Dodaj do ulubionych

CSW - kpiny ciąg dalszy

07.08.11, 16:23
CSW to największy toruński obciach w dziedzinie kultury ostatnich lat. Zmienia się kierownictwo, klasa pozostaje niezmieniona - "daleko od szosy".

Ostatnie wystawy CSW, szczerze nie polecam. Kto kupi bilet żeby zobaczyć w jednej, ogromnej sali "Salą kolumnową" (chyba dlatego, że autorom projektu tego budynku nie zabrakło autoironii wynikającej z odniesienia do sali w gmachu Sejmu), wystawę "Serce na dłoni"?

csw.torun.pl/wystawy
Zdjęcia z tej wystawy porażają... Jedno urządzenie w ogromnej, wysokiej sali - a obok jeszcze jakiś projektorek i kable. Że-na-da.

Kolejne dwie wystawy konkurują w kategorii "nuda, ziewam, do widzenia".

Jest to jedna z najdroższych instytucji kultury w naszym mieście z budżetem większym niż środki na promocję żużla w Toruniu. To się kręci wokół 4-5 mln zł rocznie!

Za 4-5 mln zł rocznie można wysłać kilkaset osób w podróż do wszystkich największych, stołecznych muzeów sztuki w Europie.

Gdzie są te pieniądze? Ta instytucja to jest największy wałek w Toruniu, tam ogromne środki znikają bez śladu.
Obserwuj wątek
  • sza.raczek Re: CSW - kpiny ciąg dalszy 07.08.11, 17:23
   Chyba pierwszy raz w życiu popieram Twój wpis.

   Byłam tam jakiś czas temu, nic nie dało się obejrzeć, ale napiłam się wody mineralnej "Kropla Beskidu" 0,2 l za 4 zł....
   To jest sztuka na miarę XXI wieku ;)
  • hecer artystyczna przewałka 07.08.11, 22:33
   Gdyby takie rozdawnictwo pieniędzy publicznych dotyczyło czegoś innego prasa i politycy szybko wydaliby wyrok: brak efektywności, ogromne środki wydawane bez celu i efektu.

   Rzecz dotyczy jednak SZTUKI. Gdy ktoś publicznie odważy się skrytykować CSW zostanie uznany za dyletanta, filistra, który "nie potrafi docenić głębokiego, ukrytego przesłania dzieła, przenikliwości i wrażliwości jego twórcy". Nawet jeśli człowiek wybroni się jakąś znajomością sztuki ludzie i tak dojdą do wniosku, że przecież "należy przeznaczać określone nakłady na sztukę, zwłaszcza nowoczesną".

   Nie twierdzę, że jestem bardziej obeznany ze sztuką współczesną niż osoby pracujące w CSW. Nie uważam, że nakłady na sztukę należy ograniczać - wręcz przeciwnie, uważam, że należy jak najbardziej twórców wspierać.

   Nic jednak tak nie szkodzi twórcom, artystom i samej sztuce jak toruńskie CSW. Kilka milionów zlotych rocznie to ogromne środki za które można twórców wspierać. Kilka milionów złotych rocznie przeznaczane jest jednak na wmawianie ludziom, że to co oglądają to dobra sztuka współczesna. To działanie odwrotne do zamierzonego, wbrew misji instytucji, którą CSW miała być.

   Pomijam już te prawie 50 baniek które wydano na budowę beznadziejnie zaprojektowanego gmachu - to jest skaza, która na zawsze już będzie toruńskie CSW ograniczać. Nie chcę nawet myśleć co artyści mogliby zrobić z budżetem w wysokości 50 mln zł i 5 mln zł rocznie, bo nóż mi się w kieszeni otwiera.

   ==============================================

   Ta instytucja po prostu miele pieniądze, zabiera miliony i wydala z siebie wystawy bez znaczenia, diabelnie nudne, przegadane opisem, z którego nic nie wynika.

   ======================

   Przykładem świetnie działającego muzeum sztuki współczesnej zawsze będzie dla mnie MS2 w Łodzi. Nie tylko dzięki bogatym zbiorom - toruńskie CSW nie zadbało nawet o to, by wystawić bardzo dobrą kolekcję sztuki z UMK.

   Nie wierzę, że ktoś wreszcie rozliczy tę instytucję z jej dotychczasowego "dorobku" (cudzysłów jest wskazany) i przemielonej kasiory.

   (Gdybym akurat nie miał na głowie wszystkich dróg w Toruniu:)) to bym z przyjemnością pisał listy z prośbą o informację publiczną w sprawie budżetu i efektów działania CSW).

   Ale kto podskoczy instytucji, która prowadzi wspólnie marszałek Calbecki, prezydent Zaleski i minister Zdrojewski?

   Drugiego tak fatalnie zrealizowanego zamierzenia w dziedzinie kultury chyba trudno byłoby znaleźć w Polsce.

  • hecer fotka, która wszystko mówi 07.08.11, 22:38
   Tak wygląda mniej więcej każda wystawa w CSW - próba wypełnienia pustki na siłę.

   csw.torun.pl/wystawy/baza-wystaw/serce%20na%20dloni/images/IMG-0990-RGB-72dpi.jpg/pa_thumb/imagex1000x550.jpg?isImage=1
   Tym razem pustkę wypełnił Massimo Bartolini... taka kolejna żółta plamka, którą już widzieliśmy (za dyszkę - a nie warta jest nawet jednego piwa)

   • asfaltbagienny Re: fotka, która wszystko mówi 08.08.11, 12:25
    Marudzisz waść...za trzy - cztery lata najdzielnieszy menażer starego miasta udowodni wszystkim że przerobienie CSW na kolejną Biedronkę to niesamowity sukces - gdzieś w kącie zrobi się galerię zdjęć "fiony w czterech porach roku". Ewentualnie zamiast Biedronki zrobi się McDonalda i wtedy to dopiero będzie sukces frekwencyjny...
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka