09.04.18, 21:23
W jaki sposób było możliwe to oszustwo?
Pannę Izabelę można usprawiedliwić, dawno nie była za granicą, mogła rzeczywiście uwierzyć w tę wyjątkowość muzyka. Ale inni? Arystokraci? Damy z najlepszego towarzystwa? Przecież bywali w Paryżu i powinni słyszeć, widzieć, jaki to maestro z Molinariego.
Obserwuj wątek
   • apersona Re: Molinari 25.04.18, 21:27
    Molinari był popularnym tenorem przynajmniej w Warszawie, nie hochstaplerem czy perfidnym oszustem, to Wokulski długo nie potrafił pogodzić się, że Izabela, ten wymarzony ideał z wyższych sfer, dla którego dokonał wielkich czynów, jest płytka i leci na byle co.
    • jadwiga1350 Re: Molinari 26.04.18, 16:49
     Ale ta jego popularność była oparta na kłamstwie.

     "Czy wie pan, że przyjechał ten znakomity skrzypek Molinari…
     — Molinari?… — powtórzył Wokulski. — Ach, tak, widziałem go w Paryżu.
     — Tak pan chłodno o nim mówi? — zdziwiła się panna Izabela. — Czyby jego gra nie podobała się panu?…
     — Przyznam się pani, że nawet nie uważałem, jak on gra.
     — To niepodobna!… to chyba nie słyszał go pan… Pan Szastalski (no, on zawsze przesadza) powiedział, że tylko słuchając Molinariego mógłby umrzeć bez żalu. Pani Wywrotnicka jest nim zachwycona, a pani Rzeżuchowska ma zamiar wydać dla niego raut.
     — O ile mi się zdaje, jest to dosyć mierny skrzypek.
     — Ależ, panie!… Pan Rydzewski i pan Pieczarkowski mieli sposobność widzieć jego album, złożone z samych recenzyj… Pan Pieczarkowski mówi, że Molinariemu ofiarowali to jego wielbiciele. Otóż wszyscy europejscy recenzenci nazywają go genialnym.
     Wokulski potrząsnął głową.
     — Widziałem go w sali, gdzie najdroższe miejsce kosztowało dwa franki.
     — To niepodobna, to chyba nie on… On dostał order od Ojca świętego, od szacha perskiego, ma tytuł… Miernych skrzypków nie spotykają takie odznaczenia. "

     Przecież nie tylko jeden Wokulski bywał w Paryżu i mógł się osobiście przekonać jaka to osobistość z Molinariego.
     Muzyk brylował wśród arystokracji, wśród ludzi dla których zagraniczne wojaże były chlebem powszednim.

     "Była chwila, że Wokulski uczuł żal do panny Izabeli. Jak można zapalać się do człowieka, z którego nawet hotelowa służba żartuje!… Jak można zapisywać się na długą listę jego wielbicielek… Czy w końcu godziło się zmuszać go, ażeby szukał znajomości z takim płytkim blagierem!…
     Ale wnet ochłonął; przyszła mu bardzo słuszna uwaga, że panna Izabela nie znając Molinariego daje się tylko unosić prądowi jego reputacji. "

     Prawda, Łęccy dawno nie wyjeżdżali, Iza mogła łatwo dać się oszukać. Ale inni?
     • apersona Re: Molinari 26.04.18, 21:26
      No cóż arystokratkom bardziej zależy na towarzystwie celebryty niż na jakości muzyki, a jak jeżdżą do Paryża to nie bywają na koncertach dla plebsu. Swoją drogą co za niezwykły traf, że Wokulski spotkał w wielkim mieście Paryżu nieznanego wtedy Molinariego.
     • apersona Re: Molinari - jak Wokulski mógł 09.05.18, 21:02
      [i]"Była chwila, że Wokulski uczuł żal do panny Izabeli. Jak można zapalać się do człowieka, z którego nawet hotelowa służba żartuje!… Jak można zapisywać się na długą listę jego wielbicielek… Czy w końcu godziło się zmuszać go, ażeby szukał znajomości z takim płytkim blagierem!…
      Ale wnet ochłonął; przyszła mu bardzo słuszna uwaga, że panna Izabela nie znając Molinariego daje się tylko unosić prądowi jego reputacji. "[/i]

      Z książki z całego epizodu z Molinarim utkwiło mi w pamięci tylko ogromne zdumienie, że Wokulski mając o nim złe zdanie posyła mu kwiaty czy czekoladki koszami. Czemu? Co mogło kierować Wokulskim?
     • jadwiga1350 Re: Molinari 29.11.21, 17:31
      > Pani Wywrotnicka jest nim zachwycona, a pani Rzeżuchowska ma zamiar wydać dla nieg
      > o raut.
      > — O ile mi się zdaje, jest to dosyć mierny skrzypek.
      > — Ależ, panie!… Pan Rydzewski i pan Pieczarkowski mieli sposobność widzieć jego
      > album, złożone z samych recenzyj…

      Skąd wśród arystokracji takie pospolite(żeby nie powiedzieć chamskie) nazwiska?
      To już miano Wokulski, Wysocki czy Rzecki bardziej zalatują błękitną krwią niż te rydze, pieczarki i rzeżuchy. Chyba w tym fragmencie Prus kpi sobie z czytelnika..
      • apallosa Re: Molinari 29.11.21, 21:49
       Jadwiga1350- oooo, właśnie....
       To mi też nie pasuje.Zeby tak ,,uczciwe" nazwiska- jak Potocki czy Koniecpolski, a tu jakieś nazwiska z gminu, te Pieczarkowskie czy Wywrotnickie to najwyżej szlachta zagrodowa , jak Dyzma nie przypinając 😨
      • mmk9 Re: Molinari 05.12.21, 13:28
       Bo ci ludzie, choćby nosili nazwiska znanych, zasłużonych rodów są tych nazwisk niegodni. Nie pracują, nie tworzą, nie robią interesów. Ich życie to trwonienie resztek spadków, pozerstwo i schlebianie celebrytom.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka