Gość: emka
IP: *.ciechocinek.sdi.tpnet.pl
05.09.02, 11:09
Dajcie sobie spokój z wywyłaniem fałszywych alarmów.
Plik, o którym piszecie nie jest wirusem i nie należy go usuwać.
Warto przeczytać tekst poniżej:
Fałszywe alarmy mogą być niebezpieczne
Osobliwą karierę w Internecie robią ostatnio fałszywe alarmy. W chwili
obecnej najczęściej spotykane to "JDBGMGR.EXE" oraz "SETDEBUG.EXE". Te
prymitywne dowcipy rozsyłane drogą elektroniczną mogą być bardzo groźne, gdyż
jeśli ofiara zastosuje się do zawartych w nich szczegółowych instrukcji, to
pod pozorem usuwania groźnego wirusa może poważnie uszkodzić system
operacyjny.
WARSZAWA, 9. maja 2002
W ostatnich dniach serwis techniczny firmy Panda Software przyjął rekordową
liczbę zgłoszeń od użytkowników zaniepokojonych informacjami o nowych,
rzekomo bardzo groźnych wirusach, wobec których bezradne są wszystkie
programy antywirusowe. Zdecydowana większość takich zgłoszeń dotyczy
wiadomości o wirusach "JDBGMGR.EXE" i "SETDEBUG.EXE", które ponoć gnieżdżą
się w systemie jako pliki pod tymi nazwami. Informujemy z całą stanowczością,
że nie są one wirusami, lecz niezbędnymi plikami systemowymi, które pod
żadnym pozorem nie powinny być usuwane.
W odróżnieniu od typowych wirusów, fałszywe alarmy (tzw. hoaxy) nie są
programami komputerowymi o destrukcyjnym działaniu i jako takie nie stanowią
bezpośredniego zagrożenia dla systemu. Mogą jednak być niebezpieczne.
Mechanizm ich skuteczności jest zupełnie inny: opiera się z jednej strony na
naiwności, a z drugiej na dobrej woli użytkowników Internetu. Ponieważ nie
każdy użytkownik jest doświadczonym internautą, działa tu statystyka: jeśli
tego typu żart zostanie rozesłany do dziesięciu przypadkowych użytkowników,
można być pewnym, że więcej niż połowa prześle wiadomość dalej. Dla
porównania, w zeszłym podobną panikę na całym świecie wywołał fałszywy
alarm "SULFNBK.EXE".
Warto pamiętać, że autorzy fałszywych alarmów tworzą je często z myślą o
wymiernych korzyściach - informacje, które starają się w ten sposób uzyskać
są niezwykle cenne. To zestaw aktualnych adresów internetowych, które można
sprzedać twórcom spamu (masowe reklamy rozsyłane bez zgody odbiorców).
Tym, którzy otrzymali wiadomość o "wirusie" radzimy przede wszystkim
IGNOROWAĆ wszelkie instrukcje zawarte w tego typu wiadomościach, a więc NIE
USUWAĆ plików i NIE ROZSYŁAĆ fałszywego alarmu do innych. Warto także
skontaktować się nadawcą i poinformować go, że alarm jest fałszywy.
Informacja jest bowiem najskuteczniejszym środkiem walki z tego rodzaju
zagrożeniami.
Pod żadnym pozorem NIE NALEŻY przesyłać alarmu do innych. Jeśli masz
wątpliwości, czy informacja nie jest prawdziwa, sprawdź ją na stronie
www.pandasoftware.es/library, gdzie znajdują się najświeższe
informacje o wirusach i fałszywych alarmach.
Poniżej zamieszczamy treść dwóch wersji fałszywego alarmu "JDBGMGR.EXE":
Wersja polska:
Temat: URGENTE NUEVO VIRUS
Nowy wirus wedruje przy pomocy MSN messenger. Nazywa sie jdbgmgr.exe i
przenosi automatycznie za pomoca Messengera oraz ksiazki adresowej. Nie
wykrywa go McAfee ani Norton, pozostaje w uspieniu przez 14 dni zanim
zniszczy caly system. Mozna go usunac zanim zniszczy foldery twojego
komputera.
Aby go usunac:
Wejdz w 'Start' i 'Wyszukaj'.
Wybierz 'pliki i foldery', wpisz jdbgmgr.exe
upewnij sie, ze przeszukujesz 'moj komputer'
Kliknij na znajdz teraz' (wyszukaj)
jesli masz wirusa ukaze sie ikona misia i nazwa jdbgmgr.exe. NIE OTWIERAC POD
ZADNYM POZOREM.
Podswietl nazwe wirusa lewym przyciskiem myszy i usun klikajac na prawy.
OPRÓZNIJ KOSZ.
Jesli znajdziesz w swoim komputerze ten wirus, rozeslij informacje do osób z
Twojej listy wysylkowej, zanim narobi szkód.
Wersja angielska:
Temat: VIRUS
WYSYŁAM TĘ WIADOMOŚĆ NA WSZELKI WYPADEK, ABYŚ MIAŁ MOŻLIWOŚĆ NAWET
ZAPOBIEGAWCZO SPRAWDZIĆ, CZY NIE MASZ TAKIEGO WIRUSA, JAKIEGO I JA
OTRZYMAŁEM. MOGLO SIE ZDARZYĆ , ŻE OTRZYMAŁES GO ODE MNIE LUB Z INNEGO ŹRÓDŁA.
KORZYSTAJĄC Z PUNKTÓW PONIŻEJ ZNAJDŹ PLIK jdbgmgr.exe I NIE OTWIERAJĄC GO
USUŃ STOSUJĄC DELETE, NASTĘPNIE OPRÓŻNIJ KOSZ.
PRZEPRASZAM ZA UTRUDNIENIA
Dear All,
I unknowingly received a virus from a contact in New York University. I may
have sent it on to all my address book. I followed the following instructions
to remove the virus.
Please check and verify that you have this virus. It was sent to me
accidentally and is said that it is passed to everyone on my address list. It
is very probable that you have it. If you do have it please notify everyone
in your address book.
The virus' name is jdbgmgr.exe and it is not detected by McAfee or Norton..
It remains in your system 14 days and then erases all your files!
To completely remove the virus:
Go to START. Click on FIND/KERESÉS. Click on FOLDERS OR FILES /MAPÁK vagy
FÁJLOK/.
Under NAMED type jdbgmgr. Look in C (or any other hard drives that you may
have). Click on FIND NOW/KERESÉS. If the virus appear DO NOT CLICK ON IT!/
If the virus appears it has an icon of a small teddy bear, and its name is
jdbgmgr.exe
DO NOT OPEN IT. Just right click on it and from the menu that opens select
DELETE. It will be sent to the Recycle Bin.
After you see it disappear, go to your RECYCLE BIN. and DELETE the virus from
there. Even better, EMPTY your whole Recycle Bin.
If you find the virus, please send this message to everyone in you address
book.
My sincerest apologies for this inconvenience.
© Copyright Panda Software 2002
-----Original Message-----
From: redakcja radia Brawo [redakcja@radiobrawo.pl]
Sent: Thursday, September 05, 2002 10:38 AM
To: znak; rzecznik wojewody; uniwersytet; aldona sztyma; piotr szik; mariusz
strzelecki; sidi; regionalne centrum; ramlau; Radio flash; paweł piotrowicz;
wojciech pawlik; Janusz Nędzusiak; zarządzanie kryzysowe; Krzysztof Gąsior;
flash; ciechocinek; wojewódzka bydgoszcz; pkpbydzia Bydgoszcz; Marek Batdke;
dwór artusa
Subject: uwaga!!!
BARDZO WAŻNE!!!!
> > Szanowni Państwo
> > Niestety temat dotknął także nas a zarazem całą nasza książkę adresową
> czyli Państwa.Na naszym komputerze także
> > odnaleźliśmy ikonke o której poniżej, więc prosze o sprawdzenie i ew.
> usunięcie jej ze swoich komputerów w/g instrukcji poniżej
> > Pozdrawiam
> > Łukasz Sas
> >
> > Temat: UWAGA WIRUS
> >
> > Wlasnie dostalismy wiadomosc od kogos, kogo ksiazka adresowa (a tym
samym
> nasza) zostala zainfekowana wirusem
> > (nazwanym jdbgmgr.exe) niewykrywalnym przez antywirusowe systemy Norton
> ani McAfee. Wirus pozostaje w uspieniu przez 14
> > dni zanim zniszczy system. Jest przesylany automatycznie przez poczte
> e-mail bez wzgledu na to czy wysylasz wiadomosc do
> > danego adresu. My go znalezlismy i usunelismy. Musicie postapic w
> nastepujacy sposób:
> > 1. Menu Start, Znajdz, Odszukaj.
> > 2. W opcji pliki/foldery wpisac nazwe jdbgmgr.exe
> > 3. Upewnij sie, ze szukasz w dysku C:
> > 4 Kliknij "szukaj"
> > 5. Wirus ma mala ikonke niedzwiadka z nazwa jdbgmgr.exe. NIE OTWIERAJ
TEGO
> !!
> > 6. Zaznacz i usun (przejdzie w tym momencie do kosza)
> > 7. Usun go z kosza lub opróznij kosz.
> >
> > JESLI ZNALAZLES TEN WIRUS U SIEBIE MUSISZ PRZESLAC TE WIADOMOSC DO
> WSZYSTKICH Z TWOJEJ KSIAZKI
> > ADRESOWEJ ABY USUNELI TEN WIRUS !!