysporzy sympatyków na Śląsku, a jako osoba publiczna powinna mieć takie aspiracje. To wstyd Pani Prezydent postępować w taki sposób. Miałem dla Pani mnóstwo podziwu i życzliwości. Czy chce Pani te uczucia we mnie stłamsić? Liczę na zmianę zdania warszawskiego magistratu, a jak nie, to jestem gorącym zwolennikiem oddania sprawy do sądu. Nie można tak pomiatać Śląskiem, któremu cała Polska, a zwłaszcza Warszawa tyle zawdzięcza. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kiki [...] IP: *.gwardii.osi.pl 28.10.07, 09:03 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
cirano Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 28.10.07, 12:05 Zmusicby War-wszawiokow do oddanio wszyskich, zagrabionych po wojnie na CALYM Slonsku dobr, zostaliby goli. Niy zapomniec uo rozebranych budynkach, z ftorych sie Poluse sfoja stolica uodbudowali Odpowiedz Link Zgłoś
xs550 Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 28.10.07, 18:24 Twoj jezyk swiadczy, ze nie zostales najlepiej wychowany. Wspolczuje ci bo ludzie ktorzy powinni byli zadbac o zakrzewienie w tobie minimum kultury osobistej pewnie sami nie mieli jej za grosz... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aas [...] IP: *.piekary.net 28.10.07, 21:18 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
kroliklesny Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 29.10.07, 00:17 Oddac figure na Slask! Wstyd, ze w ogole doszlo do dyskusji! To Warszawa moze sobie zabrac kopie! Zgroza i granda! Paczesie - czas spadac od zloba i do wora! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: czytacz Re: bicie piany przez laików IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.10.07, 01:58 Podniecać się raczej nie ma czym. Odlew to odlew, jak ktoś ma kasę, to niech sobie w GZUCIE zamówi następne, i postawi u siebie w ogródku, w dowolnej liczbie. Nie ma problemu, zrobia solidnie, będzie nie do odróżnienia, przy użyciu tego samego materiału i po spatynowaniu. Zarówno lwy, jak i inne rzeżby Kalidego na ogół były robione seryjnie, bo już wtedy umiano liczyć, więc najprawdopodobniej i ten wcale nie był jedyny. Może ktoś policzy, ile lwów Kalidego mamy na Śląsku? Przed willą Caro w Gliwicach to pies? Odpowiedz Link Zgłoś
1zorro ....To takie typowe "bicie piany"..... 29.10.07, 07:33 zaden urzedas nie odrozni kopii od oryginalu, wiec po co ciemniakom bylo mowic? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mG. Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.10.07, 07:35 Z wszystkiego nas okradają. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: katowiczanka Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.kasa-chorych.silesia.pl 29.10.07, 09:05 Niech sobie Warszawa zostawi kopię zwłaszcza, że ma wyglądać jak oryginał. Dlaczego nadal nie można zwalczyć niegodziwości popełnionych w tamtych latach ? Człowiek, sprawca kradzieży, ma obowiązek naprawić popełnione zło, a więc oddać ukradzioną rzecz !!!!! A "instytucja" ??? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: silesiaca Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.10.07, 13:34 boją sie krawaciorze precedensu bo potym weznymy nazod kozdo cegłówka jako my im w 45r. posłali:P Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: HH jeszcze raz adres petycji do podpisania IP: *.swietochlowice.net.pl 29.10.07, 19:04 petycja.bytomski.pl - walczmy o naszego, śląskiego, Leo! :-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hooked hańba!!!! IP: 85.134.208.* 29.10.07, 21:04 To hańba, nic nie mam przeciwko Warszawie, ale takich rzeczy nie można robić - dać na odczepnego kopię. Niech sobie sami zachowają kopię. Lew jest zabytkiem kultury i jeśli szanują Śląsk, powinni to udowodnić w czynach, a nie gadce. Tym bardziej, że wszyscy pamiętają, że cały naród odbudowywał Warszawę, czy ktoś pamięta skąd na przykład brano cegły na odbudowę starówki? Z ruin starego miasta w Malborku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Silesius Warszawa odda Bytomowi rzeźbę lwa IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 30.10.07, 12:35 I odda Sląskowi wszystko co zabrała. I odbuduje zrujnowany rabunkową gospodarką Bytom.Bo to Śląsk odbudowywał Warszawę za darmo i to z cegieł pochodzących ze Sląskich miast.I jeszcze zwróci Ślaską Autonomię bo to się Śloonzokom należy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Silesius Warszawa odda Bytomiowi rzeźby lwa IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 31.10.07, 09:22 Jeżeli Warszawa nie posiada dokumentów nabycia lwa to powinien on zostać zabezpieczony w depozycie aż do wyjaśnienia. Przedmioty z nieudokumentowanym legalnym ich nabyciem mogą pochodzić z kradzieży ( w tym przypadku prawdobodobnie z tzw."szabru"). A więc Warszawa tak czy inaczej nie posiada prawa do legalnego dysponowania takim obiektem.Czasy szabrowników już się skończyły! Poza tym nie pisze sie Bytomowi lecz Bytomiowi (może być też "Beuthen") chyba, że chodzi tu o jakieś bliżej nie znane miasto. Odpowiedz Link Zgłoś
fyrlok Re: Warszawa odda Bytomiowi rzeźby lwa 01.11.07, 21:54 > powinien on zostać zabezpieczony w depozycie aż do wyjaśnienia. takjest Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Śloonsky Kuklok Warszawa odda do Bytomia rzeźbe lwa IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 02.11.07, 08:49 Hallo "lemkos000" Ty pieroonski giździe ty mi tu niy fanzol co tyn lew je wasz. Wyszabrowaliście go i tela i nawet niy wiecie kaj zeście go ukradli, boście szabrowali ze śloonsych miast wszystko co ino poradziliście udźwidnynć. A może być chcioł co by my po uonego lwa sami przyrajzowali do Warszawy? Chaja być chcioł zaś widzieć w Warszawie? Dawno powstań u was niy buło, co? Nudzi ci się? To sie przyjedź i obejrzyj nasz fussbal w Chorzowie, ino sie pilnuj co byś nie dostał tam w łeb! Odpowiedz Link Zgłoś
opin Re: Warszawa odda do Bytomia rzeźbe lwa 03.11.07, 20:30 Gość portalu: Śloonsky Kuklok napisał(a): A może być chcioł co by my po uonego > lwa sami przyrajzowali do Warszawy? Naprawdę jesteś na tyle ograniczony, żeby oskarżać mieszkańców o kradzież sprzed kilkudziesięciu lat. Łazicie po forach i zaśmiecacie je postami w tym swoim narzeczu. Mnie tam ten lew ani koń, na którym przyjechał, nic nie obchodzi, ale znając tę waszą ślunską mentalność przyleziesz po jeszcze. A odlew dostaniesz też dlatego, że ci wasi ślunscy fachowcy nie umieją udowodnić, że ten lew choćby przejeżdżał przez Bytom. Do czego to doszło, żeby właściciel czegoś udowadniał, ze jest właścicielem, bo grupa nawiedzonych coś sobie ubzdura. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rewindykator do warszawiaka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.11.07, 14:43 Jednak złodziejski pomiot z ciebie. Ekspertyzy w sprawie lwa czytał? To morda w kubeł, jak nie chcesz, żeby cię wiązać z tym rabunkiem. Odpowiedz Link Zgłoś
opin Re: do warszawiaka 04.11.07, 18:24 Gość portalu: rewindykator napisał(a): > Jednak złodziejski pomiot z ciebie. Ekspertyzy w sprawie lwa czytał? > To morda w kubeł, jak nie chcesz, żeby cię wiązać z tym rabunkiem. Znam tę całą ekspertyzę i powiem, że świadczy ona raczej o ślunskich ekspertach. Jest to zgrabnie napisana historia jakiegoś lwa, i tyle. Jak chcesz to wiąż z "rabunkiem" tego idiotycznego lwa. Oskarżaj Warszawę o wszystko. Tylko pamiętaj, że jak następnym razem hordy nachlanych górników przyjadą rozpie...ać moje miasto, to wyślę je do ciebe i twoje autonomii. Jak dla mnie to ten cały lew jest pretekstem dla krzykaczy z ruchów separatystycznych. Mądrzy Ślązacy i tak nie dadzą się tej taniej manipulacji. Odpowiedz Link Zgłoś
amoremio Re: do warszawiaka 12.11.07, 23:32 Przyjadymy. Wciepniymy waszo syrenka do Wisly. Abo zaroski tyn szajs na szrot na szmelcowanie! Bierzcie jom gibko za plot jak lwa. :)) Odpowiedz Link Zgłoś
lemkos000 Re: Warszawa odda do Bytomia rzeźbe lwa 04.11.07, 21:13 O obraźliwych epitetach w moim kierunku się nie wypowiadam, bo każdy ma swój poziom dyskusji. Ja nie obrażam nikogo, jak tutaj niektórzy, tylko dlatego, że ktoś ma odmienne zdanie, ale to kwestia kultury osobistej, niczego innego. Wybacz, "fussbolu" nie przyjadę oglądać, bo mnie nie interesuje, za to dopiero co wróciłem z tego Waszego Śląska. Ciekawi wrażeń? A proszę bardzo - szaro, buro, obdrapane mury, do tego wszędzie bieda. Tylko drogi macie dobre, ale jeszcze dobrze powinniście je oznakować. W życiu bym nie chciał tam mieszkać, beznadzieja. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Śloonsky Kuklok Re: Warszawa odda do Bytomia rzeźbe lwa IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 08.11.07, 09:21 do lemkos000. W twojej Warszawie to ino smutek i rozmaite mafiosy. Nawet na wicach sie nie znocie bo zarozki sie wnerwiacie i bilibyście za byle co. A wasza zabudowa to smętne blokowiska bez ducha. Znom tyż Warszawa bo moi krewni przed laty pojechali szukać tam szczynścio i mom byz tóż do nich srogi żal. Mentalnościowo daleko wom do Europy. A tego Lwa biednemu Bytomiowi to i tak oddacie, nic wom przez to nie ubyndzie bo i tak wiela od innych naszabrowaliście. Odpowiedz Link Zgłoś
fyrlok Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa 03.11.07, 22:51 Ludzie, cza nareszcie cojs wymislic, jakos akcja, jakis druk. Bo bydymy sam durs dreptac w miejscu i pyskowac i sie tymat pogubi. A Warszawie wisi jak wisiorek wisielca. Cza robic druk. Nojlepiyj jakos spektakularnie, jakos medialnie. Fto mo dobro ideja ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: piotrrek-a-k Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.streamnet.pl 04.11.07, 08:02 ad.Fyrlok www.petycje.pl dok.2666 "zwrot oryginalnej rzeżby lwa miastu Bytom" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: CKL500 Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.11.07, 17:27 rzezbiarstwo.pl.tl/ - Strona poświęcona działalności mojego ojca "Rzeźbiarstwo" Wszystko jest wykonywane ręcznie,zachęcam do odwiedzenia strony,naprawdę warto. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: silesia.pl Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.adsl.inetia.pl 12.11.07, 19:22 Kazdy kto ma choc nikłą wiedze na temat historii tej rzezby wie ze to własnosc Bytomia. Kalide wykonał kilka takich rzezb lwa spiącego i czuwającego min. dla włascicieli zamku w Swierklaniecu (notabene tez zagineły ). Myśle ze władze Warszawy boją sie niebezpiecznego dla siebie precedensu. Takich ,,przypadków'' ze tak powiem skromnie urzyczenia dóbr kultury w skali kraju moze byc dziesiątki a może i setki.Działo sie tak napewno w latach odbudowy i rozbudowy powojennej Warszawy (lata 50-60-te) Warto sie dowiedziec czy wczesniej nie było juz podobnych spraw.Z pewnoscia najbardziej mogły ucierpiec tzw. ziemie odzyskane.( z Wrocławia do Warszawy wywieziono tysiace ton starej cegły ) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Menschenfresser Re: Warszawa nie odda Bytomowi rzeźby lwa IP: *.adsl.alicedsl.de 15.11.07, 02:18 ODDAWAC holerne hadziaje ! Odpowiedz Link Zgłoś