Dodaj do ulubionych

["] Barańczak

26.12.14, 19:18
Nic tak mi nie utkwiło w pamięci jak Jego recenzja tomiku "Zwierzątko" Ernesta Brylla, którą zamieściła paryska "Kultura" (De profundis alla polacca: "W samym sercu gówna").
I to, co wtedy (czasy Gierka) napisał Bryll, i opinie Barańczaka - do dzisiaj aktualne.

Cytat z Brylla:

"Co krwawe — zmyte będzie deszczami
Co kłamstwem było — zarośnie trawą
Znów czuwać będzie nad narodami
Niebo źrenicą łzawą, łaskawą…"


i odpowiedź Barańczaka:

Nie. Nieprawda. Krwi nie zmyją deszcze, a kłamstwo nie zarośnie trawą.
Istnieje jeszcze jedna transcendencja: ludzka pamięć, ludzkie słowo, przekazujące z wieku
w wiek świadomość i wiedzę o tym, z czym nie można się pogodzić i o czym nie wolno zapominać.
Obserwuj wątek
    • 99venus Re: ["] Barańczak 26.12.14, 19:34
      Bryll miał rację.
      może to przykre ale prawdziwe.
      • tojajurek Re: ["] Barańczak 26.12.14, 21:09
        Myślę, że obaj mieli rację. Nawet broniłbym tego poglądu choćby żabami prało, ale Święta nie sprzyjają wysiłkom myślowym, więc na razie daję na to słowo harcerskie.
        A Barańczaka szkoda jak mało kogo - jego błyskotliwość i wszechstronne talenty literackie były doprawdy niezrównane i godne niekłamanej zazdrości. Zabierać nam kogoś takiego to prawdziwe świństwo.
        • damakier1 Re: ["] Barańczak 27.12.14, 00:15
          Oto oszałamiający palindromader (palindrom - dromader) Jego autorstwa (przeczytajcie wprost i wspak):

          Ech, czar zadów i żyta: napina pupy trud zbioru jarzyn!Na miody spada popyt – aparat w tarapaty popada, psy doi, manny z raju roi, bzdur typu pani-pan (a tyż i wóda-zraz) chce!
      • ave.duce Re: ["] Barańczak 27.12.14, 11:02
        99venus napisał:

        > Bryll miał rację.
        > może to przykre ale prawdziwe.

        Miał rację tłumacząc ludzi dążących za wszelką cenę do +/- "małej stabilizacji",
        najpierw wg Gomułki, potem wg Gierka?
        Oczywiście, po okresie stalinizmu wszystko wydawać się musiało lepsze,
        a bycie konformistą zawsze popłacało i... popłaca.
        • 99venus Re: ["] Barańczak 27.12.14, 12:11
          "Co krwawe — zmyte będzie deszczami
          Co kłamstwem było — zarośnie trawą
          Znów czuwać będzie nad narodami
          Niebo źrenicą łzawą, łaskawą…"
          czy to się odnosi tylko do czasów Gomółki,Gierka?nie masz wrażenia,ze dzisiaj jest tak samo?a może nawet bardziej niż kilkadziesiąt lat temu.
          • ave.duce Re: ["] Barańczak 27.12.14, 12:21
            Tak stwierdziłam w 1. poście:

            I to, co wtedy (czasy Gierka) napisał Bryll, i opinie Barańczaka - do dzisiaj aktualne.
            • 99venus Re: ["] Barańczak 27.12.14, 13:00
              no tak,ale ja kwestionowałem Barańczaka a nie Twój komentarz.Bryl miał rację-niestety.Barańczak nie.
              • ave.duce Re: ["] Barańczak 28.12.14, 13:10
                Gdyby Bryll miał rację - to nie byłoby, np., wątków o Wołyniu.
                • gat45 Re: ["] Barańczak 28.12.14, 14:03
                  Barańczak nie uwzględnił niestety immanentnej cechy pamięci : że jest ona cząstkowa, zmienna w czasie i zawsze niepełna. I że daje się nią manipulować. Samodzielnie również. A już przekazywanie własnych wspomnień to zawsze trawestacja.
                  • magdolot Re: ["] Barańczak 28.12.14, 15:01
                    A za to Bryll nie uwzględnił całej masy idealistycznych śfirusuf i latego się podpisywam pod Jajurkiem, co ma śfiętą rację, że rację mają obydwaj i to w dodatku równocześnie i tak samo jej nie mają, bo każden jeden obstawił skrajniaka oczyszczonego do kości, bo każdemu farfocle mienska jakoś zawadzały, a miensko istnieje i sobie powiewa totutotam wykręcając one kości na wietrze i jakby to był wiater hi-hi-hi-historii, to by było pół biedy. Jeszcze. :)

                    A Barańczakowi duża śfieczka, nie żaden ogarek.
                  • ave.duce Re: ["] Barańczak 29.12.14, 15:43
                    nauka.newsweek.pl/7-faktow-na-temat-pamieci-o-ktorych-powinienes-wiedziec-newsweek-pl,artykuly,354143,1.html
                • 99venus Re: ["] Barańczak 28.12.14, 15:26
                  watki o Wołyniu są ponieważ Bryll ma rację.wołanie to Wołyń to wynik desperacji niestety nielicznej garstki.
                  • ave.duce Re: ["] Barańczak 28.12.14, 17:12
                    99venus napisał:

                    > watki o Wołyniu są ponieważ Bryll ma rację.wołanie to Wołyń to wynik desperacji
                    > niestety nielicznej garstki.

                    A jednak, mimo wieloletnich starań "bryllowskich ogrodników", nie udaje się utrzymać pięknych trawników,
                    rosnących na kłamstwie i krwi. Zwykle znajdzie się jakiś pamiętliwy kret, który sielankę naruszy,
                    wykopując na wierzch to i owo. Kwestia czasu.

                    ... Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
                    Możesz go zabić - narodzi się nowy.
                    Spisane będą czyny i rozmowy...

                    Czesław Miłosz
                    • 99venus Re: ["] Barańczak 28.12.14, 18:41
                      pamięć..........tak,u niektórych pozostała.
                      • ave.duce Re: ["] Barańczak 29.12.14, 15:44
                        Chodzi o to, żeby pamiętać o faktach.
                        • tojajurek Re: ["] Barańczak 30.12.14, 14:24
                          ave.duce napisała:

                          > Chodzi o to, żeby pamiętać o faktach.

                          Otóż to! Ku przypomnieniu pozdrówka od hr. Aleksandra:

                          "...Cygan wtenczas czas swój zgadł,
                          Gwóźdź wydobył, kaszę zjadł.
                          Potem baba przysięgała,
                          Niezachwiana w swojej wierze,
                          Że na swe oczy widziała,
                          Jak z gwoździa zrobił wieczerzę."

                          A coponiektórzy żalą się że "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma" (może poza Cyganem Nagniotkiem - ale któż jeszcze o nim pamięta?). Oj, są,są.
    • ave.duce ["] Konwicki 08.01.15, 08:27
      Prawo serii? :(
      • damakier1 Re: ["] Konwicki 08.01.15, 10:00
        No i nie ma już kto usiąść przy stoliku w Czytelniku...
        • ave.duce Re: ["] Konwicki 08.01.15, 10:33
          Przy okazji moich obowiązków pracowych miałam zaszczyt poznać i żonę Konwickiego, Danutę, i Jego samego.
          Kiedy mijałam się z Konwickim w okolicach Wiejskiej lub Traktu - nie omieszkaliśmy zwykle zamienić kilku słów...
          Wydaje mi się dzisiaj, że to było bardzo dawno i nieprawda...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka