sibeliuss
01.03.07, 22:44
Za metr sześcienny wody stargardzianie płacą obecnie 1,71 zł, a za metr
sześcienny odprowadzanych ścieków - 3,21. Natomiast MPGK chce, by stawki te
wynosiły odpowiednio 1,89 i 3,76 zł.
Taryfy wnioskowane przez MPGK zostały radnym zarekomendowane przez władze
Stargardu. Te argumentują, że podwyższenie opłat ma na celu poprawę
bezpieczeństwa komunalnego.
- Nowe stawki będą dla uboższych mieszkańców obojętne, gdyż kwoty dodatków
mieszkaniowych są teraz wyższe - uważa Andrzej Korzeb, zastępca prezydenta
Stargardu.
- Wypłacanie dodatków mieszkaniowych jest obowiązkiem ustawowym i nie rozumiem
dlaczego sięga się po ten argument - denerwował się radny Jerzy Szuber z
Lewicy i Demokratów. - Nie kwestionuję zasadności podwyżek, tylko ich skalę.
Perspektywa rozwoju miasta, do którego zdaniem wnioskodawców ma się przyczynić
obciążenie mieszkańców dodatkowymi kosztami, przekonała członków klubu PiS. W
przeciwieństwie do klubu Platformy Obywatelskiej.
- W wielu miastach Polski taryfy nie są zwiększane od wielu lat - mówi Marcin
Badowski, przewodniczący klubu. - Są też miasta, w których ceny za wodę i
ścieki są jeszcze niższe niż u nas. Ta podwyżka obciąży budżety domowe.
Sprzeciwiamy się temu.
Niepotrzebna dyskusja
W głosowaniu na projektem uchwały dotyczącej podwyżek taryf za wodę i ścieki
decydujący głos mieli radni Lewicy i Demokratów.
- Rozumiemy potrzebę inwestowania, ale jesteśmy przeciwni tej podwyżce, bo
korzyść dla mieszkańca jest ważniejsza - argumentowała stanowisko klubu Iwona
Mądra, jego przewodnicząca.
Podwyżkom sprzeciwiło się 15 radnych, "za" było 7 radnych PiS. Od głosu
wstrzymał się Stanisław Bartniczak, radny niezależny. Mimo iż rada nie
wyraziła zgody na podwyższenie cen na wodę i ścieki, podwyżki i tak wejdą w
życie. Bo takie są przepisy. Jak mówi prezes MPGK Mirosław Keller, większe
opłaty stargardzianie będą ponosić już od 1 kwietnia.
www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070228/STARGARD/70228008