Dodaj do ulubionych

Postępowy Marcin Luter..

08.10.22, 06:42
W relacji Johna Aurifabera, Luter określił Kopernika głupkiem (Der Narr), swoją opinię argumentował Księgą Jozuego 10,12, gdzie jest mowa o wstrzymaniu Słońca. Dwóch matematyków, którzy podzielali kopernikowską teorię heliocentryczną zostało wydalonych przez następcę Lutra (Philipp Melanchthon) z Uniwersytu Wittenbergi. To byli George Rheticus i Erasmus Reinhold..


Donald H. Kobe. Copernicus and Martin Luther: An encounter between science and religion. „American Journal of Physics”. 66, s. 190–196,
www.leaderu.com/science/kobe.html
Anthony Lauterbach, who dined with the Luthers, quotes the conversation pertaining to Copernicus as follows:

There was mention of a certain astrologer who wanted to prove that the earth moves and not the sky, the sun, and the moon. This would be as if somebody were riding on a cart or in a ship and imagined that he was standing still while the earth and the trees were moving. [Luther remarked] "So it goes now. Whoever wants to be clever must agree with nothing that others esteem. He must do something of his own. This is what that fellow does who wishes to turn the whole of astronomy upside down. Even in these things that are thrown into disorder I believe the Holy Scriptures, for Joshua commanded the sun to stand still and not the earth [Jos. 10:12]."


W relacji Johna Aurifabera, Luter określił Kopernika głupkiem (Der Narr), swoją opinię argumentował Księgą Jozuego 10,12, gdzie jest mowa o wstrzymaniu Słońca. Dwóch matematyków, którzy podzielali kopernikowską teorię heliocentryczną zostało wydalonych przez następcę Lutra (Philipp Melanchthon) z Uniwersytu Wittenbergi. To byli George Rheticus i Erasmus Reinhold..
Obserwuj wątek
  • krzy-czy Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 08:48
   u postępowych KArTOfLI copernicus tyż był, tak jakoś smiesznie, mało poważany.
   • qwardian Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 10:08
    Był poważanym dyplomatą Króla Zygmunta Starego, który negocjował z Krzyżakami i prowadził obronę na zamku w Olsztynie. Poza tym miał pół tuzina funkcji na Warmii od kartografii, lokacji i spraw monetarnych do tłumaczeń dzieł z greki na łacinę. Miał pełne poparcie biskupa warmińskiego Jana Dantyszka, który zainteresował niemieckiego astrologa z Wittenbergi (Jerzy Joachim Retyk), komunikowania za granicą zasady heliocentryzmu..
    • privus Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 18:12
     Nie mam pojęcia, skąd bierzesz takie hiobowe wieści skazując Kopernika na niemal mityczne funkcje i zadania. Ponieważ Kopernik był angażowany do niemal wszelkich spraw biskupów warmińskich (dyplomatycznych, sądowych i administracyjnych}, mógł być jedynie na koronacji Zygmunta Starego.
    • krzy-czy Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 19:35
     co nie przeszkadzało temu że jego główne dzieło KArTOfLE przyjęli do wiadomości cóś tak 400 lat po jego zejściu.no bo nie mieli innego wyjścia.
    • krzy-czy Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 19:37
     co nie przeszkadzało KArTOfLOM zgodzić się z jego głównym dziełem tak cóś
     400 lat po jego zejściu z tego świata. no bo nie mieli już innego wyjścia.
  • oszol-lom-z-rm Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 10:47
   Luter tez jest twórca nowoczesnego antysemityzmu
   pl.m.wikipedia.org/wiki/O_Żydach_i_ich_kłamstwach
   • privus Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 16:45
    Znowu rąbnąłeś z donośnym, echem, jak krowa na asfalt :)

    Biblijny a zatem ewangeliczny przykład prośby do Boga w myśl obowiązującego już przykazania o miłości bliźniego:
    "Wylej gniew swój na narody, które Ciebie nie uznają, i na plemiona, które nie wzywają Twego imienia. Pochłonęły bowiem one Jakuba, zniszczyły go i spustoszyły jego pastwiska."
    (Księga Jeremiasza 10:25)

    Ów Jakub został schwytany, uwięziony i ścięty za przygotowywanie spalenia świątyni żydowskiej.

    "Żydzi nie uznali Pana naszego, nie możemy uznać Żydów"
    (św. Pius X)

    Obnażasz swą bezdenną arogancję znajomości tematu, w którym zabierasz głos,, pychę i fanatycznie twórczą głupotę.
    • qwardian Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 17:27
     Matko to Forum Religijne, Księga Jeremiasza powstała ponad 500 lat przed Chrystusem, więc nie mogła tyczyć jednego z Apostołów tylko Jakuba patriarchy z Księgi Rodzaju, bliskiego krewnego Abrahama. TO PRAWIE 2 TYSIĄCE LAT PRZED CHRYSTUSEM, długo zanim powstała Świątynia Jerozolimska..
     • privus Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 17:57
      Kanonach i apokryfy ST i NT obowiązują do dzisiaj. Nie da się ukryć faktu, że ostatnimi redaktorami pism religijnych judaizmu i chrześcijaństwa zawsze byli z natury rzeczy kapłani. tych religii. Niezwykłą ciekawostką może być fakt, że to, co jedni kapłani zredagowali i uznali, inni kapłani odrzucali. Tak też dzieje się do dzisiaj. Przykładem może być tu etiopska Księga Henocha. Wyrzucona z kanonu hebrajskiego włączona została do kanonu Kościoła koptyjskiego i jest tu pismem świętym do dzisiaj w wyznawanej tam religii chrześcijańskiej.

      Hebrajskie pisma ST były i są własnością żydowskich wyznawców boga Jahwe. Zachowały się do dzisiaj teksty tzw. masoretów z IX wieku n.e., którzy dokonali zapisu tekstów biblijnych w nowoczesnym piśmie hebrajskim.

      Czyżby oni działali na zlecenie istniejącego Kościoła Rzymskiego?
      Jeśli tak, to czemu nie przepisywali tych ksiąg po łacinie?
      Wolne żarty nie znajdują tutaj żadnego zastosowania.
      Własnością Kościoła mogą być co najwyżej chrześcijańskie pisma NT. Krytyka Biblijna dała już wiele dowodów mniej lub bardziej poważnego fałszowania pierwotnych tekstów biblijnych.
      Skąd zatem opinia o „wiernym przechowaniu"?

      Pisząc o Jakubie miałem na myśli apostoła o takim samym imieniu, który idąc śladami Jezusa posłużył się wzorcem z jego zachowania się w świątyni jerozolimskiej.
  • oszol-lom-z-rm Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 10:51
   www.electoralgeography.com/new/en/countries/g/germany/weimar-germany-legislative-election-1933.html

   m.facebook.com/kartografiaekstremalna/photos/pcb.2022891051230068/2022888924563614/?type=3&source=49&__tn__=EH-R
   • edico Re: Postępowy Marcin Luter.. 11.10.22, 01:17
    A sam masz coś sensownego do powiedzenia w temacie wątku?
  • wariant_b Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 12:20
   Dlatego Marcina Lutra uważamy za twórcę Reformacji, która wnosiła postęp religijny,
   polityczny i społeczny, a nie Renesansu, który był również postępem cywilizacyjnym.
   Nie wydaje się, żeby Luter przewidywał, że reformacja kładzie podwaliny pod ustrój
   kapitalistyczny, a katolicyzm tkwił będzie dalej w ustroju feudalnym.
   • qwardian Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 12:43
    Luter mieszkał na zamku elektora saskiego Fryderyka Mądrego w Wartburgu i gasił chłopskie rozruchy z jego rozkazu, tego nie robił żaden papież. Tyle na temat feudalizmu..
    • oszol-lom-z-rm Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 14:21
     Wartburg to był dwusow smrodziły jak diabli
     • snajper55 Re: Postępowy Marcin Luter.. 08.10.22, 14:38
      oszol-lom-z-rm napisał:

      > Wartburg to był dwusow smrodziły jak diabli

      Chyba, ż był to Wartburg z silnikiem Golfa.

      S.
  • edico O Marcinie Luterze słów kilka 11.10.22, 01:14
   Idee Marcina Lutra zmieniły nie tylko historię Kościoła katoilickiego, ale poważnie wpłynęły na dzieje Europy. Z początkowo zagorzałego katolika, podcas pobytu zaczął tracić wiarę i wątpić w słuszność postępowania hierarchów kościelnych. Wśród wielu głoszonych później wątpliwości, szczególnie krytyka odpudtów podkopywała fundamenty finansowej potęgi Kościoła, który zarabiał na odpustach krocie. Nie ma się więc co dziwić, że do dzisiaj Krk bardzo niemile spogląda w stronę także jego zwolenników. W każdym bądź razie nie spodobało się to hierarchom kościelnym, w tym jego własnemu biskupowi Albrechtowi von Hohenzollernowi później znalazły się na kardynałowi i arcybiskupowi Magdeburga i Mainzu (któremu w liście przedstawił swoje słynne 95 tez, które zostały przybite na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze). Stworzył (rzecz w tym czasie nie do pomyślenia) swoje tłumaczenie Biblii oraz pisma wyrażające jego poglądy o nieważności sakramentów (z wyjątkiem chrztu i komunii świętej) i relikwii.

   Wbrew oczekiwaniom Kościoła i jego hierarchów, Luter nie skończył na stosie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka