Dodaj do ulubionych

Religijność oparta na absurdach

08.10.21, 16:33
"Obecna niechęć do szczepień przeciw COVID-19 jest w dużym stopniu owocem bardzo niskiego stanu intelektualnego naszej polskiej religijności" - stwierdza ks. prof. Andrzej Kobyliński.

"W pewnym sensie te wszystkie trupy, które w szafach naszego Kościoła gdzieś były poukrywane, nagle wypadły i można przywołać setki wypowiedzi z ostatnich miesięcy teologów, księży, zakonników, biskupów czy arcybiskupów, które są kompletnie zdumiewające, szkodliwe i ośmieszające religię. ... Im więcej zabobonu i magii, tym mniej zdrowego rozsądku ... tyle miesięcy w społeczeństwie i Kościele było przyzwolenie na postawy antyintelektualne, ośmieszające rozsądne działania rządu, szkodliwe dla zdrowia, głoszące poglądy kompletnie absurdalne. ... Na każdy problem egzorcyzm lub modlitwa uwolnienia. To absurd.".
wydarzenia.interia.pl/autor/justyna-tomaszewska-kaczmarczyk/news-ks-andrzej-kobylinski-w-polsce-kwitna-magia-i-zabobon,nId,5367534
Obserwuj wątek
  • privus Re: Religijność oparta na absurdach 09.10.21, 01:27
   Naiwność niektórych przedkłada absurdy ponad fakty.
   • kociak40 Re: Religijność oparta na absurdach 09.10.21, 11:07
    privus napisał:

    > Naiwność niektórych przedkłada absurdy ponad fakty.

    Licząc na lepszą przyszłość, niektórzy nie liczą się ze sobą.
    • edico Re: Religijność oparta na absurdach 10.10.21, 10:47
     Taka jest ludow-radiomaryjna religijność. Wyszyński - bez względu na jego ostateczną ocenę - wniósł chociaż powiew nawiązania do współczesności. Spuścizna po JP2 powróciła do zastygłej w formuły dawnego średniowiecza a jego kadry stały się kolejnym wielkim przemilczanym tematem i problemem nie tylko Kościoła.
     • kociak40 Re: Religijność oparta na absurdach 10.10.21, 11:29

      "Spuścizna po JP2 powróciła do zastygłej formuły ..." - edico

      ... Świat jest wielką plażą, na której każdy ma swój grajdołek.
      • edico Re: Religijność oparta na absurdach 12.10.21, 17:48
       "Religia jest dla mądrych. A jak ktoś jest głupi i jak chce być głupi, nie powinien do tego używać religii, nie powinien religią swojej głupoty zasłaniać". (ks. prof. Józef Tischner).

       Z przykrością stwierdzam, że ta uwago dotyczy także wielu biskupów patronującym polskiemu kościołowi.
       • privus Re: Religijność oparta na absurdach 18.01.22, 09:59
        Świadomość tego, że katolicyzm nie jest losem a jedynie wyborem, wymaga odczytania na nowo całej tradycji chrześcijańskiej.
        • yadaxad Re: Religijność oparta na absurdach 18.01.22, 17:14
         Absurdem jest przenoszenie żywcem pojęć z mentalności ludzi sprzed dwóch tysięcy lat do współczesności i ignorowanie osiągniętej wiedzy, choćby społecznej, psychicznej, medycznej, nie mówiąc już o tym z czego się brały przekazy biblijne.
         • edico Re: Religijność oparta na absurdach 18.01.22, 23:31

          Tak się wręcz cudownie składa, że połączenie tylko niektórych z tych cech boskich występujących w tej religii z obecnością istniejącego zła na tej ziemi może prowadzić do logicznych paradoksów. Jeśli Bóg jest:
          - nieśmiertelny
          - wszechpotężny
          - wszechobecny
          - wszechwiedzący
          - wszechmiłosierny
          - wewnętrzną istotą rzeczy
          - bóg wykracza poza istotę stworzenia
          - świętością
          - sprawiedliwością
          - ...
          to parodoks tej religii tkwi już w samych podstawach jej założeń ignorujących wiedzę oraz zdobycze nauki osiągnięte do tego okresu.
     • kociak40 Re: Religijność oparta na absurdach 18.01.22, 12:05

      KK zaczyna ginąć pod lawiną problemów, które sobie stworzył.
      • privus Re: Religijność oparta na absurdach 19.01.22, 00:00
       Kościół katolicki stał się strukturą feudalną ściśle zhierarchizowaną chyba w najgorszym z możliwych wydaniu. Nieważne jak głupim i podłym człowiekiem byłby lokalny hierarcha (kleryk, proboszcz, biskup) parafianie nie mają żadnej możliwości ucywilizowanej wymiany narzucanego im z góry pasterza.
       "Powołani" zostali do "dostarczanie wełny" a nie decydowania o sobie.
   • edico Re: Religijność oparta na absurdach 20.01.22, 18:54
    privus napisał:

    > Naiwność niektórych przedkłada absurdy ponad fakty.

    Benedykt XVI jako kardynał miał nie reagować na przypadki pedofilii. Alarmujące ustalenia
  • qwardian Absurd antyreliganctwa na Forum Religijnym 19.01.22, 15:10
   j/w
   • edico Re: Absurd antyreliganctwa na Forum Religijnym 19.01.22, 21:59
    Religijnym anty absurdem jest oczywiście bezkrytyczne słuchanie hierarchów będących religijnym wzorcem samodzielnego myślenia :)
   • privus Re: Paranoja religijna nie jedno ma imię 22.01.22, 13:57
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28028627,krakow-kilka-godzin-stal-i-sie-modlil-sprawe-bada-policja.html#do_w=60&do_v=143&do_st=RS&do_sid=287&do_a=287&s=BoxNewsMT
   • privus Re: Absurd antyreliganctwa na Forum Religijnym 01.02.22, 20:51
    qwardian napisał:

    > j/w
    >
    Jak twierdzi bp Grzegorz Balcerek, każde sympozjum dla osób życia konsekrowanego to potwierdza :)
  • edico Re: Absurdy poganiające absurdy 23.01.22, 20:40
   Absurdy religijne można ujmować w różnych układach i kategoriach. Pozwolę sobie w tej materii zwrócić uwagę na często głoszone i wysłuchiwane sprzeczności występujące w religiach z pominięciem wszelkich refleksji i koniecznych następujących po nich następstw.

   Już sam grzech pierworodny kłóci się z nagłaśnianym założeniem założeniem boskiej miłości. Żadna istota kochająca ludzi nie była by tak mściwa i nie winiłaby nieskończoną liczbę pokoleń za nieposłuszeństwo jednej pary ludzi. Tak skonstruowana sprawiedliwość zbiorowej kary jest kolejnym absurdem nie do przyjęcia. Wcale nie mniejszym absurdem jest założenie, że kilkutomowa książka napisana kilka tysięcy lat temu przez ludzi nie rozumiejących rzeczywistego świata zawiera prawdy o świecie i postępowaniu moralnym.

   Wiara ze Jezus był bogiem a nie rabinem, który zapoczątkował nową religię a nie św.Jan, nie pokrywa się nawet z głoszoną tzw. "prawdą religijną". Jest to po prostu zwykła schizma schizmy judaizmu. Zbawienie ludzi przez ukrzyżowanie Jezusa jest kolejnym absurdem. Przecież miłujący bez granic wszechmogący bóg mógł wybaczyć ludziom bez tortur i krzyżowania własnego syna.

   Chrześcijanie także nie są jedyną grupą wiernych, którzy uważają swoją religię za jedynie prawdziwą. To samo twierdza muzułmanie, buddyści i wierni wielu innych religii. Żadne z tych religijnych ugrupowań swoich racji nie udowodniła a miecze i stosy bliższe są wszelkim reżimom oraz dalekie są nie tylko od dowodów.

   Wiara w życie pozagrobowe - np. władców w starożytnym Egipcie - jest niczym innym jak zaprzeczeniem ludzkiej śmiertelności i może stanowić co najwyżej niezwykłą atrakcję dla wiernych. Można ją porównać do obietnicy banku, który zapewnia wysoka stopę oprocentowania pieniędzy, ale wypłaty są robione tylko po śmierci klienta i tylko jemu a nie rodzinie.

   W wypadku religii także nasze prawo sankcjonuje oszustwo i jemu pomaga. Ateista może stanąć przed sądem za obrazę uczuć religijnych. Kościół w tej sytuacji znalazł się w znacznie lepszej sytuacji i uprzywilejowanej nawet w stosunku do mafii, bo mafię wolno krytykować.

   Tak więc religia dla swych funkcjonariuszy religijnych, to super biznes niemający konkurenta w tak idealnym oszustwie.
   • kociak40 Re: Absurdy poganiające absurdy 01.02.22, 21:02

    "Wiara w życie pozagrobowe" - edico

    Jest tylko drogowskazem do mamony, ale nie do celu.
  • privus Re: Religijność oparta na absurdach 12.02.22, 10:29
   Religijne wędrówki:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka