Gość: jac Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.chello.pl 03.08.09, 22:09 NIECH ROBIA CO KOLWIEK BYLE ROBILI!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: AS Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.08.09, 07:47 Jest "ZENIT" może być i "ZAĆMIENIE". LOGO PKP? = Projekt Katowicom Podrzucony. Na tym zielonym dachu może posadzić Wilhelma z fają, aby kontrolował, jak Katowice się rozwijają? W końcu ten jego Plac pozostanie,usytuowany tylko trochę wyżej. Budynki? Z zewnątrz świecidełka, wewnątrz drezyna do Murcek i city-express do Chebzia. Proszę,szanujmy opinie KoKo / Konieczny Konior /. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mich. Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.08.09, 10:52 Po zapoznaniu się z przedstawionymi wizualizacjami nowego dworca PKP Katowice, chciałbym się podzielić swoją opinią. Miałem nie przyjemność przez ostatnie 2 lata bardzo często korzystać z owego brzydkiego i śmierdzącego dworca i cieszę się, że w końcu aktualny stan się zmieni. Obecny dworzec i teren go otaczający jest wstydem dla miasta, wygląda jak w kraju tzw. trzeciego świata hmm np. Czeczenia, ewentualnie coś afrykańskiego. Zdecydowana większość osób przyjeżdżająca do Katowic, używając pociągów do tego celu łapie się za głowę i myśli: -gdzie ja jestem?, kolejna myśl: tu jest strasznie, myśl ostatnia: nie chcę tu być –ratunku ;) Ogólnie dworce w naszym kraju nie są dobre ale w K-ce jest naprawdę tragicznie. Dużo jeżdżę i porównując nasze miasto z Poznaniem, Wrocławiem, Krakowem i innymi stolicami województw, a także troszkę mniejszymi miastami nasuwa się wiele spostrzeżeń odnośnie Katowic, a mianowice: brak/ niewielka ilość inwestycji w centrum, strasznie zaniedbane i brudne centrum Katowic (które powinno być elegancką wizytówką i które często przyciąga inwestorów), brak koncepcji długofalowego rozwoju miasta, wszystko kończy się na papierowych planach. Paradoksalnie Katowice „jadą” cały czas na tym co było robione w PRL ( spodek, stadion śląski, dworzec pkp- praktycznie nie remontowany, ze „wspaniałą” kostką wstążką na peronach), ostatnie 10 lat a szczególnie okres po wejściu naszego kraju do UE w 2004 roku i związany z tym boom na rynku nieruchomości, został stracony. (Nie licząc infrastruktury drogowej, stosunkowo nielicznych inwestycji prywatnych i nieszczęsnej kanalizacji w centrum, której długość budowy to parodia i kpina). Inne miasta szybko i daleko nam odjeżdżają. Pojawiają się opinie i kontrowersje odnośnie tego, że planowane centrum handlowe zniszczy dotychczasowy plac Szewczyka i przytłoczy dworzec. Moim zdaniem obecnie nie ma tam placu jest jeden wielki obskurny przystanek autobusowy ze śmierdzącymi zdezelowanymi gratami tzw. komunikacja miejska KZK GOP. W dodatku nad tym dziadostwem góruje majestatyczna betonowa rozpadająca się kładka. Dopełnia to wspaniałego widoku nędzy i rozpaczy – ŻENADA i słoma Panie i Panowie. Centrum handlowe musi być, inaczej żaden inwestor za ten syf by się nie zabrał. Chodzi o to, aby centrum handlowe prezentowało wysoki poziom, miało dobrze zaprojektowaną elewację, przemyślane rozwiązania wewnątrz oraz wysoką jakość materiałów, ta lokalizacja na to zasługuje. Mam nadzieję, że finalny efekt będzie dobry a rzeczywistość zweryfikuje pozytywnie niedawno zaprezentowane wizualizacje. Przyznaję, że wizualizacje nie powalają na kolana, ale proponowany nowy budynek jest pod względem architektonicznym dość ciekawy, mam nadzieję, że nocne oświetlenie elewacji będzie takie jak na prezentowanych obrazkach, moja ocena: - dobry 7.5/10. Proponowany projekt nie jest perełką jak np. Stary Browar w Poznaniu, ale można powiedzieć, że jak na Katowice i totalny marazm tu panujący to będzie to pozytywnie wyróżniający się budynek pod względem architektonicznym ( porównując do słabiutkiego mega blaszaka – Silesia City Center czy też CH 3 Stawy) , moim zdaniem dobry początek. Uważam, że inwestycja ta da impuls do rozwoju centrum miasta, stworzy przestrzeń bezpieczną i przyjazną dla ludzi nie tylko w samym budynku, ale także w całej jego okolicy. Obecnie centrum odpycha brzydotą, brakiem miejsc w których można spędzić czas, poziomem bezpieczeństwa. Dzięki tej inwestycji jest szansa, że w centrum Katowic dłużej będzie tętniło życie i zmieni się obecna sytuacja, gdzie po godzinie 18 wszystko umiera. Nie zgadzam się ze stwierdzeniami, że wszystko (tzn. usługi i ludzie) przeniosą się do środka budynku, uważam, że będzie to uzupełnienie obecnej oferty i nastąpi efekt dynamizacji centrum. Tak jest w innych miastach np. centrum Manchesteru, Wrocław. Teren wokół dworca i okoliczne budynki staną się bardziej atrakcyjne dla kolejnych inwestorów ( usługi, handlu , biura, hotelarstwo) cena nieruchomości zdecydowanie wzrośnie. Myślę jednak, że potrzebna jest także radykalna zmiana nastawienia i szybkości działania UM do nowych inwestycji i inwestorów ( obecnie jest kiepsko, wielu mieszkańców czeka na zmianę władz naszego „pięknego” miasta). Czas pokaże jak będzie, ale trzeba działać i tylko nowe (o dobrej architekturze) inwestycje mogą dać zastrzyk adrenaliny, który pozwoli na obudzenie się z letargu centrum i całego miasta Katowice. Pozdrawiam Mich. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ma_gala Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.chello.pl 09.08.09, 16:43 no cóż, znowu inwestor marketowy dyktuje warunki, a funkcja handlowa ważniejsza niż funkcjonalna!! Projekt beznadziejny - nijak się ma do zabytkowego Śródmieścia. Poza tym właściwy dworzec (perony!!!!) pozostanie nietknięty - co jest powiedziane wprost! Chamstwo! To już market-outlet na prograniczu Jaworzna (Jęzor) ma lepszą architekturę, bo przynajmniej przypomina stylizowany dworzec!!! Ciekawe czy ten projekt to już zatwierdzony pewniak czy będzie jeszcze podlegał konsultacjom społecznym?? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Beatka Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.chello.pl 09.08.09, 18:23 Budynek dworca powinien być wpisany w architektoniczną całość centrum, a nie iść tylko za ogólnopolskimi trendami - zresztą mocno kontrowersyjnymi. Projekt jest po prostu tragiczny. Cały plac zniknie, wraz z przepięknymi kamienicami go otaczającymi. Czy ten pomysł to łabędzi śpiew prezydenta? Odpowiedz Link Zgłoś
rafiks22 Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? 09.08.09, 21:45 Wygląd raczej mało komponujący się z otoczeniem, zasłonięcie dworca, niezbyt imponuąco to wygląda, ale niech przynajmniej to powstanie a będzie to w końcu jakiś mały krok w kierunku poprawy wizerunku miasta, które jest przecież stolicą województwa. Odpowiedz Link Zgłoś
wybitniemadry to jest wizualizacja downa 11.08.09, 00:40 tym "wizjonerom" odebrac wszelkie licencje na uprawianie zawodu i publicznie wychlostac Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jacko Podpicowany market IP: *.nokia.com 11.08.09, 11:28 Kolejne zlote tarasy chca postawic. Miasto najwyrazniej nie ma pomyslu na to miejsce i chce to ozenic temu kto da wiecej Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tomasz Syf, Kiła i Mogiła IP: *.stk.vectranet.pl 13.08.09, 09:55 Czy w Naszym chorym kraju, kartą przetragową musi być zawsze kolejny Market, ile biorą łapówy te dziady? Dajemy legalnie się oszukiwać. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aron Re: Syf, Kiła i Mogiła IP: 94.254.184.* 13.08.09, 11:33 sa wazniejsze potrzeby w budzecie niz budowa nowego dworca dla Katowic. Dworzec powinien powstac jako galeria z pieniedzy prywatnego inwestora. Jaki by nie byl to i tak bedzie lepszy niz ten syf co jest teraz Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: firaneczka Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.ssp.dialog.net.pl 15.08.09, 11:51 dlaczego nasze pkp nie chce czerpać wzorców (pozytywnych) z zachodu?:> przykład dworzec główny w Berlinie:) połączenie dworca, metra, terenów zielonych i galerii handlowej:))) Odpowiedz Link Zgłoś
pawel1940 Re: Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? 04.09.09, 18:08 Spokojnie, do czasow metra ten nowy dworzec sie zestarzeje, rozsypie i bedzie mozna zbudowac jeszcze nowszy, wzorujac sie na wzorcow z miasto duzo bardziej rozwinietych od Katowic (np. Mińsk, Abudża itd). A poważnie, wielkie nie dla zabudowy Placu Szewczyka w ten sposób! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: xxx Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.3s.pl 15.08.09, 13:37 Tyle że Łódzka Manufaktura to był ładny budynek sam z siebie... Projekt mi sie nie podoba i boje się co z dworcem Komunikacji Miejskiej! Totalna klapa klozetowa - powstanie Jamochłon! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: fun może by tak coś w stylu pasującym do reszty? IP: *.mobile.playmobile.pl 15.08.09, 21:04 mnie to wyglada na dekonstruktywizm, tzn tego rodzaju obiekt blisko normalnej tradycyjnej zabudowy. Odpowiedz Link Zgłoś
strikemaster Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? 16.08.09, 21:18 To, co pokazali na prezentacji nie jest wcale ładne, nie pasuje do otoczenia. Ciekawi mnie też, gdzie przeniosą przystanki autobusowe? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kukuiopp Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: 89.107.155.* 19.08.09, 12:39 tragedia! ni przypiął, ni przyłatał!!!!! ;o) i prawda że zamiast ludzie na rynku będą siedzieć w centrum handlowym, a chyba nie o to tu chodzi!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MONIKA Re: Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.dsid2.ondsl.gr 20.08.09, 11:48 SIEDZIEC NA RYNKU? A CO TAM TAKIEGO CIEKAWEGO? KNAJPA ZAMYKANA O 22? PROSZE!! LITOSCI!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Uboga w duchu Re: Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.cable.smsnet.pl 21.08.09, 15:23 lepiej 6 dni w tygodniu włóczyć się po sralezjach po to żeby w niedzielę kupić 2 szmatki... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wiewiór Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.chello.pl 19.08.09, 20:41 Ten projekt to tragedia. W środek miasta wsadzi się ogromną kupę czegoś, co zasłoni dosłownie wszystko: dworzec, budynki, światło mieszkańcom okolicznych domów itp. Ekipa będzie w korkach przyjeżdżać do centrum , zostawiać samochody pod ziemią, 10 godzin szwędać się po centrum handlowym, wsiadać do samochodu i w korkach jechać do domu. I tyle ich będą widzieli w centrum, które tak bardzo włodarze miasta chcą by ożyło!. Projekt jest nie przemyślany albo inaczej jest lekko przemyślany jako centrum handlowe a nie super dworzec. Panowie architekci ( z całym szacunkiem ) wymyślili wielkie coś czego ja jako mieszkanka Katowic nie chcę mieć w swoim mieście. Chcę mieć odnowiony dworzec kolejowy, którego świetną formą architektoniczną będą się zachwycać pewnie wszyscy którzy będą z niego korzystać. Rozumiem że firma chce zarobić i przypina do tego wielki handel ale trzeba to zrobić z wyobraźnią. Dlaczego idąc wzorem innych miast świata, panowie architekci nie pomyśleli o wprowadzeniu w to miejsce dużej ilości zieleni której tak brakuje w centrum. Jak dla mnie optymalnym rozwiązaniem w tym projekcie byłoby obniżenie centrum handlowego do takiego poziomu żeby wszystkie kielichy były widoczne a na dachu zrobić wielki plac pokryty trawą,( tym bardzie że w wersji obecnej projektu dach jest pokryty trawa, tylko że oglądać ją będą miały okazję chyba tylko gołębie) , krzewami może jakieś fontanny itp z kilkoma fajnymi knajpkami, w których można by było napić się kawy, coś zjeść i na spokojnie podziwiać architekturę. A jak wizualnie by to super wyglądało. Knajpy też przyniosły by zyski a miejsce by żyło pewnie do późna w nocy. Może więcej osób myśli tak jak ja. Może jest jeszcze szansa na zmianę tego czegoś. Może trzeba się zorganizować i zrobić referendum w tej sprawie. Może... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: eld Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: 195.94.210.* 24.08.09, 13:34 Konieczny uważa się teraz za guru architektury, bo trafił mu się jeden sławny projekt, więc całą resztę traktuje z góry. Projekt, jak projekt. Nie jest wcale zły. I niech Konieczny nie wypisuje bzdur o zablokowaniu centrum miasta - idiotyzm. Do tego centrum handlowego i tak będą chodzić głównie ludzie przemieszczający się komunikacją miejską. Fakt jest taki, że odkąd jest SCC, to do centrum nie ma w ogóle po co iść. A takie centrum może nieco ten rejon Katowic ożywić. Lepsze to, niż ten syfiaty parking. I dobrze, że zachowane zostaną kielichy dworca. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Archie czyli Urbie prez.Uszok o zburzeniu kielichów dworca IP: *.aster.pl 24.08.09, 19:32 Dżis w Programie III PR prez. Uszok wychwalając ten nieszczęsny projekt i jego inwestora powiedział, że kielichy obecnego dworca są w złym stanie technicznym ("beton dobry, a;e zbrojenie skorodowane" - sic !), więc najprawdopodobniej trzeba je bedzie rozebrać, a potem - byc może odbudować... odwoływał się do jakiejś ekspertyzy technicznej... Czy ktoś wie coś więcej na ten temat ? To "kalka" zachowania dewelopera w Warszawie, który kupił działkę przy pl. Unii Lubelskiej z budynkiem "Super-Samu", który miał byc chroniony, ale wkrótce okazało sie, że jest w tak złym stanie technicznym, że wręcz zagraża zdrowiu i życiu ludzi, więc został błyskawicznie rozebrany... i dziś już niekt nie pamieta o "Super- Samie"... A więc zwolennicy wyburzenia konstrukcji katowickiego dworca - PKP wybrały właściwego dewelopera ! AczU Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gościu Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.sileman.net.pl 25.08.09, 21:36 Dwa słowa - może i nie po polsku, ale co tam - HAUPTBAHNHOF BERLIN - i wszystko jasne. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gigunia Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.08.09, 01:56 Czy PKP naprawi chociaż schody ruchome na perony do EURO? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mati Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.leon.com.pl 26.08.09, 12:08 Jestem mieszkancem Rybnika ale czesto odwiedzam Katowice i musze przyznać iż sam dworzec jak i teren przy nim nie robią dobrego wrażenia.Wszędzie brud i smród. Ja już do tego widoku przywykłem tak jak wiekszość ludzi ,ale co sobie pomyślą odwiedzający to miasto po raz pierwszy aż strach pomyśleć. O pomste do nieba wołają np. te stragany z owocami i warzywami na pl.Szewczyka to kompletna wiocha i wstyd. Co do galeri handlowej w centrum miasta nie jest to wcale zły pomysł, tylko ze okolica musi być równie ładna i atrakcyjna. My w Rybniku mamy dwie w ścisłym centrum a jedna z nich jest tuż obok rynku. Kilkanaście sklepów padło lub przeniosło sie w inne lokalizacje a w ich miejsce powstają banki,handel głownie przeniósł sie do galeri. Ludzie chetnie po zakupach spędzają czas na rynku a mamy ładny, czysty rynek i dużo kwiatów.Siedzą na ławkach i w ogródkach ,które wystawiły paby i lokale gastronomiczne. Myslę że w centrum Katowic brakuje ładnego rynku lub placu i odnowionych budynków. Wtedy ludzie nie będą uciekać z centrum tylko będą cieszyć sie ładnym widokiem i chetnie spędzać czas w centrum. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Teo Załatwią was, tak jak nas w Bielsku IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.08.09, 06:22 Też mamy taki twór w centrum. Tam skoncentrował się cały ruch. Tymczasem po ulicach, w centrum miasta, wieczorami strach chodzić. Pustki jak w jakiejś zapomnianej dziurze. Snują się tam tylko różne męty. Odpowiedz Link Zgłoś
strikemaster Na rysunku paskuda 06.09.09, 23:16 Wygląda strasznie, psuje ciekwy architektonicznie dworzec a do tego będzie trzeba przenieść dworzec autobusowy, tylko dokąd? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Beck's Nowy dworzec. Cudo czy podpicowany market? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.09.09, 18:23 odezwala sie typowa polska natura, nic tylko krytykowac!! narzekaja na dworzec, ale jak sie pojawi koncepcja rozwoju(i w dodatku budowa ma potrwac raptem 2-3 lata) to zaraz im sie co nie podoba. w takim razie sobie chodzcie po brudnym, zasmieconym dworcu i zarazcie sie AIDSem!!!! Odpowiedz Link Zgłoś